Divoká fenka

Od: Datum: 12.01.17 16:07 odpovědí: 15 změna: 28.01.17 02:13
Dobrý den mám půl roční fenku pražského krisaříka ihned co jsme si ji přinesli domu vybrala si za páníčka mého přítele, mě jen kouše a útočí na mě, bohužel teď přítel dělá v práci kde je od ráno do večera a pejsek je pro mě nezvladatelný, ale i kdž byl s námi doma dělala problémy všude nám čůrala a kakala i přes to že ji pravidelně venčíme vždy se vyčůrala až když jsme přišli domu, vše nám ničí okusuje nábytek, zdi a hlavě mě ničí prádlo v poslední době nám začala přes večer vybírat i odpadkoví koš i přes to že má pořád plné misky i dostává různé pamlsky. Zkoušeli jsme ji plácnout novinami i rukou i vecmi co nám rozkousala ale i tak to dělá znuvu už na ni nemám sílu a nevím co mám dělat prosím o radu
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.17 16:54
avatar
Musie holt vydrzet. Vychova psa neni na dva mesice, mimino taky nevyhodite z byti, protoze vsude cura a kaka. Nikdy netrestat rukou. Ty noviny jsou ok. Pokud neprestane, nevsimat si ji, ignorovat, aby vedela, ze neco udelala spatne.
Hlavni je ale duslednost. To prave znamena ne rvat a trestat, ale trpelive trvat na svem. Nakonec to fenka pochopi. Pokud ji tedy budete vychovavat.
A miska plna cely den je chyba. Stanovte pevne casy krmeni a ty dodrzujte + trochu granuli navic, kdyby mela opravdu hlad.
Ale predevsim - hrajte si. Mozna neni fenka vydovadena a nudi se. Je to mimino, ktere si potrebuje hrat a trochu utahat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pisalek2
Datum: 12.01.17 17:11
Právě to bych vživotě neudělala vyhodit ji :) snažíme se na ni nekřičet jen mluvit důrazně hraju si s ní každou možnou chvilku a hlavě když chodím se synem na procházky, tak chodíme za pejskama kde se celkem vyřádí ale stačí jí půl hodinky spánku a už zase řádí jibak děkuji za rady a rozhodně je využiji a budu doufat že se to zlepší :)
Datum: 12.01.17 18:55
avatar

Tak krysaříci jsou poměrně akční psi a vy máte štěndo, které není správně vedeno. Jak už bylo zmíněno, přístup k jídlu po celý den vás zbavuje jediné výhody k výchově. Jsou to pamlsky. Trochu mne zaráží, že vám nevadí tělesný trest, ale zvýšit hlas se neodvažujete. Já bych to prohodila.

V první řadě tedy začněte s výcvikem pomocí odměn, pochval a důsledného vyřádění - musí vypustit nadbytečnou energii. To je základ. Pokud uvidíte, že dělá něco, co nemá, houkněte (sykněte nebo mlaskněte) na ní právě tehdy. Později trestat nemá smysl. Za každou správně provedenou věc chvalte, povzbuzuje a dejte mňamku (něco malinkého, co miluje - kousek piškotu, masíčka...) Musíte si u ní vybudovat respekt. V žádném případě vás nesmí kousat!

Pokud si nebudete jistá, rozhodně zkuste vyhledat třeba psí školičku či cvičák. M.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pisalek2
Datum: 12.01.17 21:16
Hlas zvyšuji také ale spíš z důrazem ale marně, bohužel právě jak jsem psala že na mě útočí zkusím ji začít cvičit dobře vykonaný povel = pamlsek :) a ihned na jaře letět na cvičák bohužel někdy ta ruka uletí třeba když vám ve tři ráno přinese špinavou plýnku z koše a začne mi jí trhat v posteli tak to někdy uletí, ale zase né moc bych v životě nemohla pejska hodně uhodit dnes večer zkusím dát aspoň odpadkový koš někam víš a doufat že se na něj nedostane :) jinak děkuji za radu budu se snažit jak to jen pujde :)
Datum: 12.01.17 21:36

Neviem, či Vám to pomôže, ja som na radu chovateľa skúsil jeden trik a pomohlo to. Myslím, že v tomto prípade na rase a pohlaví až tak nezáleží.

