Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kamna nebo kotel na výtapění malého domku?

Od: pavhru odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

máme malý domek (původně rekreační dům) a uprostřed domku v přízemí jsou litinová krbová kamna 5,4kW.

Postačují dobře, přesto je několik nevýhod:

- prach z popela po celé místnosti se šíří vzduchem, když se přikládá. Je tak nutné často vysávat, utírat prach...

- nemožnost regulace tepla. Těžko odhadnout zdali se naloží moc či málo, jak je zrovna jedno poleno suché a z jakého stromu je - jednou hoří rychle podruhé pomalu. Teplota tak někdy vyskočí na 25°C někdy 20°C.

- teplo z jednoho místa. Ačkoliv je dům zateplený z venku polystyrenem... u zdí je víc chladu než v blízkosti kamen.

Už jsme uvažovali o krbových kamnech s výměníkem, že by se připojili radiátory, které by se doinstalovali. Nicméně jelikož je nutné v kamnech topit nepřetržitě, potřebujeme tzv. stáložárné kamna. Drtivá většina krbových kamen je tedy nevhodných. Ty co jsou stáložárné tak mají už výkon třeba 11kW a to je pro náš malý domek nepoužitelné.

Proto uvažujeme nad pořízením obyčejného kotle (menšího) ke kterému by se napojilo pár radiátorů.

Zajímá mne jestli ale účinost - tedy spálené dřevo kolik dá tepla, když to srovnáme jak je to teď když se pálí dřevo přímo v litinových kamnech... a pak když by se dřevo pálilo v kotli, který by ohříval pár radiátorů.

Jestli se to vyplatí.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jm*

0x

Dobrý den, já bych volil kotel s výměníkem. Na to napojil radiátory, okruh honil čerpadlem. Kotel umístil do místnosti, kde nevadí trocha bordelu, třeba garáž . Bud kotel na dřevo, nebo automat na uhlí, nebo pelety. U kotle na dřevo musíte chodit přikládat. U automatu naplníte zasobník a o kotel se i 30 hod. nestaráte. Neznám prostory, které s ním chcete vytápět, takže nemohu doporučit jakou sílu kolte (kolik kw). Na menší domek tak 15 kw (odhaduji). Máme velký barák a kotel 40 kw, celkově cca 15 radiátorů a vytápíme dřevem. Teplotu máme v mítnostech od 20-27 C.Topíme dřevem, kotel má velké topeniště,takže když na noc naložíme 10 špalků, tak stačí jít brzo ráno přiložit.

 

moula*

0x

Pokud vám vámi udávaný výkon stávajících kamen 5,4kW celoročně postačuje, tak bych vybíral z topení plynem nebo elektřinou nebo peletami. U všech těchto zdrojů je stejně vynikající regulace teploty, lze u všech použít jak teplovodní variantu s radiátory, tak jen kamna bez radiátorů. Investičně nejlevnější je elektrokotel, každopádně včetně radiátorů vše vždy pořídíte do 50tisíc Kč. Já doporučuji plyn nebo pelety s elektrokotlem(s nízkým tarifem) jako rezervou.

 

janm*

0x

Dobrý den, zda-li kotel, nebo kamna ponechám na Vás, vaše požadavky umí splnit stáložárná šachtová kamna na uhlí, sám užívám bez problému, nebo také klasická severská kamna na dřevo to je další možnost viz.např

. poradte.cz/...

dále jsou kamna rozebírána na viz. např.

poradte.cz/...

jendad

Taky jsou dobrá kamna upland 27 . Ty jsou taky stáložárná a vykonově by odpovídaly . Jsou stejná jak jotul f 602(5kw) , ale kousek hlubší . Odhořívají odpředu - dozadu a není problém s měkým dřevem přikládat po 5-6hod . S tvrdým po 8-10h .Pak musíte vyhrábnou žhavé dopředu a přiložíte a pokračujete Mají takzvané S topeniště , kdy jdou plameny stále pod deflektorem k sekundáru . Primár i sekundár jsou na otočném kole , takže se optimálně přidává jak sekundár , tak primár . Když zatápíte , dáte kolo naplno , po pár minutách přivřete na čtvrt a zapojí se sekundár a z komína se jen tetelí . Pak jemně ubíráte na cca 1/6 až 1/8 a dlouho se nemusíte o nic starat . Dobrou představu vám dá spalinový teploměr . Já ho mám cca 10cm nad výstupem z kamen na kouřovodu(horní zapojení) a je dobré to regulovat v rozmezí 180-250°c nebo na dát plotnu 200-350°c .Tehdy je v kamnech teplota nad 500°c a to vyhořívá dřevoplyn .

Takže doporučuji bud na bazoši starší jotulky f 602 N nebo uplandy 27 nebo dovre 600(ty jsou dosti drahé).

 

jendad

0x

Tak jsem se díval po uplandech , a už je chorvati nevyrábí . Místo něj vyrábí trenk all-unico.cz/... . Velikost topeniště je prakticky stejná . Co se týče výkonu , tak u stáložárnosti se spíše zajímejte kolik protopíte dřeva za den , a to pak rozdělte na cca 3 až 4 hromádky a potom potřebujete takovou velikost topeniště.

Jinak samozřejmě kamna jsou místní zdroj tepla a s radiátory bude vždy lepší tepelná pohoda. U kamen pomuže rozehnat teplo ventilátor . topkrbyeshop.cz/...

Co jsem četl na rozpis ceny na radiátory na tzb. , tak udávali asi 50 tis. na radiátory , rozvody , práce na cca 100m2 . K tomu musíte připočíst kotel , komín , aku nádrž.Dobré reference jsou na teplovodní kamna verner .

A k spotřebě dřeva , tak u kotlu co jsem četl , tak měly větší spotřebu paliva než u kamen . Taky je ale výhoda ohřívání TUV.

A jestli se to vyplatí , záleží na vás

jendad

K těm trenkum .Tak ty rozhodně nemají 11kw (možná než je propálíte) .Topeniště máte na cca 5kg dřeva (asi 15kw energie) a když po třech hodkách přiložíte jste na pruměrných 5k/h.

plamen.hr/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]