Nastavení času na automatickém kotli

Od: Datum: 25.11.13 10:42 odpovědí: 12 změna: 16.02.14 11:57

Dobrý den,mám kotel viadrus U 26 předělaný na automat,nevím si rady s nastavením času mezi dávkováním a prodlevou.Chtěl bych topit tak cca na 55 stupňů,buď mi to zhasne nebo mi to celkem moc bere ulhí(hnědé).Díky za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.13 16:45
avatar

A jaký máte hořák,kolik kw,kolik článků má kotel,kolik m2 vytápíte,jakou máte řídící jednotku.Těch parametrů na odpopvěď je víc než dost.další otázka,proč na 55 st proč ne na 60? Já mám nastavení na řj. čas podávání 25 sek,čas mezi podáváním 90 sek,vzduch cca 40% (5 z 12)čas útlumu 20 min.Hořák pancerpol 25 kw,palivo hnědý ořech 2 kotel U 22 5 čl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.13 20:27

výkon hořáku je 15- 35kw

kotel je čtyřčlánkový

vytápíme 250m2

řídící jednotka je ST37i

ale nevím jak je to se vzduchem, je poháněný ventilátorem

na 60 st jede šnek v kuse a je velká spotřeba paliva a doma velké horko. když je venku kolem nuly stačí nám topit na 48-50 st. ale až bude mínus dvacet tak budeme asi přikládat co dvě hodiny :)

Datum: 29.11.13 21:53

nevím jak to máte ale já mam osobně dva okruhy,jeden kotlový druhý do domu propojeno přes 4 cestný ventil,kotel nastaven na 70c a do domu si pustím kolik potřebuji,nyní například 40-48 dostačuje,tot výhoda tohoto zapojení,jinak jak řešíte aby se dům nepřetápěl,termohlavice,termostat či jako já ekvithermní regulace,dům mam 300m2 a spotřeba uhlí je ted cca 25kg za den-ale jinej kotel-jinak hodně vzduchu škodí uráží plamen a ochlazuje a vyhání zplodiny,musí to plápolat klidným plamenem,ale zase spalovat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: breny*
Datum: 13.02.14 10:56

Zdravím,rád bych věděl,jak to s nastavením dopadlo.Mám asi podobný nebo stejný hořák.Spuštěno 22.12.2013,nejdříve to dost kouřilo násypkou,skoro celou dobu hořela jen asi polovina hořáku.Za ty asi dva měsíce zkouším nastavení,už se to blíží k zdárnému cíli,rád se ale poučím.Ten hořák nehořel,byla li clona ventilátoru zavřená i když na stupnici 1-100 jsem zkoušel od 10 do 50.Podávání mám 25,prodlevu 60,ventilátor při otevřené cloně 30.Od začátku nebyl problém s vytápěníbyt 100 m a bojler)ani spotřebou 20-30kg.Docela dost to sazí,výška i barva plamene se zdá být dobrá,ale táborákové plápolání vypadá jinak,tohle je víc autogenové,což jistě není moc dobré.Uhlí nemá nedopal.Kotel litina dakon fb20.Dík za jakékoli info.Michal

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 12:35
avatar

pokud vám to sazí,máte moc paliva ke vzduchu nebo vzduchu k palivu..Mrkněte na poměr motoru a převodovky. Kluci co mají poměr 1:1250,jedou v režimu cca 1:4 což je 10s podávání a 40 s klid a násobky tohoto poměru. Vzduch cca 30-35%. Já mám poměr 1.2400 a jedu v režimu cca 1:1,61.Těžko se takto na dálku radí.Já jsem u toho seděl víkend,ale stálo to za to.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: breny*
Datum: 14.02.14 13:26

Tak tam je 1350,jestli je to číslo,značka je besel,jaký poměr mám tedy nastavit?.Ted mám 27 podávání a 50,že to je blbý poměr to je mi jasný, ale při menším čase podávání se mi to spíš propadalo,ani teď tam není krtinec,spíš rovina.Výkon v pohodě.Vytápím asi 100m2 a bojler.Topí 4 min,pak 15.20 útlum.Hořák je 15-35 odélník.Od začátku(22.12.2013) mi moc nechce celý hořet,a když odsunu clonu tak se to zlepší ale hoří jako autogen,ne táborákové plápolání.Dík za jakékoli rady.Michal

Ohodnoceno: 0x
 
Od: breny*
Datum: 16.02.14 11:32

Zdravím to vlákno jsem celé přečetl,čtu to pořád dokola,většina má ale pancerpol,otočnou retortu,nebo menší ekoenergie.Na ten můj hořák tam nějak nic nepasuje,tedy ty časy.Zkouším to,řídím se různými radami,ale stále to není ideální-nehoří celý hořák a sazí to.Jak už jsem psal,když dám kratší dobu podávání,propadá se to,vzduchu když dám víc,e to moc,když ubírám,plameny jdou až nahoru,což také není ideální.A ten poměr podle otáček šneku jsem zatím nějak nezjistij,co by u mě bylo ideální.Teplo ale je takže to je O.K. díky Michal

