Jak se dělá špaleta?

Od: Datum: 08.10.14 21:38 odpovědí: 12 změna: 22.10.14 21:08

Dobrý den,

jsem sice amatér, ale rád bych se přiučil.

Neporadil by mi někdo jak se dělá špaleta? Jakmile mi v bytě budou měnit okna, rád bych si zbytek včetně zednických prací udělal sám, nevím však zatím jak na to.

Děkuju

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.10.14 21:58

kolem oken dejte(nalepte) polystyren-rychlejší jednodušší

Ohodnoceno: 0x

Od: hubas*
Datum: 08.10.14 23:44

Pokud se jedná o vnitřní špaletu, tak rychlejší a jednodušší to sice je a dělá to tak mnoho řemeslníků z Vámi uvedených důvodů, ale je to špatně! Takové vyhotovení se totiž chová obdobně jako vnitřní zateplení, tj. posunete si rosný bod směrem do interieru a to může (ne vždy musí) být zdrojem problémů (kondenzace, plísně...). V případě vnějšího zateplení se rizika minimalizují. Kolik potřebujete vyrovnat?

Datum: 09.10.14 08:22

doporučuji kouknout zde:

http://milancukrar.papricka.cz/pazdera/#1

a probíhající debatu zde:

https://www.poradte.cz/domacn…ateplit-venkovni-spaletu.html

doplněno 13.10.14 21:10:

popsat jedině slovem, najděte si men on line na skype, či ICQ. Někteří najdou i telefon.

Ohodnoceno: 2x

Od: senlin
Datum: 12.10.14 12:05

Děkuji, nějak popsat by to nebylo možné? Chtěl bych se to naučit. Ani video návod jsem nenašel :(

Datum: 13.10.14 21:50

Dobrý den, taky jsem si opravoval špalety sám. Původní špalety nebyly moc zničené a tak stačilo zaříznout pěnu a přeštukovat sádroštukem. Alespoň tak to dělají normálně zedníci, ale je to řešení jen na několik let. Pak se sádroštuk začne drolit a odpadává od rámů. Musel jsem se k tomu vrátit a nalepil jsem na špalety polystyren, perlinku a přeštukoval. Mezi polystyrenem a rámem jsem nechal mezeru, kterou jsem vyplnil pěnou kvůli dilataci. Taky bych doporučil použít lištu, která se lepí na rám a teprve k této liště se natahne prlinka, lepidlo a štuk.

Pokud bych po současných zkušenostech měl opravovat hodně rozbité špalety, tak bych po napenetrování zdiva a malty přilepil polystyren pěnou, která vyplní nerovnost. Na polystyren bych dal ještě před roztažením pěny prkno a rozepřel bych ho mezi protilehlými špaletami. Tím by se vyplnily mezery a přilepil i polystyren.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.10.14 08:11

brucku, prosím, zdůvodníte mi nutnost penetrace?

tak bych po napenetrování zdiva a malty přilepil polystyren pěnou

Děkuji

doplněno 14.10.14 20:26:

Brucku, jak správně píšete, stačí i navlhčit vodou, tak proč zbytečně penetraci. A že pěna nedrží na cihle, tomu snad nevěříte...

Pěna nedrží na mastném a vodě.

Datum: 14.10.14 10:12

Rozbité špalety - myslím tím dost otlučenou starou omítku a někdy až na původní zdivo. Na tom by pěna moc nedržela a tak bych to napenetroval, možná by stačilo to jen zakropit vodou, ale penetrace by měla být snad trochu lepší.

Datum: 16.10.14 21:19

Děkuju za vysvětlení, nalepím ty polystyrény ke zdivu lepidlem nebo pěnou a pak na polystyrén nalepím perlinku a to přeštukuju. Snad to bude správně ;)

Datum: 20.10.14 10:58

Na okno jsem oboustranou páskou nalepil ukončovací plastové profily (nebo jak se to správně jmenuje), do nich nasunul sádroš a přilepil pěnou na hrbatou špaletu. No a pak samozřejmě rohové lišty, tmelit, brousit... Vypadá to pěkně a nedalo to zas tolik práce. Mechanická odolnost možná bude vyšší než u polystyrenu, ale to jen hádám. Není potřeba nic rozpínat latí - sádroš stačí chvíli přitlačit a tak do minuty drží sám. Ještě jsem uvažoval jestli nejdřív nenalepit kolem okna pásku proti vlhkosti, ale pak jsem se na to vykašlal - pochybuju, že si vlhkost nenajde jinou cestu...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 20.10.14 12:22

Asi myslíte ukončovaní profil PVC pro sádrokarton...

Datum: 20.10.14 13:15

Ano, typ J.

Datum: 22.10.14 21:08

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.