Teplovzdušná kamna, návod na výrobu

Od: Datum: 02.02.14 10:12 odpovědí: 40 změna: 28.03.14 11:59

Dobrý den, nemáte prosím někdo nějaký návod či pracovní postup výroby trubkových teplovzdušných kamen. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 02.02.14 10:33
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardap*
Datum: 02.02.14 10:47
Četl jste vůbec otázku? Já potřebuji návod na výrobu, ne výrobce!
Od: jendad
Datum: 02.02.14 11:01

No četl . Ale myslel jsem že chcete inspiraci . Materiál pravděpodobně máte (trubky) , takže potřebujete nějaké plechy mezi ty trubky a pak zadní díl a přední s dvířkami .Co pak je to těžké si něco promylet ,jakou velikost chcete a podle toho nakreslit plánek?

Podle toho odkazu máte přibližné rozměry kamen - vykony (kolik metru chcete vytápět ).Aby jste nepostavil něco šíleně velkého

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardap*
Datum: 02.02.14 20:06
Nezlobte se na me Vazeni, mam tento server moc rad a to nejen z toho duvodu, ze mi mockrat pomohl... Ale posledni dobou se mi zda, ze zde radi kdejaka trubka, ktera si umi pustit internet. Naprosto nejvic si vazim pana Cukrare, ktery umi bezvadne a hlavne odborne poradit. A tim nechci zhodit kohokoliv jineho, protoze Vas odborniku jen tam velka rada. Ale kdyz budu konkretni...Zeptam se jak vyrobit kamna a "odbornik" posle vyrobky s obrazky pry pro inspiraci... Je mi jasne, ze si timto asi pohnevam mnoho z Vas, ale alespon nekdo snad pochopi me a muj nazor... Kdyz o necem nevite nic, nechte si poradit od lepsich a neprispivejte dost trapne odpovedi, ktera nic neznamena... Jeste jednou se omlouvam, jestli sem se nekoho dotknul.
Od: teplo
Datum: 02.02.14 10:57

uvažovali jsme o něčem podobném na chatu. čím se v tom topí? Pouze dřevem nebo můžete i uhlím?

.

Ohledně výroby: myslíte, že doma můžete odlévat slitiny? ( litina ) Svařit pouze z železa to nebude ono a pak už je lepší se zamyslet nad krbem, i kdyby na podobném systému teplovzdušného rozvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 02.02.14 11:10

O litině si něco přečtěte http://vytapeni.tzb-info.cz/k…svarovanou-z-oceloveho-plechu

Litina má podle mého největší vyhodu u krbovek . Tam uděláte takové tvary jaké chcete . U plechu jste omezeni .

V americe se třeba rozmohly krbovky s ocelovým topeništěm a litinovým teplovzdušným kabátkem


Ocelové topeniště je prakticky nezničitelné - narozdíl od litiny .A druhý teplovzdušný litinový plášt drží dlouhou dobu teplo . Taky má menší teplotu než sálavá kamna a pocitově je to příjemnější

Ohodnoceno: 0x
 
Od: teplo
Datum: 02.02.14 11:25

a mohu v tom topit i uhlím?

To přední sklo to vydrží?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 02.02.14 17:02

Kamna na uhlí a na dřevo jsou naprosto jiné . Dřevo potřebuje vzduch do plamene(sekundární vzduch) a pro stáložár je dobré bezroštové topeniště , kde se nechává stále cca 5cm popela . Uhlí naproti tomu potřebuje rošt s třepačkou .Dobré kamna jsou thorma (petry) nebo wamsler - kamna se šachtou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 02.02.14 20:03

Kamna na uhlí mají svá specifika, jak uvádí p. Jenda D., neboť uhlí má jiné nároky na spalování než dřevo, k tomu aby se dobře a nekouřivě uhlí spálilo se většinou využívá toho aby ´mezi palivem a komínem byla žhavá vrstva u kamen se spodním odhoříváním jako například kamna Club, Mora DKA, nebo U8 Filakovo je tato vrstva pod palivem, jde o kamna dvou nebo více šachtová ( s kanály) a umožňují doplňování paliva za "chodu", kamna tak lze dle jejich uživatelů udržovat v činnosti i 3-5 dnů, než je nutné je odstavit vyčistit a může se pokračovat. Tento "systém" pracující jako "teplovzdušný kotel" jak ho někteří trefně nazvali se, již nevyrábí, lze sehnat v bazaru inzerci atd.

