Nejste přihlášen/a.
Ahoj
chtěl bych se zeptat rozlišují se nějak kotce např. pro samice s mládaty a pak pro jiné králíky nebo pro všechny je to stejné zapřípadné odpovědí moc díky.
a také kdy je potřeba dát ke kotcům přídavné venkovní zásobníky se senem
Pokud samice má mladé, stačí ji menší kotec a po jejich odstavení samozřejmě už větší, podle počtu králiků a seno se dává k dispozici králikům ve věku kdy samostatně konzumují krmivo.
Ještě bych dodal, že odstavené králiky je nutno rozdělit samce od samic, pokud chceš zachovat čistý rod.!
Venkovní krmítka musí být zastřešená, vlastně jsou tam pořád. Napřed v kotci je samice (žere seno), pak porodí a ve stejném kotci je s mladými do doby než samostatně dobře žerou (minimálně 6 týdnů). My necháváme týdnů 8. Pak odstavíte mladé - nééé samici. Není důvodu krmítko sundávat z kotce.
Nevidím taktéž důvod, proč by krmítka se senem nemohla být u kotců nebo v kotcích stále. Pokud jsou venku, tak samozřejmě by měla být kryta proti nepřízni počasí - seno by mělo být za každých podmínek suché, králíci jsou na to dost náchylní.
Seno a voda je základ, měli by ho mít stále bez omezení.
Velikost kotců volte dle potřeby. Samotná samice nepotřebuje velký kotec, pak záleží na tom, kolik bude mít mladých - je rozdíl, když bude mít jenom 2, a když devět, budete je muset zřejmě přesadit ještě dříve do většího, než je oddělíte.
Celkově byste měl počítat tak se třemi kotci pro samici - pro ni, a pro její mladé 2 kotce (samce a samice zvlášť).
Nečetla jsem asi všechny Vaše příspěvky, ale vidím, že sbíráte zkušenosti.
Než se pustíte do dalšího většího hospodaření a nákupu, tak bych se Vás chtěla na docela zásadní věc.
Dokážete zabít?
Budete mít králíky, slepice - dokážete useknout hlavu slepici, kohoutovi /na špalku/, hezky rychle, čistě, dát pořádnou ránu králikovi za uši /za krk?
Dokážete usmrtit králíka hranou ruky?
To budete dělat bohužel dost často. Nevadí Vám krev, vnitřnosti, střeva, krev? I to k hospodaření patří.
Vzpomínám na našeho dědu, jak to dělal, jestli jsou nějaké nové způsoby usmrcení zvířat podle EU, tak o nich nevím a dopředu se omlouvám.
Dnes se všechno moc řeší. Já si vzpomínám, že kdysi měl na dědině králíky snad každý, udělala se devítikotcová králíkárna, kde bydleli králíci a bylo to. Samec byl vždy sám a za ním se pak dávaly připouštět samice. Ty pak byly zvlášť a když mláďata odrostla, tak se rozdělila na holky a kluky zvlášť, pak se králíci zabili a bylo to. Ani nějaké krmelce na seno a tak neměli - ještě tak před 40 lety se neřešila kokcidióza ani mor, protože to prostě neexistovalo. Dnes zodpovědný chovatel má i síťovinu ve dvířkách proti komárům, kteří přenášejí mor a dává protikokcidiozní granule, protože by jinak z chovu nic neměl. Dříve bylo i běžné, že někdo měl králíky ve chlívku po bývalém chovu koz, tam se to pářilo atd. a pak se vzal nějaký králík na oběd a bylo. Jako dítě jsem se s tím setkala několikrát a přišlo mi to dost divné, zvláště když my doma jsme si vše zapisovali, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě - pak jsou menší přírůstky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.