Schéma zapojení

Od: Datum: 03.09.13 11:28 odpovědí: 2 změna: 03.09.13 16:47

Dobrý den,

zajímalo by mne jak zapojit krbovou vložku s tepelným výměníkem v uzavřeném okruhu k radiátorům, vložká nemá chladící smyčku, jaké dodrže normy atd. Využít chci expanzní nádobu a oběhové čerpadlo propojení 4 radiátorů

Mám tento návod, byl by někdo tak dobrá duše a zakresil do schématu, předem děkuji.

Postup:

1) ochrana proti překročení tlaku = pojistný ventil na výstupu z výměníku (nebo aspoň někde v systému bez možnosti uzavření mezi nim a výměníkem), leší je instalovat svisle (pokud je vodorovně tak špatně zavírá - gravitace vychyluje kuželku)

2) ochrana proti překročení teploty = a) ideálně oběh samotíží, pokud je v okruhu čerpadlo tak ho zapojit jako ejektor (nebrání samotíži). b) dochlazovací smyčka nebo ventil který při přetopení pouští z řádu (nebo zásobní nádrže nad výměníkem=třeba na půdě) studenou vodu do výměníku a teplou vodu z výměníku do odpadu. c) záloha zdroje proudu, oběhového čerpadla a termostatu (samotný záložní zdroj neřeší poruchu čerpadla nebo termostatu)

3) předehřev zpátečky tak, aby do výměníku šla voda 60 - 65° (pokud jde chladná tak na výměníku kondenzují spaliny = dehtuje + nízkoteplotní koroze) = a) ideálně 4cestný ventil nebo dva 3cestné ventily (kotlový a radiátorový okruh. v kotlovém je teplota 65 vstup/ 70 - 80° výstup, v radiátorovém podle potřeby např. 50° nebo b) jeden 3cestný ventil (předehřívá vstup do kotle, pak jde ale horká voda z výstupu do radiátorů - menší průtok teplejší vody), nebo c) jen jednoduchý bypass s ručním ventilem - jako b), ale je jen ručně řízený. Variantu bez předehřevu nedoporučuju.

4) potrubí tak aby světlost odpovídala průtoku a požadavkům na samotíž (spádování, výškové poměry) a tak aby všechno šlo odvzdušnit (nedělat pytle kde se drží vzduch), vést tak, aby potrubí mohlo dilatovat, soustavu hydraulicky vyvážit (u 4 radiátorů to je jednoduché)

5) termoventily nedávat na všechny radiátory - po natopení místnosti by uzavřely a výměník by se přetopil
Zdroj: https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/21534-krbova-vlozka.html

Zdroj: https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/21534-krbova-vlozka.html


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: instalater*
Datum: 03.09.13 13:26

http://kamna.astranet.cz/shop…/disk/Zapojeni-teplovodni.htm , http://www.atmos.cz/czech/prislusenstvi , http://www.atmos.cz/czech/ins…u-006-dalsi-doporuce-zapojeni . Zkus se na to podívat . Třeba Ti to pomůže. Jestli je to krbová vložka a nebo kotel zapojení je stejné. Pokud je to na chatě , kde zatopím 2x za zimu , tak se dá místo laddomatu nebo ESBE použít v nouzi i příložák . Proti vypnutí proudu se to dá obejít plovoucí zpětnou klapkou ( novější laddomaty už to myslím řeší)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 03.09.13 16:47

Všechny schemata tam počítají s dochlazovací smyčkou..

Plovoucí zp. klapka - ta jde použít jako ochoz stojícího čerpadla jen pro dobře fungující samotíž (musí mít sílu na otevření klapky). Ejektor je lepší, ten klade řádově menší odpor než plovoucí klapka. Pokud systém samotíží vůbec nefunguje tak ani jedno použít nejde.

Tazatel: dodejte detaily - výkony, výškové poměry, vzdálenosti, počet a velikost radiátorů, potřeba kam směrovat teplo (chodba, obývák, boiler atd.). Možností je spousta, každá má svoje výhody a nevýhody. Záleží i na financích kolik do toho chcete/ můžete investovat...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.