Oprava a čištění staršího bojleru

Od: Datum: 17.01.15 20:18 odpovědí: 4 změna: 17.01.15 21:20

Dobrý den, našel jsem tu několik příspěvků na podobné téma, proto chci poprosit o radu na následující:

Mám doma klasický bojler značky Tatramat na 180 l , který už je teď starý cca 17 let. Používá se víceméně bez přestávky, nic jsem na něm ještě nikdy nedělal.

Jednak bych chtěl tedy znát Vaše zkušenosti, jestli má ještě smysl bojler opravovat, nebo rovnou vyřadit a koupit nový. Na druhou stranu jsem se tu dočetl v jiných příspěvcích, že bojler této značky vydrží i 30 let a víc, takže proto se ptám.

Problém je s ohřevem vody (bojler ohřívá málo teplé vody, za chvíli teče studená) a taky mi přijde, že moc hluční.

Pravděpodobnou příčinu jsem si tu už našel (vodní kámen, špatná spirála, anoda...), jen bych teď potřeboval tak nějak polopatě popsat, jak se mám do bojleru dostat, jak vypustit, jestli to zvládnu sám, nebo musím volat nějakého odborníka (čímž se mi samozřejmě oprava prodraží). Podotýkám, nemám s tím ještě zkušenost, nicméně doma mám právě ještě jeden bojler od Tatramatu, mladší, na kterém bych rovnou udělal taky preventivní údržbu a opravu.

Díky za ochotu, prosím rady od těch, kdo mají již praktickou zkušenost a ví o problémech, které mohou nastat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.15 20:50

No s tou výtrží je to jak ze vším múže a nemusí.Matka má tatramat 30let a zatím drží čistil jsem ho asi před 5lety i s výměnou tělesa.Zvládnout by jste to měl stačí vypustit vodu-zastavit hlavní přívod(né před bojlerem)a s nejblišího kohoutu pod úrovní bojleru vodu vypustíte poté povolíte přírubu(6matek) a můžete čistit.Samozřejmě odpojit el.proud.Ale než se do toho pustíte tak si kupte těsnění protože asi po tolika letech nebude provozuschopnéProblém může nastat že až ho vyberete tak bude díra v plášti to poznáte po opětovném napuštění také se může rozpadnout těleso(jak ho budete zbavovat kamene.Tak bude nějak vypadat: http://doveda.sweb.cz/domacnost/bojler_ovk150/index.html

Ohodnoceno: 2x
 
Od: opravabojler
Datum: 17.01.15 21:20

díky za zkušenost

Datum: 17.01.15 21:00

Zde jsi četl?

https://www.poradte.cz/domacn…ava-elektrickeho-bojleru.html

Stačí najít přívod studené vody do bojleru s pojistným ventilem. U něj by měl být montován vypouštěcí kulový kohout. Na ten nasadíš hadici a vypustíš z bojleru vodu. Musíš před bojlerem zavřít přívod studené vody, jinak to poteče z řadu a ne z bojleru a aby to teklo rychleji, tak pust naplno co nejblíže bojleru horkou vodu (u umyvadel či sprchy). Pak ke konci pomáhá foukání do baterie horké vody, aby vzduch v bojleru vytláčel tu studenou vodu.

Pak vem lavor a otevři přírubu zespoda bojleru. Poteče dle odpuštění troška vody (cca 4 litry).

Hučení dělá vodní kámen.

Málo teplé vody vadná spirála nebo děravá trubka v dutině bojleru na horkou vodu (nebo termostaty či špatně umístěná čidla v jímkách termostatů). Jeden termostat je havarijní, aby se nepřetopil bojler a druhý je provozní na anstavení teploty.

Kámen ze spirály oklep dřevěnou obracečkou (najdeš v kuchyni :-D) a zbytek rozpusť v kýblu z octem. Nech tam spirálu co nejdéle a nejlépe ten ocet nalej z rychlovarné konvice horký do toho kbelíku a pak tam spirálu dej odmočit a kámen se rychleji rozpustí a i ta konvice bude jak nová.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: opravabojler
Datum: 17.01.15 21:10

vida, ten podobný dotaz jsem nenašel. Díky za něj a i za vlastní zkušenost.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.