Jak natáhnout kabely pro světelný obdvod

Od: Datum: 26.01.14 12:21 odpovědí: 14 změna: 28.01.14 07:28

Zdravím, chtěl bych se zeptat , zda je správně nakreslen obrázek natažení kabelů světelného obvodu pro 3 dětské pokojíky na jeden jistič? Elektrikář co mi bude vše zapojovat, mi nakreslit kam co a jak mám natáhnout, ale nemohu to nikde najít a potřebuji mít kabely připravené, než se vrátí ze zahraničí a vše si pak zapojí. Vše bude přes wagovky pod vypínačem . U každého vypínače budou ted 3 kabely Cyky 3x1.5 ( přívod, světlo a propoj do další mistnosti )? Nejde mi o zapojení, to si bude vše dělat osoba tomu fundovaná, jde mi jen o natažení správných kabelů. Děkuji moc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 26.01.14 12:25

Ano, nákres je v pořádku, takto se to běžně dělá, podle předpisů. Jen tomu elektrikáři nechte z krabiček koukat rozumně dlouhé kabely, je lepší je při montáži zkrátit než nastavovat. Doporučuji 10 až 15cm...

doplněno 26.01.14 12:26:

Jen upřesním, kabel má označení "CYKY 3x1,5 J", kvůli barevnému značení. Pokud bude kabel ve zdi, je možné použít i "CYKYLO 3x1,5 J"...

doplněno 26.01.14 12:42:

U schodišťáků je více možností, podle rozmístění jednotlivých bodů, nedávno se řešilo zde...

Ohodnoceno: 1x

Od: janvilhelm
Datum: 26.01.14 12:30

Velice děkuji za info . Nechám jistě dostatečně dlouhý kabel. Kabel vím že má být J. Na propoj schodišťáků použiji O . Nebyl jsem si 100% jistý a tak jsem se raději zeptal než abych vytahával kabely ze zdi ...

Datum: 26.01.14 12:49
Pěkné zpracovaný nákres, rozumný dotaz!
Doplním předcházející odpovědi. Já osobně bych od vypínače ke světlu tahal o jednu žílu více, teda čtyřžilový kabel. Cenově to nebude o mnoho více, a oceníte to někdy v budoucnosti, když budete chtít v místnosti namontovat svítidlo s jednou slabší, třeba jen orientační žárovkou, a s jednou podstatně silnější..
Určitě to bude lacinější jako nějaký vypínač se stmívačem pro jednu silnou žárovku. I když třeba usměrňovací dioda také dokáže změnit intenzitu světla. Nehodí se ale pro každý zdroj světla.
doplněno 26.01.14 12:53: Všiml jsem si, že píšete o schodišťových přepínačích, daly by se také použít, pokud je už máte, ale na jednu žárovku bude stačit jednoduchý vypinač, v případě dvou žárovek potom vypinač lustrový.
doplněno 26.01.14 13:02: Správná připomínka od praktika hopa...
Proto já nejraději tahám vše trubkami, byť je s nimi při montáži trochu více práce. Ale další roky mám možnost instalaci upravit, rozšířit, bez sekání.
Ve svém baráku už jsem to vícekrát využil a vždy se pochválil za ty trubky.
Už jsem tu v jiných vláknech o mém množství trubek kolem dokola téměř všech místnosti psal.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.01.14 12:53

Hejkale, ten čtyřžilový kabel dnes (díky EU) neexistuje, pro "lustrák" by bylo nutné použít "CYKY 5x1,5 J" a jednu žílu prostě nepoužít. Ale jinak dobrá připomínka k zamyšlení! *palec*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.01.14 15:41

Když už jsme u toho kreslení, tak já se poptám rovnou na natáhnutí kabelů na toto provedení, zda je možné zda by to odborník barevně dokreslil? Raději znovu uvedu, že nejsem odborník a nejedná se mi o zapojení ale pouze o rozvody kabelů. Zapojovat bude vše elektrikář !

