Pořizování kotěte ke starší kočce

Od: Datum: 06.03.17 17:22 odpovědí: 5 změna: 07.03.17 07:56

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na vcelku častou otázku, ale uznala jsem že každého situace je přeci jenom jiná.Jsme kočickáři a pemýšlíme o pořízení koťátka, ale doma už máme asi 10ti letou kastrovanou kočku (něco mezi sibiřskou a mainskou mývalí, ale jen 3,5 kilovou) a 10ti letého kastrovaného maltézáka. Hodně lidí říká "počkejte až ta stará odejde", ale my to nechceme brát tak, že čekáme až zemře aby jsme mohli mit koťátko. Naše kočka pro nás vždy bude #1. Bydlíme v rodinném dvoupatrovém domě s velikou zahradou, do níž není volný přístup z domu. Kočka je samotářský typ, občas se přijde pomazlit ale většinu času někde zalezlá spí. Nehraje si, občas se uvolí po mě jakože hrabnout packou když ji ťukám praty před packami ale vypadá to že spiše ze soucitu. Pes ji občas prožene po domě, ale pokud se sejdou u krmení, nemají problém si vedle sebe sednout, takže usuzujeme že jí pes jen kamarádsky škádlí - kočka se nebrání, jen zdrhá. Na druhou stranu víme, že se kočka večer chodí kamarádit ven s kocoury ze sousedství, občas je dokonce vídáme sedět spolu pod stolem.

Můj dotaz zní, jestli si myslíte, že je možnost že se spolu s novým koťátkem sžijí (popřípadě s jakým pohlavím by se snesli lépe, my usoudili, že s kocourem). Samozřejmě víme o všech pravidlech, jako že starší kočka má být upřednostňována při krmení, hlazení a hrách, aby si nepřišla odstrčená a nahrazená, a že seznamování má být postupné a hodně se při tom starší kočce věnovat. V domě téměř pokaždé někdo z rodiny je.
Pokud by byl opravdu problém a kočky se nesnesly, můžeme kotě přestěhovat naproti přes dům k babičce, kde žádné jiné zvíře není, ale byli byhom rádi kdyby tato situace nenastala. Hlavní, o co nám jde je, aby jsme tím starší kočičce neublížili.
Děkuji předem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.17 17:26
avatar

Já si myslím, že tam, kde je dostatek místa pro to, aby ten, kdo se nechce kamarádit, měl možnost útěku, ústupu, úkrytu, tam by neměl být problém. Nikdo neví, jak si kočky "sednou", jak se jedna druhé "zalíbí". ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.03.17 18:03

Kočky jsou v tomhle strašně zvláštní. Také jsme pořídili ke starému kocourovi kotě-kočičku. Docela rychle si to mezi sebou "vyříkali" a teď ho ta mrňavá raubířka morduje až z něj chlupy lítají a on jí nechá, ale jen do určité chvíle. Pak si najednou sedne, ani packou se neožene, jen se na ni dívá a Eliška najednou stáhne uši a odklidí se. Zkuste to, měli by se sžít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.17 18:34
avatar

Nám vždycky starší kočky, když jsme jim nechaly koťata nebo přinesly mladší kočky, zdrhaly *nevi* Už bych to neriskovala. Nicméně musím uznat, že s touto zkušeností jsem se mockrát nesetkala. Že starší kočky zdrhají při ponechání potomstva, to mi někteří kočkomilové nejdřív nevěřili, než to slyšeli jinde. Nám zdrhly všechny. Před 15 nebo 16 lety jsme udali poslední 4 koťata a nechali si jen tu jednu (pak vykastrovanou) kočku, aby se nám to pořád neobměňovalo... zemřela nedávno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.17 19:01
avatar

Nová kočka je vždy vetřelec. Když je málo prostoru, bývá to horší, ale vy máte prostoru dost. Starší kočičce neublížíte, jen bude naštvaná. Ale jak dlouho, to už vám nikdo neřekne. Každá kočka je originál. Můžou si padnout do oka, nebo naopak do drápů, ale do zjistíte až časem. A ono sžívání může trvat různě dlouho. Co se týká pohlaví, ani tady nelze nějak poradit. Vše totiž záleží na povaze konkrétního zvířete. To je totiž asi to nejhlavnější. Můžete zkusit už při výběru kotěte brát zřetel na jeho povahové rysy, ale to většinou nikdo nedělá. Jen chytne to nejhezčí a hurá domů... Držím palce. M.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.03.17 07:56
avatar

Vzpoměla jsem si, ale jen trochu. Na tohle byla nějaká finta. Mám pocit, ale jen pocit, že se tomu novému, dříve, než se přesunulo, otíraly koutky huby a tváří, tam, kde jsou pachové žlázy, kterými kočky otíráním značkují. Pak se ten ubrousek přenesl, uzavřený, a doma se dal kočce očichat a otíral se o rohy nábytku, aby se pach přenesl. Stará kočka pak přijímala někoho, jehož pach už zná. Ale jestli a nakolik to funguje, to si netroufnu odhadnout.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.