Druhou možností jsou pak kamna s jednou šachtou, chcete-li šachtová, a zde je žhavá vrstva nad palivem, čili uhlí (nejlépe hn. uh. ořech 1) se vsype a zapálí nahoře, po rozhoření a seřízení jsou kamna schopna čistě a samostatně sálat 10- 16 (na min. i 20 h) dle typu kamen, objemu šachty a v závislosti na nastaveném výkonu. Jinak jde většinou o kamna univerzální, lze topit i klasicky přikládáním a to nejlépe hněd. uh. briketami nebo dřevem. Kamna tohoto "principu" se stále vyrábí a jsou "potomky" historických jednošachtových kamen určených původně většinou na koks nebo antracit (kvalitní černé uhlí) ,. Nejznámějším představitelem této skupiny jsou tzv. "Petry", dnes již ale podstatně vylepšené o větší přikládací otvor,standartně nechybí ani sekundární vzduch nebo jsou i prosklená a některá jsou i "úspornější" na spotřebu paliva. Na trhu jsou většinou ve výkonových třídách od 5-8kw. Například:

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-kerpen-2u4p/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-a/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-wo-calor-s/

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-h/

http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=kamna+++vulkan

http://www.azlevnetopeni.cz/k…-8-cerne-doprava-zdarma/5720/

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/galerie/

http://krbova-kamna.heureka.c…9886d27500cc47e90acf8f93761ea

http://krbova-kamna.heureka.cz/nordica-major/

atd. Až na vyjímky mají většinou konzervativní design, avšak pokud topíme uhlím mohou nám zajistit bezobslužný stáložárný a čistý provoz. Dále jsou na trhu kamna s šachtami polovičními,ta se dají užít také,ale pokud je výhradním palivem uhlí pak je lépe volit kamna s vyššími šachtami. např.

http://www.mamtechnika.cz/sta…ianta=C&selectidprodukt=10375

http://www.mamtechnika.cz/sta…ianta=C&selectidprodukt=15336

V nedávné minulosti se např. firma susler specializovala na kamna v nichž se topilo jak odhoříváním (pro uhlí) tak prohoříváním (koks,) zde jsou ovšem uvedena jen jako odhořívací.

http://kamna.krby.sweb.cz/kamnanauhli.html

atd. Sortiment uhelných kamen je vzhledem k momentální poptávce spíše okrajový a "potenciál" těchto kamen je málo rozvíjen a to je škoda.Kamna na uhlí, můžeme zjednodušeně rozdělit na kamna se "spodním odhoříváním", která jsou většinou dvou šachtová nebo s jednou šachtou a postranními kanály např. kamna Club, nebo Mora DKA, či U8 (filakovo), tato se již dnes nevyrábí,(tento systém) pokud se nepletu. (lze sehnat v inzerci bazaru) Jejich výhodou je možnost doplňovat palivo, uhlí za chodu,bez nutnosti přerušit provoz. Někteří uživatelé např. kamen Club uvádí, že kamna lze udržovat v provozu 3-5 dní (za kontinuálního doplňování paliva a vynášení popelu)., po této době se kamna "odstaví" vyčistí od popele, případně se vymetou boční kanály. Při správném roztopení vytvoření žhavé vrstvy a seřízení na požadovaný výkon, dle uživatelů těchto kamen, se z komína nekouří.

