Nejste přihlášen/a.
cus, kdo má přednost, když jsem v křižovatce na hlavní, protijedoucí auto jede proti a oba odbočujeme do leva. kdo má přednost? ten co má větší auto? :D
Přednost má ten, pro koho je dokončení manévru snažší. Nenacpu se díky přednosti někam, k vůli čemu pak neprojedu. Raději se přednosti vzdám, abych následně projel.
ve skutečnosti to probíhá individuálně dle šířek vozovky a velikosti vozidel (včetně jejich délek - souprav).
Rozhodně nemá přednost policie
Zdravím a konstatuji, že vyhláška č. 141/1960 Sb., která platila do 31.12.1966, řešila odbočování vlevo následujícím způsobem:
§ 11, odst. 3): Před odbočením vlevo musí řidič předem zajet co nejdále doleva v pravé polovině vozovky - dovolí-li mu to rozměry vozidla vzhledem k šířce vozovky - a musí dát přednost v jízdě všem protijedoucím motorovým a nemotorovým vozidlům a tramvajím jedoucím v obou směrech;
Až vyhláška č. 80/1966 Sb. (platná od 1.1.1967 do 31.12.1975 ), a vyhlášky, které ji následovaly, řeší odbočování vlevo míjením vlevo:
§ 13, odst. (5): Před odbočováním vlevo je řidič povinen zajet co nejblíže k středu vozovky, jak mu to dovolují rozměry vozidla vzhledem k šířce vozovky; na jednosměrné silnici zajíždí až k levému okraji vozovky. Řidič odbočující vlevo je povinen dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým a nemotorovým vozidlům a tramvajím jedoucím v obou směrech. Odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, míjejí se vlevo.
milancukrar - Ten obrázek z tehdejších předpisů se mi nedaří najít, tak jsem si ho dovolil zjednodušeně nakreslit sám. Není podstatné, jak tomu kdo říká, ale tehdy se auta míjela takto. Já tvrdím, že je to míjení vpravo. Ovšem je možné, že je to z předpisů ještě starších, tu knížku jsem si prohlížel když mi bylo nějakých 6 let a to už můj otec (majitel knížky) měl řidičák řadu let. .
Magdone, díky, nějak mi to taky uvázlo v paměti jako dítěti, že se nějak tak objíždělo. Dnes nepředstavitelné.
Jojo,
327/1951 Ú.l.I
VYHLÁŠKA
ministerstva národní bezpečnosti
ze dne 31. října 1951,
kterou se stanoví pravidla silničního provozu.
..
..
§ 11.
Odbočování.
(1) Při odbočování musí řidič vozidla dbát zvýšené opatrnosti a ohledu na chodce i na ostatní silniční provoz a nesmí rušit provoz v protisměru ani provoz kolejových vozidel. Úmysl odbočit musí dát řidič včas najevo znamením.
(2) Před odbočováním vpravo musí řidič předem zajet k pravému okraji vozovky a odbočení provést tak, aby vozidlo jelo při pravém okraji vozovky.
(3) Před odbočováním vlevo musí řidič předem zajet do nejdále doleva v pravé polovině vozovky. Odbočení lze dokončit v plynulé jízdě jen tehdy, není-li tím rušen provoz protijedoucích vozidel a vozidel kolejových v obou směrech; jinak musí odbočující vozidlo zůstat stát uvnitř křižovatky tak, aby přímý směr zůstal volný a odbočení dokončí až po uvolnění vozovky. Střed křižovatky při odbočení vlevo se objíždí zprava.
(4) Na křižovatkách, kde není dostatek místa pro zastavení uvnitř křižovatky, nadjíždějí vozidla odbočující vlevo k čelu vozidel přijíždějících na křižovatku zprava a tam zastavují tak, aby provoz v původním přímém směru byl volný; odbočení dokončí až po uvolnění křižovatky.
(5) Jestliže kolejová vozidla při odbočování vpravo křižují přímý směr jiných vozidel, mají přednost v jízdě, bylo-li předem dáno znamení pro změnu směru jízdy kolejového vozidla.
Jedete současně a míjíte se vlevo.
Pokud tedy nemáte na mysli, že jedete do stejné ulice, potom vy odbočujete doleva a on doprava, a proto vy, jako odbočující vlevo, dáváte přednost protijedoucím.
To těžko.
"Odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, vyhýbají se vlevo."
Honzo, nedávejte ruku do ohně, páč se popálíte. Vždy bylo, že se míjejí vlevo. Jen spousta řidičů to špatně pochopí.
honzas1 - "V autoskole nas myslim ucili vpravo"
pokud jste absolvoval autoškolu před rokem 1960, tak máte pravdu.
autoškolu před tímto rokem nepamatuji, ale muselo to být asi stejně. Páč si nedovedu představit odbočení vlevo, traktory se dvěma přívěsy.
milancukrar - Ono toho tenkrát po silnicích moc nejezdilo, takže to zas tak velký problém nebyl (že by se potkaly 2 traktory s vlekem na křižovatce moc nehrozilo ).
Měli jsme doma malou modrou knížečku (formát A6) s pravidly silničního provozu (číslo předpisu netuším), kde byla namalovaná křižovatka se dvěma protijedoucími auty. Uprostřed byl křížkem vyznačený střed křižovatky a barevnými šipkami byla zakreslená dráha obou aut. Auta zprava objížděla onen střed a jejich dráhy se na dvou místech kiřížily.
Kdyby si někdo vzpoměl, jak se ta tehdejší vyhláška (či co to bylo za předpis) jmenovala, docela bych informaci uvítal. Já to nikde nemůžu najít .
pamatuji něco podobného z vyprávění, taky ještě "sudy" uprostřed křižovatky, kde stál policista a ten se taky objížděl.Něco v paměti mi říká, že dříve to bylo divné. Musíme více sledovat filmy pro pamětníky.
Až příchodem vyhlášk/... se zavedlo, že se protijedoucí vozidla míjejí vlevo. Předtím se protijedoucí vozidla při odbočování vlevo navzájem objížděla. V některých případech bylo místní úpravou stanoveno, že se nadjíždělo při odbočování vlevo před vozidla přijíždějící na křižovatku zprava ( vyhláška 141/1960)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.