Hučí topení jako stihačka - panelák v Praze

Od: Datum: 12.05.13 20:14 odpovědí: 21 změna: 11.01.16 20:25

Dobrý den, moc prosím o radu, co dělat. Jsem zoufalý, měsíce jsem se nevyspal a nemohu ve svém pokoji ani cokoliv dělat, jak topení hučí. Byli u mě asi tři topenáři a také nevědí, dokonce mi vyměnili hlavici na topení. Topení bylo také odvzdušněno.

Bydlím v posledním patře osmi-patrového paneláku v Praze. Topení houká tak intenzivně, že mi doslova narušilo nerovou soustavu a na nic jiného nemyslím. Je to velice nepříjemné. Houká doslova jako stihačka, někdy méně, v noci nejvíce, jak když startuje letadlo. V minulosti topení nehoukalo. Je zřejmě, že je propojené se sousedkou, která je v sedmém patře. Zjistil jsem, že hučení nastane, když topení vypne - kouhoutkem otočí na nulu. Je potom úplně jedno, jestli já ho mám také vypnuté nebo ne. Naopak, když ho má sousedka zapnuté, tak když s kohoutem pootočím na určitou hodnotu, tak se pískání/houkání zmírní a jde to. Jenže sousedka, když jde spát, tak si ho prostě musí vypnout, takže já kvůli ní nemohu spát, protože topení začne houkat. Teď je už teplo - topná sezóna končí až koncem května, takže sousedka má vypnuté topení furt a mě to tady houká jedna radost a nedá se v tom opravdu žít. Takže čekám až dole uzavřou přívod jako na smilování.

Vůbec nevím, co mám dělat, na koho se mám obrátit, protože mi nikdo nikdy nepomohl. Topení houká druhým rokem, v minulosti nehoukalo. Jiní sousedé ve stejném patře takový problém nemají. Je to zvláštní... Nejraději bych to topení urazil a spal v zimní bundě. Nechci tu opičárnu z jedličkova ústavu doma...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.05.13 22:13
avatar

Ten problém pozorujete jenom Vy? A jak víte, kdy sousedka topení uzavře? To Vám ona sama sdělila v kolik hodin vypíná topení? Proč by to dělala? Byt Vám patří? Protože opravdu můžete "urazit" to topení a spát v zimní bundě, ale jestliže nejste vlastníkem bytu, tak to bude ošemetné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrson*
Datum: 15.05.13 08:10

Ano, byl jsem se zeptat u sousedů, nikdo takový problém nemá. Vím to, protože slyším praskání, jak kroutí kohoutem. Byl jsem u sousedky, topí celou zimu na plný koule a v noci cca kolem 22 h, když jde spát, tak topení vypíná úplně. Myslel jsem si, že vzniká nějaký podtlak, ale nejsem odborník. Když si totiž potom šáhnu na trubky, které vedou k ní, jsou studené (když topení má vypnuté), naopak, jeli zapnuté u ní, tak u mě jsou trubky, které vedou k ní žhavé. Chtěl bych se také zmínit, že paní je už přes 80 let a nevím proč, neustále kroutí s kohoutem v období zimy. Zapíná, vypiná. Třeba i každou půl hodinu. Přechází z extrému do extrému. Nevím jestli to má souvislost. NEJSEM BLÁZEN, UPOZORŇUJI. :)

Datum: 13.05.13 18:48
avatar

nzlobte se ale u nás se netopí už asi od dubna. Ted tedy opravdu nevím co Vám tam může houkat. Dodavatel tepla nám prostě do radiátorů nyní teplo neposílá. U Vás se opravdu ještě topí.

doplněno 13.05.13 18:50:

mimo topnou sezónu vyměňte raiátor na vlastní náklady. Pokud se to nezlepší bude problém ve stoupacím potrubí a to je povniino opravit družstvo na společné náklady z Fondu oprav, jedná se o společné vedení pro byty nad sebou. Jinak fakt netuším.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrson*
Datum: 15.05.13 08:17

Ano u nás se ještě topí, představte si, také to nechápu! (Praha 5) Právě, topenář, který tu byl, tak se také divil, jak to může hučet, když mám topení vypnuté. To právě houká nejvíce, když je vypnuté a v noci. Přes den to jde, protože pozoruji, že sousedka má topení zapnuté a když ho mám také zapnuté, tak to skoro přestane! V období zimy jsem si myslel, že vzniká podtlak, protože možná více lidí vypíná na noc topení, a pak vzniká ten podtlak. Jenže, teď, když už je teplo a není taková zima, tak je to blbost asi. Děkuji za radu, vyměnit topení asi bude dobrý nápad.

Od: milos*
Datum: 11.01.16 20:25

topení je stále pod tlakem jen v něm není horká voda ale voda tam je pořád

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.05.13 13:06

Zdravím, s podobným problémem jsem se ještě nesetkal, a že jich už bylo. Mám několik doplňujících otázek. Jaký máte radiátor ( litina, ocelový , deskový, žebrový)? Hučí to i když zavřete radiátor i vy? Jak dlouho máte zmiňované ventily? Dělá to hluk i v zimě nebo jen nyní v přechodovém období? Zkusil jste zavřít stoupačku? Co to udělalo? Jaké máte armatury na patě stoupačky (jen uzavírací kohouty nebo nějaký regulátor)? Případně se zeptejte odpovědné osoby, která by měla znát podrobnosti o instalaci.

