Panelový dům - životnost

Od: Datum: 21.07.14 20:16 odpovědí: 11 změna: 22.07.14 11:46

Dobrý den,

uvažuji o koupi panelového bytu. Chtěl bych slyšet vaše názory na panelové byty. Slyšel jsem, že je to jen beton a železo a to železo časem shnije, zrezaví a bude konec panelových bytů, půjdou k zemi.

Není tu nějaký stavař nebo někdo kdo se v tomto problému trošku vyzná?

Je mi 23, chtěl bych vědět, zda mě přežije vůbec panel. dům, který je starý okolo 50let?

Děkuji mockrát za veškeré informace o tomto problému


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.07.14 20:26

Někde jsem četl, že při projektování prvních paneláků se uvažovalo s životností cca 30 let. První paneláky jsou staré přes 50 let a stále slouží. Všechno jednou skončí, stejně tak paneláky. Jde o to, jestli se o panelák někdo stará nebo ne. Při pečlivé údržbě není důvod, aby si panelák neodkroutil třeba stovku. Na kraji Chánova stojí skelet paneláku, alespoň před 2-ma lety tam stál. Sociálně nepřizpůsobiví z něj vybrali před x lety úplně všechno. Teče do něj ale pořád stojí.

doplněno 21.07.14 20:29:

ještě pohled do historie Poraďte. Už se to tu řešilo

https://www.poradte.cz/domacn…-zivotnost-maji-panelaky.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.07.14 20:31
avatar

V dnesni dobe musi prezit. Pokud je udrzovany, jsou na nem provadeny opravy pak nejakou zivotnost jeste ma. Co mu taky zbyva. Komousi to nestaveli na veky, ale na par desitek let a ty uz jsou pryc. Je ale i spousta panelovych domu kde se moc neinvestuje a tam to bude jednou docela problem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: auto®
Datum: 21.07.14 20:35
Panelaky byly za socialismu skutecne planovany na 30 let. Pri vhodne peci ale vydrzi dele, nez cihlove domy. Problem nastane pri zanedbani udrzby - zatekani do spar, apod. Vnitrek neni tak flexibilni-panelove pricky nejde moc bourat. Pri srovnani starych panelaku a soucasnych cenove uspornych novostaveb take z betonu s tenkymi cihlovymi prickami doporucuji zatepleny a dobre udrzovany panelak.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: au1
Datum: 21.07.14 21:11

před 2 lety jsem kupoval byt v panelovém domě, no docela jsem se zhrozil, když jsem v odhadu ceny nemovitosti našel stáří domu 47 let :D předpokládaná životnost je psaná dalších 43 let ve stavu, v jakém dům je, další rekonstrukcí za xx let se životnost prodlouží.
Nicméně když mi před 2 měsíci přišli chlapci montovat klimatizaci, měli celkem solidní kango, metrovej vrták s diamantovou korunkou, a díru o průměru 5cm vrtali hodinu, jsem přesvědčen, že tento dům tu bude stát dalších sto let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 21.07.14 21:24
avatar

To je těžká odpověď.Ale vzpomínám si, že krátce po naší slavné sametové revoluci soudruzi z NDR rozmontovávali paneláky a ty panelové díly vozili sem k nám a tady se to zase nějak montovalo zpět,ale už si nevzpomenu proč a kde to stojí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 21:42
avatar

Kdysi dávno,ještě v jako učeň 3 ročníku v oboru zedník.obkladač jsem jednou přiopravách podest v jednom vchodu objevil na nástěnce tabulku životnosti některých dílů paneláků-nejkratší tam bylo Výtah a nejdelší omítky,vnitřní tam bylo pkd se nepletu 80 let!

Ono záleží jak kvalitně byl stavěn, a v neposlední řadě totéž co pro každý dům-MUSÍ BÝT KVALITNÍ STŘECHA!Pkd zatéká=snižuje to životnost!

Po roce 89 se tvrdilo, že se všechny zbourají,že lidé nebudou bydlet v králíkárnách (alespoň tak nějak to říkali) na a nakonec to dopadlo krapet jinak,nakonec oni jsou také i vy vyspělých kapitalistických státech Byť jinak vzhledově i konstrukčně jinší,ale panelové!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 21:53

Zdar.Bydlím v 50letém paneláku.Má zeteplení,nová okna,pěkný výtah.Dobře udržovaný.Když je takto opečovaný tak vydrží dalších padesát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.07.14 09:28

zdravím,,,,,,,,také bydlím v paneláku 50let a panelák stojí. Paneláky se stavěly na 2 generace.Ale jak vidím,tak daleko více.Nepraskají ,,,a myslím si,že vydrží více jako cihla,,ta se drolí a praská.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.07.14 10:37
avatar

Bydlím ve věžovém paneláku už od roku 1967.Stojí na prudkém svahu,kdysi jsem viděl aplikaci,v níž podobný panelák byl zasažen zemětřesením síly 7v epicentru..Panelák se celý naklonil a spadl jako krabice.Stěny zůstaly celé.

Nikdy bych svůj byt v havlovské králikárně nevyměnil za rodinný domek.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.07.14 11:46
avatar

Obecně se tvrdí, že životnost se zvyšuje s revitalizací a průběžnými investicemi. Jak bylo uvedeno střecha je důležitá resp. elementární.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.07.14 11:11
avatar

Bydlím v paneláku co má víc jak 40 let, plastová okna, zateplení, nový výtah, rozvody, střecha, v r. 2017 jsou v plánu nová jádra z ytongu. Myslím, že přežije nejen mě. Mimochodem umakartové jádro máme obložené a schnilé nikde nebylo. Dřevěná okna byla v dobrém stavu a myslím, že ta nová z plastu rozhodně tak dlouho nevydrží. Já na byt v paneláku nedám dopustit, teplo 22-24C, za topení cca 8000 kč, srovnávám - li s chalupou je panelák levnější bydlení a pohodička.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.