Datum: 26.01.14 15:56

Doplnil jsem pouze schematicky. Konkrétní kabeláž záleží na tom, jestli budete používat krabičky, kudy povedete kabeláž, v jakých místech jsou vypínače a v jakých světla. Podívejte na můj odkaz, třeba si tam vyberete řešení.

doplněno 26.01.14 16:20:

... tak nabídnu dvě základní verze, ale možností je víc...

doplněno 26.01.14 18:14:

Chyba, v prostředním obrázku stačí 3x1,5 místo 5x1,5 - omluva... *hi*

doplněno 26.01.14 18:56:

Místo CYKY 5x1,5J stačí CYKY 3x1,5J. Potřebujete PE, nulák a dva fázové vodiče pro každé světlo
3x1,5J je PE + N + 1 fáze
3x1,5O jsou zbývající potřebné 3 fáze

Datum: 26.01.14 16:09

Krabicky používat nebudu . Vše bude pospojované pod vypínačema.

Datum: 26.01.14 18:49

Místo té 5x1.5 tak 3x1.5 J nebo O? Jinak opravdu velice děkuji . Ušetřili jste mi spoustu času, budu to mít alespoň vše připravené pro elektrikáře na zapojení.

Datum: 27.01.14 19:58

Ufff tak dnes kabely rozvedeny dle vaších rad. Ale mám tu další záludnost ... ,, výmysl manželky ´´ ( kdo má doma, jistě ví o čem mluvím :-D ) mám 3 světla dva dvojvypínače . modrá barva zapojen jako klasicky vypinač na jedno svetlo, zelená jako schodištak z dvou mist jedno svetlo a červená opět jako klasicky vypinač na jedno svetlo a ptám se zda je možné to takto udělat? Předem velice děkuji za rady.

Datum: 27.01.14 22:05
Ano lze to. Elektrikar si s tim jiste uz pri zapojovani poradi.
doplněno 27.01.14 23:24: @janvilhelm nebude mit proc.. to se nadava az prichazi zmeny po praci. Ale pokud budete chtit jeste se svetlama machynovat. Aby svitilo treba najadnou to prvni, posledni a zvlast prostredek pro vyuziti tech 6+6 (nevim kam jak to mate a zda se dostanete i ta svetla propojit stropem) tak nozna aby to sviceni bylo predpisove se tam muze dat cyky J 5x1,5. Jinak kdyz uz budete trvat na te posledni maluvce a nic se nebude menit je to v poradku a muzete to natahnout.
doplněno 28.01.14 08:22: Proc by to neslo? @hop pouzije dvouklapku 6+6 z toho ta jedna 6 bude zapojena jako jednicka. A privod pro ni ma tim 3jx1.5
doplněno 28.01.14 21:35: @hop podle moznosti.. ale taky bych jej tam asi dal. Jenze kdyz je to treba pochuzi strecha bungalovu. Tak je to zbytecne..
doplněno 28.01.14 22:05: @hop necetl jsem moc pozorne no slo by to. Ale uz by se nesmelo uz vubec vymyslet. Ja bych to uz tak nechal. Ty dva kabliky budou i pro toho monteta srozumitelnejsi

Datum: 27.01.14 22:18

ano zapojení bude provádět samozřejmě elektrikář. Ale jen aby nenadaval co jsem tam natahal za kabely :-D

Datum: 27.01.14 23:47

Trošku nepřehledné, ale asi špatně, pozor...

doplněno 27.01.14 23:51:

Chybi nevypinana faze do cerveneho...

doplněno 28.01.14 21:27:

@hranol máte pravdu, přehlédl jsem se. Ovšem místo těch dvou kabelů mezi vypínači bych použil jeden 5x1,5J...

Datum: 28.01.14 03:34
Bude to zapojovat elektrikář, tak ty kabely budou dostačovat, za podmínky, že to modré bude jednoduchý vypinač s číslem 1, a ten spodní kabel CYKY 3x1,5 J nepovede do pravé zelené 6, ale do červené s číslem 1.
Nákres je matoucí, tazatel za to nemůže, je laik. Ve skutečnosti to ale může být natahané dobře. To zjistí až elektrikář. Držím tazateli palce.

Datum: 28.01.14 07:28
zdravim tak mam trosku zamotanou hlavu, cerveny vypinac je pouze na jedno svetlo a modry take. Zeleny je jedno svetlo s vypnutim na dvou mistech jen manzelka uvazovala to dat do ,,dvouklapek ale pokud by to byl problem nechame dat klasicke vypinace.jinak jak pise hejkal spodni Cyky J mel byt pouze pro cerveny vypinac a Cyky O pro zeleny. jen jsem nevedel zda pukdou ,,dvouklapky takto zapojit...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.