Výroba domácího chlazení na pivo

Od: Datum: 12.09.13 20:42 odpovědí: 11 změna: 22.07.16 23:17

Zdravím,chtěl bych si vyrobit doma vodní chlazení na pívo-pípu. Vlastní chlazení chci použít "vybrakováním" staré ledničky a to tak,že chladící část z vnitřní části lednice zabuduju do nějaké nejlépe izolované nádoby kde bude s vodou i společně nějaký chladící šnek,v kterém bude putovat pivo, např. http://obchod.svet-piva.cz/zb…chladici-smycka-pro-as-40-1ks .

Prostě princip jako u každého vodního chlazení na pívo. Chci se zeptat zda s tím má někdo zkušenosti jestli to stíhá uchladit? a jestli někdo tedy ví,zda originál pivní chlazení jen chladí a nebo musí dokonce mrazit,aby se to ztihlo přez ten šnek ochladit třeba na 5C? Podle mě nejspíš origo chlazení nemrazí,nemuže mrazit,protože by mohli zamrzat trubky a celá chladící voda.

Al rád si nechám poradit,než do toho začnu investovat (šnek,vlatní pípa,naražeč..)

Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.13 22:35
dobry vecer
doma mame chlazení originál a chladí to celkem dost kdyz udelam proplach pred použitím a spatne vyplachnu vodu tak mi to v trubkach zamrzne je to uz teda bez vody chlazení. Druhá věc je to jak to chcete z lednice vytáhnout aniž by Vam uteklo chladicí médium.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.09.13 21:43

Díky za vaše zkušenosti.Zajímalo by mě kolik stupnů má voda při vlastním chlazení píva, netušíte alespon odhadem? a velikost šneku na chlazení píva? cca něco jako na tom odkazu například? To jsou asi jediné hlavní faktory pro chlazní délka hada a teplota.

Mám v plánu to vytáhnout bez úniku chladiva,lednici mohu celou rozbít,rozsekat,rozřezat,rozkřípat a doufám že se to povede bez uhony agregátu,v druhé případě bych musel nechat opravit místo úniku a nechat znovu naplnit.

Od: kono
Datum: 12.09.13 22:45

Datum: 13.09.13 21:36

To jsem četl,a to jsou jen velmi všeobecné rady.Mě se jednalo hlavně o teplotu vody při chlazení píva u vodního chlazení.A zda to vnitřnosti z Malé ledničky ztihnou uchldit, je mi jasné že to nikdo nemuže říct přesně protože neví výkon,délku chladícího hada,izolaci vlastního chlazení a pod. Ale jedná se mi o praktické rady a zkušenosti někoho kdo s tim má PRAKTICKÉ zkušenosti. Nějaký opravář chlazení a pod. to musí vědět...

Datum: 15.09.13 17:20

asi takto- máte mylnou představu,odpařovací teplota v lednicích se pohybuje od mínus25°C do -33;C,kdežto u pivního chlazení má být pouze do mínus 7°C.To znamená že by se Vám na výparníku(chladiči ponořeném ve vodní nádrži)vytvořila koule ledu ale voda by se stejně dál neprochlazovala.To popisuji zjednodušeně,kdybych měl vypisovat celý proces co a jak tak bych musel popisovat tak na dvě strany A4.

Podívejte se na netu (někde)Na dřívější výrobky malého vodního chlazení piva,tak zvané Pikolíky.Vám by vyhovovalo chlazení jako v dřívějších sodobarech ,(Inklemo) tam se používalo přesně to co si představujete , akorát místa piva sodová voda.

Sám jsem to pro jednoho kámoše před dvaceti lety vyrobil a fungovalo to ke spokojenosti,a možná to fachčí ještě dnes,nevím v důchodu jsem se odstěhoval.

ale i dnes se vyrábějí a prodávají podobná zařízení,značně jistě vylepšená ,a zmenšená.

Tak jenom vám chci ušetřit práci s kucháním lednice.Ještě by se dala použít solanka(též dříve používaná, a itřeba na výrobu zmrzliny).No už se zaplétám , to by bylo na dlouho, tak přeji zdar.Zdraví Vás chlaďař v důchodu.

