Jaké plemeno psa si pořídit?

Od: Datum: 19.05.17 21:40 odpovědí: 23 změna: 03.06.17 18:15

Dobrý den, již dlouho uvažujeme o tom, že si pořídíme psa. Bydlíme v domku s větší oplocenou zahradou blízko lesa. Celý den bývá někdo doma, málokdy se stane, že by byl dům celý den prázdný. Máme menší i větší děti.Do těchto podmínek tedy sháníme psa, kterému by toto vyhovovalo. Chci, aby byl celoročně venku, o běhání bude mít s dětmi vystaráno, jen bych se chtěla vyhnout velkému plemenu a také každodennímu česání dlouhých chlupů (naposledy jsme měli v bytě dlouhosrstého jezevčíka míchaného s kokrem, a každodenní procházka v zimě byla příšerná). Přemýšleli jsme nad bíglem, ale hajný nám vymluvil, že v našem případě - kdy děti celé dny běhají po lese, by to s pejskem honičem byl docela mazec, protože jeho lovící sklony jsou hodně velké. ...takže, může mi někdo zkušený poradit, jaké plemeno by se k nám hodilo? Děkuji Eva


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.05.17 21:49
avatar

Dobrý den, já bych si šel vybrat přesně ono požadované do útulku - uděláte si radost, vyberete si správného pejska a ještě uděláte dobrý skutek. A pejsek bude vděčný. Myslím, že psa s rodokmenem k domu nepotřebujete (ani štěňátko). Zdravím!

Ohodnoceno: 4x
 
Od: sepi®
Datum: 19.05.17 22:56
avatar

Ben má pravdu. Chlupaté plemeno nechcete, ale krátkosrstému bude v zimě zima. Dlouhý chlup se musí česat, krátké se zase zapichují, to si nevyberete. Co majitel psa, to jiný názor )) Útulek je bezva volba a pokud si tam vyberete, dejte vědět)) z každé šťastné tlamky tu máme radost ))

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ccc
Datum: 19.05.17 23:35

Psa z útulku k dětem? Nevíte, čím si prošel. Celkem hloupý nápad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.17 23:22
avatar

Zdravím, jelikož jsme doma měli již dost psů, vetšinou kříženců několika plemen, tak si myslím, že v lese budete mít problém s jakýmkoliv psem, když by nebyl dobře vychován (což není lehké a já bych to nedokázal). Nyní mám 2letou kříženou labradorku a ta jde po všem, co se hne. Chtěla by si se vším hrát a honit se, ale vymaštěný myslivci by vám ho vycvičili jen brokovnicí, neboť jim IQ dále nesahá.

Nejsnažší by pro vás asi bylo spíše zainvestovat do kamerového systému, než aby další pes sledoval své majitele jen oknem, a byl tam venku sám. Je to smečkové zvíře a potřebuje být s někým v kontaktu. Já tu svoji chlupatinu beru jako člena rodiny a né jako věc, která odradí nebo upozorní na narušitele mého majetku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.05.17 00:01
avatar

