Proč vypadává chránič?

Od: Datum: 29.11.12 19:40 odpovědí: 5 změna: 29.11.12 22:07

Párkrát jsem narazil na následující úkaz:

V rozvaděči je z PEN odbočený N a PE. N a L procházejí chráničem, přičemž v rozvaděči je připojený pouze PEN, vodič L není zatím nikam připojený ani na jednom konci. Pokud zkratuju konce vodičů N a PE, dojde k výpadku chrániče. Proč? Odkud kam mi v tomhle případě teče vybavovací proud?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lego®
Datum: 29.11.12 20:21

To je takovej druh, uz od vyroby.

Datum: 29.11.12 20:24

Nesetkal jsem se s tímhle úkazem (zvlášť, když není chránič připojený k fázi), ale podle mě to dělá indukce na vodiči N, která projede přes chránič do země.

Zřejmě vícero kabelů vedených jednou trasou a některé z nich jsou už pod napětím, na vodiči N "mrtvého" kabelu se indukuje napětí, které nemá jinou možnost, než se přes chránič přesunout do zěmě a srovnat si tak potenciál...

Od: fino97*
Datum: 29.11.12 21:13

Netusim,ale dela mi to problem taky..pri zapojovani nove zasuvky sem pri dotyku omylem odpichl celou bytovku...zvlastni je,ze se prolezlo i pres chranic a shodilo to i ten spolecny...

Datum: 29.11.12 21:23

Indukce mě nejdřív napadla taky, ale ty dva nuláky jsou spojené v rozvaděči a vedou ve stejném kabelu. Neměly by tedy mít rozdílný potenciál (ale zřejmě mají).

doplněno 29.11.12 21:36:

Napadlo mě, že to příležitostně vyzkouším. Natáhnu si cvičně pár metrů kabelu někde v prostoru, co nejdál od ostatních kabelů, fázi nechám nepřipojenou a zkratuju nuláky. Pokud chránič vydrží, je to indukcí z jiného kabelu. Taky mě napadlo, co to udělá, když připojím i ten fázový vodič v rozvaděči na nulák.

Datum: 29.11.12 22:07

To je vlastně pravda, není to nejlepší úvaha...

On tam minimální rozdíl potenciálů bude, ale to už je podle mě duchařina a není to nic, co by mohlo udělat miliampéry k vybavení chrániče, i když zase je pravda, že někteří výrobci je mají hodně citlivé, například Hager nebo OEZ...

Vzdávám se této debaty, neboť nechci dál prohlašovat pitomé úvahy

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.