Zapojení staré zásuvky

Od: Datum: 18.08.13 20:11 odpovědí: 16 změna: 24.08.13 22:06

Ahoj, na chalupě máme tento typ zásuvky (viz foto). Jestli jí chápu dobře, tak vlevo je černá fáze, vpravo je modrý nulák a pak tam jsou 3 zelené vodiče - ty jsou všechny zemnící? Pokud tuto zásuvku vyměním, musím zapojit všechny ty 3 zelené vodiče nebo bude stačit jen jeden?

A na co je tam ten volný šroubek?

DíkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 18.08.13 20:18
avatar

Volný šroubek je na případné připojení dalšího drátku (v případě, že by byla zásuvka "průběžná")... ;)

Připojení hliníkového přívodu je správně. Propojení pravé zdířky a kolíku není správně, je proti předpisům. Předpokládám, že měděný drát je nějaké další uzemnění nebo pospojení (třeba bojler), a mělo by být připojeno pouze na druhý šroubek od kolíku, nikoli na pravou zdířku...

doplněno 18.08.13 20:48:

Mowla, ano, je to téměř jistě klema, ale nějak jsem uvažoval že vede ještě někam dál. Pokud je to "pouze" klema, je to ještě větší bastl, než jsem původně myslel...

doplněno 18.08.13 21:05:

Pokud je to jen drátek mezi kolíkem a pravou zdířkou, raději ho neodstraňujte. Pravděpodobně je tím řešen jiný problém, jeho pouhé odstranění by mohlo vést k projevení jiné závady, zdraví a životu nebezpečné! Elektrikář by h měl odstranit a pak proměřit ostatní zásuvky na tomto okruhu, zda není fáze na kolíku...

...kdoví, jak to tam máte celé zapojené, to asi tady na poradně nezjistíme...

doplněno 18.08.13 21:10:

Mohlo by jít o "provizorní" řešení podobného problému, jaký byl třeba zde...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fasth
Datum: 18.08.13 21:01

Pokud je to klema, jaký tam má význam? Pokud by se ten měděný drátek propojující nulu a kolík vyhodil, tak se přece nezmění nic, spíš by to bylo k dobru věci, pokud se tedy nepletu...

Od: mowla*
Datum: 18.08.13 20:25

Zavolej si raději elektrikáře - tohle vypadá jako ´těžký bastl´... Nejsou ty "dva zelené" vpravo ve skutečnosti jen jedním drátem připojeným současně na kolík i zdířku?

Hope - mám dojem, že ten zelený na fotce vpravo je klema země na nulu - mohu se, samozřejmě, mýlit, ale odhaduju, že pracovní nula je někde přerušená - a ten, kdo to dělal, by zasloužil...

doplněno 18.08.13 20:40:

Ano - vždy k danému kontaktu ´patří´ dva šroubky - vlevo (černý drát - hliník) by měla být fáze, vpravo (modrý drát - hliník) nula a nahoře - kolík (zelený drát - hliník). Zda je ten zelený (vpravo, měď) skutečně klema si ověř - a pokud ano, opravdu raději zavolej elektrikáře - a předběžně počítej s rekonstrukcí elektriky... ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fasth
Datum: 18.08.13 20:33

Hmm, tak do toho se raději pouštět nebudu. Jestli je ten zelený vpravo jen jeden drátek, který propojuje kolík a nulu, to teď nevím, nevšiml jsem si.

A Abych si to ještě ujasnil. Ty 2 šroubky úplně nahoře jsou zemnící (propojené s kolíkem), ty 2 vlevo pod nimi jsou fáze a ty 2 vpravo nulák?

Datum: 18.08.13 21:20

Dobrý den

Jen jeden menší dotaz máte někde u jističu nebo u elektroměru proudový chránič (fiko). jestli nee, tak ta klema značí že jsou zde zásuvky nulované, podle starší elektro instalace...koukněte se jen jestli je to doopravdy klema, ten zelený měděný drát..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 18.08.13 21:25
avatar

Ta klema značí buď neprofesionální odstranění závady na kabeláži nebo neprofesionální přizemnění nějakého spotřebiče. Podle toho, zda ten měděný drátek ještě někam vede nebo ne, z fotky to není zcela jasné...

Podle třídrátového přívodu jde pravděpodobně už o zapojení v TN-S, ale ještě bez FI...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.08.13 07:32

Podle vašeho dotazu nejen nemáte patřičné odborné znalosti, natož kvalifikaci a praxi. Nechte to odborníkovi, elektrikáři, který bude ručit za provedení práce. Kdyby snad nesprávnou instalací zásuvky náhodou došlo k nějaké nešťastné události, půjde se po tom, kdo instalaci prováděl, se všemi důsledky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fasth
Datum: 19.08.13 12:07

Díky všem. Hrabat se do toho určitě nebudu, nechám to na odborníkovi.

