Prodej motorky - kupující chce motorku vrátit

Od: Datum: 09.04.14 11:22 odpovědí: 14 změna: 11.04.14 12:05

Zdravím Vás, potřeboval bych poradit, před 2 dny jsem prodal motorku (simson), kupující motorku projel a následně jsme sepsali smlouvu a motorku koupil. Motorka byla bez problémů pojízdná jak si sám při zkušební jízdě ověřil. Cca po 2 hodinách od koupě motorky mi kupující volal, že s motorkou ujel cca 30 km a poté už nechtěla jet. Dnes mi volal, že prý v motorce je něco s elektrikou, nejde přý přivod elektřiny ke svíčce. Chce mi motorku vrátit a požaduje peníze zpět.

Jak já k tomu příjdu když motorka, kterou jsem prodával byla ok a doveze mi nepojízdnou.

Prosím Vás o radu jak postupovat, případně zda má na to právo?

kupní smlouvu, kterou jsme sepsali příkládám v příloze

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.04.14 12:10
Pokud byla motorka v době prodeje o.k. kupující si ji vyzkoušel, jak pisete, slušné bych mu odvětil,ze si sam ověřil funkčnost ve chvíli koupe(pokud by byl problém ve chvíli prodeje,nejela by) ...Prosté se jedná o hloupou shodu náhod,ale vy nemůžete vědět co všechno s ni kupující cestou prováděl a takže ani nemůžete nést odpovědnost za něj... A pokud trvá na vracení,o.k. ale vrátit pouze plné pojízdnou stejné jako jste vy prodal jemu...
Ohodnoceno: 1x

Od: mroki
Datum: 09.04.14 12:26

Dobře řeknu mu to tak, děkuji za pomoc :)

Datum: 09.04.14 13:13

dobrou radu od erikcha doplním, příkladem, když píchne taky to nebude reklamovat. Osobně bych odmítl jeho návrh na zrušení kupní smlouvy. Páč se (podle popisu) bude jednat o drobnost, která lze odstranit s minimálním nákladem..

Ohodnoceno: 2x

Od: buss®
Datum: 09.04.14 12:33

Podívejte se, základem je OZ, pak smlouva, která se v intencích zákona může odchylovat. Není dobré bezmyšlenkovitě opisovat KS z webů, nehledě, že jsou dle starého OZ. Tudíž napřed si nastudujte co říká o koupi, prodeji OZ, práva a povinnosti obou stran! To jste měl udělat jako první a mohl argumentovat. Když se nedohodnete a pokud to kupci bude stát za to, může k soudu. A co tak říct, že to opravíte? Nikdo neví, co se za minutu porouchá, nejsou-li příznaky (kabel, drát mohl být načatý). Zkoušel pohýbat kabelem? Jste povinen upozornit na vady věci, o nichž víte, jinak odpovídáte i za vadu, která se projeví později.
Tady jak radit? Buď se nějak dohodnete dle OZ (hádat se, kdy vada vznikla), přijmete jeho argumentaci, nebo soud. Na druhé straně, kdo z prodejců má čisté svědomí (prodej auta Svěrákem)? Vyberte si.

doplněno 09.04.14 12:44:

A že by druhá strana? https://www.poradte.cz/auto-m…-svicce-simson-cim-to-je.html

doplněno 09.04.14 12:45:

Pardon, tentýž tazatel. Jedině zapalovací soustava...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.04.14 13:06

Já mám svědomí čisté, motorka když sem ji prodával byla plně pojízdná a jak jsem psal o závadě pokud v dané době byla jsem nevěděl, tudíž jsem ji kupujícímu vědomě nezamlčel. Je to prostě starší motorka a jak to u takových býva každou chvíli se může něco pokazit. Nabídl jsem kupujícímu ať si zajede za odborníkem a jsem ochoten se finanční částkou podílet na opravě, myslím, že je to fér.

Od: k2
Datum: 09.04.14 13:09

Jak sam pisete:

Je to prostě starší motorka a jak to u takových býva každou chvíli se může něco pokazit.

Tak s tou financni kompenzaci nedelate dobre, pokud jednou k tomuto svolite, tak z Vas muze kupujici delat stale "dojnou kravu"...

Datum: 09.04.14 13:13

Tak co myslíte, že by bylo lepší?

má kupující nárok v tomto případě mi motorku vrátit nebo ne?

Datum: 09.04.14 13:28

Pochopte, že to řeší OZ, tak si tu část už přečtětě. Zde to nikdo nerozsoudí, nikdo u toho nebyl. Nepleťte si pojmy právo a nárok. Může přijít s tím, k čemu ho opravňuje zákon a postup je už na vás. Opravte to, nechte opravit, přispějte na opravu.

Datum: 09.04.14 13:35

Jestli chceš, tak mi pošli kupní smlouvu na mail ( samozřejmě si začmárej všechny osobní údaje abych je neviděl. Kouknu se na to a pošlu zpět info. Jinak záleží jak je smlouva napsaná a jestli je napsaná podle občanského či obchodního zákoníku. Jinak je to v opčanskoprávním jednání na dlouhou dobu.

Upozornění od sys ladinpraha 09. 04. 2014 13:49:19
Smlouvu lze ve formě obrázku vložit i sem. Pak bude mít víc rádců možnost fundovaně odpovědět.

Datum: 09.04.14 13:52

stoficku stoficku, jsi s Právem vedle jak ...kde je obchodní zákoník? Dyť ani nevíš, že už néni!

Datum: 10.04.14 18:58

Podle nové ho OZ má kupující právo na odstranění skrytých vad. Takže ať Vám motorku přiveze zpět a hezky počká, až ji dáte opravit a bude opět pojízdná. Pak mu ji se zápisem o předání zase předáte zpět.

Datum: 10.04.14 20:02

jasně ale co když se pak zase něco pokazí, jak sem psal je to starší motorka, to mu to budu do nekonečna opravovat?

Od: asd*
Datum: 11.04.14 11:43

Běžné opotřebení...

Datum: 11.04.14 12:05

Tak buď odmítněte nebo opravujte do nekonečna! Je to vaše rozhodnutí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.