Ohláška ano či ne?

Od: Datum: 16.07.13 01:03 odpovědí: 15 změna: 18.07.13 00:35

Zdravím, máme problém, potřebuji pomoct s radou.

Přes měsícem jsem začali stavět dřevní...pro představu:

1) zabetonovaná patka (resp. U profil ) do kterého je připevněn trám ( vel betonu cca 30 cm ) - celkem 4 ks

2) postavený dřevník ze dřeva nemá pevnou podlahu ani střechu, nemá ani pevné strany, pouze nabouchané laťky aby tam dřevo drželo a nevypadávalo

3) postaveno 50 cm d hranice pozemku resp. plotu souseda.

otázka zní: je potřeba ohláška? souhlas souseda?

co v případě, že mi souhlas nedá? stavební úřad mi nařídí odstranění stavby, co když to nedodržím? soud? kdo dává oznámení soudu? úřad či soused?

Ano, byla chyba že jsme si to nezařídili před stavbou ale vztahy byly roky perfekt, ale závist přišla až ted :-/ přikládám laický plán pro představu.

děkuji za rychké odpovědi.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.13 07:21

Dobré ráno. Zavolejte si na stavební úřad příslušnému referentovi a položte tento dotaz teoreticky - neříkejte, že stavba už stojí, ale zjišťujte, jak postupovat pro povolení stavby dřevníku. Pokud není na úřadě už "udání" od souseda, tak se k Vám referent podívat určitě nepojede, zda tam ten dřevník už stojí nebo ne.

Nebo jinak (následující platí jen v případě, že se bude jednat o stejný typ stavby jako u nás): Vzala bych mapku (třeba výtisk z katastru), zakreslila jednoduše plánovanou stavbu, popsala jednoduše, jako popisujete ve svém dotazu a došla za sousedem, zda Vám to souhlasně podepíše. Pokud ano, s tímto na úřadě vyřídila "žádost o územní souhlas" - to trvá pár dní.

Pokud soused nepodepíše, budete žádat o územní rozhodnutí, to už trvá déle.

Někdo jiný z rádců už Vám bude muset poradit s tou vzdáleností od hranice pozemku - je možné, že se zde bude muset žádat o výjimku kvůli nedodržení vzdálenosti. Vše bych ale doporučila konzultovat se stavebním referentem, co se stará o Vaši oblast.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.13 07:43

Ta hranice je 2 m, tzn. je nutné mít souhlas souseda a troufnu si říci že pokud je stavba pevně umístěna na betonových patkch je nutné stavební povolení. Ikdyž je to jedno protože proces ohlášky a stavebního povolení je dnes defatko to samé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.07.13 08:16
Jen pridam upraveny obrazek, aby se na to dalo koukat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.07.13 08:18
Aha, tak to se moc nepovedlo *zed* Takze jeste jednou :(
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.07.13 08:38
Rekl bych, ze budes potrebovat rozhodnuti o umisteni stavby (protoze ji mas blize nez 2m od spolecne hranice pozemku) a je velka sance, ze ho ani nedostanes, protoze ti stavby zabiraji vice nez 50% plochy pozemku. Dale asi budes potrebovat uzemni souhlas od souseda, kteremu jsi to postavil blize nez 2m od plotu. Ohlasku pro ten svuj drevnik o vymere 12m2 asi potrebovat nebudes.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.07.13 08:40
Koukam na ten nakres jeste jednou a vypada to, ze i po postaveni toho drevniku by ti stavby nezabiraly vice nez 50% rozlohy pozemku.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikol*
Datum: 16.07.13 09:21

jaký je rozdíl mezi ohláškou a územním souhlasem? dík

Od: luke237
Datum: 16.07.13 09:46

Sorry, pomotal jsem to. *zed* Protoze potrebujes kvuli tomu svemu umisteni i uzemni souhlas (resp. rozhodnuti o umisteni stavby), tak automaticky musis podat i ohlaseni (tvoje stavba podleha kvuli velikosti a ucelu pouze ohlaseni a nikoliv povoleni). Soused je ze zakona ucastnikem uzemniho rizeni. Jeho souhlas musi byt i na ohlaseni (zakon).

Toto je muj laicky vyklad zakona. Veskere presne informace ti poskytne mistne-prislusny stavebni odbor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikol*
Datum: 16.07.13 09:20

Zdravíim, dík za odpovědi. takže - souhlas souseda je potřeba a to je v pr*eli...:(

jinak je to na ohlášku. Ještě zjitím, zda-li soused musí být informován či musí souhlasit...

co se potom děje , kdýž soused nespihlasí nemám šajna...a zapoměla jsem se jí zeptat :-D

Od: nikol*
Datum: 16.07.13 09:21

50% pozemku to asi nezabírá, nemám přesné údaje, ale mám za to že ne

Od: buss
Datum: 16.07.13 09:44

Nejlépe odpoví váš místně příslušný OdbSŘ, každý k tomu bohužel přistupuje jinak. Jinak je to ve "stav. zákonu" i když kolikrát naše jednoduché a jasné zákony... Ale hlavy tam netrhají, proč se bojíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikol*
Datum: 16.07.13 10:33

Děkuju všem... Je to v... víte kde... ted jsem polozila novou otázku , koukněte.