Druhou skupinou jsou kamna na uhlí jednošachtová, (jichž jsem již léta spokojeným uživatelem), nebo také kamna na uhlí s odhoříváním shora. Čili kamna se naplní uhlím optimální je hn. uh. ořech 1 a zapálí nahoře. Po roztopen í a seřízení kamna prohoří shora k roštu cca za 3-4 hodiny a dalších 8-16 hřejí formou stáložáru, čili celkově od zapálení po vyhasnutí cca 10-20 h. , hřejí v závislosti na velikosti šachty, a nastaveném výkonu. Kamna po rozhoření topí čistě bez viditelného kouře, po úplném vyhasnutí můžeme opakovat, kamna tedy topí v cyklech, lze i dokládat nejlépe ale dřevem nebo hn. uh. briketami. Jinak můžete topit dřevem briketami i klasicky přikládat. S hnědouhelnými briketami lze v těchto kamnech topit rovněž kontinuálně bez nutnosti znovu podpalovat. Do této skupiny lze zařadit i kamna historická např. Musgraves, v nichž lze topit obdobně uhlím anebo též koksem prohoříváním ze spod (bez kouře) neboť v těchto kamnech se topilo původně koksem. Spalování uhlí černého odhoříváním shora je o něco komplikovanější, toto uhlí lépe a bez kouře odhořívá s "podporou", tzn. přidává se (mixuje) s uhlím hnědým anebo se před vsypem ještě založí oheň i na dně šachty, jenž pak po stlumení výkonu umožní dobré a nekouřivé odhoření.

5kw kamna vhodná k odhořívání shora např. :

Thorma Kerpen 2u4p - nenáročná na tah, primárně na hnědé uhlí (lze i jiná paliva) výhřevnost s hnědým uhlím (ořech 1) 10-12h na jeden vsyp. (tedy bez obsluhy)

SVT- Wamsler Wo Calor- náročnější na tah, primárně na hnědé uhlí (lze i jiná paliva) větší šachta výhřevnost s hnědým uhlím 16 hodin (na minimum i 20 hodin) na jeden vsyp. Vyrábí se ve 3 verzích Calor T, S, v podstatě shodná bez skla, Calor A se sklem, o něco úspornější i na spalování dřeva, ovšem nemají vnější roštové táhlo (po záruce lze dodělat)

Do této skupiny lze zařadit i kamna od La Nordica Minor, Major (6kw) nutnost ale dokoupit rošt na uhlí, nemají malá roštová dvířka, dále kamna Vulkan, vyrábí se i Vulkan se sklem ale nevím zda je i na našem trhu, dále kamna Nera ve dvou výkonových třídách atd.

6-8 kw kamna vhodná k odhořívání shora

Thorma Marburg, nebo Wamsler kamna Kamino 8 a jejich verze Clasic, keramik atd., rov něž i kamna Nera atd.

Dále jsou na trhu kamna s menšími šachtami (5kw) např. Thorma Filex (dobré i na hnědouhelné brikety nebo topení dřevem), nebo polovičními šachtami thorma merano, milano atd. Pokud má být ale převažujícím palivem hn. uhlí a bezobslužný provoz odhořívání shora, pak jsou výhodnější modely jež mají šachty raději vyšší.(záleží ale také na velikosti vytápěného prostoru) Nicméně všechny modely jež jsem zde uvedl umí nejen hn. uhlí ale i hnědouhelné brikety a dřevo jsou to kamna v podstatě univerzální. Máte-li dotaz ptejte se neboť rozepsat vše do podrobna zde asi není možné. Tolik jen ve stručnosti.

avatar
Upozornění od administrátora 02. 02. 2014 20:37:16
pod čarou jsem doplnil text o který jste přišel...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 02.02.14 20:46

