Jak s výběrem vodítka

Od: odpovědí: 25 změna:

Dd, prosím o radu ohledně výběru vodítka. Máme v péči loveckého psa odebraného ze špatných podmínek a týraného, odebraného již ve 4 týdnech. Nebudu popisovat podmínky, samozřejmé je, že se to podepsalo na jeho povaze atd. Velice se ale zlepšil, věnujeme se mu takřka celodenně. Mám jen problém s vhodným vodítkem, protože jsem nikdy neměla lovecké psy,ani nijak problémové, jen velké molosse. Učíme se přivolání, což mu moc nejde. Když jdeme na procházky, chci, aby se co nejvíc vyběhal na louce na dlouhém vodítku. V tuto chvíli máme 3 vodítka: jedno obyčejné, kratší na procházky když chci, aby šel ke mně blíže, to mi vyhovuje,potom máme flexi vodítko, ale pozor, žádné s ocelovým lankem, ale skutečně kvalitní, samonavíjecí pás 5 metrů, a pak jsem ještě koupila stopovačku, v podstatě tedy šňůru 10 metrů, ale ta mi nevyhovuje, protože se do ní při nácviku zamotává a šňůra se mi navíc motá kolem keřů atd. Chci Vás poprosit o názor, jaké vodítko. Hlavně mi jde o na nácvik přivolání, jestli mi můžete poradit vhodnou stopovačku, flexi vodítko na tento nácvik není úplně vhodné, protože déle trvá, než se mi samočinně navine. Jde o silného hyperaktivního psa,už ne štěně. Uvítám tip na to, jaká vodítka používáte Vy,hlavně stopovačku. Děkuji.

25 odpovědí na otázku

 

 


4x
Se stopovackou se jen musite naucit pracovat vy i pes. Pokud vylozene nehrozi uskrceni nebo ji nema omotanou nekolikrat kolem nohy, psovi z ni nepomahejte. Musi se to naucit sam. Nase fena mela stejny problem, ale brzy jsme zjistili ze hraje napul divadlo. Kdyz zjistila, ze si musi poradit, najednou se zamotavat prestala.

 


2x

A co takhle elektronický obojek? Stál mě sice nějakých 2700kč, ale nemůžu si ho vynachválit. Dosah 250m (jsou i s větším dosahem, ale pro mě naprosto zbytečné) a kdykoliv pípnu, zanechá naprosto všeho a je u mojich nohou. Oba jsme spokojeni. Já, že nemusím mít v ruce vodítko (to mám pouze např ve městě nebo k vetovi apod) a pes se tak může volně pohybovat jak daleko chce..tedy spíš, jak uznám za vhodné, abych ho měl stále na dohled a mohl včas "zasáhnout"..prostě naprostá svoboda jak pro mě, tak i pro psa.

Dnes se např rozběhl za jedním psem a při pípnutí se otočil doslova na fleku a mazal hned ke mě k noze. A další výhoda je, že když je dál, nemusí mě slyšet, zvlášt při silnějším větru apod, ale pípnutí slyší vždy pokaždé stejně. A elektrický impuls už jsem nepoužil ani nepamatuju..to jen např když začne žrát něco většího co nemá, ale to ho stačí jen okřiknout a zanechá toho, protože ví, co by následovalo.

Mám ten obojek nějak půl roku a baterie ještě nejsou ani na polovině životnosti. Takže i kdyby vydržely rok, tak provoz naprosto zanedbatelný.


elektronický obojek z principu nikdy neužíváme,ale děkuji,vím,že je ta rada dobře míněna

Plný souhlas, řada chovatelů ho neschvaluje.

Ono co v okolí pár lidí znám, tak to neschvaluje téměř nikdo..prostě jen si vzájemně přitakávají.."ježiši elektronický obojek v životě bych to mojemu psu nedal/a.." a přitom s ním žádný z nich zkušenosti nemá. Také jsem měl takové předsudky. A v jednu dobu ze začátku než jsem toho mojeho psa z útulku (6 let) na to naučil, jsem ten e-obojek málem vyhodil-prodal, protože jsem byl netrpělivý.

No upřímně, já když vidím, jak spousta lidí venčí svoje miláčky na šňůře i v přírodě, kde se mohou v klidu vyběhat *plac*chudáci psi..ti prostě ten pohyb potřebují. Ale jo chápu, i dobře cvičení psi když uvidí srnku-zajíce, tak páníček nepáníček, peláší za něma..nebo hárající fenu apod. Takové nervičky a starosti už bych fakt nechtěl mít *smich*

 


2x
avatar aja1946

Nikdy jsem žádnou stopavačku neměla, měla jsem tři psy z útulku, vždy jen samonavíjecí vodítko, na kterém jsem pejska vodila zpočátku stále a poté ho začala pouštět tam, kde bylo bezpečno, ,pamlsky, ,pamlsy a pamlsky a ,pochvaly a vždy se to naučili.

 


0x
avatar 72mona3

Stopovačka je klasika, nic lepšího není. Ale její používání je problematické právě v zarostlém terénu. Vždy jsem ji proto používala na louce, poli. Nechápu vaši poznámku, že u flexi dlouho trvá, než se navine. Nic rychlejšího neznám *nevi*


doplněno 02.06.18 00:01:

No, já nevím... mám malé plemeno, stopovačku jsme používali velkou a nikde se do trávy nemotala *nevi* Nemá to být to nejpohodlnější, je to hlavně pojistka. Flexi používám jen ve městě, navíjí rychle, ale v případě krize stopnu a přitáhnu jak kapra.