Sousedské vztahý - stodola + ořech

Jedná se o to, že mého přítele začali sousedi "šikanovat"? nevím jak to líp nazvat, je to majitel domu. ... je to událost posledního měsíce, po 2 letech kdý býlo vše ok...Nosili se vajíčka, nevadil jim pes, nevadilo jim nic... ale to jsme koupili RD starý 130 let a podle toho to výpadalo...chodili jsme po jílu, všude bordel...to býli kamarádi... nýní se nasadili thuje, udělal se plot, zahradka, chodník, nová studna, zasadil pažit, rekonstrukce vnitřku domu, 3 auta u baráku ( firemní mám co půl roku nové! to je něco na ně )... a je zle :( ale bohužel se to projevilo a po x měsících co zde býdlíme :(

Sousedka tadý býdlí 70 let, stará paní, celou dobu výcházela vstříc, býla jsem šťastná co máme za sousedý, býla jak moje babička.. a ted otocila ( závist?) Ano, mám hezčí králíký než ona a nechci jim je půjčovat na nakrýtí jejich :-D to jsem se dozvěděla nedávno...směšné...

jejich 10 dětí - docela OK, s nikým problém...( jeden sýn se uchlastal ve 35 letech )

11 dítě, sýn co s ní býdlí, těžký alkáč, viděla jsem zdrav. zprávu jak jsme ho ve 3 ráno vezli do nemocnice s jaterní příhodou...

doplněno 16.07.13 10:36:

Zapoměla jsem na závěr - takže protože máme nový dřevník plný tvrdého dříví a stavba už je před dokončením tak ted mi souhlas fakt nepodepíší :( jsme hloupí, že jsme si to neošetřili před tím...mlátím se do hlavý... ale půjdu to tam dneska s tím papíem zkusit.. i kdýž včera tadý zas měla s přítelem přestřelku :-D

Od: luke237
Datum: 16.07.13 10:48
Podle toho popisu v tom druhem dotazu to vypada, ze jste udelali moc stavebnich uprav, nejake bourani a presto jste necetli Stavebni zakon? *ee*
P.S. Ktera prace dava firemni auta kazdych 6 mesicu? Ze bych zacal uvazovat o zmene zamestnani ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikol*
Datum: 16.07.13 10:59

Ne , na bourání stodolý jsme měli projekt...na úpravu a srovnání terénu být nemusel, na výměnu oken taký ne, na výměnu plotu taktéž ne a zbýtek býli spíš drbký ... vnitřek se dělali jen "výmený" věcí - podlaha, kuch.linka, ohazovaní sten atd...

už tam nepracuju hodně firemních aut, málo peněz

Jinak býl to samo že obchodák...

Od: ga
Datum: 18.07.13 00:35

Dovolil bych si odpovědět na Vaši stavbu dřevníku.

Dřevík by podle stavebního zákona vyžadoval rozhodnutí o umístění stavby (územní souhlas ve Vašem případě bude pasé: jste blíže než 2 m od hranice sousedního pozemku, nemáte souhlasy všech vlastníků sousedních pozemků, to jen tak na okraj).

Ohlášení nebo stavební povolení pak taková stavba nevyžaduje a po jejím dokončení se "nekolauduje".

Problém však zde je následující: Jelikož jste se stavbou blíže jak 2 m od hranice sousedního pozemku budete potřebovat výjimku, tedy rozhodnutí stavebního úřadu o povolení výjimky z ustanovení § 25 odst. 5 vyhlášky č. 501/2006 Sb.; za toto rozhodnutí se platí správní poplatek ve výši 5000,- Kč. Pro povolení výjimky souhlas souseda také nepotřebujete, nicméně ve Vašem případě vidím problém v oné odstupové vzdálenosti ve vztahu k přesahu požárně nebezpečného prostoru za hranici stavebního pozemku. Laicky: začne hořet dřevník, začne hořet cokoliv hořlavého i ve vymezeném prostoru na sousedním pozemku (zde by po Vás měl stavební úřad vyžadovat nejlépe smlouvu o věcném břemeni s vlastníkem zatížené nemovitosti, a jestli to chápu dobře, tak je to ve Vašem případdě nereálné.

Navíc se tu bavíme o podané žádosti na stavbu, kterou jste jakoby ještě nezačal stavět, takže jakmile se se stavební úřad dozví (např. od souseda), že stavba už stojí, zahájí řízení o jejím odstranění a dá Vám příležitost, abyste ve lhůtě 30 dní podali žádost o její dodatečné povolení, kde budete muset prokázat, že tak ta stavba bude moci být (ohledně přesahu požárně nebezpečného prostoru stavby byste pak musel stavbu např. stavebně upravit tak, aby směrem k sousedovi byla provedena v potřebné délce plná stěna, která by zamezila možnému přesahu sálavého tepla z hořící stavby za hranici susedního pozemku (dá se to řešit).

Můžete řiznat barvu nebo zatloukat a doufat, že se to nikdo nikdy nedozví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.