Pro pana "teplo", omlouvám se příspěvek se opakuje, původně jsem chtěl uvést jen jeden, omylem jsem vložil dva, reagoval jsem na Váš dotaz ohledně kamen určených na uhlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: teplo
Datum: 03.02.14 10:07

není třeba se omlouvat, alespoň ne kvůli mně. váš příspěvek je super a i když není jak udělit BOD tak Vám tímto moc děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 03.02.14 18:14

Děkuji, rádo se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 18.03.14 19:49

Dobrý den, vyrobil jsem si trubková kamna (jeklová) průměr kouřovodu 130 délka polen 350mm. Je to pezroštu, nasávání vzduchu je na dvířkách, mám i sekundární spalování. Hoří to celkem dobře, ale oheň je tokoví neklidný třepotaví není takoví jaký znám z krbů kdy oheň hoří klidně. klapku přísunu vzduchu mám pořád otevřenou naplno, když trochu zavřu hned se to uhasí. Nevíte co s tím. dík

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 18.03.14 20:57

Napadá mně jen, možná, mají ta kamna deflektor? Tzn. takové to hradítko v horní části spalovací komory "nad plameny", které částečně zpomaluje tok spalin do potažmo kouřovodu a pak komína. Protože jestli ne a spaliny jdou v horní části hned do odtahového hrdla kamen a kouřovodu, může to právě mít za následek to, že kamna si "neudrží ve spalovací komoře dostatek tepla důležitého k dobrému optimálnímu hoření a v souvislosti s tím můžete mít i nadměrný tah, čili dáte-li dostatek vzduchu kamna Vám sice hoří ale až "třepotavě" protože v důsledku neomezeného tahu je v kamnech přímo průvan a zároveň po přivření vzduchu jak píšete kamna uhasínají, komora je studená "nedrží dostatek tepla" (absence deflektoru) k tomu, aby se udržovala teplota nutná pro pomalejší hoření. Také je možné, že trubky okolo spalovací komory ji přezpříliš ochlazují...Anebo se zkrátka mýlím a problém je úplně někde jinde, pak se omlouvám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 18.03.14 21:22

Deflektor tam mám cca ve dvou třetinách kamen, ale je pravda, že když pusunu ohniště dozadu, tak to tak netřepotá. Každopádně zkusím deflektor prodloužit. Také je pravda, že nemám dodělanou klapku na komín, tak až to dodělám zkusím to přiškrtit. děkuji za cenné rady

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 18.03.14 21:53

Abyste měl představu, srovnám dvoje kamna Kerpen 2u4p a Wo Calor A. , konstrukčně jsou kamna cca stejná ALE LIŠÍ SE PRÁVĚ TÍM DEFLEKTOREM.

Kerpen - Nenáročná na tah, méně úsporná na spotřebu paliva, oheň při roztápění má tendenci hasnout (sfoukává nadměrný deflektorem méně "omezený" tah ) Calor- Náročnější na tah, úsporná na spotřebu paliva, plamen se lépe "drží"(udržuje) při menším nastavení vzduchu. Rozdíl? Kamna Kerpen mají =menší deflektor Kamna Calor mají =větší deflektor

Také záleží asi na tom umístění deflektoru to si můžete už vychytat.

Měl bych pro ´Vás ještě jeden "typ" na lepší udržení "optimální teploty ve spalovací komoře. Zevnitř dvířek (směrem do kamen) můžete zkusit dát plech ve smyslu "stínítka", který donutí nasávaný vzduch do kamen jít "nepřímou cestou", částečně se tím malinko přihřeje a tím napomáhá i udržet onu kýženou vyšší teplotu v kamnech. Toto užívá např. firma Wamsler u kamen Calor s růžicí (bez skla) myslím že na tom něco je. Zkrátka hned za vzduchovou růžicí na dvířkách má zevnitř plech, který neumožní jít vzduchu přímo do spalovací komory, oni jej mají orientovaný tak, že vzduch nutí jít směrem dolů do sp. komory, čili je to i jakýsi jednoduchý "usměrňovač" proudu vzduchu do kamen.