Pes má inštinkt, podľa ktorého je podriadený vodcovy svorky (smečky). Ak sa cíti byť on Vašim pánom, bude kúsať a dávať najavo svoju nadradenosť. Ja som na radu chovateľa urobil toto:

Keď ma pes začal kúsať, urobil som výpad rukou proti nemu, prevrátil ho na chrbát a rukou som ho chytil pod krkom. neprestal vyvádzať, tak bolo treba trošku stisnúť. Až pochopil, prestal hrýzť a metať sa - poloha mu nebola príjemná a nakoniec pískol (zakňučal), čím uznal svoju porážku a moju nadradenosť. Pozor, určite nebiť, neudrieť rukou! Podobným spôsobom - chňapnutím pod krk dávajú najavo svoju nadradenosť dominantné zvieratá. Stalo sa to ešte niekoľkokrát, kým pochopil, že to nebola hra a naozaj ja som jeho pánom a nie naopak. Odvtedy jak ma vidí a počuje môj hlas, tak spozornie. Ale nemá strach, neuhne pred rukou ani nič podobné. Je to ešte hravé šteňa, nemá ani rok.

Neviem, či je to ten najsprávnejší recept, mám ho od chovateľa-cvičiteľa psov, ale u mňa na prílišnú roztopašnosť a divoké správanie psa zabral a rešpektuje, aj keď ho nijak necvičíme a neposlúchne úplne vždy alebo na prvý krát.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pisalek2
Datum: 13.01.17 08:36
Musím poděkovat teď ráno jak jsme vztávali začala mi trhat nohavice zkusila jsem tento chmat a pomohlo to otočila se a odešla ode mě si lehnout jako by byla uražená :) opravdu skvělá rada :)
Datum: 12.01.17 21:47
avatar

Určitě zkuste konfliktům předcházet - takže jak píšete, zabezpečit třeba ten koš. Ta pravidla už měla být nastavená. Vím, že všechna mláďátka jsou roztomilá, ale nedodržováním pravidel už od začátku si zadělaváme na problémy v budoucnosti. Třeba i tím lezením do postele. Zvládá povely? Zkuste se jí opravdu věnovat. Když dělá něco vámi nechtěného, jako napomenutí je lepší něco krátkého (třeba já používám "št! s tím, že š lze opravdu protáhnout a zní pro psa rušivě) nebo pokud nereaguje, tak při tom hlasitě tlesknout. Jde přece o to, aby se na vás zaměřila a přestala s prováděnou činností a zároveň na ní neútočíte. Přivolat, dát základní povel, který umí, popřípadě projet všechny a hned chválit a dát odměnu.