Dobrý den. Pes z útulku - má za sebou už určitou minulost(i negativní - týrání apod.) a každý ho nemusí umět zvládnout. Sžívání útulkového psa s novou rodinou bývá delší a chce to většinou už zkušeného chovatele. Moje vlastní zkušenost, jelikož postupně mám již třetího psa z útulku. Pes k dětem - asi víte, že malé děti by neměly bývat se psem samy, ale vždy za účasti dospělého. Omezíte tak výrazně napadení psa dětmi, pardon opačně by to asi mělo být. A poslední věc - psa musíte vychovat, jinak budete z něho nešťastní. Lovecké plemeno se pro vás asi nehodí. Nebo snad budete chodit něco lovit? To jsou psi pro myslivce. Pracovní plemeno - potřebuje zaměstnat, jinak se nudí i na zahradě, když by tam byl sám. Bígli rádi ledacos honí a utíkávají za tím, aniž by dbali příkazu páníčka. Aby mohl být pes venku celoročně, nemůže to být nějaký pětikilogramový hafan, ten by vám asi brzo zmrznul a velké plemeno s chlupy nechcete. Sousedi ob ulici mají venku celoročně zlatého retrívra. Krásná fenka. Jenže jim stále čučí do oken a smutně sama sedí na terase. Pes má rád společnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: astik
Datum: 21.05.17 08:06
Tak bigla 100% ne! Je to nezvladatelne plemeno. Věcně zdrhá a venku sežere na co přijde. Ani výcvik moc nepomáhá. Jinak jak se zde již psalo. Pes je smeckove plemeno, byt sám na zahradě mu nedělá dobre. Ma rad společnost. Ne jen občas během dne, když ma někdo cas. Mít loveckou rasu u lesa je blbost. Na netu prodávají spousty pejsků - voříšku. Tak si vybrat podle vzhledu, srsti i povahy. Většinou se dat poznat, či majitel ví, s čím je nakrizeny = jeho vlastnosti. Ale každy, i pes, potřebuje spoustu lásky i času. Tak na to nezapomínejte. Je to rozhodnuti cca na 15 let. A děti rostou a mají jiné zájmy, než psa. Starost bude většinou na vás. Jinak držím palce, ať mate šťastnou ruku a budete jak vy, tak i pejsek šťastní. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.17 08:53
avatar

Povahově hodný, dobrý pes je australský ovčák. Nyní jsou v kurzu, čistokrevné štěně od chovatele je ale drahé.

Může být celý rok venku, ale stejně se přijde za rodinou do domu podívat. Každý pes potřebuje kontakt s lidskou smečkou. A v mínus 20 stupňů je vždy dobré vzít jakéhokoliv psa domů, nebo kotelny. Uvedené plemeno shání své stádečko do houfu, tak je to s ním trochu legrace. Velmi rád běhá, neloví. Pokud by děti v lese utíkaly a rozprchly se, možná by zpočátku nebyl ve své kůži a snažil by se je sehnat dohromady. :).

Srst je na údržbu nenáročná.

Jinak názor, že pes z útulku je zkažený, protože nevíte, co měl za sebou, není až tak pravda.

V útulku vědí moc dobře, jakou má pes povahu, jak se k nim dostal, jestli byl týrán, odebrán, nebo k nim přišel z důvodů úmrtí majitele a podobně. Měli jsme z útulku z Měcholup fenku - směs knírače s jezevčíkem - po úmrtí majitelky a byla boží.

Já bych volila též již odrostlejšího, mladého psa /kvůli těm malým dětem, ne vysloveně malinké štěně/ směsku, čiperného, s dobrou historií, zvolíte z několika nabídek, podle fotky v útulku. Uvedete, jaké máte požadavky a někdy se na psa i čeká. Je to o komunikaci a trošku hledání. V dobrém útulku vědí o každém psu, jestli se hodí k dětem, k jiným psům, či jiným zvířatům, jestli je útěkář, jestli potřebuje ruku zkušeného chovatele a podobně.

Nabídky psů na internetu jsou pouze částečné, hlavně se snaží nabídnout ty velké psy.. Ve skutečnosti mají více psů k odebrání, tedy vhodný pes se může najít i bez vyvěšeného inzerátu na internetu.

Pro děti je nejlepší ten oříšek, zvláště, když bydlíte na kraji vesnice. Vlastní zkušenost, v mládí jsme se u babičky vždycky nejlépe vyřádili s takovým. Ve městech se lidé chtějí hlavně ukázat, předvést.

Každý pes má nějakou povahu. Většina plemen je zmapovaná, tedy věřte atlasu psů, jak psa popisují. Vždycky se ale může najít pes, který nemá povahu podle zadání. /geny předků, mutace, problém při porodu atd./

Také Vám přeji šťastnou ruku při volbě vhodného psa.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: astik
Datum: 21.05.17 09:29
pohanka: většinou s vámi souhlasím, jen ne s tím, ze ve městech si pořizují psy na "vytahování". Jsem pejskar cely život, ale v posledních letech je ve městech více vorisku, jak cistokrevnych. Aspoň v mem okolí určitě. Často jsou z útulku. Bohužel i z popelnic. :(
V Italii chodí po městě s voriskama, jako by to byl pes za 100000,- To se mi moc líbilo. Zadní fouňové. A přátelští i k lidem, ne jako tady - většinou zamračeni lidé.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.17 10:09
avatar

Tak samozřejmě to není 100%, není to myšleno na každého.

