Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyžene vlhkost podlahové vytápění?

Od: boreek* odpovědí: 25 změna:

Tři roky po instalaci plastových oken se projevila na kamenno-zděnéchalupě v rozích u podlahy plíseň.

Dům je drenážně obkopaný a neustále větraný (minimálně mikroventilací) . Má novou střechu, ale zatím je bez fasády.

Plán je zateplená stříkaná omítka a podlahové vytápění.

Prosím o Vaše poznatky a zkušenosti.

 

 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*
hodnocení

3x

Milan Cukrář řekl lakonicky: NE! Je li třeba zdůvodnění,zde je.Podlahové vytápění používá podstatně nižší teploty topného media.S tím souvisí i nižší teplota vzduchu v místnosti.Prostředí pro běžné bydlení je samozřejmě příjemnější,ale projevuje se to i v menší cirkulaci vzduchu a tím i horším ohřívání zdí.Ale zase jsou tím i menší ztráty přes zeď,je menší teplotní spád proti venkovní teplotě.

Nižší teplota vzduchu znamená také při větší relativní vlhkosti zvýšení teploty rosného bodu.Takže každá alternativa má své výhody a nevýhody.

JABRAKA

 

hodnocení

2x
avatar milancukrar
Vyžene vlhkost podlahové vytápění? NE, nikoliv.

 

kejki3
hodnocení

0x

Byblíte tam,nebo je to neobydlené?

na odstranění vlhkosti to nemá vliv.

boreek*
hodnocení

díky za bleskovou diskusi.

Bydlím zde právě třetím rokem. Plíseň se objevila až letos.

Je třeba průzkum na místě. Je tam hydroizolace?

kejki3

I nové domy, pokud nejsou obydlené, zatuchnou. Mám starý dům a vysychal dva roky.

Myslím, že se shodneme, že záleží i na kolik topí, protože na prochladlých stěnách může vlhkost kondenzovat.

Lepší než mikroventilace je opakované větrání s důkladnou výměnou vzduchu během max 5 minut, aby nevychladly stěny. Pak se i vzduch rychle ohřeje.

boreek*
hodnocení

Drenáž je okolo domu je také dělaná zhruba před dvěma lety. Přitom do té doby bez okapů a odvodnění - a paradoxně chalupa bez vlhkosti.

Máte hydroizolaci ve zdi?

boreek*
hodnocení

Teplo v době nepřítomnosti je řešeno přímotopy, takže dům si udržuje stálou teplotu.

Jinak každé odpoledne v týdnu a posléze celý víkend se topí v krbovkách.

potřetí a napsledy, máte hydroizolaci?

boreek*

pardon - vypnul jsem poč. Ne nemám hydroizolaci.

troja*

Asi to chce vysvětlit co je hydroizolace. Každý si pod tím může představit něco jiného. Zatím toto: moje-stavebniny.cz/...

doplněno 17.12.08 07:16:

... myslel jsem všeobecně (horizontální - vertikální - střešní) viz LINK

Nechce vysvětlit co je hydroizolace, ale jestli se zbaví vlhkosti podlahovkou.

jestliže je barák vlhký až mokrý nepomůže topení, ale dodatečná hydroizolace.

kejki3

Jak rozvádíte po domě teplo z krbu?

 

kejki3
hodnocení

0x
Drenáž je okolo domu je také dělaná zhruba před dvěma lety. Přitom do té doby bez okapů a odvodnění - a paradoxně chalupa
bez vlhkosti.
Dovolím si ještě něco přidat. Samozřejmě, vodorovná izolace ja konečné řešení. Taky to není nic levného.
Ale to odkopání a drenáž - funguje? Někdy totiž naopak vytvoříte v jílové nepropustné půdě korýtko, které jediné pojímá vodu. Takže máte kontrolní šachtu a vodu odvedenou dál, nebo jí odčerpáváte? Co je na vrchu drenáže? Kdysi vyšla v Gradě kniha o boji s vlhkostí, která právě popisovala boj s vlhkostí krok za krokem, aby člověk chápal co dělá.
A k tomu topení krbem, nesmí to fungovat stylem - řeknu to zkratkovitě - roztopím, odpařím vodu z vzlínajících zdí, nasytím vzduch vlhkostí, osmotický tlak doplní vodu do zdí, odjedu, dům vychladne a na nejchladnějším místě voda zkondenzuje. Velké výkyvy teplot nejsou dobré. A co jsou velké výkyvy? Najděte si zde tabulku s rosnými teplotami a změřte si vlhkost. Zjistíte teplotu, které zdi nesmí dosáhnout. Jinak mikroventilaci považuji za obchodní trik, okna jsou moc těsná, tak pootevřeme. Teď je venku nízká absolutní vlhkost, tak se nebojte větrat rychle a účinně.
boreek*