Na konstrukci složitější ale také firmami užívaný je způsob, kdy spalovací vzduch je veden do sp. komory úmyslně delší cestou (nepřímo) přičemž se "ohřeje", předehřátý pak ještě lépe přispívá k tomu, aby se komora neochlazovala a hoření probíhalo optimálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 19.03.14 20:01

tak jsem dnes zkoušel laborovat s tím deflektorem a přidělal klapku na komín. Dal jsem větší deflektor cca o 5cm a nějak jsem to nepoznal. zkoušel jsem přivírat klapku na komín a přišlo mi, že se při zavření trochu oheň sklidnil, ale žádná sláva. Dnes mi přišlo, že to celkově málo hořelo. Přemýšlím nak komínem-Dílnu kde to zkouším mám nad jednou místností kde začíná komín a vede přes dílnu v dílně jsem na něj napíchlej, ale vejška byla od kamen po konec komína cca 3m.komín je starej nevyvložkovanej s dírou cca 140cm a na vyzděný komín jsem ještě zkusil dát 2m 140 trubky. Před tím jsem tam měl petry vyhřevnost malá ale přišlo mi, že to v nich hořelo. Včera když jsem zkoušel ta nová, Tak za dvě hodiny topení teplota skočila o deset stupňů což u peter nehrozilo, ale stejně mi přijde jak už jsem psal, ten oheň se mi nelíbí :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 19.03.14 20:17

Hm, momentálně mně nic nenapadá. Je možné , pokud netopíte denně a alespoň několik hodin, že komín je studený, ale to by vám to zase asi netáhlo hlavně ze začátku, není-li nádstavec komínu izolován také může docházet k ochlazování spalin a zhoršení tahu. Nehořelo-li to ale dnes, pak může být tah snížen i tím, že je venku již relativně teplo, čím vyšší je rozdíl teplot vně a uvnitř tím zpravidla lepší tah, lépe komín táhne je-li teplota venku zkrátka nižší. Co se týká těch peter, nejsou petry jako petry, ale obecně petry jsou nejlepší na uhlí nebo hn. uh. brikety, jedině tak z nich získáte to nejlepší čili dlouhý nekouřivý stáložárný a bezobslužný provoz (uhlí odhořívá shora). Také je možné že petry jsou na vytápěný prostor malé čili mají malý výkon na vytápěný objem. Také záleží zda je dílna izolovaná nebo ne. Pokud by byly Petry nedostatečné (dílna příliš velká a neizolovaná) pak by bylo řešením pořídit kamna větší něco jako třeba Marburg a šachtu zaplnit uhlím a zapálit nahoře. Ale asi topíte jen dřevem? Pak samozřejmě je otázka jak upravit vaše kamna na dřevo. Pokud by Vám šlo jen o teplo a nezáleželo na palivu pak bych doporučil uhlí, ale na uhlí musí být konstrukčně jiná kamna anebo zkuste do těch svých kamen přiložit něco hnědouhelných briket, ty se smí i přikládat, po rozhoření nekouří a mají dlouhý stáložár i když mají raději zase rošt než bezrošt topeniště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.03.14 20:28

Jak máte přístup vzduchu (primár) od spodku topeniště? Když vezmu klasická bezroštová kamna jotul f 602


Tak ty mají vstup primáru (dolní otvor v otočném kole) jen pár centimetru od spodku dvířek . Sekundár (horní otvor v otočném kole) jde před deflektor - dohoření . Dvířka se dělají cca 5cm nad dno . Nechává se na dně cca 3-5cm popela - lépe to hoří. Jotul doporučoval dno při prvním zatápění zasypat pískem.