Mám masivní flexi, robustní, je to široká páska a masivní navíječ, navíjí se tedy relativně pomalu a jsou případy,kdy potřebuji psa k sobě přitáhnout rychleji. Navíc na vyběhání je 5 m málo.Stopovačka se mu zaplete pod nohy i na louce,poli,zadrhne se o hroudu na poli atd.Jedině snad koupit lehčí flexi a delší...Přesto děkuji

 


0x

Nejlepší zkušenosti mám s flexi páskovým vodítkem 5 metrů. Stopovačka se zamotává a zkoušela jsem i flexi 8 metrů, ale na tom už byl pes na dálku neovladatelný.


doplněno 02.06.18 09:57:

Namotávat stopovačku obalenou blátem, když není suché počasí, to také není žádná sláva. ;)


doplněno 02.06.18 16:19:

Kdo to se psy umí, dálkové ovládání na psa nepotřebuje. Elektrický obojek patří do rukou jen výcvikářům a zkušeným chovatelům. Já už jsem bohužel viděla pár psů řvát bolestí .... a stejně neposlechli. Ono to není jen nasadit obojek a myslet si, že pes bude poslouchat.

Každý nezkušený majitel pejska by si měl napřed ten obojek nasadit a vyzkoušet sám na sobě, aby si nevychoval nerváka, který místo těšení se na procházku bude po nasazení obojku vibrovat strachy.

an, pes řval bolestí, ale stejně neposlechnul? Ale to bylo špatným nácvikem. On by rád poslechnul, ale nevěděl, co se po něm chce. Majitel totiž předpokládá, že pes má logické uvažování. Dostane ránu, mlátí ho novinami, máčí mu čumák do čuránek, protože předpokládá, že pes si vydedukuje, co má dělat. Ale to tak přece vůbec není. *bum*

Takže výcvikáři a zkušení chovatelé to se psy neumí? *co*

Babkazov, právě proto píšu, že el. obojek nepatří do rukou každému. Pes je v dnešní době bohužel módní záležitost, má ho kdekdo. Ale základní informace jak se o něj starat a jak jej vychovat už si nezjistí.

Aspoň tady u nás to vidím na každém kroku.

 


0x
avatar babkazov

Já si myslím, že problém je v tom, že s flexou většina lidí neumí pracovat. Jakoby k tomu potřebovali několik rukou a ne pouze palec jedné ruky. Kdo s flexou umí, ví, že je neocenitelná. Je však potřeba koupit podle váhy psa. Ne podle délky. Je v ní péro a malému psovi urve hlavu a na velkého nestačí nebo to trvá dlouho. ;) Stopovačka je dobrá na zákldní výcvik. Bez výcviku to nepůjde, to vy víte naprosto dobře.


doplněno 03.06.18 06:59:

Flexa s pásovým vodítkem je mnohem pomalejší při navíjení, než ta s lankem.

 

 


dik moc vsem,jste moc fajn!

 


0x

Dobrý den,na louku nebo pole bych psa pouštěla bez vodítka a přivolávala ho pamlsky. Pokud se bojíte,že Vám zdrhne,zkuste nejprve cvičák. Na cvičáku je pozemek oplocen a tam můžete přivolání trénovat. Dobré je domluvit se s výcvikáři i na tom,aby vypustili na plac dalšího psa a Vy si budete toho svého odvolávat. Protože venku také může potkat parťáka a bude si s ním chtít hrát,tak aby byl i v takové situaci odvolatelný. Dobré je cvičit přivolání nejprve na zabezpečeném(oploceném) pozemku. Když bude pes poslouchat,můžete to zkusit i na louce. Když mu nakrájíte kousky párku,věřte,že se rád nechá přivolat.

Na chození s vodítkem rozhodně doporučuji látkové vodítko. Na flexině pes tahá,to Vám řeknou i na cvičáku.

Kousky slaného a kořeněného párku pro psa? To snad ne. :(

 


0x
avatar jakoola

Nenapsala jste aktuální věk psa . Pro psa , který nemá zvládlou chůzi u nohy a přivolání je flexi nevhodné . Chápu , že ho chcete nechat vyběhat , ale zakládáte si na budoucí problém . Štěně si musí zvyknout , že jeho místo je u levé nohy . Vodění u nohy psa navyknete , že si v budoucnu bude sám hlídat kde má být . Pamlsek do levé ruky , ruku ke kolenu a chodit . Časem se budete moci i narovnat :). Na stopovařčce a na flexině ho nemůžete korigovat . Přivolání je delší proces podpořený kily pamlsků ( doporučuji tý nejžádanějjší např. granule ovoněné makrelou , vařená srdce , prostě něco zvláště mimořádného :) ). Privolání začína doma , pak na zahradě , pak před domem a nakonec venku . Ideální je cvičák . Sepnete ruce nad koleny ( nebo ve výši čumáku ) a pes si předsedne před vás a dostane pamlsek, uděláte krok , dva dozadu a pes si přijde pro pamlsek ( musí si sednout). Vždy s povelem ke mě. Pokus se to nezačne dělat už od brzkého dětství , tak je to delší proces ,. Ale vyplatí se.A až má pes pefektné zvládlou chůzi u nohy a přivolání , tak pak je možné používat flexinu . Flexinu mám pro staršího psa a pro moje 5 ti měsíční štěně mám lovecké přepínací vodítko .


doplněno 04.06.18 22:38:

doplním jen malou radu . Vzhedem k tomu , že štěně bylo u matky velmi krátkou dobu je docela důležité aby se setkávalo co nejvíce s klidnými vyrovnanými psy a mohlo si s nimi v klidu pohrát . Nemělo prostor se naučit chovat psímu chování a řeči a tahle absence by mohla být v budoucnu problémová při setkávání s jinými psy.

 

 


 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]