1x

Je možné parkovat na tomto místě?

Od: Datum: 30.01.15 14:14 odpovědí: 37 změna: 02.02.15 09:03

Dnes jsem zaparkoval před tímto "vjezdem". Vjezd jako takový to není - chodník má rantl min. 15 cm (není nájezd na chodník). Z druhé strany je volný příjezd vozů. Žádná cedule jako zákaz stání tam není, vrata s cedulí také ne. Každý den jezdím touto ulicí a skoro vždy tam auta parkovala. Ale - je to povoleno?

Za vložení do této rubriky se omlouvám - nenašel jsem tu správnou - hlavně jako občan společnosti bych nechtěl někoho omezovat ve vjezdu :)

Díky za názory.

doplněno 02.02.15 08:45:

Trochu jsem dále hledal a na popud reakcí upřesňuji:

Že se nesmí stát před "vjezdem" je jasné. Upřesníme tedy, že vjezd = výjezd. Pokud by tady nemohl nikdo vjet kvůli obrubníku, pak vyjet dokáže každé osobní vozidlo /byť většina s újmou na kráse.

Posouzení, zda se o vjezd či výjezd jedná, je složité i dle těchto článků. http://www.zakaz-vjezdu.cz/le…ni-nebo-nelegalni/legislativa a http://www.epravo.cz/top/clan…jneho-a-soukromeho-84182.html

Vychází mi z toho vlastně první sdělení p. Milana.

Tj. Pokud existuje varianta, že někdo někdy může užít část komunikace jako vjezd/výjezd, nesmí se tu stát. Je jedno, jestli tam značka je či není, případně zda ji někdo provedl svépomocí. Na dalším ilustračním obrázku je vidět, že značka je na vratech - je to jen zvýraznění faktu, že se jedná o vjezd a lze vůz odtáhnout.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.15 14:22

Pokud je tam chodník ,(auta po chodníku jezdit nesmí )

tak to není vjezd pro auta ,

není tam nájezd ,proto tam není ani žádná cedule ,

stát tam tedy můžete .

Pokud není kde parkovat ,tak bych tam stál.

doplněno 30.01.15 14:30:

sos - polní a lesní cesty jsou účelové komunikace a nemají s tímto vjezdem nic společného .

doplněno 30.01.15 15:02:

Navíc mi připadne že to auto na obrázku se tam tou šířkou vozu ani nevejde .

Ohodnoceno: 5x

Od: sos®
Datum: 30.01.15 14:22

Promiň,ale před takový vjezd by si stoupla jen blonďatá pipina z Prahy v SUV. Je to výjezd z místa mimo veřejnou komunikaci a tam je stání zakázáno. To by musela být nějakou značkou označena každá polní či lesní cesta.

Ohodnoceno: 5x

Od: jmlc®
Datum: 30.01.15 14:49

Já našel pár podobných příběhů a dotazů.. třeba https://www.poradte.cz/auto-moto/143-zakaz-stani.html

Ale tady nikoho neblokuju - kdo chce dovnitř, jede z druhé strany, kde žádný rantl není. Není to ani jednosměrka. Výjezd bych u nízkých aut nedoporučoval :)

Nenašel jsem žádný §, který by toto místo popsal jako vjezd-výjezd - a ty výstražné rohové pásky bych jako označení říkající "zákaz stání-zastavení" neviděl... Přesto ten pocit mám stejný jako SOS. Měl jsem zrovna potíž zaparkovat a dnes mám i mírné zdravotní potíže - nemohl jsem čekat v autě 40 minut na parkovací místo ...

Datum: 30.01.15 14:51

Je to chodník, průchod, tedy nikoli vjezd. V parkování před ním bych neviděl problém, bude určen pouze pro chodce.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.01.15 15:11

JMCL, je možné, aby tímto vjezdem, vraty, průjezdem mohlo vjet vozidlo, třeba Velorex, čtyřkolka, a podobné?

Pokud ano, tak tam nesmíte parkovat. Jelikož je z nějakého důvodu označen žlutočerně vjezd, já jako neznalý totohoto místa, jako zalý řidič, musím vyhodnotit, že se zde stát nesmí.