Schema jak to v takových bezroštových kamnech funguje je zde v návodu na uplandy 27 .To jsou klasická severská kamna - http://www.plamen.hr/manuals/Upland.pdf

Taková kamna jsou velmi nenáročná na tah , a 3 metry od vstupu do komína by neměl být problém

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.03.14 20:29

Nenaskočil mě ten návod - zkusím znova http://www.plamen.hr/manuals/Upland.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 19.03.14 21:05

dík za odkaz. Dvířka mám 8cm od dna a hned na spodku dvířek primár jekl 100x60. musí to být otevřeno pořád na plno jinak to hned zhasne. Takovou škvirku co byla nechána v odkaza od Vás by můj kotel apsolutně nerozdejchal

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 19.03.14 21:13

jo a dneska to vyloženě bufalo. Ohen se snižoval a zase zvyšoval, ale jinak oheň vypadá pěkně takovej namodralej a vůbec to nečoudí když otevřu dvířka a ani z komína nejde žádnej čmoud i když roztápím to petry mě dělali.

Proti petrám nic nemám, ale jak jste psal petry byli na dílnu málo výkoné

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 19.03.14 21:24

Psal jste ještě že jste zvětšil deflektor, a zkoušel jste pak na primáru po rozhoření nastavit méně vzduchu? Haslo to také? Protože jak jsem psal, když mám kamna s větším deflektorem, pak jim právě po rozhoření stačí daleko méně vzduchu na primáru než když by měly deflektor menší , malý. A co umístění deflektoru v kamnech?, zkoušel jste ho třeba posunout? Nemá to také vliv?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 19.03.14 21:34

Anebo, nemáte ta kamna, spalovací komoru příliš velká,? Pak by mohlo trvat, než se kamna řádně nahřejí aby optimálně pracovala a také možná jestli nepoužíváte příliš velká polena myslím spíše průměrem než délkou, protože pak je potřeba vzduchu na primáru vyšší alespoň u mně to tak je, topím-li dřevem a dám-li objemnější poleno do kamen kde ještě není dost. žhavá vrstva pak mám vyšší spotřebu vzduchu na primáru uberu-li v tomto případě vzduch, kamna mají tendenci hasnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 20.03.14 19:18

no ještě si skusím pohrát s tím deflektorem. zatim děkuji za Vaši trpělivost semnou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 20.03.14 19:58

A vy tam tedy máte sklo? Deflektor by měl být zešikma- stoupat směrem k dvířkum . Ještě se chci zeptat , zda tam tedy máte dostatek popela - žhavého . Ty trubkové kamna mají velký odběr tepla - velký plášt (velká plocha trubek) a proto velice dobře topí - ale odvadějí teplo z topeniště . Potom je takříkajíc v topeništi zima . A na malé vykony to špatně hoří . Někde jsem čet , že ocel(litina) má tepelnou vodivost 50w , šamot 1w a vermikulit 0,06w . Možná by stálo za to zkusit topeniště vyložit šamotovými cihlami . Stačil by jen spodek - položit je do V . Proto třeba ty jotuly f 602 nedávají takový výkon - mají rovné stěny a ještě mají ve vnitř boční litinové pláty s dolními vystouplými hranami , aby mezi tím byl vzduch a topeniště je takto izolováno a zároven chráněno vyměnitelnými díly.

Pokud někde seženete staré střešní tašky - bobrovky , tak je mužete použít místo šamotek .Na vyzkoušení to stačí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 21.03.14 12:41

sklo tam nemám a deflektor mám rovně. je pravda, že aby tam bylo dostatek popela jsem topil jednou cca dvě hodiny. Ale třeba včera jsem tam jen tak na zkoušku hodil velký kus papíru a jak se to pořádně rozhořelo, tak to začalo bufat vždycky velký oheň pak to jakoby uhaslo a zase velký oheň a bufalo to jako by takoví výbuchy

okukoval jsem klasické Bullerjany a ty taky nemaj žádný šamot, tak nevím

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 22.03.14 13:01

tak jsem dnes zkoušel pořádně zatopit. Když jsem to roztápěl, tak to měl takoví ten skákající oheŇ, ale pak se to zklidnilo a hořelo to celkem pěkně. Když jsem asi brzy přivřel klapku do kopína šel mi i kouř z primáru, tak jsem to více pootevřel. Jen mi přijde, že ten primár musím mít celkem dost otevřený jinak to zhasíná. Otvor na primár mám z jeklu 100x50 s klapkou. Jestli je to tím, že jsou to větší kamna a toho primáru to potřebuje víc? délka polen je 350, víška kamen 420 a šířka 400

