Změna chování pejska

Od: Datum: 22.10.16 13:51 odpovědí: 13 změna: 24.10.16 09:44

S pejskem chodím na vodítku a na volném bezpečném prostranství ho pouštím proběhnout, mnohdy se honíme spolu nebo s jinými pejsky a vždy na povel Ke mně přišel, někdy za to dostává pamlsek. Posledních 14 dní změnil své chování, přiběhne ke mně na metr, uličnicky se na mně podívá a zase odběhne, na povel nereaguje, ani na pamlsek, už několikrát stalo, že jsme vůbec nemohli odejít domů, protože se naprosto odmítal nechat se chytit a připnout na vodítko, vždy zase přiběhl, pzase odíval se na mně a zase běhal okolo, když to trvalo asi 15 minut, tak jsem musela požádat kolemjdoucí pískaře o pomoc a opravdu to trvalo dlouho. Vyčinila jsem mu, nejdřív jsem ho zvedla za kůži do výšky a pak ho přimáčkla na zem, ,jako to dělají čubičky se štěňaty. Včera se to opakovalo, vůbec jsem nemohla chytit, zůstali jsme viset na louce skoro půl hodiny, chytit se nedal, sice by za mnou šel, ale je to několikrát přes silnice a zastavit se u chodníku umí jen s vodítkem, přesto na povely Stůj a pak Volno nereaguje vždy, proto jsem si to netroufla. Když mi ho konečně jedna paní pomohla chytit, tak už jsem ho 2x švihla větvičkou, řekla fuj a to fuj se ještě opakovalo cestou asi 3x. A doma jsem mu umyla packy a poručila Na místo a řekla Zůstaň, jsi fuj pes. Domnívám se, že by mohl poznat, že se zlobím a nebude doma žádné hraní ani mazlení. Začala jsem s ním mluvit až ha pár hodin. Dneska se to ovšem zopakovalo a já už opravdu nevím, co s tím, snad mi nezbývá nic jiného, než ho nechat stále na vodítku. On je ale velmi hyperaktivní a proběhnout se potřebuje, ovšem s tímto chováním už si nadále netroufám.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 22.10.16 14:15

Dobrý den, jak je psík starý? Vypadá to na puberťáka co, zkouší, kdo vyhraje roli vůdce smečky :).. To nemluvení je pro psa opravdu největěí trest, chtělo by to si na něj udělat čas a na nečisto trénovat a možná vypozorovat proč to dělá.. Na pamlsek příjde? určitě bych doporučila i pár lekcí na cvičáku, kde ukáží jak s pejskem pracovat individuálně, takhle těžko říct, kde je vlastně chyba. :)

doplněno 22.10.16 19:19:

Taky v tom může mít maglajz, jednou se honíte ze srandy, pak nerozumí proč by podruhé měl přijít.. Každopádně bych důsledně trénovala na vodítku a z volnosti udělala jen privilegium.. Pejsek musí poslouchat, ať chce či ne.. Opravdu si ty čumáky moc polidšťujeme :/..

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.10.16 14:25

Pes rád běhá, vy ho zavoláte a přivážete, což se mu nelíbí. Spojí si: přijdu a už nemůžu běhat a teď navíc dostanu na zadek. Chodit nebude. Změňte pamlsky, psa nechte lítat, přivolejte, když přijde, pochvalte, dejte pamlsek, ale nepřivazujte. Dejte opět volno a do zblbnutí opakujte. On neví, kdy se půjde domů a zase začne chodit k vám.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.10.16 14:56

Je mu tři a půl, ale dosud měl dost běhání a vždycky přiběhl a zase byl dovolen běhat dál, několikrát, ale teď to opravdu zkouší a já nevím, co dělat, plrotože nep,řijde hnednapoprvé a neraguje ani na ten pamlsek.

Datum: 22.10.16 14:57

Souhlasím s předchozími odpovědi, nejlepší by bylo vědět, kolik mu je,, pak by se mohlo počítat s tím, že to je prostě puberťák :-D... Naše fenečka to občas také dělá, ale když prostě vidí, že se zlobím a jdu si už pro ní, tak přijde, navíc je malá, takže ji snadno dohoním *smich*... Ale možná že chce být déle venku, možná by pomohli častější procházky *nevi*...Přilákat ho třeba míčkem či pamlskem... Netrestat ho tím, že mu dáte na zadek, ale třeba jak říkáte, s ním chvíli nemluvit, třeba si ho nevšímat, aby věděl, že se na něj zlobíte ... Samozřejmě to zase nepřehánět ;)...