A že jsme zde zamračení? Ono hodně dělá sluníčko, počasí, nabídka potravin na trhu. Oč lépe by se nám žilo, kdybychom zde měli moře, teploučko, vodní hrátky, ovoce, zelenina čerstvá, voňavá, dary moře, rybky, užívat si v kavárničkách dobrou kávou, pizzu atd. Lehký radostný život, ve velké rodině, nevím, jak jsou matky od malých dětí zaměstnány, nebo je živí otec dítěte, či ta velká rodina. Ne jako u nás, kdy musíte topit 8 měsíců v roce, a prostě i povaha je jiná, méně se sdružujeme, žijeme každý svůj život za zavřenými dveřmi, je zde i velká nezaměstnanost, zadluženost, ženy se honí do práce s malými dětmi od 3 let. Vždyť i Řekové mají takovou společenskou, klidnou, pohostinnou povahu.

Když čteme ale o vylovených migrantech z vody, možná přímo v těch oblastech je jiná nálada, a též v oblastech, kde se posílají migranti k ubytování na obec, ať mají místo nebo, musí něco sehnat, mnohým se to již nelíbí. Takže všechno má svoje pro a proti, záleží, kde se pohybujete, v jakých kruzích a tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: soody
Datum: 21.05.17 22:31
Welsh Corgi. Ovcacký pejsek, vesely, vtipny a roztomily. Hravý a věrný.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.17 02:13

Měla jsem pudla fenku. Její majitelé ji týrali. Pak byla u nás. Nebylo těžké zjistit, čím si prošla a čeho se bojí. Stačilo se toho vyvarovat a byla z ní ůžasná holka.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vernon
Datum: 22.05.17 21:05
Labrador.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.17 21:59
avatar

Labrador je pes, který chce být s rodinou, a jak již někdo píše výše, většina psů to tak má nastavené, být se svou smečkou.

Ono to chce napsat, pes bude venku, pokud budeme v práci, děti ve škole. Jakmile někdo přijde domů, pes může být doma s ním.

------------------------------------------------------------------------------------------

Před více lety jsem si chtěla pořídit psa. Vybrala jsem si v útulku u paní Kladivové psa, který tam byl již dlouho, pro svoji povahu.

Bylo o něm napsáno /přibližně/ - pes nevyžaduje kontakt s lidmi, nejlépu mu je osamoceně u boudy, v kotci, nemazlí se.

Děti byly větší, již v učení, vnoučata ještě v nedohlednu. Mohl by tu s námi být, měl by svůj klid. Po napsání, že mám zájem, tak pejsek již prý není naživu. Inzerát bohužel nebyl smazán.

To jenom příklad, že i psi mají svoji povahu, některý je lotr a některý je zádumčivý, či jiné povahy.


doplněno 26.05.17 17:27:

Tak to je dobrá volba, k dětem vynikající, na pohyb a agility též. Jsou to milí pejskové, neagresivní. Ať Vám dělá radost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 26.05.17 13:12

Moc Vám všem děkuji za poučné odpovědi, hodně mi pomohly, nakonec jsme se rozhodli pro border kolii.

Od: del
Datum: 29.05.17 14:59

Dle mého názoru je BOC pro začátečníka špatná volba.
Každopádně pokud máte jasno, pečlivě vybírejte chovatele. Dejte pozor na dědičné nemoci, povahy rodičů...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.17 15:19
avatar

Souhlasím. Borderky jsou extrémně náročné na pohyb. A tím nemyslím běhání po zahradě. Je třeba je unavit jak fyzicky, tak i mentálně. "Sežerou" vám spoustu času, nelze je zanedbávat nedostatkem pozornosti. Ještě to zvažte. Jeďte navštívit nějakou chovatelskou stanici a poraďte se s chovateli. Borderky jsou úžasné, aktivní, neuvěřitelně inteligentní, a kdo ji jednou má, jiné "pomalé" plemeno nechce. Ale její temperament musí být shodný s tím vaším. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 03.06.17 16:33

Děkuji za odpověď,

právě dostatek pohybu u nás mít bude, už jsem s chovatelem mluvila a toto plemeno mi nakonec schválil.

