Je nutné mít přepínač hvězda - trojúhelník?

Od: Datum: 13.08.14 07:46 odpovědí: 16 změna: 15.08.14 16:33

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda je nutné mít na cirgule přepínač hvězda - trojúhelník? Jeden motor jsem odvařil ( nedávno jsem to zde řešil) a nerad bych odvařil druhý. Cirgulu jsem zdědil a je tam pouze tlačítko "tahem zapni - stiskem vypni". Popřípatě jaké má být uspořádání měděných plíšků v motoru? Motor má 1,1 kW.

Děkuji za reakce

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.14 08:06

dle mého názoru se dává přepínač hvězda trojúhelník od výkonu 3kw na výkon 1,1 to není třeba, není tam tak velký proudový náraz při rozjezdu zapojení motoru do hvězdy dva plechy vedle sebe do trojjúhelníka 3 plechy na šrouby naproti sobě

Ohodnoceno: 4x

Od: egon®
Datum: 13.08.14 08:08

Díky za reakci. A nevíte, zda má být ve svorkovnici provedeno zapojení do hvězdy ( měděné plíšky v jedné řadě) nebo do trojúhelníku ( měděné plíšky ve třech sloupcích)? Omlouvám se za vyjadřování...

Datum: 13.08.14 08:15

Při zapojení do hvězdy má motor jen třetinový výkon, ale snese rozběh do otáček. Zapojte ho tedy do trojúhelníku.

Ohodnoceno: 2x

Od: tc
Datum: 13.08.14 09:20

Do trojúhelníku? No to snad nemyslíte vážně. Rozhodující jsou údaje na štítku.

https://www.poradte.cz/elektr…do-trojuhelniku-a-hvezdy.html

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.08.14 09:25

Dobrý den, na štítku je: hvězda/trojúhelník - 380/220 V, na víčku svorkovnice jsou vylisovány obě varianty ( propojení plíšky). Tak jsem z toho jelen..., mám to tedy skusit?

Datum: 13.08.14 10:44

Tento motor není určen k přepínání Y/D, ostatně výkon 1,1kW tomu tak trochu napovídá, je to malý výkon.

Pokud je na štítku Y/D - 380/220V, jak píšete, tak se motor k připojení na 3f samozřejmě zapojuje do hvězdy.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 13.08.14 09:20

Díky, vyzkouším to, zda to pojistky vydrží ( snad nebudu potřebovat ten přepínač).

Od: trtr
Datum: 13.08.14 12:47

Zdravím, motor se odvařil asi z důvodu, že byl provozován třeba na dvě fáze místo tří. Tím pádem je přetěžuje a spálí se. Mohl být poškozen vodič či jedna pojistka se mohla spálit. Jinak motor zapínejte tzv. "na dvakrát". Vypínačem táhnete k sobě, pak hned vypnete a pak zase zapnout(motor dostane prvotní cuk a pak už je spuštění hračka). Jde to i jinak, ale vzhledem ke stroji, kde je motor, Vám to popisovat nebudu. Bezpečnost nade vše!

P.S.: Pokud by cirkulárka vyhazovala jističe, bude třeba motorový spoutěč či jistič.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.08.14 16:33

( snad nebudu potřebovat ten přepínač) Nepochopil jste to, na tento motor dát přepínač hvězda/trojúhelník nemůžete, při přepnutí na trojúhelník při napájení 380V ho opálíte.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.08.14 13:20

jaké jsou otáčky motoru? tzn. jedná se o kolika pólový motor? pokud je dvojpólový, bude nevyhnutelné použít ochranu motoru (motorový spouštěč, popř. stykač) a ovládat tlačítkem; taky jsem už dávno takto oddělal dvoupólový motor u cirkulárky (zaseknuté dřevo) a od té doby vše dělám přes stykač; pro úplnost - byl to nový motor a výrobce neuznal reklamaci; u vícepólových motorů (otáčky 1500 a níže tento problém není až tak markantní, hlavně u nízkých výkonů); pokud je vícepólový, vyměnil bych minimálně spínač za nový (není jasné, zda ten stiskací je úplně v pořádku)

Datum: 13.08.14 16:17
No, na cirkuli sis měl hlavně koupit silnější motor. 1,1 kw je na nějaký smysluplný řezání zoufale málo. To je tak nejvejš na nějaký malinkatý lištičky. To pak není divu, žes ho utavil.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.08.14 08:03

Dobrý den, děkuji všem za reakce. Nechám motor zapojený jak je.Asi to spouštění budu dělat "na dvakrát". Jen doplním, že cirgulu jsem zdědil a řežu na ní hlavně desky a větve. Na silnější kusy používám motorovku. Ale do budoucna se dovybavím silnější cirgulí s kolébkou. Ještě jednou díky.

Datum: 14.08.14 11:08

zkuste ještě napsat otáčky motoru

Datum: 14.08.14 11:31

Otáčky jsou pokud si dobře pamatuji 1450 za min.

Od: trtr
Datum: 14.08.14 11:18

Toto by mohlo pomoci, ale prvotní rýz se pouze zmenší, ale motor se při prvním spuštění utrhne a pak při druhém už plynule naběhne.

Datum: 15.08.14 16:33

Jenyk to napsal naprosto přesně - 1,1 kW výkon je tak na předřez. Hlavní pilový kotouč má u pil 300mm v základu motor 4kW, ale většina z nich je dodávána s 5,5kW motorem. Pokud jde o zákazníka, který zpracovává hlavně masiv tak se dává i 7kW motor.

BTW - není důvod spouštět tak malý motor na Y/D, to se dělá právě u těch silných motorů z toho důvodu, že se omezuje proudový náraz při spouštění motoru - prostě aby motor při každém spuštění nevyrazil pojistky.

Krom toho - ne každý motor se dá takto spouštět !

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.