Nemoci hus

Od: Datum: 02.11.16 17:28 odpovědí: 2 změna: 02.11.16 22:30
Poradi mi nekdo jakou nemoci trpi husa a jak postupovat pri lecbe? Jedna se o nemoc oci,jedno oko je postizeno vic,druhe min. Okoli oka je strupovite,z oka vyteka cira tekutina.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.16 22:20
avatar

Nejsem sice chovatelka hus, al egoogle ví všechno. Odpověď jsem našla téměř okamžitě. Měla by to být vápenka, běžně postihující drůběž i okrasné ptactvo. Prý mazat obyčejným stolním olejem a v okolí oka vytrhat peří, aby kůži nedráždilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kusk
Datum: 02.11.16 22:30

Svrab
Mezi chovateli znám jako vápenka nebo prašivina. Parazit, který sídlí pod pokožkou. Chovatelé slepic dobře znají zduřelé nohy slepic a silné vrstvy krustů na nohách, které slepice nejen svědí, ale bolí. Zároveň deformují prsty na nohou. Svrab má dva druhy, jeden napadá opeřenou kůži a druhý neopeřenou (běháky). "Péřový" parazit napadá jak kachny pižmové tak husy (husy jsou vnímavější). Koncentruje se na hlavě. Konkrétně zobák jeho okolí, oční víčka. Svrab "běhákový" zřídka napadne nohy husy. Oficiální důvod neznám, ale domnívám se, že na nohách se svrabovi nelíbí u hus díky tomu, že husy i kachny tráví dost často s nohama ve vodě a bahně a on se dusí. Vnímavé jsou hlavně housata, čas od času i kachňata (asi záleží na konkrétním jednici). Dospělá husa chytne svrab jen v silně zamořeném prostředí, dospělé kachny pižmové jsou odolnější. Obvykle napadá jen jedno oko a tím se dají první příznaky odlišit od jiných infekčních onemocnění, při kterých se objevuje otok a výtok obou očí a výtok z nozder). Typické také je, že zrohovatělá vrstva kůže deformuje víčka natolik, že jsou oči ptáka jakoby zapadlé. Bohužel výrazné deformace se někdy ani po léčbě již nezpraví a pták působí nevzhledně.
Právě díky napadání hlavy je léčba velmi problematická. Prvním příznakem, že husa chytla svrab, je podezřelé otíraní si hlavy a drbání. Obvykle také jemně slzí oko. Kůže začíná množením parazita tuhnout, až se vytváří na zobáku, pod a nad víčky silně zrohovatělá vrstva kůže. Jak se parazitovi daří, odlupuje se již odumřelá kůže a napadána je další vrstva. Násilné odloupnutí vede ke krvácení. Mnohem vnímavější jsou káčata a housata dokud mají na hlavě prachové peří. Nelze použít olej ani silnější toxické přípravky jako u slepic na nohou. Oči jsou velmi citlivé a stejně tak dýchací ústrojí ptáka díky nozdrám.

http://chov.drubez.sweb.cz/clanky/husy.html

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.