Od: hanesz
Datum: 26.05.17 19:25
Podívejte se na Chodský pes. Ale čas od času se nevyhnete česání.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.17 17:38
avatar

Zdravím. Vy na to jdete již od první myšlenky špatně. Vy nemůžete mít živého psa. Pes je zvíře (nemá vlastnosti člověka), a to masožravá šelma. To je podstata psa. To znamená, že tisíciletým vývojem se ze psa stala šelma smečková, protože ve smečce je větší šance ulovit, nakrmit se a nezahynout hlady. Z toho vyplývá, že KAŽDÝ pes je lovec (má to v genech), nutně potřebuje smečku (má raději psí, ale smířil se i s lidskou), a pro tuto smečku položí život. Vždycky dělá to, o čem je přesvědčen, že smečce nejvíce prospěje. A tuto smečku musí všude doprovázet. Po lese, po zahradě, ze zahrady domů, do obýváku k televizi, z obýváku do ložnice na noc. K tomu je pes tak inteligentní, že je schopen se od člověka učit. Pokud je pes platným členem smečky, nikdy s ním nejsou problémy. Ale pokud jde smečka domů a pes je vyhozen ven, nechápe to a nerozumí. Vidí, že smečka ho nechce. Pak se snaží dostat se do smečky a tzv. "neposlouchá" a je z něj příšerné a "nevděčné" (vlastnost lidská, ne psí) zvíře, zavřené na zahradě, samo - přestože nutně k životu potřebuje být se svou smečku. Zahrada je pro psa vězením je-li tam sám, kde časem začne mít psychické problémy a stává se pro člověka nesnesitelným tvorem.

Já osobně bych nikdy nedala (ani za milión) mnou odchované štěně k domu se zahradou. Ale do malé garsonky člověku, který umí se psem komunikovat a pochopil, co pes jako tvor obnáší, s radostí. Radila bych vám (a to bez ironie) pořiďte si 2-3 malé kozičky. Ale psa ne. Ida

Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: eva1
Datum: 03.06.17 16:31

Paní Ido,

Váš názor Vám neberu, ale nemyslím si, že každý pes, který je na zahradě u domu je nešťastný chudák. Měla jsem psa jak na zahradě ( nikdy mi nebyl nesnesitelným tvorem) tak v bytě, a proto vím, proč teď chci psa na zahradu.

Datum: 03.06.17 17:29
avatar

Já si zase myslím, že pejsek udělá oči, a bude vzat na milost. Až odejdou všichni do práce a do školy, tak si paní Eva ráda s pejskem u plotny popovídá, pejsek se stočí do klubíčka a chvilku se doma v koutku odpočine. Vystrkován ven násilím nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva1
Datum: 03.06.17 18:15

Tak teď jste to přesně vystihla :-D :-D Díky

Od: mon
Datum: 03.06.17 18:05
Co dal budete se psem delat? Krome toho ze s nim budou decka chodit na procházky do lesa? Jinak do vasich podminek by se docela hodil Chodsky pes, nekonfliktní plemeno, miluje deti, snadno cvicitelny. Má sice delsi chlzpy, ktere ale staci parkrat procesat, zadna složitost, jen v obdobi línání je to horsi, ale to skoro u vsech plemen.. Je to učenlivý plemeno takze muzete zkusit agility, sportovni kynologii, flyball, apod nebo jen tak ucit triky, nebo ho nechat behat vedle kola, plavani.. Ale určitě potrebuje kontakt s rodinou, takze ne aby byl vicemene furt zavrenej sam na zahrade. K tomu biglovi, je to lovecak a v lese vam i pres výcvik muze nekdy zdrhnout za stopou a urcite to neni pes na ubytovani na zahrade, potrebuje kontakt s rodinou..
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.