Vaše rodina tvoří smečku a pokud se ona po vás ožene, považuje vás za sobě podřízenou. To je špatně. Držím vám palce, určitě nepolevujte a rozhodně jí v ničem neustupujte. ;) M.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.17 22:08
avatar
Myslím, že byste měla zapracovat spíš na sobě než na pejskovi. Chybí Vám přirozená autorita.
Pejsek musí cítit z Vašeho hlasu rozhodnost. Pokud vydáte povel, musí být z hlasu poznat, že to myslíte vážně a musíte trvat na jeho vykonání. Pokud začne kousat, pak si s ní přestat hrát a nevšímat si jí.
A jak už tu někdo psal, krmit pravidelně ve stanovený čas, ne jídlo v miskách po celý den.
Za dobré chování chválit a odměňovat, za špatné kárat hned když to udělá.
Pokud je u Vás v rodině někdo, kdo to s pejsky umí, může Vám poradit, co konkrétně děláte špatně, když Vás s pejskem uvidí při práci nebo jděte na cvičák, tam poradí.
Moje mamka a sousedka se to třeba nikdy nenaučí. Povel vysloví tak, že si samy nejsou jisté jeho vážností a když pes nesplní povel, žádný stres. Dopadlo to ještě dobře, venku jako jediné z rodiny, nemohly psy venčit bez vodítka a nebyly schopné psa samy přivolat. Pes vždycky věděl, že zrovna tahle panička se prostě poslouchat nemusí..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pisalek2
Datum: 13.01.17 08:08
Všem moc děkuji za rady budu se tedy snažit co nejvíc podle vašich rad :) a zapracovat i sama na sobě a neustupovat doufám že to pomůže :) a že se zpleší dostali jsme ji jako dárek ale až teprve teď jsme se dozvěděli že jeji mamtka byla taky taková divoká takže i temperament má v rodině takže si začneme i víc hrát :)
Datum: 13.01.17 08:55
avatar

Máte štěně velmi temperamentní rasy. Nyvíc, maličké. Je maličké, je to hračka, ale je to stále pes, na kterého platí všechno to, co na třeba dobrmana. Výchova! Vedení! Výcvik (ikdyž jinak)! Nadřazená důslednost pánečka! Ikdyž laskavější, než na velkou rasu. *hej*Navíc, štěně hledá své místo ve smečce a bojuje o ně. Páneček, ono a až někde vzadu, skoro v nedohlednu jste vy. Tohle musíte změnit. Musíte zaujmout pozici šéfa. Psala jsem tady, jak mé děti pokousaly štěně. Všichni z toho měli srandu. Ale když bude potřeba, budete muset kousnout i vy. Do stehna! Musí vědět, že jste silná, že máte zuby a že šéfujete vy. Takového křehkého prcíka ani plácnout nemůžete. Jestliže ona má dominantní povahu, musíte to udělat. Musí vědět, kdo je bezbranný. ;) Tohle jen, když se znaží šéfovat ona. Jinak pochvaly, čtvrtičky piškotků jako odměnu. Chválit! Hladit! Odměňovat! Více než trestat. Protože ona vám nberozumí, je zmatená a zjišťuje, kam až může. ;) Zadejte do modrého, vyhledávacího okénka - pes čurá po domě - nebo tak podobně a vyjedevám spousta diskuzí. Můj pohled je takový, že štěně nechápe, proč se chodí ven, případně na co je lína. Vy mu to musíte vysvětlit.


doplněno 14.01.17 11:45:

To obracení na záda, to je až poslední. Pro psa je to velké pokoření. Tomu se raději vyhněte a použijte, když už nebude zbytí. To je moc dobré na velké psy. ;) Pana Desenského tady vzpomínalo mnohokrát mnoho lidí. A on také přiznal, že nekolikrát pokousal psa. (Asi nebude kousnutí jako kousnutí :-D)Je to ale taková jekože zkratka. Delší cesta je tudy, aby pes pochopil. ;) Když jsem s Andym dělala zkoušky poslušnosti, měla jsem v práci nějaké časově náročné řešení a tak s ním cvičila celá rodina. Takový ten dril: sedni, lehni, vstaň, k noze a tak. A on si večer vždycky lehnul na nohy toho, kdo s ním cvičil. Je zajímavé, že přes to všechno jsem já měla konečné slovo, já jsem byla ten, kdo je šéf. Když měl snahu vyskakovat, stačilo pár těchhle cviků a hned věděl, kde je jeho místo.;) Ale váš psík je ještě maličký, ale tím směrem se pomalu vydejte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pisalek2
Datum: 13.01.17 10:40
Dekuji za radu musím tedy říct že jak mi tady psaly lidé tak už zkouším a tedy za ty čtyři hodiny už trochu pochopila že já jsem pán když udělám zvuk pusou (kk) tak už ví že něco dělá špatně a přestane ale po chvilce se k tomu vrátí vím že to není na den či dva ale klidně na rok :( ale pán mi tady psal o chmatu na pejska otočit na záda a chytit pod krkem a musím říct že se ještě proti mě nepostavila jenom to chce opravdu pevné nervy a trpělivost :)
Datum: 14.01.17 14:27

