Vyhazuje proudový chránič

Od: Datum: 28.04.13 13:37 odpovědí: 20 změna: 19.05.13 07:50

Zdravím všechny odborníky, potřeboval bych pomoci. Dal jsem do studny ponorné čerpadlo a po zapojení vidlice do zdi mi to vyhodilo FIčko a to ještě nebyl nahozenej jistič k zásuvce co je venku. Napadá mě jediná možná věc, že soused (máme společnou studnu) tam má prošvihnutý čerpadlo do zemění, jak jinak by se ve studni vzal nějaký proud. Děkuji za odpovědi

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: koudalak*
Datum: 28.04.13 16:15

protože jste dal málo informací, tak si dovolím trochu zavěštit... *smich*

čerpadlo jste měl na 400V a teď jste tam dal na 230V - popřípadě jste aspoň měnil typ čerpadla.

Problém na 100% ve spojení ochranného vodiče a středního vodiče - nuly(modrý) a "země" (zelenožlutý). Proto Vám vyhazuje FI i když tam nejde žádná fáze.

Podle zadání bych řekl že to sám nenajdete a proto doporučím nějakého elektrikáře...

Se sousedem to nebude mít souvislost. (teda ne že by nemohlo, ale je to vysoce nepravděpodobné).

Jestli to chcete dál řešit tady, napište podrobnosti (počty drátů, schéma čerpadla, ovládání atd. + nejlíp pár fotek) a nějak se toho dobereme;)

Ohodnoceno: 0x

Od: alesak*
Datum: 01.05.13 18:19

Omluva, zapojení zásuvky na baráku a čerpadla je ve čtyřkolíkovém provedení, na suchu čerpadlo normálně jelo, potom se hodilo do studny. Sel jsem jej zapojit do zásuvky na baráku a šup vylítl proudák, bez zapnutého jističe. 4erpadlo jsem do ted neměl, jen na tu zásuvku na baráku do ted chodil jak kompresor, tak míchačka a vše v pohodě. Na zemnícím kolíku od čerpadla se fázovka nerozsvítí a tak jsem chtěl změřit jestli poteče nějaký proud z zemnícího kolíku čerpadla na kolík na baráku ampermetrem a šup vypadl chránič, takže jsem nic nenaměřil, ale nad 30mA tam musí jít, jinak by to nevyhodilo ne?

Datum: 02.05.13 11:35

ještě chybí nejdůležitější informace - a sice konkrétní typ čerpadla tam bude nejspíš zakopanej pes.

Trošku se v té odpovědi ztrácím, ale čerpado z té zásuvky na sucho jelo ale po ponoření z té samé zásuvky vyhazuje chránič?

doplněno 02.05.13 11:40:

teď si to čtu ještě jednou... a říkáte, že vypadl chránič na 4-kolíkové zásuvce poté co jste zasunul vidlici čerpadla a to všechno nastalo za vypnutého jističe?

Jestli ano, tak potom by dávalo smysl proč to na suchu nevyhodilo ale po ponoření ano.

Datum: 02.05.13 23:25

Ano na suchu normálně jelo, pouze při kontaktu s vodou ve studni to vyhodí chránič už při vyhozeném jističi čtyřdírky na baráku. A dokonce to shodí chránič, když vezmu samostatnej 30cm dlouhej kabel a propojím jen zemnící kolíky na baráku a čerpadlu. Když jsem zkusil odpojit zelenožlutý kabel zemnění, tak to nic nevyhodilo a jede, ale ... . To samozřejmě nic nemění na tom, že ta štěva musí jít ze studny ne? Jediný řešení by bylo vyřadit venkovní zásuvku z okruhu proudového chrániče ne?

Datum: 03.05.13 06:45

Ufff tak jsme zase o kousek dál*palec*. Co ten typ čerpadla?

Jestli čerpadlo vyhazovalo PCH i když byl vypnutý jistič jen při ponoření a zásuvka je 4-vodič - pak musíte závadu hledat ve vnitřní instalaci domu.

Problém se jeví ten, že v zásuvce máte místo ochranného vodiče připojenou nulu. Prostě kolík v zásuvce není zem, ale je to nula.