doplněno 22.10.16 15:00:

A když to nebude pomáhat, zkusit jít třeba na cvičák :)... Pročtěte si i toto : http://www.chovatelka.cz/clanek/jak-vycvicit-pejska *palec**palec**palec*

Datum: 22.10.16 15:10

dobrý den, podle mých zkušeností - když máte problém s přivoláním a nakonec psa "ulovíte", netrestejte ho - on nepochopí, že je to za to, že předtím neposlechl a návrat k vám si spojí s něčím nepříjemným, to není dobře... rada od "pckop" se mi zdá velmi rozumná - zkuste to... odměňování má vždycky lepší výsledky jak trest...

doplněno 22.10.16 15:13:

teď čtu ta doplnění - možná je opravdu v pubertě a zkouší to - pak by pomohlo víc ho zaměstnat, cvičit s ním, upevnit si tak autoritu

Datum: 22.10.16 15:21

Zdravím. Ajo, děláte jednu chybu. Zacházíte s pejskem jako s člověkem, ne jako se psem. Pes má své vrozené vzorce chování dané geneticky (to mají všichni psi stejné, jen povahu mají rozdílnou). Psí mozek si spojuje činnost s tím, co bezprostředně následuje. Začnu od:1) Když mi ho konečně jedna paní pomohla chytit, tak už jsem ho 2x švihla => to znamená - nechal jsem se chytit, dostal jsem nářez => příšte se chytit nenechám. 2)... se opakovalo cestou asi 3x => to znamená - nesmím jít vedle paničky domů => příště nepůjdu. 3) doma jsem mu umyla packy a poručila Na místo => to znamená - příště si nesmím nechat umýt packy, nebo ze trest půjdu na hambu. Živě vidím, jak ho příště všichni marně honíte na plácku. Po ulovení se nebude chtít hnout z místa, kdybyste mu (i s obojkem) hlavu utrhla, cestou domů se bude zpečovat nebo naopak táhnout, jen ne u nohy a doma vám zdrhne se zablácenýma nohama, hlavně se nenechat umýt. To jste ho naučila. Už víte o co jde? Správně je: (na povel už asi nepřijde) takže nenápadně chytit, krásně pochválit, podrbat a dát odměnu - a zase vypustit. Za chvíli zopakovat, třeba 4x. Aby si spojil => přijdu k paničce, dostanu pochvalu, dobrůtku a zase jdu běhat. Zrovna tak mu udělat příjemnou cestu, a zezačátku ne rovnou domů, ale vytvořit procházku plnou pochval a her a lumpačení. Doma hodně chválit za to, že čeká na umytí, s každým umývacím úsekem chválit jako blázen, až si spojí - umývá mě - jsem v klidu - jsem chválený - dostanu dobrůtku - je to fajn. A přestane to dělat podle toho, jak budete šikovná a trpělivá. Držím palce. :) Ida

doplněno 22.10.16 15:38:

Pokud chcete použít trest aby měl účinek (ne ránu, to dělá jen ubožák), tak musíte přesně ve chvíli, kdy TO špatné začíná dělat. To znamená: chce vám utéct od nohy - je poznat, když mu to bleskne hlavou - a je potřeba to blesknutí zrušit, nebo ještě když udělá první půlkrok => chytit za obojek a potrestat = stačí říct - NE a s trochou síly vrátit k noze. Tohle funguje, tomu psí mozek rozumí. Mlácení dávno po akci, je úplně na nic. (A dobře vím, jaký děsný vztek člověkem cloumá...).

doplněno 22.10.16 19:34:

Aja, věřím vám, že přicházel. Dospěl (po 3.roce věku), vyspěl a dopilovává. Vy ho musíte "přečůrat". V žádném případě nanabízejte pamlsky. Ty se dávají jako odměna po správném konání. Ne jako podbízení se! Tím v jeho očích klesáte. Teť fakt nějaký čas nepřivolávejte, nepřijde a bude stále déle otálet a užívat si, že má navrch. Zkuste nepouštět úplně navolno, ale přicvaknout k obojku dost dlouhý popruh s několika velkými uzly na konci, který bude pejsek tahat za sebou. Když půjde blízko vás, přišlápněte popruh (uzly nedovolí prosmeknutí) a tak ho ulovíte. Upozorněte na sebe - oslovte ho a pokud k vám poběží, honem použijte přivolání, pokud nebued chtít přijít, cukněte (cuknutí vnímá jako trest) a bez emocí si ho přitáhněte. Nikdy nechoďte vy k němu! Až dojde až k vám a sedne si nebo lehne, pochvalte (bez odměny - dobrůtky) a pak, zase pusťte a zas přitáhněte. Takhle si spojí, že stejně musí jít on k vám. Až to zvládnete, konejte podle původní rady.