Zatím to totiž vypadá (dle Vašeho popisu) na příliš vysoký dynamický tlak v otopné soustavě. Ale bez těch odpovědí jen hádám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrson*
Datum: 15.05.13 08:39

Radiátor mám takový klasický, starší (LITINOVÝ, ŽEBROVÝ).

Hučí to i když zavřete radiátor i vy? - Záleží opravdu na sousedce, když ho má vypnutý, tak je jedno, jestli ho mám zapnutý nebo vypnutý - hučí to, tak i tak. Když pode mnou má zavřený radiátor a já ho také zavřu, hukot je podobný ŠUMĚNÍ VODY jako když spláchnete záchod, tak potom ten zvuk, jak se doplňuje voda v záchodu. Když naopak radiátor ZAPNU (pode mnou sousedka má stále zavřeno), tak hukot začne mít zvuk spíše PÍSKÁNÍ.

Kohout a tu hlavici a určitě včetně ventilů mi měnili z těchto důvodů minulý rok ve dvou pokojích, kde je tento problém. Radiátory zůstaly stejné. Máme 4 + 1. Nadruhé straně bytu tyto problémy nejsou.

Tyto problémy jsou od doby, kdy se napustí voda do topení (od začátku topné sezóny). Takže ano, v zimě také. Je tam i nějaký problém v zimě, mám kohout pootočený třeba jen na jeden stupeň a radiátor vaří a smrdí, jak se doslova žárem pálí trubky. Ale toto neplatí vždy. Např. ve dne pak asi uberou a topí to normálně.

Zkusil jste zavřít stoupačku? Co to udělalo? Jaké máte armatury na patě stoupačky (jen uzavírací kohouty nebo nějaký regulátor)? TOTO BUDU MUSET ZJISTIT.

Moc děkuji za Váš čas.

Datum: 16.05.13 13:46

A nemáte náhodou zaměněnou zpátečku a přívod? Jinak mě už nic nenapadá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: barry
Datum: 14.05.13 19:15

mám podobný problém, sice to není jako stíhačka ale je to dost hlasitý šum. Je při tom problém usnout. Předposlední patro paneláku, když zavřu topení tak se mírně změní tónina ale hlasitost ne. Několikrát odvzušněno. Pomáhá pouze když sousedka nade mnou zavře radiátor úplně, přivřrní nepomáhá. Zatím jsme se dohodli se sousedkou v posledním patře že v ložnici nebude otvírat radiátor vůbec, ale dlouhodobé řešení to není, taky nevím co s tím. Co si vzpomínám tak se starými ventily to nedělalo, začlo to až po osazení ventily termostatickými, ale nevím jestli se měnil tlak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.13 13:14

U Vás to velmi pravděpodobně souvisí s vysokým dynamickým tlakem. Sice výrobci (někteří) ve svých podkladech uvadí odolnost proti zvukovým projevům až do výše několika desítek kPa, avšak skutečnost, že tomu tak je v laboratorních podmínkách a s dokonale odplyněnou a upravenou vodou se tam již nedozvíte. V normálních podmínkách je nutné držet dynamický tlak v otopné soustavě max. na 10-15 kPa na ventilu aby to ten hluk (šum, pískání ap.) nedělalo. Dá se to zařídit regulátorama dynamického tlaku na stoupačkách, v případě malých domů stačí i jeden regulátor na patě domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: machova
Datum: 17.05.13 10:28

Dobrý den, v topení hučí, když nejsou správně nastavené vyvažovací ventily na otopném systému. Vyvažovací ventily by měly být umístěny v kotelně. Doporučuji kontaktovat projektanta topení, aby spočítal, jak mají být ventily nastaveny a ventily podle toho nastavit. Nebo by to mohlo být ještě nastavením oběhového čerpadla. Nědělali se před 2 roky na topení v domě nějaké úpravy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrson*
Datum: 22.05.13 09:56

Dobrý den, ano před dvěma lety něco s topením tam dole dělali, ale nevím co. Zkusím kontaktovat. Každopádně už se u nás konečně netopí 4 dny a topení nehučí. :) :)

Na otázky na které jsem neodpověděl se pokusím odpovědět až bude čas a jestli vůbec budu schopen. Každpopádně všem děkuji za nápady, rady, čas. Myslím, že se to snad vyřeší a teď jsem trochu chytřejší, tak až si domů pozvu nějakého odborníka, tak mu ukážu i vaše podněty a třeba se mu to povede vyřešit. Ještě jednou děkuji všem.

