Nové autorádio - USB bez bas?

Od: Datum: 23.01.14 13:38 odpovědí: 11 změna: 24.01.14 09:05

Zdravím,

mám nově koupené auto (Octavia 1 kombi) a do něj jsem si koupil i nové autorádio SONY http://www.mall.cz/autoradia-usb/sony-dsx-a42ui

Nyní jsem ale zklamaný zvukem rádia a to především při hraní z USB. Když mám puštěné rádio, jakžtakž, když AUXem z mobilu, super, hlavně basy... Ale když pustím jakoukoliv hudbu z USB, rádio hraje totálně bez bas... Je to moc vysoké, na uši při malém zesílení agresivní a hlavně total bez bas.

Chci se tady s vám poradit, zda-li je to normal, nebo to jde nějak vyřešit nebo to je dokonce na reklamaci?

Další věc je signál, ten se slabý, ale s tím asi nic moc neudělám, nějakým různým zesilovačům neveřím, měl jsem jeden, rozebral jsem ho a byla v něm jen malá měděná spirálka za 1 Kč Slyšel jsem ještě o nějakém Separátoru napájení, tzv. Adaptér pro fantómové napájení antény... nevíte jeslti by pomohl?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.14 17:45

1. A původní rádio v autě hrálo jak?

2. Pokud jsou ve dveřích O1 původní repro, hrají velmi špatně a basy nemají. Doplněním podložek pod repro a výměnou repro se to cca 2x zlepší, ale stále to bude dost zoufalé. Až po přidání slušných repro např. do zadního plata (já jej udělal nové ze silné překližky) to začne trochu hrát.

http://www.prohifi.cz/rady-a-…produktoru-do-skoda-octavia-i

http://www.fancarhifi.cz/www-…-Instalace/35-plato-Octavia-I

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.01.14 18:06

Díky, došel jsem k fázi, že anténa je už OK a její příjem, trochu jsem ji "vytůnil"...

Trochu jsem poštěloval i rádio, výšky, basy atd...teď bych chtěl prostě fakt vylepšit už jen nějak ty basy...

Přemýšlel jsme nad způsobem, jak si uvedl ty, přidat další repra nebo vyměnit původní. Jako lepší se mi zdá, než rozebírat dveře, kupovat nebo vyrábět podložky...přida další repro...když ho přidám na konektrory, které vedou ze zadu rádia, měly by jít i basy, ne? Nebo existuje způsob zapojení jen nějakého jednoduchého slabého subboweru, který by nepotřeboval zesilovač? Rádio je dělané na 4x55W, vím že to je málo, ale ten subáč by byl úplně nějaký slabý... Mám různé subáče od repra od PC, šlo by to nějak napojit na něj, když jsou na 220V?

A ještě je nutné tam dávat ty podložky, nestačilo by vyměnit jen repro za kvalitnější?

Datum: 23.01.14 18:23

V těch dveřích prvně zkontrolujte, jaké je tam repro. Původní poznáte, membrána z šedého papíru a vzadu nečouhá magnet, ale ploché oplechování. Tyto opravdu hrají extra špatně. Nemusíte dělat tak náročné úpravy jako v odkazu. Stačí vybrnknout mřížku, demontovat repro, vložit podložku za 200 Kč (normálně se už prodávají, hledete MDF podložka) a repro cca za 800 Kč (jakékoli bude hrát lépe než původní). Po tomto si to pár dní poslouchejte. Možná vám to bude stačit.

Od: laik
Datum: 23.01.14 19:00
Predstava, ze 4x55W je do prostoru cca 4m3 malo, me docela rozesmala. *smich*
Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.01.14 19:24

Tak ono těch 55W z kanálu reálně nedostanete. Navíc je původní přední repro ani nepřenese. Nejsem nějaký náročný audiofil, ani puberťák co potřebuje dus dus, ale v tomhle má tazatel pravdu, v reálu u O1 přední repro ani s těmito můstkovými zesilovači auto neozvučí (ani kvalitou, ani výkonově). Ten zvuk i účinnost ze dveřního repro je tam mizerná, není tam prakticky žádný prostor ozvučnice.

Datum: 23.01.14 19:51
Nekde se to tady tak pred rokem psalo, ze tech 55W je s THD asi 10%. Pro prijatelne zkresleni (snad 0,1%) je vykon nekde kolem 12-15W. I tak je dost velky vykon. Samozrejme kdyz ma clovek poradne reproduktory (a ozvucnici ("bednu") kolem nich), ale to uz neni vec zesilovace.

Datum: 23.01.14 19:54
Tak jsem to rok stare vlakno nasel rychleji, nez jsem doufal.

Datum: 23.01.14 19:04
Kdyz ctu ten popis rozdilu mezi mobilem a USB. Nemaji mobily na sluchatkovem vystupu nelinearne posilene basy kvuli tomu, ze spunty do usi nemohou dobre basy neprodukovat? *nevi*

Datum: 23.01.14 22:32

Přesně, bude tam super silná "fyziologická korekce", protože sluchátka jsou většinou šmejdy a nižší kmitočky se u nich musí na vstupu hodně zesílit, aby jen nekvičely. Já bych navrhnul strčit nějaký plochý subwoofer Blaupunkt pod přední sedadlo (nebo sedadla). Lepší než cpát repro do slabého zadního plata, které celé rezonuje a zvuk je potom nechutně zkreslený.Repro do dveří klidně, ale jedině komponentní - dolů středy, na přístrojovku výškáče. Když člověk trochu hledá (třeba v tipě), dá se taková sestava pořídit docela lacino.

