Nejste přihlášen/a.
Poradí někdo. Stavím rodinný důma momentálně řeším otázku. Hromosvod nebo ne. RD má valbovou střechu (jehlan) sklon 22 stupňů, výška cca 8m. Nikde na webu jsem nenašel jednoznačnou odpověď. Elektrikáři se vyjadřují tak půl na půl. Děkuji.
Dnes jsou díky novým poznatkům výzkumníků názory o působení blesků dost změněny proti minulému století.Samozřejmě stále platí,že bleskosvod někdy může zachránit stavbu před požárem,způsobeným úderem blesku.Je to ale věc náhody.Blesky se chovají zcela nepředvídaně.Okolo velké louky roste několik vysokých stromů,blesk ale zabije berana,který se na louce pase.Stejně tak: ve městě stojí rodinný domek uprostřed paneláků :Blesk udeří do střechy tohoto domku,ne do některého hromosvodu na věžácích.
Takových příkladů lze najít hodně.Málokdo třebas ví,že blesky nesměřují výboj pouze z mraku dolů,ale existují výboje opačného směru,ze země do mraků.Záleží na tom,jaký náboj je nahromaděn v mraku.Na straně proti se pak shromáždí náboj opačné polarity.Pak se nějakým fyzikálním procesem vytvoří vodivý kanál v ionizovaném vzduchu a tímto kanálem prošlehne výboj.
Strašně rád se dívám při bouřce na oblohu.Dám si na balkon židli a užívám si adrenalin.
JABRAKA
Vzduch mmezi mraky a nebo mezi mrakem a zemí vytváří dialektrikum, po nahromadění dostatečného množství el. náboje dojde k proražení el. odporu prostředí. Nejdřív tedy šlehne výboj a ten vlivem žáru vytvoří vodivý kanál ionizovaného vzduchu, kterým následně udeří ještě několik výbojů v těsném sledu za sebou a protože blesk se šíří prostředím nejmenšího odporu a ve vzduchu není vhkost rozložená rovnoměrně ani geologické podloží není složením a stavbou rovnoměrné, tak ani proti náboj není tam, kde by se očekával a tak to blesk vezme obklikou.
Jabrako, musím tě opravit. Blesku vždy předchází výboj ze země, ten "prorazí" cestu nejmenšího odporu. Výboj z mraku na zem mu jde v podstatě naproti...tedy alespon co vím já o blesku. Jinak já na RD bleskosvod nemám. Opravdu pojištovně je to fuk, povinný není . Já bych ho pořídil jen tehdy, pokud bych dával např. plechovou střechu, ale známej co má známýho a ten si nechal udělat plechovou střechu, tak jen tenhle rok už musel 3x vyměnovat vedení bleskosvodu , páč mu do toho prásknul blesk a měl to poškozený. Takže je malá pravděpodobnost, že vám blesk spálí barák, ale nikdy to není vyloučený. PS já se chystám pro jistotu tenhle rok taky udělat bleskosvod. Sice naproti je vysokej 3 patrovej RD, ale jistotu nikdy nemaám...
pokud jste se rozhodl stavět RD, tak bych neřešil, zda hromosvod ano nebo ne a jednoznačně bych řekl ano. Je to sice výdaj, za který pořídíte pár kachlíků do koupelny, ale ve srovnání s cenou celé stavby je to za desetinnou čárkou. Je to taková forma pojistky, za kterou se zaplatí při pořízení a pak by měla pár let bez problémů fungovat. Pochopitelně jde to řešit i standardní pojistkou, která ale řeší až případné negativní následky, zatímco hromosvod je prevence.
Je to stejné jako u úrazů a u všeho, prostě můžu dostat kompenzaci, ale mám dva měsíce nohu v sádře.
Myslím, že je docela zásadní umístění Vašeho domku. Jestli bude třeba schován mezi vysokými paneláky, nebo jestli stojí na samotě na kopci...
Domek stojí mezi 2 RD podobné výšky a styla z jedné stran 4 m a z druhé 5,5m. Pře ulici asi 12m další podobná zástava. Někde hromosvod mají někde ne.
Projektant se vyjádřil, že není nezbytně nutný. Takže alibysmus. Pojišťovně je to ukradený. Povinný není. Ke kolaudaci taky nutný není. A teď babo raď.
Tak možná i tato diskuse dopadá tak "půl na půl"jak stojí v otázce, poradil bych ale tazateli trochu jinak - jestli instalace hromosvodu s sebou nenese zásadní finanční ani organizační problémy, přece jen bych byl pro. Později, až budou na pozemku všude "kytičky a cestičky"už se sotva bude chtít to všechno rozkopávat kvůli uzemnění.
Pravda, instalace hromosvodu s sebou nese náklady při instalaci a i pravidelně by měl být jeho stav revidován, nestane se Vám pak ale, že by někdo z příbuzných zde položil podobnou otázku : poradte.cz/... . Odkaz, který jsem tam dal už nefunguje, přesto můžete pročíst.
doplněno 11.06.11 17:17:Popis stavby svépomocí: technik.bloguje.cz/... (sice už jsem to tu dával, ale je to tak pěkně popsané...)
doplněno 11.06.11 17:23:Všimněte si tam skutečnosti, že v řadové zástavbě je (oboustraně) dobré propojit jímací soustavu se sousedními stavbami (pokud je dohoda možná).
Na naší chalupě byla břidlicová střecha a pěkný kromosvod se zlacenou špičkou a silným měděným svodem. Když se břidlice rozsypala a museli jsme dát střechu plechovou, tak jsme hromosvod zdemontovali. Jednou jsme pozorovali bouřku z otevřených vchodových dveří, ozvala se hromová rána a přímo před námi udeřil blesk do kamenného dláždění dvorku. Kus kamene při tom vyštípl. Plechová střecha nebo okapy blesk nezajímaly.Od té doby nic. Já bych se na hromosvod vykašlal, většinou to uhodí vedle.
V podstatě u novostavby není co řešit, jak píše Eulálie od r. 2002 musí mít každá novostavba hromosvod jinak nebude zkolaudovaná.
Hromosvod je povinný pouze v některých případech, u RD většinou nemusí být. Jedna velká a vyspělá země nepoužívá
hromosvody vůbec a nic se neděje. Jako obvykle jsme papežštější než papež. Osobně u mých objektů hromosvody nemám
a to pracuji v oboru, považuji to za vyhozené peníze. A ta země bez hromosvodů USA.
Pokud bude bleskosvod povinný tak za chvíli budou povinné taky pravidelné revize. Doufám že k tomu přibudou i pravidelné revize elektroinstalace.
Bleskosvody byly povinné na exponovaných místech, sklady trhavin a stavby v tzv. socialistickém vlastnictví.
No ale je spočteno, že náklady na zřízení bleskosvodů několikrát převyšují škody kterým by MOŽNÁ instalovaný bleskosvod zabránil.
Prostě škody způsobené bleskem jsou malé vůči nákladům na zřízení bleskosvodů.
Ano, je to jistota. Jak zde již několik lidí psalo, nikdy nevíte kam blesk uhodí. I když by ste stavěl dům mezi paneláky, nikdy nemáte 100% jistotu, že to neudeří zrovna k vám.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.