Dopravní značka tam být nemusí, páč je zákaz ze zákona.

To že někdo napíše, že to je chodník, neznamená, že se po chodníku nejezdí, neparkuje, nepřejíždí..

Ohodnoceno: 3x

Od: layborrr
Datum: 30.01.15 15:18

p.Milane - žluto černé značení ze zákona vypadá trochu jinak ,

toto vypadá jako samodomo výroba.

Od kdy se jezdí a parkuje na chodníku (bez označení dopravní značkou )?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.02.15 21:00

layborrre, neřešmě že tam jsou pruhy špatně označeny (není levá a pravá, vjezdy a výjezdy nemusí být označany, vytahujete z mého textu jen to co potřebujete.

Odpovězte, zdali tam může jezdit trabant, velorech motorky a podiobně?

Copak je u výjezdu z průjezdů nejezdí přes chodník? To bych nemoh vyjet z domu. Když se kouknu z okna, vidím desítky podobných míst na naší ulici.

parkování na chodníku je vždy značkou upraveno.

Datum: 30.01.15 15:23

S tím žlutočerným označením nesouhlasím.

Toto označení označuje nebezpečné hrany a krom toho jsou značeny ŠPATNĚ. (JEDNOSTRANĚ)

Krom toho by mě zajímalo, kde v zákoníku je touto barvou označen vjezd.

doplněno 30.01.15 17:28:

A byl bych rád, aby by kdokoliv zdůvodnil zákaz stání na udaném místě. Ne, co si jen dotyční myslí.

Řidič nesmí zastavit a stát

v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti

před nepřehledným vrcholem a ve vzdálenosti kratší než 5 m za ním

na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním

na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za hranicí křižovatky (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace

v připojovacím nebo odbočovacím pruhu

u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku

na železničním přejezdu, podjezdu a v tunelu a ve vzdálenosti kratší než 15 metrů před a za nimi

na místě, které by zakrývalo svislou dopravní značku nebo vodorovnou dopravní značku "Směrové šipky" nebo "Nápis na vozovce"

ve vyhrazeném jízdním pruhu

v jízdních pruzích vyznačených na vozovce mimo pravého jízdního pruhu

ve vzdálenosti kratší než 5 metrů od začátku a konce vodorovné značky "Podélná čára souvislá" nebo nástupního ostrůvku, pokud by nezůstal volný jízdní pruh široký alespoň 3 metry

na mostě

v tunelu (mimo nouzového stání na místě označeném dopravní značkou "Nouzové stání"

před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci

na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno (neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut)

na tramvajovém pásu

na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci

na jiných místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Datum: 30.01.15 15:48

Já si toho obával, jist jsem si nebyl - upřímně, čekal jsem na Vaši odpověď... balím se v práci na minutku a jdu si přeparkovat :( Je to levnější, než odtah) a to bez ohledu na pravdu :)

Datum: 30.01.15 16:23
Chápu že milancukrar je v tomto autorita, ale zeptal bych sr ha základě čeho usuzujes že ma pravdu. Jen proto že je ti milancukrar? Co tak odkaz na zákon který tam zakazuje stání.
A je prekvapive že sis v předešlé odpovědi vlastně odpověděl sám, a přesto si za tím názorem nestojis.

Datum: 30.01.15 17:00

Ano - přiznávám - tady jsem dal na autoritu. Kdybych si za svým názorem stál, neptám se tady na názory jiných :) Hledám pravdu.

Od: hoj
Datum: 30.01.15 16:30

Vaše zdůvodnění je nesmyslné. Podívejte se na obrubník chodníku, není naznačen vjezd sníženou hranou, není vodorovné značení na silnici ani na chodníku. Předpokládám, že není svislé (např. zákaz stání/zastvení-není to z fotky vidět). Každé auto, které projete, tak jede po chodníku - tedy pokuta. Není co řešit.

Od: dee
Datum: 30.01.15 16:14

Je možné tam parkovat bez problémů.

Datum: 30.01.15 16:23
Zajímavé názory. Kdo ma ovšem pravdu...

