Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám litinový kotel U26 ( přestavba na automat ) a potřeboval bych poradit s nastavením.
Nyní mám teplotu na 45°C
Posun na 40 s.
Čekání 2:00
Ventilátor na 70 %
Voda je hnaná čerpadlem. Zdá se mi že na toto nastavení je docela velká spotřeba paliva a dlouho trvá než stoupne teplota.
Dobrý den, co znamená neudrží dlouho teplotu? Kolk minut nahřívá a kolik odpočívá? O kolik vám spadne teplota než se opět začne zvedat?
48 st. je málo hrozí kotlová rez.
není to kotlem, ale soustavou. Pokud nemáte, doplňte tělesa v domě temohlavicemi, regulujte samostaně,dle požadavků na teplo v každé místnosti.
kotel se nahřeje na Vámi požadovanou teplotu,čerpadlo rozvede po domě a vrací se studená, která ochlazuje kotel a on se uvede do chodu.Zvyšte teplotu na kotli.Já mám rozdíl mezi teplou a vratnou vodou cca 8-10 st.C
přestavba se chová jako plynový kotel, nahřeje, vypne, nahřeje, vypne, kdežto klasika hřeje pořád, dokud má co hořet.
deset minut v klidu a natápí 2-3 minuty? To je v pohodě pane. Nevím, netuším, jen vím že 48 st. C je na litinu málo. Zkuste, uvidíte. JAk jsem již psal, každá přestavba,kotel, dům, potřebuje a chce něco jiného. Jak jsem psal, regulujeme doma teplotu v místnostech termohlavicemi, pokoj se nahřeje a těleso uzavře, tím se zmenší objem ohřívané vody a chlazení zpátečky a kotel ohřívá méně voda atd atd.
nebo jede šnek 2-3 minuty?
Hodím to zde pro všechny. Autorem je pan Vejmola,snad se nezlobí.
Pro Vás by doporučil základní nastavení
Posun 20 s.
Čekání 55 s.
Ventilátor 35%
Klapka k ventilátoru i do komína plně otevřená.
Níže posílám universální podrobný postup pro nastavení jakéhokoliv kotle na jakékoliv palivo:
Nastavení parametrů automatického kotle
Na každém automatickém kotli se nastavuje několik parametrů.
- Cílovou teplotu vody, kterou má kotel udržovat
- Povolený pokles teploty vody před sepnutím hoření (Hystereze)
- Doba podávání paliva
- Doba čekání mezi podáváním paliva
- Množství vzduchu (rychlost ventilátoru)
- Požadovaná teplota vody v bojleru
- Udržování ohně v době mezi topením (profoukávání)
- Doplňování uhlí pro udržení ohně mezi hořením
Kotel (respektive hořák) má určitou samoregulační schopnost, přesto však je potřeba mít základní parametry v určitém vyváženém poměru, aby kotel dobře fungoval.
Základní hodnotou pro funkčnost hořáku je množství vzduchu. Rozmezí výkonu, ve kterém je hořák funkční je relativně malé - cca 10%
Pro optimální chod je potřeba se trefit do rozmezí 1-2%
Jak se projevuje množství vzduchu na oheň a výkonu?
Není pravda, že čím více vzduchu, tím vyšší výkon. Příliš mnoho vzduchu oheň sfoukává a oheň se špatně rozšiřuje, aktivní (hořící) plocha se zmenšuje, až nakonec může oheň uhasnou docela.
Naopak malé množství vzduchu způsobuje nedokonalé hoření, žlutý až červený oheň, hodně kouře a sazí.
Platí, že čím kvalitnější palivo, tím můžeme dát vzduchu více.
Ideální postup zapálení a nastavení dosud neseřízeného kotle:
Vyjděte z továrního doporučení pro výkon 75%.
Pro dosažení 100% ního výkonu je potřeba, aby byly všechny parametry ve vzájemném dokonalém poměru a toho se bez zkušeností špatně dociluje. Reálně navíc takový výkon nikdy nepotřebujeme.
