Slepice a zelenomodré skořápky (araukana)

Od: Datum: 17.09.16 20:54 odpovědí: 7 změna: 19.09.16 06:10

Máte prosím někdo z chovatelů zkušennost se slepicemi - snad Araukánky. Rodiče si pořídili slepičky ve stáří dnes asi 5 týdnů - jsou šedé žíhané, podle prodejky se jedná o tzv. Araukany. Uvidíme až dospějí, ale podle encyklopedie a pod., barva by měla být úplně jiná. Máte někdo zkušennost s naprosto šedými "araukánkami", které by snášely zelenomodrá vejce s údajně "méně" cholesterolem? , děkuji..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.16 22:07
avatar

Araukán je více barevných typů (rázů), navíc se v poslední době rozmáhají tzv. ameraukány a jejich různé varianty- hybridi araukán, kteří mají zachovanou zelenou skořápku, ale více snášejí. To, že mají vejce méně cholesterolu, je podobná povídačka jako to, že perličky vyhánějí potkany. Čili chovatelský folklor. :-D

Jinak s tím cholesterolem ve vejcích je to zřejmě jinak, než se dříve uvádělo (podle některých výzkumů je vaječný cholesterol neškodný a samotná vejce velmi prospěšná i ve větším množství). Podle čeho se budete řídit, se ale musíte pochopitelně rozhodnout sám/ sama.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.09.16 07:20
avatar
Ve krepelčích vejcích je taky méně cholesterolu. Když člověk sní jedno krepelčí misto jednoho slepičího Stejně je to i se zelenými vejci. Slepičky jsou menší, vajíčka tím pádem taky a tím v nich je i míň cholesterolu. Co se týče poměru obsahu k objemu vejce je to ale prašť jako uhoď.Krepelky nevyjímaje.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.09.16 12:55
avatar

:-D Myslím, že celkově mají ve vejcích nejméně cholesterolu ti drobní ptáčci-zpěváčci, třeba střízlík. Onehdy jsem takové malinké vajíčko (už vyschlé) držela v ruce - tam se toho cholesterolu opravdu moc nevejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.16 19:02

K plemenu slepic jsem se dozvěděl, že stejně nic nevím a zřejmě u toho zůstanu. S tím cholesterolem jsem to také věděl, proto ty uvozovky.., potřeboval jsem vědět, zda k plemenu patří zejména ta šedá barva.. přesto děkuji..

Datum: 18.09.16 19:16
avatar

Téměř všechna plemena slepic mají větší množství barevných rázů. Araukány jich mají obzvlášť hodně:

http://www.ifauna.cz/drubez/c…lanky/r/detail/7158/araukany/ v článku je tabulka různých rázů (ale ne všechny jsou v Čr považovány za standardní).

Co se týče těch šedých araukán - vypadají nějak takto (viz obrázek)? Potom to jsou modré, v Čr jsou normálně uznávané; mimochodem, je to poměrně častý typ - vedle divoce zbarvených a černých.

(adresa, kde byl obrázek vzat - http://chov-slepic.blog.cz/1112/araukany )

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.09.16 08:09

My máme hnědou žíhanou a ta má olivová vejce. Pak jsme měli černou a ta měla vejce hodně do modra.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 19.09.16 06:10
avatar

Před mnoha roky jsme dostali pštrosí vejce, celá rodina jsme ho jedli týden, údajně je bez cholesterolu, prý velmi dietní potrava to je :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.