Montáž ABS hrany

Od: ® odpovědí: 6 změna:

Je proveditelná montáž ABS hrany svépomocí? Pokud ano - jak na to?

6 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar promon

Pokud je ta hrana opravdu ABS, tak ta nažehlit nejde. A to ani hran tl. 0,5mm, o 2mm vůbec nemluvě. Teplem totiž měknou. Existují na to jednoduché ,,olepovačky´´ na bázi horkovzdušné pistole viz

elektro-naradi.cz/...

Podomácku je nejschůdnější olepování chemoprenem. To se dělá tak, že se dílce seskládají na sebe (optimálně dílce stejných rozměrů) a tento celý blok se natře chemoprenem, po zaschnutí ještě jednou, protože chemopren do dřevotřísky vsakuje. Hrany nastříháme na patřičné délky - počítáme s přesahem! a hřebíčky ji přibijeme k podkladní desce ( pouze za konce a dekorem k podkladní desce). Pak jednotlivé pruhy hran natřeme chemoprenem. Až oba povrchy zaschnou natolik, že nejsou na omak lepivé, začneme lepit. Je důležité hranu po přiložení k olepovanému dílci silně dotlačit ( válečkem, násadou kladívka a pod). Pak už lze hned přesahy hrany oříznout (např dlátem, či nožem z hoblíku. To platí pro hranu tl 0,5mm, 2mm silné hrany se už musí ofrézovávat

Ale samozřejmě, nejlepšího výsledku dosáhneme na průmyslové automatické olepovačce. Optimální je tak, která je vybavena cidlinami, to jsou tvarované SK plátky, které dočistí frézovaný povrch hrany. Olepování na zakázku poskytuje mnoho firem i truhlářů

 


0x

Jako truhlář jsem se naučil nalepovat hrany. Takže pokud máme hranu s tavným lepidlem ve spodu, používáme na nalepení nejlépe starou žehličku a papír.
Naměřím si trošku delší kousek hrany, než potřebuji a začínám z prací. Při lepení hrany nechám zezačátku trochu přesahovat a prvně na krajíček hrany použiji jen žehličku.
Pokud vidím, že se mi krajíček trochu chytl k desce, je to v pořádku a postupuji k lepení hrany dál, ale tentokrát k tomu pod žehličku již použiji papír. Papír se používá pod žehličkou proto, aby jsme hranu moc nespálili nebo neušpinili. Pokud mam hranu na desce nalepenou, zkontroluji, jestli hrana všude stejně drží, pokud ano, nechám hranu vychladnout. Po vychladnutí hrany je nejlepší na začištění pilník na železo (ne moc hrubý). Pilníkem hranu začistím do úrovně desky, ani víc ani méně a pak si vezmu brusný papír nejlépe 300 a lehonce tu hranku srazím. Pokud přejedu rukou přes hranu, tak nesmá být ostrá a nesmím se o ní poranit.
Pokud to máte takto udělané, je vše v pořádku.

ceskykutil.cz/...


Chcete říct, že není rozdílu mezi montáží ABS hrany a lamino hrany? Že by to bylo tak jednoduché? Skutečně takto lepíte ABS?

 


0x

0,5 žehlit přes něco, silnější chemoprénem, je to ale "vopruz" a pro dosažení solidního výsledku je nutná nějaká frézka.Pokud je kusů více, optal bych se raději v truhlárně, výsledek super (pokud mají poštolvané mašiny) cena cca 5-15 kaček za metr+cena hrany a je to za chvíli.

 


0x

ABSku jsem lepil chemoprénem a drží. Je to ale pracnější...Pokud někde půjčíš frézku, dá se koupit hrana narážecí, třeba i půlkulatá.

 


0x

ABS svepomoci lze dost blbe a vysledek nebude 100%

drive u papirovych s tavnym lepidlem se to smudlilo zehlickou a vysledek byl OK, ale u ABS?!

najdi truhlare, ktery ma masinu a za par kacek ti lamino ojede

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]