Jde nám o to:
- Docílit dostatečného výkonu pro naše potřeby
- Získat co nejspolehlivější (nejuniverzálnější) nastavení
- Docílit co nejvyšší účinnosti
- Co nejlépe využit palivo (malé nedopaly)
- Docílit co nejčistšího hoření bez sazí, dehtování a podobně.
Takže jdeme na to.
- Ručně přihrňte tolik uhlí, až vytvoří mírný kopeček
- Do uhlí zasuňte zapálený plynový hořák
- Ponechte hořet, dokud se oheň nerozšíří (to může trvat i 10 - 30 minut)
- Zapněte vzduch na malou hodnotu - například 25%
- Sledujte rozšiřování ohně.
- Pokud se oheň rozšiřuje, vyndejte plynový hořák
- Až se oheň rozšíří po celém hořáku, zapněte automatický režim
- Sledujete zda se hromádka zvyšuje, nebo snižuje
- Ponechte tomu čas - klidně 30 minut.
- Propadá-li se hromádka, přidejte čas posunu o 5 s
- Roste-li hromádka, uberte čas posunu o 5 s.
- Nehýbejte v této fázi s dobou prodlevy.
- Oheň by měl v této fázi klidně a žlutě plápolat klidně i s množstvím sazí a kouře
- Pokud je oheň krátký a do modra - uberte vzduch
- Pokud je moc dlouhý (šlehá do horních částí kotle) přidejte vzduch
- Změny dělejte po 1 % a po změně nechte vždy alespoň 5 minut na "usazení"změny než budete dělat další změnu.
- Po cca 15 minutách zkontrolujte, zda se oheň rozhořel po celé ploše hořáku.
- Přidávat vzduch je možné až ve chvíli, kdy je oheň pěkně a stejnoměrně rozšířený po ploše hořáku.
- Pokud ano, přidávejte vzduch postupně po 1 % až do chvíle, kdy je délka plamene cca 50 - 60 cm, okraje jdou do modra a netvoří se saze ale pouze popel (to však poznáte až po pár hodinách. Zatím sledujte hlavně výšku plamene, aby nešlehal do komína).
- Po cca 30 minutách opět zkontrolujte zda uhlí v hořáku přibývá, nebo ubývá. Opět proveďte úpravu času posunu (přidat / ubrat), tentokrát však již jen o 3 vteřiny.
- Pokud by uhlí přepadávalo nespálené z hořáku, klidně posun ručně vypněte do doby, než přebytek v hořáku odhoří. Ventilátor při tom ponechte zapnutý.
- Další změny v čase posunu dělejte již po 1 sekundě. Mezi jednotlivými kontrolami nechte hořáku čas na usazení alespoň 1 hodinu hoření.
- Nyní máte oheň, který šlehá alespoň do poloviny kotle a množství uhlí v hořáku je stabilní.
- Dalším krokem je přidávání vzduchu tak, aby nám oheň nekouřil. Ideální množství vzduchu je takové, že je co nejmenší, přitom se ale netvoří saze.
- Vyčistíme kamna a druhý den se podíváme do kotle. Jsou- li na stěnách mastné saze, přidáme o procento vzduch. Pokračujeme s přidáváním, až do doby, než je kotel ráno špinavý, ale jen v něm jen minimum mastných sazí. (každý den přidáme 1 % vzduchu)
POZOR. Je to kotel na uhlí, vždy tam nějaké saze budou, ale jde o to aby jich bylo málo.
- 2 x denně také kontroluje zda se nám udržuje správná hromádka v hořáku. Na povrchu, by měl být popel, částečně může být i spečený, pokud však spékance odpadávají do popelníku je to v pořádku. Pokud spékance, nebo větší kousky popela rozlomíte, měly by v sobě mít pouze malé černé jadérko nespáleného uhlí (nedopal). Čím méně tím lépe. Obecně je pro spalování lepší drobnější mourovaté uhlí než velké pravidelné kousky.