Datum: 30.01.15 16:31

Podle mě by dost napovědělo, kdyby se člověk podíval dovnitř do toho dvora. Z toho lze dobře usoudit, jestli už tam nějaká auta parkují, jestli je tam vjezd do garáží atd.

Datum: 30.01.15 16:58

Z druhé strany je volný příjezd vozů. - Tj. prošel jsem tím prů"chodem-jezdem". Vozy jezdí ze zadní části, parkují tam a s problémem zase můžou vycouvat. Pokud má někdo vyšší vůz, může průjezdem projet - šířka je cca 240 cm.

Na jednu stranu souhlasím s polovinou reakcí - není nikde uveden zákaz zastavení/stání. Chodník není uzpůsoben pro vjezd. Vjezd a výjezd vozů je ze zadní části umožněn, takže nikoho teoreticky nezablokuji... Výjezd daným směrem bych věřil jen nějakému SUV, pokud by projel...

Na druhou stranu - je to označení "průjezdu" - s policajtem se hádat bez klacku nemá smysl, správní řízení je časově náročné a v případě prohry drahé. Odtah se musí uhradit bez ohledu na pravdu - vymáhání částky je téměř nemožné.

Dnes jsem si už přeparkoval - ale pokud má někdo právně podloženo, jak je to opravdu.. pro případ dalších dnů budu rád za nějaké uzavření s korektní výsledkem :)

Datum: 30.01.15 17:23

Kde vidíš označení průjezdu?

doplněno 30.01.15 17:30:

přesně tak. Ale s tím policistou bych se moc neoháněl, protože může se stát, že ti řekne neúmyslně "hloupost". Takže tak.

Datum: 30.01.15 17:27

No značka "průjezd" tam není - ale prostě to tak vypadá a můžeš narazit na blbce s čepicí, který ti to nechá odtáhnout... je tak? A o to mi jde - označení rohů je chybné, cedule nejsou,... jak jsem popisoval, nevypadá to jako běžný vjezd.., ale? - Chtělo by to přímo vyjádření policajta - pokud to nebyl bbbb

Od: bbbb
Datum: 30.01.15 17:20

Nedávno mi na školení říkali že všechny přístupové cesty musí zůstat volné v celé jejich šířce. Nevím jestli je to vchod nebo co to je ale já bych zde neparkoval.

Datum: 30.01.15 18:54

podle mne na vše nemusí být předpis,ale někdy stačí selský rozum,aby mě řekl,že tady parkovat nemám> nejde o zákaz,jde o slušnost,někomu nepřekážet,copak na vše musíme mít nařízení jak z EU,proč řešit,jestli po chodníku projede auto přes obrubník nebo ne,to je jinej problém...

Datum: 30.01.15 19:13
Asi tak - souhlas.Ono je to napsáno: zákon 361/2000 - § 27 (1) Řidič nesmí zastavit a stát ... n) před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.Tady nemám tu jistotu, že se jedná o vjezd-výjezd... přikláněl bych se k průchodu. Nicméně jak uvádíte - existuje nějaká slušnost. Pokud už je teoretická možnost, že někdo potřebuje vyjet (není vyloučeno přes výšku obrubníku), pak bych mohl překážet - to bych nechtěl. Uzavřel bych to asi tím, že na 99% se o porušení směrnic či zákona nejedná, ale kvůli pravděpodobnosti 1% se jedná o slušnost, když tam nikdo parkovat nebude :)
Od: buss®
Datum: 30.01.15 19:06

Tam nemáte co dělat, to že tam nejsou zkosené obrubníky na tom nic nemění. Myslíte si, že do toho dvora auta nemohou? Tyto vjezdy/výjezdy není přece povinnost značit. Postačí charakter ... Kolik vjezdů k rod. domkům je značeno (mimo vlastní značky vlastníka)?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.01.15 19:15

auta do dvora jezdí z druhé strany - z jiné komunikace !

Datum: 30.01.15 19:20

Ale to je přece FUK! Máte řp a máte vědět, kde se nesmí zastavit a stát. Nebo tam stůjte a uvidíte.

Datum: 30.01.15 19:15

Pravda, pravda*palec*, ani já bych tam nezaparkovala.

Ale kolik rodiných domků má ve vjezdu obrubník?