Drenáže jsou suché, odvod funguje, dům v mírném kopci. Krbem se jen přitápí, resp. šetří energie - v domě udržují stálou teplotu přímotopy. Vlhkost měřena opakovaně na různých místech domu, bohybuje se od 58 do 63. Z celé diskuse vyplívá, že zřejmě půjde pouze o páry. V kuchyni ovšem tento problém není ani při vaření. To jsou záhady.

troja*

... no ještě tady je taky něco: poradte.cz/...

jabraka*

Boree:

Je zcela evidentní,že jde o vodní páru.Obsah vodní páry ve vzduchu právě udáva relativní vlhkost vzduchu.Tam,kde je pára viditelná jako bílý obláček,jde o 100% nasycenost a dosažení rosného bodu.Suchá vodní pára nezpůsobuje vlhkost.

JABRAKA

odkopání a vyplnění propustným materiálem pomůže, ale neodstraní vlhkost! Odkopáním navíc se ještě může provést destrukci základů!

"Taky to není nic levného." správně nic není levného.

kejki3

Pro některé případy existuje hranice mezi efektivním a dokonalým.

Tabulka s rosnými body - poradte.cz/... Pokud máte 60% relativní vlhkosti při 20°C, rosný bod je 12°C. Při 23°C už je to 15°. Zeď nemá teplotu vzduchu v místnosti, je chladnější neustálým stykem s vnějším prostředím.

Krásná pomůcka je tzb-info.cz/... , jen si musíte doplnit měřítko, to už se nějak nevešlo ...

Právě zadání Rsi a Rse zohledňuje ten přechod. Samozřejmě, kondenzace probíhá i v samotné zdi, ale prostup par konstrukcí není tak rychlý, nejhorší je kondenzace na povrchu.

Pokud jde o vzlínání, najdete vlhkost i na vnější straně zdi, taky stojí za to, vylézt za deště a zkontrolovat okapy, soused se napojil na můj chlév tak mizerně, že po něm teče voda, ale zjistil jsem to po dvou letech, *nevi*. Prostě otočil trubku vzhůru nohama, *zed*, takže ve spoji většina vody vyteče.

 

kejki3

Ještě ilustrační termosnímky rohu u klas. topení a podlahového, také jiné e-c.cz/...

 

muf*
hodnocení

0x

Zdravím ,

mám podobný problém v domě starém cca 150let ,kde mi po aplikaci sanační štukové omítky v jedné místnosti včetně částečně sanačního jádra /lokálně/ na vlhká místa/Baurex/ do výšky kolem l metru od betonové podlahy trvale při změně venkovní teploty

kolem 0st celsia vlhne silně jeden roh zdí .Když teplota venku klesne pod 0 nebo stoupne nad cca 7st ,vlhký roh vyschne díky malému vlhkostnímu odporu sanačního zdiva odparem do místností a větráním.Topím ustředním topením a přitápím krbovými

dvouplášťovými kamny,které na vlhkost v místnosti fungují zatím nejlépe.Ale stále to není ono ,a tak uvažuji o el.topných panelech,které mi vycházejí ekonomicky nejvýhodnější a jsou i pohodlné pro rychlé použití.Předpokládám ,že sálavé teplo z nich mi vysuší roh a stěny ,čímž zvýší tepelný odpor stěn a z toho vyplývá ,že nebudu muset hubit plíseň v oblíbeném rohu asanexem .

Muf přeje pěkné Vánoce a Nový rok 2009.

boreek*

také jsem pomýšlel na výměnu stávajících el.přímotopů za topenizkamene.cz/... , má někdo zkušenosti?

kejki3

Znáte někoho, kdo za údržbu plynu dá 18000 ročně? Mně to přijde jak vyprávění Horsta Fuchse. A vysouší zdi a nedělá suchý vzduch. *sok*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]