- Pokud jsme docílili toho, že oheň hoří rovnoměrně po ploše hořáku (Tmavší střed není závada, ale přirozená vlastnost. Uhlí je tlačeno středem, ale odhořívá ze stran, odkud je vháněn vzduch - tmavý střed nakonec přepadne k nějaké straně.) podíváme se podrobně ji na posun uhlí.
- Dobou přísunu uhlí, vlastně regulujeme množství paliva a tedy výkon kotle. Chceme-li docílit většího výkonu, musíme do hořáku prostě materiál ke spálení přisunout v dostatečném množství. Zvětšíme-li čas posunu, přihrneme do hořáku více uhlí a protože je hořák kónický (trychtýř) zvetší se objem ohniště, tím pádem objem i naráz hořícího uhlí a tím pádem výkon.
- Pokud budeme přihrnovat méně (kratší čas) ohniště poklesne, zmenší se objem hořícího uhlí a poklesne výkon.
- Nižší výkon však nemusí být na závadu. Proč? Uhlí stráví v hořáku delší dobu, což vede k lepšímu prohoření, menším nedopalům, lepšímu využití paliva a tím nižší spotřebě.
- Vyžadujete-li však vysoký výkon (například při extrémních mrazech), musíte přihrnout paliva dostatek, jeho využití však nebude tak dokonalé.
- Ideální postup je takový, že začnete na nějaké (nižší) hodnotě. Oheň bude v hořáku spíše propadlý. Pokud kotel nebude schopen dům vytopit, přidáte palivo (prodloužíte čas podávání). S klesající teplotou venku zvyšujete přidávání paliva (po sekundách) až zvládnete největší mrazy. Tuto hodnotu pak již nikdy nemusíte měnit.
- A co vzduch? Pokud hoří klidným širokým plamenem bez sazí, nemusíte na nastavení již sahat. Pokud začne sazet - přidejte výkon větráku o 1%. Nepřidávejte o víc. Přidáte-li například o 5 % nevytáhnete již z kotle takový výkon a mohou nastat problémy s hořením. Ideální je to prostě nastavit tak asi o 1-2% více nad hodnotu, při které to přestalo sazet.
Poměr doby čekání a posunu materiálu
Je správná hodnota 60s čekání a 20 s posun, nebo je lepší 30 s čekání a 10 s posun?
- Pokud měníte nastavení, vždy měňte jen JEDNU hodnotu.
- Pokud vám kotel funguje, není moc důvod do něčeho šťourat.
Samozřejmě ideální stav by byl, kdyby šnek plynulou regulaci rychlosti. Současné jednotky však regulaci rychlosti posunu neumožňují a tak se řídí stylem ZAPNUTO / VYPNUTO.
Je tedy lepší častější spínání, nebo méně časté?
- Častější spínání je lepší pro plynulé hoření plamene. Přináší s sebou však větší opotřebení spínacích prvků - relátek, které mohou dříve odejít. Přeci jenom je rozdíl pokud to sepne 3000 x za den, nebo 6000 x za den.
- Málo časté spínání však vede k nepravidelnému výkonu a v extrému by mohlo dojít až k tomu, že se nově přihrnutá velká dávka paliva nestihne včas rozhořet od zbytku vyhořelé předchozí dávky.
- Proto doporučení, aby se spínací cykly pohybovali okolo jedné minuty (50 s + 20 s) lze považovat za ideální.
Jaká teplota vody?
Automatické kotle umožňují dodržet relativně přesně teplotu topné vody. Jaká je ale ideální teplota vody?
Ideální teplota vody je taková, aby i v největších mrazech dokázala vytopit nejstudenější místnost v domě na požadovanou teplotu. Udržovat na kotli vyšší teplotu vody je zbytečné. Je potřeba si uvědomit, že u automatických kotlů nehoří palivo v přímém styku se stěnami kotle a není tudíž tak důležité striktně dodržet určitou MINIMÁLNÍ teplotu vratné vody - zvláště u litinových kotlů.
