Vhodné prostředí pro rybyčky

Od: Datum: 19.05.17 20:16 odpovědí: 6 změna: 22.05.17 08:51
Dobrý den. Plním si dětský sen mít vlastní akvárium. Vzhledem k velmi omezenému prosturu může být ale pouze 80 l. Vhledem k tomu, že lepím modely lodí se považuji za šikovného a trpělivého. Proto si troufám na vytvoření prostředí tohoto typu např. http://zkraceno.cz/p3zc. Žádný hustý porost, x druhů rostlil, kořeny přes které samotné rybyčky nebude vidět, prostě "minimalismus", který se mi moc líbí. Nejsem si ale jistý, jestli není pro rybyčky takové prostředí právě stresové, když se nemají kam schovat. Jestli takové prostředí není jen na oko, ale ve skutečnosti byste ho nedoporučili?Co se týče rybyček, tak jsme přemýšlel nad black (gold) molly, paví očka, neonky, mečovky, pancéřníčky, případně jiné nenáročné.Děkuji za názor jestli je můj cíl správý nebo ne a mám se držet klasiky (rostliny, kameny, kořeny,...).Vláďa
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 19.05.17 20:29
avatar

Dobrý den, zkuste popsat, jak si akvárko představujete? Úplně bez "terénu" a rostlin? Rostlinky jsou dobré i pro udržení kvality a správných hodnot vody, pokud nechcete, aby se rozrůstali, sázejte je v květináčích, které pak zamaskujete. Věřím, že víte o syndromu nových akvárií a máte nastudováno o procesech, co se dějí v novém akvárku. :), nic neuspěchejte, rybky se Vám budou množit samy, jsou opravdu hodně nenáročné, ale dávejte pozor na přerybnění, obvzlášť v začátcích..F malém akvárku si nemůžete příliš "vyskakovat"...:)


doplněno 19.05.17 21:05:

Vůbec Vás nechci odrazovat, jen to bude asi trochu složitější, než si možná představujete, kobercové rostlinky vyžadují velmi dobré osvětlení a mnohdy dohnojování CO2. Osazenstvo, které jste vybral by bylo také nevhodné, všichni jsou to "kazisvěti" sem by se pak hodilo malé hejno nějakých teter, nebo neonek. Stačí malá nerovnováha a akvárko se začne zařasovat, nebo naopak díky málo živinám začnou rostliny odumírat.. Být Vámi, začala bych s oněco méně náročnými rostlinami, které snesou i začátečnické chyby a až si budete jistý, že víte, jak voda po jakém zásahu reaguje, co se děje, když rostliny rostou moc, chřadnou, žloutnou atd, pustila bych se do předělávání na takové layoutové akvárium, které se Vám líbí..


doplněno 19.05.17 21:07:

a přídete se k nám na web Rybicky.net a čtěte a ptejte se a chlubte se :) Doporučuji!


doplněno 19.05.17 21:09:

a přídete se k nám na web Rybicky.net a čtěte a ptejte se a chlubte se :) Doporučuji!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: smail
Datum: 19.05.17 20:33

Jak mé vysněné akvárko má vypadat jsem se snažil demonstrovat na přiloženém odkazu, ale asi jsem ho špatně zkopíroval. Takže ještě jednou


Od: smail
Datum: 19.05.17 22:29
Děkuji za odpověď. To jsem potřeboval vědět. I když osvětlení mám namyšlené údajně dostačující (Tommi LED LFL-CL-600 18w - 60cm,), tak s tím dohnojováním CO2 to už vypadá komplikovaněji. Mohu tedy poprostil o nějaký tip na "nekazisvětí" rybyčky krom těch terer, které se spolu snášení. S neonky počítám. Případně zaslat na ukázku foto nádrže začátečníka?Děkuji, Vláďa
Datum: 19.05.17 21:31

Já budu radit jako amatér, co si už přečetl něco v diskusích na netu.

80litrů je dost malé akvárium, takže se o ně budeš muset více starat.

Já si myslím, že rostliny v akváriu ti hodně usnadní udržování akvária. Takže bych část dna nechal zarůst rostlinami.

Dále plánuješ strašně moc ryb (na tvoji velikost akvária. Na diskusi jsem četl, že na kyždý jeden centimetr délky ryby je potřeba až 2litry objemu akvária. (takže když si představíš že ti black molly dorostou délky 5cm a budeš jich mít osm kusů, tak už máš přerybněné akvárium.

Kromě toho živorodky jsou (jak píší ostatní v diskusích) pěkný čuňata, takže ti budou produkovat hodně odpadu.

Čím více "krámů nastrkáš do akvária, tím méně prostoru zbude pro vodu a pro ryby.

A počítej hlavně s tím, že se akvárium musí zaběhnout, aby se tam zapracovaly užitečné bakterie. Takže minimálně měsíc musíš mít akvárium v provozu bez ryb a občas nasypat krmení. Občas musíš vyměnit asi 1/3 vody.

Vyber si dva nebo tři druhy ryb a ty do akvária po zaběhnutí pusť.

Taky opatrně s přinesenými rybami. Může se ti stát, že si do akvária s rybami přineseš nějakou nemoc a to pak není žádná radost.

A nejdůležitější: krmit menší dávky a třeba několikrát za den. A občas nechat několik dnů půst.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smail
Datum: 19.05.17 22:16

Děkuji za odpověď. Už asi 14 dní sedím 5 hod denně nad pročítáním různých článků a videí, takže jsem se už taky něco dočetl. Vím že 80l je málo, ale jak jsem psal, pokud doma neudělám zásadní stěhování nábytku, tak mám na akvárko pouze 1 místo a to dovoluje max. 60x35x40cm.

Hlavně mě zajímalo jestli i ten koberec přispívá k udžení klima, nebo to chce pouze ty rostliny.

Vše ostaní co si napsal je mi známé. I když ten poměr je 1 cm na 1 litr objemu :).

Vypsané rybyčky jsou jen nástřel těch mezi kterými bych mohl vybírat. Měly by být nenáročné, ale že patří mezi čuňátka jsem ještě nezjistil *smich*

Od: jofa®
Datum: 22.05.17 08:51

Já Vás možná nepotěším ale budu upřimný k vysněnému akvárku. Na pohled možná hezký, jak pro koho, ale absolutně nevhodné pro neonky. Vždyť vidíte, jak jsou z toho prostředí "mimo". Neonka musí mít tmavé dno, méně světla. nepřímé osvětlení a ne takto ji svitit. Je to pro ně stejné, jako kdyby Vás postavili na Sahaře doprostřed písku. To je paráda pro rostliny( určitý druh) , ale ne pro ryby. Jedině jak jsem posal vynikne hejno neonek. V tmavém prostředí prosvětlené nepřímo přes prostředí. V takovém prostředí žijí přirozeně, vynikne jejich neonové zbarvení a ne jako sardinky v otevřeném moři. Ostatní věci a nároky bylo již napsáno. Jak píšete , je to jen na oko.


doplněno 22.05.17 09:16:

Nastudovat se nechá mnoho, ale teprve vlastní zkušenosti poznáte co a jak funguje a naučíte se ty "správné" postupy a chov rybiček a akvária vůbec. Časem přijdete na to, že 80 l je žalostně málo a poohlídnete se po větším, s vnějším fitrem a další. Chce to čas a trpělivost. Přeji mnoho úspěchu a radosti z pohledu do akvária.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.