Ještě bych měl otázku. Jsou jenom takové zásuvky, kde se zaručí kontakt s vodičem přitažením šroubkem? Viděl jsem totiž i zásuvku, kde nebyly šroubky, ale jen se vodiče zasunují - viz obr. Jak to přesně funguje? Jak je zajištěno to, že vodič nevypadne?

Od: mowla*
Datum: 19.08.13 12:17

Tyhle zásuvky se mohou montovat jen na pevné vodiče (v podstatě dráty - nikoli lanka) průřezů od-do, kontakt zajišťuje pružinka a proti zpětnému pohybu je tam ´zásek´. Na stejném principu fungují třeba WAGO svorky.

doplněno 19.08.13 13:32:

Co jsem měl něco podobného v ruce - dráty se jen zasunou. Pokud je vytáhneš násilím, pravděpodobně svorku zničíš, ale jde s opatrností buďto tvrdým tenkým nástrojem (např. jehlou) svorku roztáhnout a drát vyjmout a nebo drát ucvakneš a opět něčím tenkým tvrdým vystrčíš ´druhou´stranou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fasth
Datum: 19.08.13 13:17

A tam se vodiče jen zasunou, nepoužívá se šroubovák, jako u wago svorek? A jak se pak vyndají? Zase jenom silou vytáhnout? Promiňte za ty otázky, ale docela mě to zajímá :)

Od: daniell*
Datum: 19.08.13 14:55

u Wago svorek se žádný šroubovák nepoužívá wago svorka je "bezšroubová svorkovnice" vy myslíte asi lidově nazívanou "čokoladu" tam se používá šroubovák k dotažení šroubku který stlačí drát ale u wago svorek nebo těchto zásuvek se drát jen zasune a montáž je hotová nic se nedotahuje. U některých modelů již je kabel zafixován na tvrdo (tedy na vždy nelze ho vyndat bez poškození svorky) nebo jsou i takové kde jde kabel vytáhnout. U barevných wago svorek je na zadní straně taková dírka kam se strčí zkoušečka nadzvedne se pružinka a kabely jdou vyjmout ale jde to z nich vytáhnout i s trouchou násily ale dojde k malému poškození kabelu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 24.08.13 22:06

WAGO je obrovska globalni nemecka firma, ktera se zabyva vyrobou nejruznejsich konektoru, ale je nejznamejsi svymi "rychlospojkami", ktera vypadaji zhruba takhle. Delaji se ruzne varianty pro ruzny pocet dratu, ktere chce clovek spojit dohromady. Z tohoto typu je tezke ty draty vytahnout (je pro trvale spojeni), ale delaji se i takove, ze kterych lze ten drat nejak vytahnout. Bud je tam packa nebo se ta pritlacna pruzina da prizvednout z druhe strany (napr. prave v tech zasuvkach). Nejake obrazky pro predstavu, jak to zhruba funguje, jsou tady.

Temto svorkam se anglicky rika "spring clamp", tedy "pruzinove svorky" a pod timto nazvem lze na Googlu najit dalsi obrazky (v cestine spise "rychlospojka Wago" nez "pružinová svorka").

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: milan1m*
Datum: 19.08.13 12:28
hlavně tyto nové zásuvky nekupuj,do těch ty staré hliníkové dratky nestyrčiš
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 09:40

Ale strčí, jen to chce uštípnout konec zdeformovaný od šroubu staré zásuvky, oholit izolaci na délku cca 10 mm a do spoje aplikovat kontaktní pastu pro hliníkové vodiče.

doplněno 22.08.13 09:41:

Ikdyž samozřejmě sám ať nedělá nic tohle je prasečina, kterou by měl vidět odborník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 19.08.13 12:36

kdo to zapojoval co to je? ptá se elektrikář ... ten volný šroubek je tam pro fázy kdyby byli další zásuvky napojeny pararelně tedy více na okruhu tady není tak necháte šroubek volný. vlevo bude opět černý tedy fáze v pravo modrý tedy nulák nechápu ten počit se zeleným drátem asi nezbyl modrý a je to jakési divné řešení . (Ten měděný zemnicí vodič v pravo je proč tak moc odizolovaný v zadu něco spojuje nebo proč? Moje osobní rada , u téhle zásuvky bych velkou víru v barvy vodiču neměl a vzal bych dvoupolovou zkoušečku a přeměřil bych si to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fasth
Datum: 23.08.13 18:46

Tak jen pro informaci (pokud by to někoho zajímalo) ten zelený měděný drát vpravo je klema...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.