U automatických kotlů je mnohem nižší vlhkost spalin z důvodu nuceného větrání. Na vnitřních površích kotle je tudíž voda nekondenzuje i při nižší teplotě návratové vody.
Celá instalace se tak může výrazně zjednodušit a zlevnit.
- při nastavení teploty dejme tomu na 80°C - což je celkem obvyklá teplota bude návratová voda mít cca 55 - 65° což je ideální stav - nepotřebujeme tedy regulaci teploty zpátečky.
- Ideální je použít na radiátorech termostatické hlavice - snadno si nastavíme komfortní teplotu v každé místnosti jinak, a to včetně sklepů.
- Regulovat teplotu v čase u jednotlivých místností je možné pomocí programovatelných termostatických hlavic, vyžaduje to však striktní dodržování mnoha pravidel (zavírání dveří, používání dané místnosti pouze v očekávaných časech, a hlavně ne vždy je nastavená teplota komfortní vhledem k aktuálnímu stavu člověka. Jinou teplotu vyžaduje když kouká večer na televizi a jinou potřebuje manželka když žehlí. Přitom obě činnosti běžně probíhají večer v obýváku v podobnou dobu.) Na tyto stavy neumí běžné "naprogramované"systémy reagovat a již vůbec ne pružně. Oč jednoduší je prostě když jdu do koupelny v "nezvyklý"čas prostě otočit hlavicí naplno a během chvilky je tam teplo. Nebo prostě když jedeme na víkend pryč stáhneme hlavice na "dvojku"ale přitom v druhém bytě u babičky si to nastaví jak chtějí.
- Termostat je lepší nepoužívat - řídí teplotu pouze v jedné místnosti.
- Výjimka vhodná pro použití termostatu je případ, kdy je celý dům obýván / neobýván v pravidelných intervalech delších než 10 hodin. (typicky firma, nebo víkendy) Pak má smysl regulovat teplotu a výkon topení.
Zdroj: poradte.cz/...
A hořák? výrobce a kw?
doplněno 12.10.15 20:21:tak asi si myslím že máte hořák+- 25 kw. Přestavba originál nebo polská. to je jedno. Proč jsem se ptal po keramice či šamotu- je potřeba dát do cesty teplu nějakou překážku, aby neuteklo hned do komína. Ta rouře byste měl udržet ruku. Zkusil bych to nastavit a postupovat dle návodu co jsem popsal výše. Kotelníci jedou většinou v poměru 1:4 až 5. což je např 20 sek podávání 80 sek přestávka.Záleží také na rychlosti převodovky šneku.Vzduchu máte moc, zbytečně. opět kolem 30%.Pak jen doregulovat množství paliva a dobu prohořívání a zkusit rozlomit popel, zda je celkově spáleno uhlí. Spotřeba se pohybuje alespoň u mě kolem 30 kg denně hnědého. Letos pojedu na černé.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat koukal jsem že se prodávají šamotové tvarovka do kotle, tak by mě zajímalo zda to je lepší když se použijí.
Co jsem o tom četl rozhodující ukazatel kvality spalování, tedy poměru paliva ku vzduchu je výskyt nespálenéného uhlí v popelníku na jedné straně a "propadlý krtinec" na druhé straně. Když se dosáhne rovnováhy je ještě potřeba zhodnotit, jestli neni kotel škrcený na nižší výkon dodáváním nižšího množství paliva než je k dosažení nominálního výkonu potřeba, nebo naopak neni přetahován. Posunou se tím ty hranice výkonu, který má být třeba 6-20kw a může být třeba 3-15kw nebo naopak 9-25 (v palivu, kvůli účinosti se nedosáhne lineárního nárůstu výkonu) Teplota kotle 45 se mi zdá nízká a to nejen kvůli účinnosti, ale i kvůli kondenzaci v kotli i komíně a snížení životnosti. Ještě k tomu spalování, trochu uhlíkůse do popelníku dostane vždy když kotel vypne a odhrne palivo na okraj retorty, aby si tam dodoutnalo. (Předpokládám, že jde o hnědé uhlí.)
