Izolace nopovkou a polystyrenem, bez štěrku

Od: odpovědí: 13 změna:

Přesný způsob izolace ZNÁM. Moc se mi však nezdá a vzhledem k finančním možnostem se chystám na odkopané základy natřít hydroizolační stěrku, na tu položit nopovou folii, na tu extrudovaný polystyrén (jakou tloušťku doporučujete?) a to celé zasypat pouhou hlínou. V nějaké dýchání díky štěrku a trubek moc nevěřím, přijde mi rozumější raději položit ještě nopku i horizontálně, ale nevím v jaké hloubce pod povrchem a jak širokou.

Prosím o komentáře, děkuji!

13 odpovědí na otázku

 

 


Ještě: není ta nopovka jen "módou"? Viz např.poradte.cz/...

Tak se mo pozdává, že by bylo rozumější tu vertikální nopovku nahradit IPOU, ač je dražší.

osobně jsem pro svislou hydroizolaci, klidně Vaší stěrkou, pak nikoliv nopovka, ale XPS, na XPS dáte nopovku špuntama do terenu, hladkou stranou k XPS.

Co se týče vodorovně položené nopovky, opět chválím, klidně i pruh 2 metry širový, špuntama nahoru.

Jak hluboku, to je na Vás, podle toho jak bude vypadat povrch. Příklad, budete chtít kůru a skalku? tak stačí 5-8cm, pokud záhonek pro kytky, 15-20cm, hlídat hloubku rýče...


Dobrý den,

a jakou "ipu" jako hydroizolaci použít v případě nikoli nátěru, ale formou natavení? Děkuji:)

Pane Milane ,proč špuntama do terénu?Nečetl jsem nikde použití,ale vždy po naás vyžadovali opak-špuntama ke zdi!

 


0x

Já jako laik vím, že lidi používají nopovku jako HYDROIZOLACI, ale to je nesmyslné použití. Na hydroizolaci patří příslušná hladká folie. Já když dával kolem starých nepodříznutých zdí nopovku se žlutou hadicí dole, tak jsem použil nopovku s výší nopů 20mm a přímo na zeď dal slabou geotextilii kvůli odrolu ze zdi. No a nopovku jsem vytáhla nad terén a vtipně zakončil, aby mohl vzduch proudit zespoda ven a nezasypávala se spára mezi nopovkou a zdí . Tož tak. Nechápu proč dávat hydroizolaci vodorovně. Vhodnější je zakopat vodorovně kolem základů příslušný polystyren, když už něco i vodorovného.

...aby mohl vzduch proudit zespoda ven

aby mohl proudit vzuch nahoru? Kudy se dostane dolů?

Dolů se dostane do žluté drenážní hadice trubkou, která vede nad terén. Je třeba zasekaná do zdi a nad terénem 90° koleno a s perforovaným víčkem nebo síťkou proti živočichům. To "proudit vzduch nahoru" je nepřesné. Ale je lepší mít dole mezi nopovkou a zdí perforovanou hadici s přístupem vzduchu tou trubkou, než jen bez hadice nopovku už odspodu připláclou na zeď. Fajšmekři tu drenážní hadici třeba vyspádují do takzvané kontrolní šachty nebo někam odvodní, je-li nebezpečí výskytu spodní vody.

Hm...jak dokážeme porušit fyziku...

 


0x
avatar jenyk

Sleduji tady již delší dobu různý nápady na hydroizolaci domu. Pořád mě nějak nejde do hlavy systém svislý izolace, hlava mě nějak nebere k čemu to je dobrý. Podle mě to v žádným případě nemůže nahradit klasickou vodorovnou izolaci i tou nejobyčejnější Ipou.

ano, máte pravdu, kolego jenyku. Ale i to je názor a přesvědčení jiných, já jim názor neberu, ale rád bych věděl, co se bude dít s vodou, která zateče dírami do děrované trubky.

No, jednou dírou zateče a tou druhou zase vyteče. Pak podteče izolaci, je jedno jakou a vesele se dostane do základů, ted už za izolací.

jenyku, vidíte tu pracnost a výsledek je kde?

cukrar.rajce.idnes.cz/...

doplněno 08.04.13 19:25:

ale o zakončení, vždyť tam prší, zapadá nečistoty.. atd..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]