ABS hrany

Od: Datum: 16.09.12 08:51 odpovědí: 10 změna: 16.09.12 18:24

Dobrý den, slyšel jsem že abs hrany jsou lepší než nažeholovací, jaký je v nich rozdíl a jak je přidělat na hranu?

Díky

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.12 09:27

ABS jsou všechny hrany jen nažehlovací je 0,5tka a ta o které mluvíte je 2,0mm. Tudíž je silnější a má pěknější zaoblené hrany. Jinak než strojně nevím, že by to šlo přidělat. Jde o podobný princip přilepení teplotou. Jinak ABS 2,0 je dnes již samozřejmý standard a 0,5 jsem viděl použítspíše jen vyjimečně.

Od: mowla*
Datum: 16.09.12 09:49

ABS jsou "lepší" - jsou silnější a výrazně odolnější proti mechanickému poškození, jejich montáž v domácích podmínkách je ale trochu problematičtější. Hranu je potřeba nalepit (chemopren, alkapren...) a poté přesahy odfrézovat - lze i řezat či brousit, vždy je to ale časově náročnější a přináší to větší riziko poškození desky či hrany.

To Miramira: Samozřejmě, že nažehlovací hrana není ABS... Pro nažehlování se používají hrany odolné teplu (což ABS není) - tedy např. lamino nebo dýha...

Datum: 16.09.12 12:22

tak to je tedy zmatek, měl jsem vždy za to že olepovačky (jsou běžně na internetu k náhledu) olepují ABS hranu teplotou - proto také mají plynulou regulaci teploty. Nabo checte tedy říci, že ABS 2,0 běžně dodávána v hobby není ABS. To lepení lepidlem taky slyším prvně a nějaká jedna dvě kuchyně a nějaké skříňky mi prošly rukama. Jak to tedy dělají, že mají jednu desku olepenu za minutu, to by bylo lepidlo jedině vteřinové.

doplněno 16.09.12 12:25:

https://www.poradte.cz/domacn…ni/9804-montaz-abs-hrany.html

Od: mowla*
Datum: 16.09.12 12:52

No - je třeba rozlišovat vybavení dílny profesionála a kutila. Profík může lepit ABS teplem - má-li "olepovačku" (ale to není žehlička, ani ´větší´)...

Kutil (nemá-li olepovačku) musí ABS lepit... Anebo zaplatit za nalepení profíkovi... A nebo použít jinou hranu (typicky lamino)...

BTW - jak jsem tak koukal - stačí si ten odkaz, který jsi vložil, přečíst...

doplněno 16.09.12 19:08:

To Miramira: *smich* No jo - a já se snažil jednoduše odpovědět na původní otázku... ;)

Datum: 16.09.12 18:24

mowlo, vy to snad úmyslně píšete strašně složitě, byť to jde jednoduše. Laikovi (i pro mě) napíšu: "zajdi do hobby a nech si ABS nalepit strojně". Víte někdy je méně více. Doma je topracné a olepovačku nidko kupovat nebude. Mj. právě jsem přidal starší téma této poradny, aby si tazatel udělal jasno, což po Vašem příspěvku jsem vůbec neměl. hogwh.

Datum: 16.09.12 15:34

Zmatku netřeba, miromiro Olepovaček je více druhů - ty nejlevnější zpracovávají hrany s již naneseným tavným lepidlem, přičemž pak olepovačka má horkovzdušný agregát, ten lepidlo rozehřeje a pak je hrana přitláčena válečky k obrobku. Nejběžnější olepovačky však používají hranu bez lepidla (přitom je jedno, jde-li o ABS, PVC, dýhu či třeba Resopal) tavné lepidlo je nanášeno na obrobek a pak je hrana opět do něj přitlačena. Vteřinové lepidlo se skutečně nepoužívá.

Regulace teploty u olepovaček je proto, že je třeba nastavit teplotu nanášecího válečku dle použitého lepidla - používá se rozmezí od 185 - 210°C. Rychlost olepení pak souvisí s konstrukcí stroje - jednodušší stroje mívají rychlost posuvu okolo 7m/min, velké průmyslové mašiny dokáží posuvy i přes 20 m/min.

Datum: 16.09.12 17:22

Silná hrana je prý pevnější a odolnější. Ovšem, po estetické stránce to je katastrofa. Co mě osobně hodně moc vadí, je ta hranka kde není žádná kresba, jen je vidět síla materiálu. Proto ABS 2mm používám jen když to někdo přímo vyžaduje. Kde mám doma lamino, tam jsem použil hranu silnou 0,5 mm a vypadá to tak jak má. A hlavně zatím nepozoruju, že by s to mělo nějakou měnší trvanlivost.

Datum: 16.09.12 16:43

Abs hrany jsou i narážecí,do profilu uděláte frezou drážku odpovíédající perlku v hraně a narazíte na materiál s chemoprenem.

Datum: 16.09.12 17:01

Honzmalatny - ty hrany, které se naráží do drážky, nejsou z ABS! Jde o zcela jiný materiál, u nás se používá hlavně měkčené PVC.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.09.12 17:15

Omlouvám se,máíte pravdu.spletl jsem se.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.