V jednom autě jsem použil jiné řešení - do podlahy kufru, magnetem do náhradního kola jsem namontoval dvoucívkový 20 cm reproduktor TVM. Autorádio 4x45 W ho krásně utáhlo díky poměrně dobré citlivosti. Ten jsem připojil na zadní výstupy na repro, na přední výstupy jsem dal jen výškáče. Bez vyhybek. Díky "faderu" se dal zvuk celkem dobře vyladit.

doplněno 24.01.14 01:03:

Doplním - nevím jak velký prostor má Oktávka pod předními sedadly, mě se do Fiata krásně vejde aktivní Blaupunkt na obrázku (vyráběl se pod různými čísly, ale všechny verze jsou prakticky stejné, je to licence Roadstar):

http://img14.imageshack.us/img14/2364/cms265.jpg

Jediná chyba je, že se špatně shání za rozumnou cenu - asi proto, že zvukově je super. Poslouchám na něm i vážnou hudbu - lze nastavit dělící frekvenci, takže jen neduní a hraje fakt pěkně na tu velikost. Má dobře spočítaný bassreflex. Samozřejmě ozvučí jen prostor auta, ale mě o nějaký extrémní výkon nejde, chtěl jsem jen kvalitní zvuk bez toho, abych zabral celý kufr nějakou tubou. Ty moderní čínské placaté subwoofery nemůžu doporučit - nemají bassreflex, velký reproduktor uvnitř je přetlumený, nehrají dobře, jsou spíš na efekt. No ale některý typ je možná lepší, nevím.

Datum: 23.01.14 23:29

Tak jsem se dostal k PC až teď na večer...Tak budu reagovat, objasňovat, vysvětlovat a děkovat

V první řadě, nejsem žádný (už) puberťák, nepotřebuju tuc tuc, ani duc duc, ani...nic podobného Jen si potrpím na hodně kvalitní hudbu a to už od mala a mám (asi bohužel pro mě) velmi dobrý sluch. K příspevku jednoho rádce, kterého rozesmálo, že se mi zdá 4*55W do prostoru automobilu málo, tak jak psal kdosi pod ním, reálně to určitě nebude 4*55W a za další tento výkon nechci využít k "otočení kolečka hlasitosti co nejvíc do prava", což nejde už ani teď, rádio má stupnici 50 a já tam ještě víc jak 25 neměl a je to kravál... Sílu a výkon chci využít právě pro subwoofer, který sežere tohoto výkonu velmi hodně. Takže pak může být i 4x55W málo, když bude kvalitní basa a audio celkově.

Osobně si vůbec nedokážu představit hudbu bez basů, je to jako jídlo bez soli. Když najdu nějakou dobrou písničku na youtube, pustím si ji, a jelikož youtube nepřenáší zvuk do subáče od 5+1ček, je to hrůza a raději si píšničku někde najdu, stáhnu a pustím potom. Klidně potišeji, ale kvalitně

A teď k autu a problému, jelikož nejsem, jak jsem psal už puberťák, nepotřebuji v autě žádné viditelné, okrasné, krásné tuningové subwoofery! To nechci, subwoofer chci jen kvůli mému poslechu. Takže mi bude stačit něco malého, co schovám, jak psal jeden z přispívajících (děkuji) pod sedačku. Do rezervy to dát nemůžu, tam už vozím bombu (LPG , proto mám dotaz poslední : Je nutné koupit nějaký, klidně nejslabší subáč na trhu a k němu ještě nějaký zesilovač, nebo mi to utáhne to rádio 4*55W , zapojím ho jen zezadu do těch dvou pinchů (pro subwoofer) a hotovo? Auto mám především pracovně, takže to chci vyřešit levně a nemusí to být vkusné ani nic podobného. Děkuji za další rady a příspěvky.

Mimochodem, krytky na reprácích nesou označení "soundsystem", chci se zeptat, je to standart co se do škodovek montoval, nebo si dotyčný připlatil něco víc "extra"?

Datum: 24.01.14 09:05

1. I když nepožadujete vysokou hlasitost, tak moje zkušenost u O1 je taková, že při použití jen předních repro a pro potřebnou hlasitost (tedy aby hudba přehlušila z velké části motor) je zapotřebný plný výkon těchto zesilovačů, kdy ještě nedochází k pozorovatejnému zkreslení. Není tam žádná rezerva. Pokud si pak přece jen chcete pustit něco trochu hlasitěji, už to kvůli zkreslení nejde. Samozřejme, pokud si dáte dozadu tubu budete na to o něco lépe, protože nebudete muset na předních repro nahánět basy ekvalizérem, a budete moci hlasitost vytočit o něco víc.

2. Tuby se se většinou prodávají jen s jedním reproduktorem. Takže když koupíte levnou pasivní tubu, využijete jen jeden kanál zesilovače, a to je dost málo. Pokud chcete využít oba kanály, musel byste koupit subbáč se dvěma repro, nebo dva levné subbáče, nebo subbáč s reproduktorem s dvojitou cívkou).

3. Aby subbáč správně fungoval, nesmíte do něj pustit kmitočty cca nad 200 Hz. Některá rádia toto umí sama, jinak se o to stará filtr, který bývá součástí samostatného zesilovače pro subbáč. Pokud přídavný zesilovač nepoužijete a vaše rádio nepodporuje výstup pro subbáč, tak budete nucen vyšší kmitočty oddělit pasivním filtrem - výhybkou, který obsahuje především poměrně masivní cívku pro každý kanál. To už je asi jednodušší koupit box se zesilovačem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.