Tak Vám teda držím palce. Určite, netreba používať silné metódy, keď postačia aj tie jemnejšie. Hlavne má Váš psík ohromné množstvo energie, ak bude mať dostatok pohybu aby ju zo seba dostal, bude oveľa pokojnejší. Tak všetko dobré.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.17 19:46

Hezký den,je ještě malinká a vše se teprve učí. Chce to trpělivost z Vaší strany. Naší fence trvalo 8 měsíců,než přestala mít doma nehody(hlavně s kakáním v noci,nevydržela a pokakala se). Ale měli jsme ji od jejich dvou měsíců a téměř hned pochopila,že když už se vykaká nebo vyčůrá doma,tak na jedno jediné místo k tomu určené. Dali jsme jí do předsíně ručník a naučili ji,že v případě nouze může močit a defekovat tam. A hned to pochopila,takže jsme nemuseli sbírat hovínka po celém bytě. Jinak za každé vykakání a vyčůrání venku dostala obrovskou pochvalu a piškot. Chodili jsme ji venčit každé 2 hodiny,takže nehod doma bylo minimálně. Štěndo 8 h bez čůrání nevydrží,takže pokud chodíte do práce,tak mu to odpusťte,uvidíte,že časem se naučí vydržet.

Co se týče ničení věcí i to štěňata dělají,jednak přezubují,takže si tak brousí zoubky a pak taky všechno chtějí očuchat,prozkoumat,vyzkoušet. Naše fenka nám okousala rohy od gauče,rozkousala kus lina,koš jsme museli schovat do koupelny,protože nám z něj tahala sáček s odpadky. Teď má rok a pár dní a už to nedělá. Pořád plná miska je nesmysl. Štěndo by mělo jíst 3x denně a ve stejnou dobu. Jinak trestat až po té,co něco vyvede,pokud ji u toho přímo nepřistihnete,nemá efekt. Protože ona neví,za co ji trestáte. Takže trestat jen když ji přistihnete při činu. Jinak štěndo potřebuje hlavně unavit,my jsme chodili na dlouhatánské procházky,občas jsme to riskli a pustili ji i na volno,aby se vylítala nebo jsme jeli na chatu,kde máme zahradu a tam taky běhala na volno a vyřádila se.

Takže se obrňte trpělivostí a pokud chcete štěndo něco naučit a socializovat ho,doporučuji psí školku. My jsme chodili na dva cykly a nemůžu si to vynachválit. Teď však aktuálně řešíme,že nám pes v noci nespí a kňučí. Takže všude je něco. Držím palce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vykuk*
Datum: 27.01.17 03:15

Dobrý sen, zkuste se dívat na Cesara Milana. Na netu nebo i v TV to někdy běží. On napravuje chovatele, aby miláčci poslouchali. Taky by nebylo na škodu, navštěvovat cvičák.Ani né proto, aby cupital krásně u nohy, aportoval ap, ale aby měl možnost být v přítomnosti jiných psů a různých velikostí, aby z něj nevyrost mrňavý nevychovaný zuřivec, co na procházce šílí z každého jiného psa. Normální psi se očuchají a rádi by se proháněli a hráli si spolu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.17 02:13
Na ČT1 jde v sobotu kolem 18 hodiny pořad Kočka není pes. Tam radí pan Desenský s problémy u psů. Myslím, že v jednom už odvysílaném díle, řešil něco podobného. Zkuste si to najít v archivu ČT1 nebo koukat na další díly.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.