Datum: 16.09.13 16:11

Tak to jste mě sklamal,že mám mylnou představu,asi nejlepší našetřit a koupi za 8-10tis. Kč hotové,ale to se mi zdá na příležitostné provozování zatím dost peněz.

Koukal jsme na pikolíky,inklemo,solanka, a bohužel jsem na interntu nic nenašel.

z čeho jste to vyrobil pro toho kamaráda? Pokud jde jen o tu odpařovací teplotu výparníku,teoreticky by to šlo vyřešit regulátor napětí né? čím míň proudu tím míň stupnů,aby se člověk dostal někde na těch -7C a nezamrzalo to jen pěkně chladilo.

Jinak vám moc děkuji za podrobnější probrání problému a především váš čas.

Od: dedkoid*
Datum: 16.09.13 16:20

Což omotat šneka nejakým izolantem a nebo dát do chladící vody Fridex?

Datum: 16.09.13 17:56

Taky mě napadlo fridex a nebo jen osolená voda,ta taky nezamrzne :) a je vždy po ruce za "hubičku" dokonce jsem ted našel někoho kdo to udělal také z lednice Konkrétně přímo z mražáčku z lednice),napsal jsme mu tak uvidím jestli napíše jak to maká,mě to přijde že by to funkční být mělo.

Ale pán tady psal víše že je chlaďař v důchodu a že to není tak jednoduché jak to vypadá... tak nevím.Zatím pátrám.

Od: milan*
Datum: 10.07.16 13:23

Dobry den chtel jsem se zeptat odbornika chci si vyrobit chlazeni na pivo ,sehnal jsem si kompletni chlazeni ze stareho velkeho mrazaku takže kompresor i s chladicem vymenik a termostat tak jsem se chtel zeptat kdyz si namotam medemou trubicku do sneku a mezi ten snek plastovou trubku na pivo a vlozim to nejake izolovane nadobi a zaliji to vodou jestli to bude fungovat.Akorad nevim jaky prumer te medené trubky na cladivo a kolik asi metru.a jeste si se chci zeptat kamarad plni klimatizace do aut tak jestli by mi to mohl tim pak napustit.Dekuji moc za radu od odbornika s pozdravem Kriz.

Od: hh
Datum: 10.07.16 15:15

A nebylo by nejjednodušší normélně mít sud piva v ledničce,než vymýšlet takové opičárny zbytečné?Dá se sehnat za 300 stará fungující:-D

Od: robek
Datum: 22.07.16 23:17

Domácí vodní chlazení se dá vyrobit, ale nemyslete si, že to bude levná záležitost a taky nějak výkonné. Mám praktické zkušenosti s výrobou domácího vodního chlazení a jen naplnění chladivem + měděný šnek stál u chlaďaře 2000,- Dále musíte mít šnek kde poputuje pivo (hliník-nerez) 700,- výčepní kohout 700,- nějaké hadice 50,- a narážeč 700,- + kondenzátor, motorkompreosr z lednice, kapiláru, expanzní venzil bud seženete a nebo u chladaře "koupíte" investice padne taky do rychlospojek pro spojení šneků a hadic, do izolací nádoby atd atd...už jsem dělal chladáky na vodní chlazení 3 a vetšinou jen obecný materiál vyjde cca na 4000,- Po výkonné stránce Ano..dokáže to vychladit pivo i na 4°C tak jak má být pivo vychlazené na nejnižši teplotu, ale jeden chladící cyklus trvá 1-2h což není zrovna rychlost. Chladivo se používá R134. Je potřeba tam mít umístěný čeřič, který bude vodu v nádrži cyrkulovat! Je to proto aby v nádrži byla stejná teplota po celém objemu. Na výparníku se ale tvoří ledová koule kolem meděných trubek a voda se chladí pomaleji a ve šnekách zamrzá nápoj, protože se vlivem rostoucího ledu dostane led až k samotným šnekům. Slanou vodu jsem ještě nezkoušel, protože mám strach o samotné šneky aby se neporušili vlivem soli. Mám v plánu do nádrže ale nalít Fridex, nebo něco podobného.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.