Kde se odvzdušňuje bojler?

Od: Datum: 17.12.14 18:01 odpovědí: 13 změna: 18.12.14 10:21

Ahoj, už jsem tady pasal ohledně kotle a bojleru. Nyní bych potřeboval vědět, na jakém místě se odvzdušňuje bojler. Tuším, že to bude asi úplně v horní části bojleru, kde vede trubka. Je tam jakési zařízení, na tom zařízení nějaký ventilek a na tom plastová šroubovací čepička. Tu když odšroubuji, tak je tam zapuštěný šroubek na imbus. Ale když jsem s tím chtěl otočit, tak to šlo kousek a potom se to tvářilo, jako kdybych to utahoval.

Další otázka kdy se bojler odvzdušňuje? Když je systém natopený nebo když jsem kotel vyhaslý? Podotýkám, že mám bojler dražice okc 200l, kombinovaný, svislý, položený na podlaze.

PS: a ještě jedna otázka. K čemu je na bojleru odkap? Je to na spodku bojleru, je tam uzavírací kohoutek a od toho trubka do odpadu.

Díky za radu

doplněno 17.12.14 18:05:

Je tam něco podobného

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.14 18:10

O odvzdušňováví bojleru slyším prvně, ale nechalo by se to chápat tak, že otočím vodovodním kohoutkem a nově napuštěný bojler odvzdušním a pak už jen při každém použití vody. Výtok z bojleru je vždy v horní části. Je tam jen na vstupu přetlakový ventil.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.12.14 18:17

no tazatel myslel kombinovaný boiler, kde vodu ohřívá i voda z topení, já odvzdušňuji na přívodní trubce, kde mám odvzdušňovací ventil

odkap máte proto (z přetlakového ventilu), aby se odpouštěla voda, která zvětšuje ohřátím objem, jinak by se taky mohl boiler roztrhnout, pokud by měl někde už slabší stěnu

doplněno 17.12.14 18:21:

nedovedu si představit, jak máte svislý boiler položený na podlaze, já ho mám pověšený na zdi

doplněno 17.12.14 18:23:

uzavírací kohoutek máte před tím přetlakovým ventilem, vyfote to

Ohodnoceno: 2x

Od: rarach*
Datum: 17.12.14 18:34

je to stojací bojler, který je určen normálně na zem na svislo.

Datum: 17.12.14 21:16

na obrázku je samoodvzdušnovací ventil asi je vadný nový stojí cca 150kč

doplněno 18.12.14 00:00:

Ale chlapi tady se neodvzdušnuje bojler ale topná soustavu(k bojleru) už se probíralo loni: https://www.poradte.cz/domacn…43-nenahriva-bojler-proc.html

Datum: 17.12.14 18:25

Mám také Dražice, ale menší a svislý. Odvzdušňuji plastovou odvzdušňovací čepičkou přímo tam, kde je napojena odkapová hadička. Čepička se jenom zlehka pootočí, chvilku podrží a sama se vrátí zpět, nešroubuje se, je tam perko na samovrácení. To mě ukazoval montér, stačí občas jenom dvakrát krátce pootočit a pustit. Odkapem Vám vlastně poodteče trochu vody a uteče vzduch.

Datum: 17.12.14 18:28

tímto bohužel nic neodvzušníte, pouze kontrolujete funkci přetlakového ventilu na vstupu TUV do boileru, odvzdušňuje se topný systém u tohoto kombinovaného boileru, jak jsem psal, já ho mám na vstupní trubce nahoře, v TUV není co odvzušňovat

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.12.14 18:32

takhle to vypadá

Datum: 17.12.14 21:21

Nevidím jediný důvod odzvdušnovat boiler.

doplněno 18.12.14 06:42:

Aby nedošlo k omylu, upřesním svůj názor.

Boiler má dva okruhy vody, první okruh je vyhřívací, který je napojen na nějaký kotel. V tomto okruhu nebude vzduch a odvzdušní se s celým topením, vždy v nejvyšších místech jednotlivých částí topení.

Druhý okruh je vlasní ohřátá voda, napojená do systéme spotřeby teplé vody na mytí. Ani zde se nic neodvzdušňuje.

Takže v boileru není žádný vzduch, ani k vyrovnání tlaku. Na to je jiná nádoba v systému.

Pana tazeteli, proč chcete odvzdušňovat boiler?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.12.14 21:35

Bojler se neodvzdušňuje z důvodu změny objemu vody v závislosti na její teplotě. Bez vzduchu hrozí poškození tlakové nádoby. Vzduch v horní části tlakové nádoby vyrovnává rozpínání vody při ohřívání a smršování při chladnutí, čili nádoba se nedeformuje, pouze mírně kolísá tlak.

Datum: 18.12.14 06:26

pozor, boiler má okruh topení, který chtěl tazatel patrně odvzušnit, a okruh TUV, ve kterém je teplá voda na mytí, který se neodvzdušňuje

Datum: 18.12.14 10:19

Dobrý den, odvzdušnit ho chci, protože nechce natápět. Lidi radili že to je zavzdušněným bojlerem, tak proto jsem položil tuto otázku

Datum: 18.12.14 07:29

Ta nádobka, na které je ta čepička je automatický odvzdušňovač. Pracuje na principu plováku. Pokud je systém zavodněný bez vzduchu, plovák plave a je nahoře a přes páku uzavírá odvzdušňovací ventil. Pokud se v nádobce nashromáždí určité množství vzduchu, plovák klesá a otevře odvzdušňovací ventil. Vzduch unikne, voda s plovákem stoupne a odvzdušňovací ventil se opět uzavře. Aby vzduch mohl odcházet, je třeba mít tu plastovou čepičku povolenou.

Odvzušňovač máte namontován na přívodu dotopného hada, takže neodvzdušňuje bojler, ale topný okruh.

Ten "odkap" je odpadní hadička z pojišovacího ventilu. Když se voda v bojleru ohřívá, zvětšuje se její objem a tím v bojleru roste tlak až na hodnotu, na kterou je nastaven pojišovací ventil. Ten pak se otevře a upustí přebytečnou vodu do odpadu a tím sníží tlak.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.12.14 10:21

Děkuji za radu. Konečně mi princip někdo osvětlil

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.