Děkuji za rady, které jste mi včera poslal. Zkoušel jsem to, ale jakmile nastavím takhle nízké hodnoty na podávání paliva a odpočinek, tak mi jde taplota dolu a nechce stoupat. Nyní tam mám 40s podávání, 1:45 odpočinek a 70% na ventilátoru a ještě klapku do komína přivřenou cca do třištvrtě. Když to mám takhle tak to jak štak jde ale docela trvá než teplota vyleze na požadovanou. Teplotu mám nastavenou na 47°C a včera jsem měl 45 a než to vylezlo o ty dva stupně, tak to byla věčnost.
Máte v systému troj či více cestný ventil? proč se ptám. kolega měl také a měl ho špatně nainstalovaný a za nic na světě jsme mu nemohli soustavu doladit. Až po sundání ventilu to šlapalo jako po másle. pokud ne, tak bych u Vás vyzkoušel asi toto. čas podávání 20 s,čas prodlevy 40 s, ventilátor 30-35%. ventilátor se alespoň u mě nastavuje přes servisní menu jednotky. mám to nastavené na rozmezí 20-40% a pouze přidávám po dvou procentech při ladění. Nevím při kolika stupních sepíná čerpadlo, já to mám při 54 st. po nahřátí systému mám na výstupu 65 st a na vratce 55 st.
nahrnout ručně kopeček paliva, nechat rozhořet se vzduchem 30% a sledovat zda kopec roste, nebo se propadá.pak jen doladit podávání a prodlevu a vzduch. plamen by neměl být jako kovářská výheň-to je moc vzduchu, čím více vzduchu tím kratší plamen.
odkud jste?
doplněno 13.10.15 19:27:a jaký poměr máte na převodu? opět se ptám protože např pancerpol duo má poměr 1:1200 a pancerpol trio 1:2400 a tím i delší dobu podávání paliva.
doplněno 13.10.15 19:28:
Dobrý den,je třeba dát na kotel čtyř cestný ventil a udržovat teplotu na kotli min. kolem 60 stupňů,sníží se spotřeba paliva,protože kotel nepojede tak často a do topení pak můžete pouštět jen těch 45 stupňů.já mám v topení stabilně 40stupňů,nekolísá to a je stále stejná teplota.Na malou teplotu bude kotel často hodně zanesený.Mám doma uplně to samé a taky předělaný na automat.Na parametry bych se musel zajít podívat.Kdyby něco tak j.kostriba@seznam.cz
Dobrý den děkuji za radu, do kotle jsem na zkoušku dal pancéřoví plech abych ohni udělal překážku. Hodnoty mám nastavené - Podávání 30s. Přestávka 70s. a větrák na 95%. Větrák jsem zkoušel ubýrat a přidávat, když jsem měl větrák na málo %, tak to nebylo ono a na těch 95% to vypadá docela dobře a teplotu kotle jsem měl na 47°C což je asi málo jak jste psal, čím větší teplota na kotli, tak asi menší spotřeba. Koukal jsem že prodávají do kotlů nějaké desky, aby kotel držel teplotu, tak se chci zeptat zda s tím nemáte zkušenosti.
Dobrý den, prosím vás, co máte za přestavbovou sadu?
Jinak šamotové tvarovky sse koupit dají, záleží na typu kotle.
Kotel mám Viadrus U26 myslím že to je pěti článek a přestavbová sada je Polská s řídící jednotkou EU-37N.
do 26 se dají koupit šamotové tvarovky, či keramické vložky. Ty vám zabrání aby šlo teplo přímo do komína. Na rouře byste měl udržet ruku.neznám tuto řídící jednotku ani sadu, ale 95% vzduchu mi přijde strašně moc. já mám také sadu z Polska, řj titanic a jedu na rozmezí 25-35% ventilátoru.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.