Datum: 31.01.15 11:02

Ve městě na ulici kde je zvýšený chodník a byly vjezdy dělány po, tak všechny. Ale jak kde. Někde na to dlabali a lidi si obrubníky osekávali. Pokud se dělá oprava, dávají snížené, někdy i barevně odlišené. Ale to na věci naprosto nic nemění.

Datum: 30.01.15 19:59

Řidič je povinen studovat, zda za chodníkem, trávníkem, bazénem je místo, kam by případně někdo mohl chtít jet?

Datum: 30.01.15 20:19

Že není možné parkovat před VJEZDEM jsme se v podstatě všichni shodli - byť není vjezd označen...

Zůstává otázkou, zda na fotce je VJEZD nebo VCHOD !

Prošel jsem tento "podchod" a podle zadní části v podstatě všechny vozy vyjíždějí přes komunikaci na zadní straně domu. V podchodu jsou schránky a dveře do jednotlivých částí domů. Podle mne se o vjezd-výjezd nejedná. V rámci 1% svého intelektu však na daném místě parkovat nikdy nebudu :)

Od: cicko
Datum: 30.01.15 23:39

Chcete-li znát jedinou správnou odpověď, zda se jedná o "vjezd" neboli připojení nemovitosti k veřejné pozemní komunikaci, pak musíte pátrat v kolaudačním rozhodnutí příslušné nemovitosti nejlépe na místně příslušném stavebním úřadě.

Datum: 31.01.15 00:09

ani jedno,na fotce je PRŮJEZD,šíře 240cm je dostatečná...je klidně možný,že je to vedeno jako úniková cesta...cokoli...ale vzhledem k tomu,že se tam vejde auto a není tam zákazová značka,lze to brát jako vjezd=průjezd

doplněno 01.02.15 13:09:

@cicko ...jenže ti,o kterých kolují ty vtipy ti to auto nechaj odtáhnout,takže na jejich názor je potřeba brát zřetel

@ra252...co máte všici s obrubníkem,copak po něm se nemůže přejet? třeba jednou za rok povezou uhlí...znám případ z okolí,že byly udělány nový chodníky,a pak si majitel udělal druhej vjezd právě kvůli uhlí,a co myslíte? předělávali kvůli tomu chodníky? ne...

doplněno 01.02.15 14:34:

@ra252...tvoje otázky s tím nic společnýho nemaj,jak,kde,kdy,kolik...(musim platit poplatek za televizi i když ji nemám - prostě je to tak),co tě zajímá,kdo a jak pojedete do toho vjezdu,jde oto,jestli ho mohu blokovat či ne,na to nepotřebuju paragrafy,to je normální slušnost a rozum...ale když to chceš vědět: §27 písmeno1) odstavec n) zákona o silničním provozu,o obrubníku a chodníku se tam nikde nic nepíše...možná to chce zopakovat autoškolu

doplněno 01.02.15 15:40:

@ra252...chci vidět,jak se tam bude motat s vozejkem...ale posuzujem to podle fotky,jen logická úvaha,jestli je místo jakoby za mnou,když zaparkuji před vjezdem,aby to dotyčný mohl vytočit,jak tvrdíš,proč proboha nemohu zaparkovat rovnou na tom místě za ním...tyhle arogantní a bezohledný řidiče nemám rád,na parkovišti zaparkujou přes dvě místa apodobně,já mluvím o slušnosti,a zdá se,že ta nám chybí...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 31.01.15 10:18

přesně takto mi to zdůvodnil dnes ráno policajt s 20ti letou praxí...

Za mne díky všem! Aspoň si to tu mimo mne ještě pár lidí uvědomí :) Třeba jsem jim zachránil pár stovek za pokutu :)

Od: cicko
Datum: 31.01.15 13:41

O policajtech koluje spousta vtipů, bohužel velice často pravdivých. Navíc i v řadách "odborníků" s letitou praxí je nemálo takových, kterým je lépe nenaslouchat.

