Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nové povinné ručení při dědictví nutné?

Od: thebobas odpovědí: 10 změna:

Dobrý den,

budu dědit auto, které má momentálně zaplacené povinné ručení (na mou zesnulou matku). Rád bych se změnou povinného ručení počkal, až dokud nezměním povinné ručení i u svého stávajícího auta (současná pojišťovna mi nezkopíruje bonus na zděděné auto).

A tak mně zajímá, zda vůbec mohu po přepisu nechat povinné ručení stávající. Někde jsem četl, že samotným přepisem nezanikne, ale nevím, jestli nebude problém, když budou papíry k autu a povinné ručení napsány na jinou osobu...

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hop®
hodnocení

1x
avatar hop

Zaprvé, formulace "budu dědit auto" se mi zdá trochu morbidní.;)

Zadruhé, sice mrtvý pojistitel = žádný pojistitel. Ale hlavně auto musí mít ručení zaplacené, a z vlastní zkušenosti vím, že s pojištěním auta, které se prodávalo půl roku po smrti původního majitele, a mezitím bylo převedené na dědičku (ručení bylo předplacené a stále běželo na zesnulého majitele), nebyl problém. Při převodu dědička s odhlášeným TP a soudním rozhodnutím o dědictví přišla na pojišťovnu, a bez jakýchkoliv problémů pojištění zrušila.

 

parizek*
hodnocení

1x
3. Zánik pojištění vozidla změnou vlastníka vozidla - prodej vozidla, darování atd.

Dalším způsobem je změna vlastníka vozidla. V tomto případě končí pojištění dnem, kdy je pojistiteli nahlášena změna ve vlastnictví pojištěného vozidla. Nahlásit tuto změnu ve vlastnictví vozidla pojistiteli je oprávněn původní vlastník, pojistník či dědic vozidla a to bez zbytečného odkladu od okamžiku změny vlastnictví. Opět se bude jednat o písemnou formu výpovědi s přiloženou kopií kupní smlouvy nebo s kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou vlastníka.

mrknete jeste sem, tady se to resilo

poradte.cz/...

 

celp*
hodnocení

0x
3. Zánik pojištění vozidla změnou vlastníka vozidla - prodej vozidla, darování atd.

Dalším způsobem je změna vlastníka vozidla. V tomto případě končí pojištění dnem, kdy je pojistiteli nahlášena změna ve vlastnictví pojištěného vozidla. Nahlásit tuto změnu ve vlastnictví vozidla pojistiteli je oprávněn původní vlastník, pojistník či dědic vozidla a to bez zbytečného odkladu od okamžiku změny vlastnictví. Opět se bude jednat o písemnou formu výpovědi s přiloženou kopií kupní smlouvy nebo s kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou vlastníka.

 

hop®
hodnocení

0x
avatar hop

Svojí odpovědí jsem měl na mysli, že nový vlastník - dědic - nenahlásil bez zbytečného odkladu změnu vlastnictví vozidla (rozhodnutím soudu v dědickém řízení) a záměrně nechal zaplacené pojištění "fungovat" dál. Přes půl roku, do prodeje. Přesto pojišťovna při ukončení pojištění neměla prolém.

parizek*

jasne, ja s vami souhlasim. Ja jsem z te formulace take primo nevycetl, zda je tam povinnost to nahlasit, ci neni. A pokud to tak v praxi bylo, tak je dobre to vedet ;)

hop®

Milý Pařízku, pravdu máme oba! Povinnost nahlásit tam je - to je Vaše objektivní pravda. V praxi v mém případě byla pojišťovna benevolentní - to je moje subjektivní pravda. Nezbývá nám, než přát tazateli, aby mu naše znalosti a zkušenosti pomohly! *palec*

 

jabraka*
hodnocení

0x

Vše záleží na pojišťovně.Auto můžeš nechat neodhlášené.Nikdo nebude asi zkoumat,kdo je majitelem.Pojišťovna chce dostat platbu.Pokud bys auto převáděl na sebe,pak musíš pojišťovně nahlásit změnu,třeba jen změnu SPZ.