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.03.14 19:33

Nevím, dle rozměrů mi kamna nepřipadají příliš velká, možná by nebylo špatné dát do kamen nějaký ten šamot jak vám radí J.dibes viz. předchozí přízpěvek, pokud ho tam již nemáte. Osobně bych klapku do komína přivřel později, (jak sám píšete) já ji ze začátku topení nepřivírám vůbec. Jinak bohužel s tím "bezroštovým systémem" zkušeností nemám, když topím dřevem v kamnech s roštem pak dokud nevytvořím na roštu určitou žhavou vrstvu, tak to spalování dřeva "není úplně optimální", takže nejdřív vždy spálím něco málo dřeva "plonkově" jen na vytvoření té žhavé vrstvy, a "nahřátí šamotů" pak si můžu dovolit primár stáhnout úplně na min, případně přivřít klapku kouřovodu (ale přivírám jen trochu "nezavírám ji úplně"), pak mi teprve kamna "s roštem" začnou spalovat dřevo tak nějak "optimálně" tzn. úsporněji s delší periodou přikládání. Pokud spaluji dřevo drobnější pak primár nastavuji na nižší hodnotu než když spaluji větší polínka nebo nějaké to poleno, důvodem velké potřeby primárního vzduchu tedy mohou být velká polena v kamnech a to hlavně ze začátku kdy ještě pod nimi není "žhavé", můžete si třebas zkusit topit "drobnějším" dřevem, tam by primár měl jít přivřít víc. Velká spotřeba vzduchu na hoření by mohla být ještě způsobena nedostatečně vyschlým dřevem,(?) zatím mně víc nenapadá

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 26.03.14 19:18

tak jsem zkusil na dno kotle dát plech abych zvednul dno blíže k přikládacím dvířkám a myslím, že to pomohlo. Oheň už tak neskáče a můžu i přivřít více primár

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.03.14 19:55

Tak to je dobře, a přišel jste na to sám. Není nad "praktické zkušenosti"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 26.03.14 22:17

Tak vidíte . Dřevo bylo moc nízko .Měl jste tam málo popela. U bezroštových topeništ je pravě duležité , aby tam byla vrsta popela. Já to mívám něžně po dvířka a vybírám až opravdu už se to vysýpá ven

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poleno
Datum: 27.03.14 15:57

a je v něčem výhoda bezroštového spalování? Možná jsem měl dát rošt a pod něj primár-klasiku

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 27.03.14 18:21

S bezroštovým zkušenosti nemám, užívá se to zejména při spalování dřeva viz. Jenda D.,, já užívám roštová topeniště neboť spaluji uhlí, brikety, příležitostně koks atd. Ale "klasická kamna " s roštem vhodná zejména na uhelná paliva (ale i dřevo)netřeba vyrábět, dají se levně sehnat, jinak proč ne "můžete s kamny zkusit ještě laborovat"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 27.03.14 22:22

Bezroštové topeniště drží dlouho žhavé . Je to vlastně vana u které nemusíte hlídat vzduchotěsnost popelníkových dvířek .Ty vám časem přestanou těsnit . Roštem vám stále propadává žhavé a vychládají kamna . Já mám třeba ty uplandy 27 a když přiložím do vyhořelého topeniště (je tam jen nízká vrstva žhavého) tvrdé dřevo - plné topeniště asi 6kg . Přiložím v 13h a přivřu na škvírku , tak když přijedu z práce v 22,30h tak kamna jsou nažhavéná a zezadu vyhrábnu žhavé a přiložím a zachvíli to hoří . Nemyslete si , že kamna jsou na konci cyklu studená . Ty mají minimálně 100°a více . A je v chaloupce luxusních 25°c . To u jotulek f 602cb nehrozí .ty hřejí cca 5 hod a pak musíte přiložit . Ráno jsou jotulky studený a sem tam žhavý , ale už je neroztopíte. Takže ty uplandy 27 opravdu s tvrdým dřevem topí těch 10h a mužete pak přikládat .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 27.03.14 22:34