Datum: 31.01.15 12:27

Pokud je normální jezdit po chodníku do vjezdu, proč neodjede po chodníku do strany - na fotce vpravo?

doplněno 01.02.15 13:53:

@mcmerkurion A jak daleko se po chodníku může jezdit? Jak daleko od silnice může být onen bájný vjezd? A proč se nemůže po chodníku jezdit podélně, když se může příčně? Kde je to v zákoně upraveno?

doplněno 01.02.15 15:14: mcmerkurion: Všechna místa, která nejsou komunikací leží mimo komunikaci. Jsem povinen zajistit jejich neblokování? Mimochodem, proč by případný zájemce o výjezd v konkrátním případě nemohl odjet po chodníku? V tom mu parkování ve zmiňovaném místě nijak nebrání.
doplněno 01.02.15 18:02: mcmerkurion: Samosebou, pokud si všimnu, blokovat to nebudu. Ale nebudu studoval okolí kilometry daleko.A pokutovat to nelze.

Datum: 01.02.15 21:09

O víkendech jsem mimo počítač.

Abych nemusel každému odepisovat na otázku v jeho odpovědi, tak to shrnu.

Dovedu si představit situaci, kdy policista sdělí, že by tam nedal pokutu, ale druhý sdělí, že tam pokutu klidně dá.

Musíme přistupovat tak, že toto místo neznáme přesně, a vidíte vjezd. Nevíte že lze jezdit i jinud,y takže klidně tímto vjezdem může na silnici vjíždět i saidkára, či motorka.

Domnívám se, že se shodneme, že tudy můžou projíždět tyto vozidla. Pokud můžou, tak nesmíme bránit ve vjezdu. To by pak klidně před vaší bránou mohli auta parkovat a vy nevyjedete..

Zákon platí obecně, ne na každý vjezd jinak.

Takže kolegové, může tímto vozidlem vjíždět motorka?

Datum: 01.02.15 21:31

Ano, může. A to i tehdy, budu-li v prodloužení průchodu na silnici parkovat.

doplněno 02.02.15 06:21:

@milancukrar Na chodníku je dost místa k tomu, aby se i ten Trabant otočil a odjel po chodníku a našel místo, kudy sjede na silnici.

Když se už může jezdit po chodníku. Alespoň, jak oni tvrdí ...

Datum: 01.02.15 21:37

ra25,

Pokud tam zaparkujete vy, tak projedu, páč vy tam necháte mezeru, aby vozidla mohla bez problému projet na silnici. Třeba i

ten trabant.

doplněno 02.02.15 06:53:

ra252,

nesmíte každému vše věřit.

Po chodníku se sice smí jezdit, ale ne vždy, jen v ojedinělých případech. Přesněji přejíždět přes něj, a místo ležící mimo silnici. Pokud byste tam nenechal mezeru, (ale to vy uděláte prostor), aby vozidlo mohlo projet na silnici, nemůže jezdit Trabant po chodníku, aby někde jsel na vozovku. Co když tam bude stát kolona vozidel.

Kdyby tam opravdu nechal někdo vozidlo, dopustí se přestupku.

doplněno 02.02.15 08:55:

JMCL, po doplnění z 2.2.15

Značka namalovaná na plotě má význam takový, že řidiči připomene, že tu je asi vjezd a te zákona je zakázáno stát před vjezdy...

V obcích při opravách silnic se maluje žlutá čára, které ale vybledne a již jí nikdo neobnovuje..

Třeba mne klame zrak, ale není obrubník před vjezdem trochu snížený oproti pravé straně?

Jako řidič vyhodnotím, že tam může v(y)jíždět vozidlo, tak se tam nepostavím. Ostatní ať si porušují..

Datum: 02.02.15 09:03

To "snížení" obrubníku je jen křivě udělaný chodník - resp. cesta... Ve skutečnosti je tam opravdu schodek snad 20 cm. Dotaz jsem zadával v nouzi-když jsem tam částečně i ze zdravotních důvodů musel zaparkovat. Naštěstí pro mne za dobu státní cca 2-3 hodiny mne neodtáhli. Rozdílnost názorů však je až zarážející, takže jsem si nepřipadal jako ta blondýna v SUV :)

Já se poučil a snad po doplnění dotazu odkazy a vysvětlením i ostatní ušetří na odtazích a poutách. Tak ještě jednou díky všem ! *palec*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.