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 11:57
avatar

Dobrý den,myslím si z toho co píšete že máte ekoenergii 15-35 kw. V tom vláknu tento typ hořáku kluci mají a pokud si vzpomínám pan Alois Dražný ho tam dobře popisuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 09:43
avatar

Dobrý den,mám U 22 5 čl.přestavěný na automat,hořák otočný od pancerpolu 25 kw.řídící jednotka titanic

Já mám nastaveno momentálně 35 sek podávání,100 sek mezičas,ventilátor na 3( v rozmezí 1-12),palivo hnědé 2 ořech.Topím na 55 st.

Doma na tělesech termohlavice a tudíž si regulujeme teplotu v každé místnosti jak se nám líbí.Doma máme dle teploměru 23 st.Co se týče přestavby tak jestli nemáte zateplete podstavec kamennou vatou,do kotle dejte šamotové desky či cihly či vložky.Hodně tím ušetříte palivo.Sedněte si ke kotli a zkoušejte.Dejte x množství paliva a pozorujte zda to při natápění soustavy stačí,či se Vám tvoří krtinec,zda je množství paliva dostačující.Pokud ne,přidávejte po sekundách.Vždy nechte alespon Pul hodinky mebo hodinku na ustálení provozu. Mezičas také musíte nastavid dle toho jak padá popel,zda je celý prohořelý,vemte kousek a rozlomte a uvidíte. Pokud máte místo mezi hořákem a roštem dejte deflektor,také to pomáhá. zkusím pohledat na netu vlákno na nastavení kotle a hodím vám to do vnitřní pošty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 09:48
avatar

Hodím to zde pro všechny. Autorem je pan Vejmola,snad se nezlobí.

Pro Vás by doporučil základní nastavení
Posun 20 s.
Čekání 55 s.
Ventilátor 35%
Klapka k ventilátoru i do komína plně otevřená.

Níže posílám universální podrobný postup pro nastavení jakéhokoliv kotle na jakékoliv palivo:

Nastavení parametrů automatického kotle
Na každém automatickém kotli se nastavuje několik parametrů.
- Cílovou teplotu vody, kterou má kotel udržovat
- Povolený pokles teploty vody před sepnutím hoření (Hystereze)
- Doba podávání paliva
- Doba čekání mezi podáváním paliva
- Množství vzduchu (rychlost ventilátoru)
- Požadovaná teplota vody v bojleru
- Udržování ohně v době mezi topením (profoukávání)
- Doplňování uhlí pro udržení ohně mezi hořením

Kotel (respektive hořák) má určitou samoregulační schopnost, přesto však je potřeba mít základní parametry v určitém vyváženém poměru, aby kotel dobře fungoval.

Základní hodnotou pro funkčnost hořáku je množství vzduchu. Rozmezí výkonu, ve kterém je hořák funkční je relativně malé - cca 10%
Pro optimální chod je potřeba se trefit do rozmezí 1-2%
Jak se projevuje množství vzduchu na oheň a výkonu?
Není pravda, že čím více vzduchu, tím vyšší výkon. Příliš mnoho vzduchu oheň sfoukává a oheň se špatně rozšiřuje, aktivní (hořící) plocha se zmenšuje, až nakonec může oheň uhasnou docela.
Naopak malé množství vzduchu způsobuje nedokonalé hoření, žlutý až červený oheň, hodně kouře a sazí.
Platí, že čím kvalitnější palivo, tím můžeme dát vzduchu více.

Ideální postup zapálení a nastavení dosud neseřízeného kotle:
Vyjděte z továrního doporučení pro výkon 75%.
Pro dosažení 100% ního výkonu je potřeba, aby byly všechny parametry ve vzájemném dokonalém poměru a toho se bez zkušeností špatně dociluje. Reálně navíc takový výkon nikdy nepotřebujeme.
Jde nám o to:
- Docílit dostatečného výkonu pro naše potřeby
- Získat co nejspolehlivější (nejuniverzálnější) nastavení
- Docílit co nejvyšší účinnosti
- Co nejlépe využit palivo (malé nedopaly)
- Docílit co nejčistšího hoření bez sazí, dehtování a podobně.