Datum: 22.05.13 10:48

Pošlete mi Váš kontakt Vnitřní poštou - předal bych ho kolegovi z Prahy a pokusili bychom se to u Vás vyřešit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrson*
Datum: 26.05.13 22:27

Zdravim, to by bylo bezvadný. Akorát nevím, jak Vám poslat ten vzkaz vnitřní poštou. Tak Vám zde píši můj vedlejší e-mail, kde bychom se mohli domluvit - landon@email.cz.

Od: armydelta*
Datum: 05.06.13 14:09

Zdravím teď jsem dával podobný dotaz, také nemůžu spát už asi dva měsíce. Nevím jak to ovlivňuje to jestli nahoře zapnou, či vypnou topení. Možná to nemám tak strašné jako Vy, ale hučí v tom a já v tom nemůžu spát. Viz muj dotaz:
https://www.poradte.cz/domacn…-den-zacalo-hucet-topeni.html
Bohužel topná sezóna se prodlužuje a já netuším co s tím. Nechápu proč ještě někdo potřebuje topit v červnu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrson*
Datum: 05.06.13 19:17

Je vidět, že těch problémových topení je více. Jsem rád, že jste to sem napsal. Je to opravdu problém. Určitě až to u mě bude řešit pán, který nabídl svou pomoc výše, tak sem rád napíšu jak to dopadlo. Ale to se asi dozvíme v nové topné sezóně. U nás také začali topit, nechápu to rovněž. Spíš mi to přijde, že chtěj z lidí vytáhnout, co nejvíce peněz, tak to prodlužují, co to jde. Při takové teplotě se přeci nemusí topit a komu je zima, tak si může zavřít okno...

Datum: 06.06.13 20:09
avatar

problém je v tom, že je ráno taková nízká tepleta, žese podle vyhlášky musí přitápět. 12st je obvyklých na duben a ne na červen, To chápe každý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sevcamadtdi
Datum: 12.05.14 09:02

Dobrý den. Nastěhoval jsem se do nového bytu a mám stejný problém, jakým se zabývá toto téma. Zatím řeším špunty do uší, ale není to dlouhodobé řešení. Chtěl bych se zeptat, jestli už se někomu podařilo zjistit příčinu, či její odstranění. Mnohokrát děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.14 16:33
avatar

správnou odpověď dal machova

ještě doplním: pokud není vyvážena topná soustava, tzn. že je velký tlak před termostatickým ventilem /je to vlastně tzv. jehlový ventil, s malým průtokem/, vzniká velký tlakový spád na ventilu a tím dochází k šustění, pískání, hučení, ...a když je tepleji nebo i večer a v noci hodně radiátorů přivřených (zavřených), tlak před ventily se ještě zvýší a tím i hluk hlavně u radiátorů v provozu (ventily mají mechanické přednastavení dle požadavku projektu a některé nejsou zavřené úplně, i když je máte na nule); řeší se to regulací na potrubí na vstupu do budovy, kde jsou nabudovány ventily, které udržují konstantní tlak topné vody, pokud je dodáváno teplo z výměníku, dále pak na jednotlivých stoupačkách jsou další regulační ventily - řečeno zjednodušeně, podobně i pokud máte vlastní kotelnu pro třeba celý barák

doplněno 12.05.14 16:37:

poptat projektanta a firmu, aby to opravila, pokud to je v záruce (může to být tím, že obyčejné ventily u radiátorů byly vyměněny za termostatické a tím to skončilo), každopádně pozvat odborníka, ne pouze "topenáře"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.14 20:16

Nonku, já mám lepší zkušenosti spíše s topenářema než ,,odborníkama,,. Ti se starají spíš o svá jistá procenta ze zakázek a výdobytky ze svých smluv, s dodávajícími firmami. Dlouze bych mohl, bohužel vyprávět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.14 20:12

Ahoj. Chybka se mohla nepozorovaně vplížit namontováním vadného ventilu. Vadného těla termostatického ventilu. Při průchodu otopné vody se v nějakém jistém okamžiku jeho nastavení může nějaká součást rozkmitat. Znám to z praxe. Někde na jedné stoupačce je nějaký z ventilů, který v nějakém rozpoložení začne až příšerně drnčet. To potom ovlivňuje několik věcí. Ubral jsem na čerpadle na minimum. Přitáhnul jsem dolní ventily pod stoupačkami. Odstranil jsem pevné zajištění termohlavic, aby se jimi dalo kdykoliv volně pootočit a tím změnit průtok vody a tlaky v trubkách. Když to i přez to začne drnčet, může kdokoliv, kdo je nějakému ventilu po ruce s ním někam pohnout. Je zvláštní, že toto ovlivňují i další dvě stoupačky na stejné větvi. Za 14 let se mi to podařilo trochu vyladit. Poptal bych i sousedy o patro níž. Jestli to taky nějak slyší a jestli se snažili to nějak řešit pootáčením radiátorového ventilu. Dotykem ruky, by se měl , mohl ten zlobící ventil prozradit. Pokud mají radiátory v bytě uzavíratelné spáteční ventily, možná by to i jimi šlo nějak poladit. Pokud ne, ohlásil bych to někomu, kdo má na starosti vytápění domu, aby se mimo topnou sezonu těch několik ventilů vyměnilo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.