Teď jde o to kde to je...

Může do zásuvky vést 5x kabel a když ji rozděláš, tak jeden drát tam bude volnej

Může to být v rozvaděči kde vodič připojenej na "kolík" zásuvky je v rozvaděči připojenej na nulovou svorkovnici

... a nebo to může být na X dalších místech podle toho jak máte doma udělanou elektriku *nevi*

Pozn - že na to fungovala míchačka a ještě něco, neznamená že se musel problém projevit - pokud ta míchačka nebyla tak dobře uzemněná a nebo byl zrovna malej odběr, tak to mohlo vesele fungovat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.05.13 17:32

Mám to chápat tak, že by v hromadě modrých drátů na N svorce mezi jističi byl omylem připojen žlutozelený kebel zem? Nebo někde jinde v krabičce na zdi cestou k venkovní zásuvce? Ale i kdyby tedy někde byl, tak kde se na něm vezme proud? Pokud uvažuju dobře, tak nastane ta situace že vracející se proud z běžících spotřebičů v baráku na stejném okruhu to vezme kratší cestou do Temelína a to po zemi do study a ne nic ze studny, jak sem si myslel? Je to tak? Jestli jo tak děkuji za pomoc.

Datum: 05.05.13 20:54

Je to přesně tak - chápeš to správně *jasne*

Teď už to "jen" najít*smich*

Datum: 18.05.13 12:47

Jo tak sem to našel a to by mě zajímalo který hovado to tak zapojilo, na venkovní zásuvce byl na zemnícím kolíkju připojenej modrej vodič. Tak jsem ho vihodil a dal tam zemnící žlutozelenej a jdu to vyzkoušet.

Datum: 19.05.13 07:50

Tak jestli to bylo ono, jde v podstatě o variantu problému, který jsem popisoval níže :).

Datum: 28.04.13 17:00

S čerpadlem souseda to podle mne nesouvisí. Nejde mi na rozum, že by chráníč vystavil, ačkoli jste měl shozený jistič. Chránič porovnává proud tekoucí fází a vracející se modrým, pracovním vodičem. Pokud byl jistič k zásuvce vypnut, nemohl žádný proud chráničem procházet...

Pokud by soused měl "prošvihnutý" čerpadlo, dostalo by se teoreticky napětí za sousedova čerpadla vodou na kostru vašeho čerpadla. Z něho zelenožlutým drátem ještě před váš chránič...

Datum: 28.04.13 22:50

Může se to stát. Pokud je porucha na čerpadle N a PE spolu a voda je dobrý zemnič, jako že jo, protekl proud pouze N a je to..

Datum: 28.04.13 23:39

"Pokud byl jistič k zásuvce vypnut, nemohl žádný proud chráničem procházet..."

Kupodivu mohl. Už jsem se párkrát setkal s tím, že chránič vypadl při náhodném spojení nuláku se ochranou zemí (modrý se zelenožlutým) i když byl fázový vodič fyzicky od jističe odpojený. Odkud kam ten proud tekl mi není jasné a zatím mi to nikdo nedokázal rozumně vysvětlit.

Datum: 29.04.13 07:13

ono se to má tak...

z elektroměráku jde většinou rozdělená nula a zem do bytového rozvaděče. Každej ten drát má nějakej malinkej odpor, je na něm pár spojů atd...

Jakýmkoliv zapnutým spotřebičem se přes nulu "elektrika" snaží vrátit "zpátky do Temelína". Nula je to ale jen do elektroměrovýho rozvaděče, kde je spojená se zemí a stává se z toho jeden vodič a sice PEN kterej je cestou zpátky "do Temelína" co X metrů přizemňovanej.

Pokud ale za prouďákem spojíš N a PE, jsou dvě možnosti proč padá prouďák.

1.

Třeba v případě toho čerpadla je přes kostru samotnýho čerpadla natolik dobrý uzemnění(lepší než cestou přes elektroměrák a do sítě), že ten proud z ostatních obvodů v domě jde radši přes kostru toho čerpadla do země a tudy do toho Temelína. A protože nula vede přes prouďák, tak prouďák logicky a správně vypadne.

2.