Takže jdeme na to.
- Ručně přihrňte tolik uhlí, až vytvoří mírný kopeček
- Do uhlí zasuňte zapálený plynový hořák
- Ponechte hořet, dokud se oheň nerozšíří (to může trvat i 10 - 30 minut)
- Zapněte vzduch na malou hodnotu - například 25%
- Sledujte rozšiřování ohně.
- Pokud se oheň rozšiřuje, vyndejte plynový hořák
- Až se oheň rozšíří po celém hořáku, zapněte automatický režim
- Sledujete zda se hromádka zvyšuje, nebo snižuje
- Ponechte tomu čas - klidně 30 minut.
- Propadá-li se hromádka, přidejte čas posunu o 5 s
- Roste-li hromádka, uberte čas posunu o 5 s.
- Nehýbejte v této fázi s dobou prodlevy.
- Oheň by měl v této fázi klidně a žlutě plápolat klidně i s množstvím sazí a kouře
- Pokud je oheň krátký a do modra - uberte vzduch
- Pokud je moc dlouhý (šlehá do horních částí kotle) přidejte vzduch
- Změny dělejte po 1 % a po změně nechte vždy alespoň 5 minut na "usazení" změny než budete dělat další změnu.
- Po cca 15 minutách zkontrolujte, zda se oheň rozhořel po celé ploše hořáku.
- Přidávat vzduch je možné až ve chvíli, kdy je oheň pěkně a stejnoměrně rozšířený po ploše hořáku.
- Pokud ano, přidávejte vzduch postupně po 1 % až do chvíle, kdy je délka plamene cca 50 - 60 cm, okraje jdou do modra a netvoří se saze ale pouze popel (to však poznáte až po pár hodinách. Zatím sledujte hlavně výšku plamene, aby nešlehal do komína).
- Po cca 30 minutách opět zkontrolujte zda uhlí v hořáku přibývá, nebo ubývá. Opět proveďte úpravu času posunu (přidat / ubrat), tentokrát však již jen o 3 vteřiny.
- Pokud by uhlí přepadávalo nespálené z hořáku, klidně posun ručně vypněte do doby, než přebytek v hořáku odhoří. Ventilátor při tom ponechte zapnutý.
- Další změny v čase posunu dělejte již po 1 sekundě. Mezi jednotlivými kontrolami nechte hořáku čas na usazení alespoň 1 hodinu hoření.
- Nyní máte oheň, který šlehá alespoň do poloviny kotle a množství uhlí v hořáku je stabilní.
- Dalším krokem je přidávání vzduchu tak, aby nám oheň nekouřil. Ideální množství vzduchu je takové, že je co nejmenší, přitom se ale netvoří saze.
- Vyčistíme kamna a druhý den se podíváme do kotle. Jsou- li na stěnách mastné saze, přidáme o procento vzduch. Pokračujeme s přidáváním, až do doby, než je kotel ráno špinavý, ale jen v něm jen minimum mastných sazí. (každý den přidáme 1 % vzduchu)
POZOR. Je to kotel na uhlí, vždy tam nějaké saze budou, ale jde o to aby jich bylo málo.
- 2 x denně také kontroluje zda se nám udržuje správná hromádka v hořáku. Na povrchu, by měl být popel, částečně může být i spečený, pokud však spékance odpadávají do popelníku je to v pořádku. Pokud spékance, nebo větší kousky popela rozlomíte, měly by v sobě mít pouze malé černé jadérko nespáleného uhlí (nedopal). Čím méně tím lépe. Obecně je pro spalování lepší drobnější mourovaté uhlí než velké pravidelné kousky.
- Pokud jsme docílili toho, že oheň hoří rovnoměrně po ploše hořáku (Tmavší střed není závada, ale přirozená vlastnost. Uhlí je tlačeno středem, ale odhořívá ze stran, odkud je vháněn vzduch - tmavý střed nakonec přepadne k nějaké straně.) podíváme se podrobně ji na posun uhlí.
- Dobou přísunu uhlí, vlastně regulujeme množství paliva a tedy výkon kotle. Chceme-li docílit většího výkonu, musíme do hořáku prostě materiál ke spálení přisunout v dostatečném množství. Zvětšíme-li čas posunu, přihrneme do hořáku více uhlí a protože je hořák kónický (trychtýř) zvetší se objem ohniště, tím pádem objem i naráz hořícího uhlí a tím pádem výkon.
- Pokud budeme přihrnovat méně (kratší čas) ohniště poklesne, zmenší se objem hořícího uhlí a poklesne výkon.
- Nižší výkon však nemusí být na závadu. Proč? Uhlí stráví v hořáku delší dobu, což vede k lepšímu prohoření, menším nedopalům, lepšímu využití paliva a tím nižší spotřebě.
- Vyžadujete-li však vysoký výkon (například při extrémních mrazech), musíte přihrnout paliva dostatek, jeho využití však nebude tak dokonalé.
- Ideální postup je takový, že začnete na nějaké (nižší) hodnotě. Oheň bude v hořáku spíše propadlý. Pokud kotel nebude schopen dům vytopit, přidáte palivo (prodloužíte čas podávání). S klesající teplotou venku zvyšujete přidávání paliva (po sekundách) až zvládnete největší mrazy. Tuto hodnotu pak již nikdy nemusíte měnit.
- A co vzduch? Pokud hoří klidným širokým plamenem bez sazí, nemusíte na nastavení již sahat. Pokud začne sazet - přidejte výkon větráku o 1%. Nepřidávejte o víc. Přidáte-li například o 5 % nevytáhnete již z kotle takový výkon a mohou nastat problémy s hořením. Ideální je to prostě nastavit tak asi o 1-2% více nad hodnotu, při které to přestalo sazet.
Poměr doby čekání a posunu materiálu
Je správná hodnota 60s čekání a 20 s posun, nebo je lepší 30 s čekání a 10 s posun?
- Pokud měníte nastavení, vždy měňte jen JEDNU hodnotu.
- Pokud vám kotel funguje, není moc důvod do něčeho šťourat.

