Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zajímá mne, jestli je neopomenutelným dědicem i dítě již zemřelého potomka. Jedná se o případ, kdy syn zemřel a jeho děti se o babičku vůbec nezajímají. Musí po ní dědit, nebo je lze z pozůstalosti vyřadit závětí? Děkuji
Vyřadit nepominutelného dědice závětí lze za přesně taxativně vyjmenovaných podmínek. Mezi ně patří i to, když se o zůstavitele vůbec nezajímají, ale podívejte se na znění zákona, to na internetu najdete.
Podle současné právní úpravy jsou neopominutelnými dědici pouze potomci zůstavitele, kterří mají nárok na polovinu svého zákonného dědického podílu, pokud jsou zletilí, nebo celý svůj zákonný dědický podíl, jsou-li nezletilí. Konkrétně to upravuje § 479 občanského zákoníku. Nedědí-li potomek zůstavitele, pak při dědění ze zákona dědi jeho děti. Pokud zůstavitel sepsal závět a v závěti na vnuky a vnučky nepamatoval, pak tito nemohou uplatnit nárok neopominutelného dědice.
Za neopomenutelné dědice jsou považováni v souladu s ustanovením § 479 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, potomci zůstavitele (dítě, vnuk, pravnuk, atd.), přičemž platí, že bližší potomek vylučuje potomka vzdálenějšího. Pokud by tedy po smrti zůstavitele žil jeho syn a ten měl dceru, je za neopomenutelného dědice považován pouze syn. Pokud by naopak žila pouze dcera syna (vnučka), byla by neopomenutelným dědicem právě ona. (viz iadvokat.eu/... )
Od nového roku (leden 2014) by měla platit nová právní úprava, která dává zůstaviteli větší volnost, ovšem rozumím-li tomu dobře, nemění institut nepominutelného dědice, leč umožňuje zůstaviteli větší zkrácení nepominutelného dědice proti jeho podílu ze zákona. Nicméně i v nové úpravě existuje možnost vydědění. Potomka lze vydědit v tzv. listině o vydědění. Podle dosavadní úpravy musí zustavitel uvést alespoň jeden z taxativně vyjmenovaných důvodů:
Nová úprava již toto nevyžaduje.
Jinak podobnou problematikou se zabývá dotaz
Jde tam o něco trochu jiného, ale stejně jsou tam relevantní informace i pro vás.
Zkusím vložit odkazy kolegy Kartagince ještě jednou, snad budou funkční:
doplněno 27.05.13 20:27:Není zač, občas se mi to také stane.
Děkuji za vysvětlení, teď už to chápu. Zmiňovanou otázku jsem četla, ale ještě mi to dost jasné nebylo. Stalo se mi, že moje maminka sepsala závět v můj prospěch, protože k tomu měla závažné důvody, ale notář ji poslal mým synovcům k odsouhlasení ( bratr již nežil ). Naštěstí měli dostatek soudnosti...Podobný problém teď řeší sousedka a ráda bych jí správně poradila. Stejně je to ale zvláštní, závět se taky nazývá "poslední vůle" a ta by měla být respektována.
Ještě maličkost kolem zletilosti potomka - vlastní dítě bylo již zletilé, na jeho místo nastoupilo jeho nezletilé dítě. Jak se prosím posuzuje toto?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.