Pokud bys měl čerpadlo vytažený z vody, nebo prostě nemělo tak dobrej kontakt se zemí může nastat druhá možnost - a sice že někde cestou mezi bytovým rozvaděčem a elektroměrovým má vodič N o trošku větší odpor než vodič PE. Může to bejt třeba jen míň utažená svorka, povolenej hliník apod.

Potom z nulovýho můstku v bytovým rozvaděči jde proud cestou menšího odporu do N vodiče čerpadla přes prouďák, potom do místa spojení N a PE, dále do PE vodiče a zpátky přes bytový rozvaděč do elektroměrového a do sítě - "Temelína". I tady Prouďák vypadne.

Pozn. Pokud by tazatel vypnul všechny spotřebiče v domě, prouďák by mu při vypnutým jističi nepadal, potom by se mohl divit, jaktože mu spadne prouďák kdykoliv rozsvítí třeba na půdě

Datum: 29.04.13 07:31

Můj dotaz na tenhle problém je tady. Jde o nový kabel o délce cca 10m, ze kterého je zatím připojen poze N a PE. Fáze dosud nebyla připojena ani na jednom konci.

https://www.poradte.cz/elektr…03-proc-vypadava-chranic.html

doplněno 29.04.13 07:33:

Dokážete mi vysvětlit podle toho obrázku, odkud a kam ten vybavovací proud teče?

doplněno 29.04.13 07:37:

Ještě doplním, že na druhém konci kabelu (v místě zkratu) není připojeno vůbec nic.

Datum: 29.04.13 07:54

Omlouvám se za infantilní provedení, ale snad je to k pochopení.

Jak jste to namaloval, tak to skutečně vyhazovat nemůže, ale v širším pojetí je to celkem jednoduché. Červeně označený propoj může mít odpor celkem minimální, ale zkrat je zkrat ai kdyby to bylo 1:3, tak 1/3proudu obyč žárovky je i těch 30mA...

Ta žárovka představuje jakýkoliv jiný spotřebič v domě co zrovna běží...;)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 29.04.13 08:41

No konečně smysluplná odpověď *palec*. Takže dotáhnout svorku na nuláku (modrý čtvereček). Problém je jen ten, že jediný takový spoj je pod blombou v elměrovém rozváděči :(.

Datum: 29.04.13 09:23

dotažení svorky pomůže, ale nezachrání všechno. Když si vycucám z prstu nějaké hodnoty, tak odpor (impedance) toho propoje dostanete třeba na 0,1ohm ať se to dobře počítá...

Odpor toho zkratu bude třeba 1ohm... tedy 1:10... a potom stačí proud 300mA (nějakých 70W) aby prouďák stejně vybavil. A teď si představte na jakou pidihodnotu odporu propoje byste se musel dostat, kdybyste tam měl třeba přímotop který by neměl proud 300mA, ale 10A...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.04.13 20:55

Pane jo, klobouček smekávám. Měl byste učit!*palec*

Od: lupeto2007
Datum: 28.04.13 23:16

Ten samý problém jsem měl,nemohl jsem nic najít . čerpadlo profi,žádný průklep. nedalo mě to a tak jsem vyměnil proudák. a je bez problému. byl prošvihlý,fyzykálně to teda nechápu ale bylo to asi šmejdský výrobek.

Od: abrams*
Datum: 04.05.13 19:37

a) sousedovo čerpadlo to ovlivnit v podstatě může. Pokud bude připojeno TN-C a Vaše připojení bude také TN-C, tak se může stát, že se odchozí proud rozdělí a část ho odejde přes Vaše Fíčko. Pokud bude reziduální proud větší než 30 mA, tak Fíčko vypadne. Je to ale souhra okolností, jako dobré vedení mezi čerpadly (dotyk), tvrdost (vodivost) vody, porucha sousedovo čerpadla, atd. Pak FI vypadne i bez přítomnosti Vaší fáze. FI nedělá nic jiného, než že porovnává proud mezi fázemi a stačí málo a je venku.

b) jistěže Vám ampérmetr vyhodí FI. Ampérmetr je zapojený můstkový zkrat, protože se měří zapojený do série.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.