Samozřejmě ideální stav by byl, kdyby šnek plynulou regulaci rychlosti. Současné jednotky však regulaci rychlosti posunu neumožňují a tak se řídí stylem ZAPNUTO / VYPNUTO.
Je tedy lepší častější spínání, nebo méně časté?
- Častější spínání je lepší pro plynulé hoření plamene. Přináší s sebou však větší opotřebení spínacích prvků - relátek, které mohou dříve odejít. Přeci jenom je rozdíl pokud to sepne 3000 x za den, nebo 6000 x za den.
- Málo časté spínání však vede k nepravidelnému výkonu a v extrému by mohlo dojít až k tomu, že se nově přihrnutá velká dávka paliva nestihne včas rozhořet od zbytku vyhořelé předchozí dávky.
- Proto doporučení, aby se spínací cykly pohybovali okolo jedné minuty (50 s + 20 s) lze považovat za ideální.
Jaká teplota vody?
Automatické kotle umožňují dodržet relativně přesně teplotu topné vody. Jaká je ale ideální teplota vody?
Ideální teplota vody je taková, aby i v největších mrazech dokázala vytopit nejstudenější místnost v domě na požadovanou teplotu. Udržovat na kotli vyšší teplotu vody je zbytečné. Je potřeba si uvědomit, že u automatických kotlů nehoří palivo v přímém styku se stěnami kotle a není tudíž tak důležité striktně dodržet určitou MINIMÁLNÍ teplotu vratné vody - zvláště u litinových kotlů.
U automatických kotlů je mnohem nižší vlhkost spalin z důvodu nuceného větrání. Na vnitřních površích kotle je tudíž voda nekondenzuje i při nižší teplotě návratové vody.

Celá instalace se tak může výrazně zjednodušit a zlevnit.
- při nastavení teploty dejme tomu na 80°C - což je celkem obvyklá teplota bude návratová voda mít cca 55 - 65° což je ideální stav - nepotřebujeme tedy regulaci teploty zpátečky.
- Ideální je použít na radiátorech termostatické hlavice - snadno si nastavíme komfortní teplotu v každé místnosti jinak, a to včetně sklepů.
- Regulovat teplotu v čase u jednotlivých místností je možné pomocí programovatelných termostatických hlavic, vyžaduje to však striktní dodržování mnoha pravidel (zavírání dveří, používání dané místnosti pouze v očekávaných časech, a hlavně ne vždy je nastavená teplota komfortní vhledem k aktuálnímu stavu člověka. Jinou teplotu vyžaduje když kouká večer na televizi a jinou potřebuje manželka když žehlí. Přitom obě činnosti běžně probíhají večer v obýváku v podobnou dobu.) Na tyto stavy neumí běžné "naprogramované" systémy reagovat a již vůbec ne pružně. Oč jednoduší je prostě když jdu do koupelny v "nezvyklý" čas prostě otočit hlavicí naplno a během chvilky je tam teplo. Nebo prostě když jedeme na víkend pryč stáhneme hlavice na "dvojku" ale přitom v druhém bytě u babičky si to nastaví jak chtějí.
- Termostat je lepší nepoužívat - řídí teplotu pouze v jedné místnosti.
- Výjimka vhodná pro použití termostatu je případ, kdy je celý dům obýván / neobýván v pravidelných intervalech delších než 10 hodin. (typicky firma, nebo víkendy) Pak má smysl regulovat teplotu a výkon topení.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 30.11.13 19:55

Děkuji mockrát za pomoc,už to jdu zkoušet.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.