Tak ty uplandy se dřevem vydrží poměrně dost! CHtěl bych se tedy zeptat nekouří vám to když to naložíte a přivřete na tu škvírku z komína? Nebo alespoň ne moc?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jendad
Datum: 27.03.14 23:07

Samozřejmě kouří . Rozuhodně musí být perfektně suché dřevo a radši pravidelně čistím komín Co jsem četl u amíku na diskusích , tak staré jotuly f 118n byly ještě lepší .Ty mají topeniště na 60cm polena a 12h bylo i s měkkym dřevem bezproblému .Ale ty už se nevyrábí .U nás prodávaj podobný dovre 300. Ale ty uplandy jsou pro mě optimální . Ty jsou na menší prostory okolo 50m2 a za zimu by jste spotřeboval odhadem 4-5m3 dřeva. Do uplandu dělám 45cm polena , mají 50cm hluboké topeniště

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.03.14 07:54

Děkuji za odpověď, jsem rád že existují i kamna na postupné odhořívání dřeva, uhlí je pro mně "zatím" výhodnější, nevýhodou ovšem je výhradní závislost na "dodavatelích" což v případě nouze, potřeby u dřeva nemusí být.

Ještě mám pane Jendo na vás otázku, kdesi jste psal i o kamnech s katalyzátorem, (dutchwest), je pravda, že tato kamna můžeme naložit, nastavit nízký a dlouhý výkon a při tom se nekouří z komína? A kolik hodin tak v průměru +,- vydrží takto topit,?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 28.03.14 09:47

Ano . Ten katalyzátor tam funguje přesně takto . Kamna se rozběhnou na cca 200°c a pak se překlopí klapka( by - pass) , aby to šlo pouze přes katalyzátor.Takže dřevo v topeništi moc nehoří - velmi pomalu a druhý stupen dohoření je až v katalyzátoru. Před katalyzátorem je přisáván sekundární vzduch .Katalyzátor má tu výhodu , že se to v něm spaluje už i za nízkých teplot od cca 300°c . Normální teplota vyhoření dřevoplynu v cb kamnech je cca 600°c


http://www.levna-kamna-krby.c…ericka-kamna-vermont-castings

Ale cenově je to uplně jinde než uplandy .Co jsem četl recenzi , tak dutchwestky střední velikost hoří s tvrdým dřevem až 16h. Ty nejmenší by měly tedy vydržet asi 12h . Taky mají větší topeniště než uplandy . Ty mají topeniště široké cca 20cm , vysoké 25cm a hluboké 50cm . U těch nejmenších dutchwestek je topeniště široké cca 30cm .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.03.14 11:59

Tak děkuji za vyčerpávající odpověď.

Ano, ty uplandy by ještě byly v mých finančních možnostech, i vzhledově jsou mi sympatické, osobně "sklo" moc nemusím.

No pokud bych čistě "teoreticky", měl nahradit např. ty Calory na uhlí, za kamna na dřevo (jde mi zejména o délku sálání ) pak by tomu odpovídaly +,- ty dutchwestky "střední velikosti" jak píšete alespoň těch 16 h. Ovšem tady bych musel hodně šetřit na pořízení Nicméně na druhou stranu jsem rád, že taková "alternativa" vůbec existuje, člověk nikdy neví jak se situace může vyvinout v případě, že by byl časem vyvíjen zvýšený tlak na lidi co topí uhlím

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.