Ohodnoceno: 7x

Datum: 22.10.16 17:44

Musím ale dodat, že on donedávna skutečně na každý povel přišel a teď jakoby laškuje a co mám tedy dělat, když ho půlhodiny volám, nabízím pamlsky a on noc, domů bez něj jít nemůžu

Datum: 22.10.16 16:18

Vždyť to děláte úplně špatně, v okamžiku, kdy se vám psa podaří chytit, ho přece nemůžete mlátit. Takhle ho jen odradíte, aby k vám příště přiběhnul.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.10.16 18:14

Oproti ostatním já jsem přesvědčená, že pes dospěl a teď zkouší. Ví, že už má navrch, že je šéf on, že vy jste velice laskavá a hodná a tak zkouší, kam až může. Nějakou větvičkou nebo řemínkem, jakože plác, plác, škaredý kluk, si postoj pevného a jistého vůdce smečky, nezískáte. Toto je problém všech mých kamarádek, které mají psa-kluka. Šéf je on a on také rozhoduje, kdy se půjde domů. Tohle psi, kluci dělávají hodným a laskavým paničkám, které věří, že když mu to vysvětlí, tak on to pochopí. Pes pochopí jiné věci, ale laskavé domluvy a tváření se zle chápe úplně jinak. Ví, že to je divadlo. ;) Mužští promiňte, ale toto je postoj chlapa, pro kterého je svět, domovem. Pro fenku je celým světem, domov. A její paní.

Ajko, jediným řešením je, mít dlohé navíjecí vodítko, naučit se ho používat jednou rukou a psíka navolno nepouštět. ;) A doma mu stále dávejte najevo, že rozhodujete vy. Kdy se bude jíst, kdy má opustit vaše místo na gauči, ža vás musí do dveří pustit a až pak může jít on. atd atd. Jakmile párkrát odpustíte, bude vás milovat, ale začne vám šéfovat,občas na vás zavrčí.

Datum: 22.10.16 18:33

Naprostý souhlas s @idanova - jen ještě doplním, že pes nemusí být puberťák, aby zkoušel, jak polevíte ve svém vůdcovském rozhodování. Prostě zkusí, jestli mu to projde. Proto se doporučuje s pejskem stále opakovat povely, přednost ve dveřích a pod. A pokud neposlechne na přivolání, opravdu netrestat. Jen být odměřená a dát mu lekci všech povelů, které zná ( aby si je připomněl, sklerotik ;) ). M.

Datum: 23.10.16 07:53

Vzpomněla jsem si na fígl, který vychází ze zásady, že se nikdy nesmí chodit za psem, ale pes musí přijít. :-D Otočit se k němu zády, postát, aby si toho všimnul, a pak pomalu odcházet. Zvedat nohy, aby si myslel, že jdete rychle pryč. Neohlížet se a občas tišeji zavolat. Nemusíte se bát, že neuslyší. Uslyší i tiché voplání z velké dálky! Po čase si dřepnout, nejlépe k jinému psovi a laskavým hlasem na něho mluvit a hladit ho. Neodolá! Žárlivost udělá svoje. Neuvázat hned, ale až po chvíli, až se k vám přidá, až si vás začne hlídat. ;) Toto jsem dělávala všem mým psům, když byli mladí a nechtělo se jim. Dokonce Dorce ne k jinému psovi, ale jen tak jsem si dřepla a šišlala do trávy "Čo to jééé, čo to přišlooo!" V mžiku se přiběhla podívat, s kým, čím ji chci vyměnit, když si mě našla ona! A jsem jenom její. Vyzkoušejte, funguje to. *palec*

Datum: 23.10.16 13:39

idanova *palec*, přesná odpověď:)

něco podobného na mě zkoušel náš nejstarší také. Tenkrát jsem nějak potřebovala upoutat jeho pozornost, jelikož dělal hluchého *bum*. Sedla jsem si na zem, čímž jsem upoutala pozornost a posvačila JEHO piškoty, čímž jsem upoutala pozornost 36x :). Idanova Vám dala naprosto dokonalou odpověď. A skutěčně i někteří dospělci mají občas pocit, že páníček rozhoduje špatně a oni by to zvládli líp ..

Datum: 24.10.16 09:44

No s těma piškotama je to dobrý vtip, to zkusím.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.