JABRAKA

 

cyril*
hodnocení

0x

Přepis nelze uskutečnit bez platné pojistné smlouvy.To znamená, že stávající pojistná smlouva platná v době přepisu nebude a přepis na dědice lze uskutečnit jedině po předložení právoplatného soudního rozsudku o vypořádání pozůstalosti.

 

nu*
hodnocení

0x

Při přepisu vozidla v rámci dědictví se žadatel prokáže platnou pojistkou. Platná je originální zelená karta, která je z obou dvou stran zelená, vzadu je vytištěn seznam států, kde pojistka platí, na přední části může být kolonka kam se pojistitel podepisuje, ale u novějšího provedení karty to neplatí. Zelená karta vytištěná z internetových stránek není originální, proto ani platná. I když to makléř pojišťovny uzavírající smlouvby po netu bude tvrdit, stanovisko ČKP je jiné, bylo dáno na vědomí všem úřadům a všechna registrační místa se tím řídí.Někde jste možná četl, že pojistka ze zákona zaniká změnou vlastníka...pokud jste se ze zákona stal dědicem ,respektive se dědicem stanete, jde o změnu vlastníka , tuto skutečnost máte nahlásit na pojišťovně do 15 dnů...pojistka tím ze zákona zanikne...Na Vašem místě bych to řešil na pojišťovně a ne tady...na úřad v každém případě ve věci registrace na dědice jděete s platnou zelenou kartou...

 

nu*
hodnocení

0x
168ZÁKONze dne 13. července 1999o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla)Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:ČÁST PRVNÍPOJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI Z PROVOZU VOZIDLAOddíl prvníÚvodní ustanoveníZánik pojištění odpovědnosti§ 12(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla, b) dnem, kdy vozidlo které nepodléhá evidenci vozidel zaniklo, vozidlo zanikne okamžikem, kdy nastane nevratná změna znemožňující jeho provoz c) dnem vyřazení tuzemského vozidla z evidence vozidel, d) odcizením vozidla; nelze-li dobu odcizení vozidla přesně určit, považuje se vozidlo za odcizené, jakmile Policie České republiky přijala oznámení o odcizení vozidla, e) dnem následující m po marném uplynutí lhůty stanovené pojistitelem v upomínce k zaplacení pojistného nebo jeho části, doručené pojistníkovi a současně vlastníkovi tuzemského vozidla, pokud jde o osobu odlišnou od pojistníka, tato lhůta nesmí být kratší než 1 měsíc a upomínka pojistitele musí obsahovat upozornění na zánik pojištění odpovědnosti v případě nezaplacení dlužného pojistného, lhůtu stanovenou pojistitelem v upomínce k zaplacení pojistného nebo jeho části lze před jejím uplynutím dohodou prodloužit f) výpovědí podle zvláštního právního předpisu.19) g) dohodou(2) Pojistník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit pojistiteli skutečnosti uvedené v odstavci 1 písm. a) až d).§ 13(1) Po zániku pojištění odpovědnosti je a) pojistník povinen bez zbytečného odkladu odevzdat pojistiteli doklad o pojištění a zelenou kartu, pokud byla vydána, b) pojistitel povinen pojistníkovi na základě jeho žádosti vydat ve lhůtě 15 dnů potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a škodném průběhu zaniklého pojištění.Náležitosti tohoto potvrzení stanoví ministerstvo vyhláškou.(2) Zanikne-li pojištění odpovědnosti před uplynutím doby, za kterou bylo pojistné zaplaceno, má pojistitel právo na pojistné do konce kalendářního měsíce, ve kterém pojištění odpovědnosti zaniklo. Zbývající část pojistného je pojistitel povinen vrátit. Nastala-li v době do zániku pojištění odpovědnosti škodná událost, vzniká pojistiteli právo na pojistné podle věty první; povinnost zbývající část pojistného vrátit má pouze tehdy, jestliže mu z této škodné události nevznikne povinnost plnit.(3) Jestliže pojistník nesplnil povinnost podle odstavce 1 písm. a), není pojistitel povinen do doby splnění této povinnosti vrátit pojistníkovi pojistné podle odstavce 2 ani vydat potvrzení podle odstavce 1 písm. b).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]