Králíci a slepice

Od: Datum: 10.08.16 15:26 odpovědí: 8 změna: 14.08.16 22:40

Dobrý den, mohu chovat králíky ve chlévě ( v jedné místnosti ) spolu se slepicemi? Poslední dva roky se nám nedaří množit králíky a slyšeli jsme několik názorů o tom, že za to mohou slepice. Je to pravda? Má to na králíky nějaký vliv? Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 16:35

Dobrý den,

no to se mi nějak nepozdává.

Nevím tedy přesně, jakou představu o chovu máte, zda byste snad chtěl králíky chovat v jednom kotci, kde budou i slepice, to by dobrotu nedělalo, navzájem by se mohli plašit, ale pokud budou trochu mimo, tak by neměl být žádný problém.

Babička s dědou mají už předlouhá léta kotce s králíky a pod nimi normálně běhají slepice, a ne zrovna málo (20 slepic), byly doby, kdy měli i kohouta a problém s tím není žádný.

Strejda taktéž, tam dokonce ke králíkárně slepice i mohou, neboť jsou navolno a poslední kotce jsou skoro až na podlaze, a problém není.

I my jsme jeden čas měli v jednom výběhu slepice a kousek od něj byla králíkrna a problém s množením nebyl nikdy.

Myslím tedy, že slepice, pokud budou králíci zvlášť v kotci, na to vliv opravdu nemají.

Spíš bych to tipl na aktuální nebřezost samic (nejlépe zabřezávají na jaře, pak už je to horší), nebo je problém u samce (stáří nebo může být problém u něj - tzn. není schopen samice oplodnit)

Co přesně myslíte tím, že se vám nedaří množit králíci? To, že samice nezabřeznou, nebo mladé porodí a pak je požerou? A vy to dáváte na za vinu slepicím? Jak to je?


doplněno 10.08.16 17:06:

No, a ten chlév je kde? Nemůže být trochu problém s tím, že králíci jsou celý den ve tmě? I když ...to by taky vliv mít moc nemělo. Jak píše uska, začal bych se samicemi a samcem. Máte jistotu, že nejsou příbuzní, ani vzdáleně? Jak jsou samice staré, a samec? Zkuste si koupit, pořídit CIZÍ z nějakého mladého chovu.

U mladých králíků je potřeba dbát na čistotu, po narození kontrolujte hnízdo, mrtvé kusy dejte pryč, častěji kotec čistěte, podávejte výživné krmivo (granule), po jednom měsíci, zhruba, králíky přeléčete (poptejte se u veterináře po daném přípavku a přidávejte preventivně pár kapek do vody), králíky neodstavujte od samice příliš brzo, pokud je ještě kojí (měsíc i 1,5 měsíce u ní být mohou). Podávejte kvalitní přístýlku a seno (vlastní zkušenost - mladí králíčci konzumují nejprve seno a slámu), hlídejte čistotu vody (pokud se do ní některý vykadí, ihned vyměňujte). Trávu raději nepodávejte. Pokud začne některý "marodit", odstavte jej od odstatních, je-li to možné, ostatní přeléčete, celý kotec důkladně vyčištěte a častěji kydejte (králíci s oblibou požírají své/ cizí bobky, nutno zajistit, aby nesežraly ty infikované).

Dva vrhy na jednu samici za jeden rok je tak akorát, příliš ji nepřetěžujte, aby nebyla oslabena, měla by mít čas na odpočinek. Pořiďte si raději více samic.


doplněno 10.08.16 17:12:

Beru zpět, z toho, co jste napsal, to beru tak, že králíkárna je venku, tím lépe. Nemůže být problém s tím,, že samice zbytečně stresujete? Nedávejte je k samci stále, sledujte, zda došlo ke krytí, později ji hoďte k samici tak po týdnu, čtrnácti dnech, pokud bude samce odmítat, škrábat, měla by být (nejspíš?) březí. Některé samice si zároveň po těch 14 dnech stavějí (falešné nebo pravé? - u mě tedy zpravidla pravé) hnízdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman221
Datum: 10.08.16 16:47

Samice nezabřeznou a když už, tak celý vrh postupně chcípne. Králíci jsou v králíkárně a slepice jsou odděleny ve chlévě za oplocením ( 40 slepic ). Můžou slepice přenášet nějakou nemoc na králíky?

Od: uska®
Datum: 10.08.16 16:38

Předpokládám, že králíky i slepice nemáte pohromadě. V jedné místnosti být mohou, ale snad nemají přístup k sobě. Bývá to problematický chov protože ve chlévě od slepic je vlhko a to králíci nesnáší. Problém s množením by neměl být tento důvod. Máte kvalitního CIZÍHO samce i samice? Nemáte je příbuzný? Hodně záleží na krmivu, na výživě. V tomto období je problém připustit kteroukoliv samici, ale na jaře je to vysloveně brnkačka.


doplněno 10.08.16 16:40:

Kuba byl rychlejší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman221
Datum: 10.08.16 16:50

Samice připouštíme neustále, už od ledna a malé jsme měli dvakrát a jeden vrh přežil.

Od: uska®
Datum: 10.08.16 17:17

Takže chyba v samcovi nebude, ale odhaduji příbuznost se samicemi. Na co vyzdechají králíci? V jakém věku? Jsou zdutí? Mají průjem, přestou žrát a zdechnou? Nejedná se u vás o kokcidiózu? Dva vrhy jste již měl, že jeden vychcípal není vinna samice, pokud není přenašečkou nějakých nemocí. Na ní se to projevovat nemusí, ale při kojení to předává mladým.

Jinak kocidióza je nemoc špinavých kotců. Jak často a čím ten chlív dezinfikujete? Savo již nezabírá.


doplněno 10.08.16 18:14:

Proč zdechnou? Co jim je?


doplněno 10.08.16 18:17:

Králíčí mor? Ale proč to nepostihne staré kusy? Doporučuji:

Vše dřevěné spálit ! Stěny nechanicky očistit, vystříkat 2 x vápnem a pak teprve si pořídit nový chov od prověřeného chovatle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman221
Datum: 10.08.16 18:10

Kolem třech měsíců zdechnou.


doplněno 10.08.16 18:13:

Krmivo : seno, chleba, zrní. P.S : Ze dne na den umřou, aniž by jim něco bylo.

Datum: 14.08.16 18:58

Já si myslím, že ti králící mají buďto kokcidiózu nebo nevhodné krmení. Slepice na to vliv nemají. Taky ta hygiena je důležitá, aby třeba králící nedostávali seno znečištěné výkaly koček. Jednou jsem jako holka byla u spolužačky a zrovna zabíjeli králíky - to nic, my jsme je měli taky. No a když pak ten taťka dával vedle střeva z jednoho králíka, tak se to roztrhlo a bylo to plné červů a mě z toho bylo úplně špatně. Nic jsem neřekla, ale vím, že měli seno, kam chodily kočky, protože jsme si s nima hrály.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.16 22:40
avatar

Králíci také snadno mohou dostat červy, jak správně připomíná Dajka. Buď roup králičí, anebo také, ve znečištěném prostředí (viz slepice), to mohou být larvy much, které se jim klidně mohou zavrtat až do masa - není to nijak vzácné (a pro králíky to má fatální následky) ! Podle toho, že hynou ve věku okolo tří měsíců, bych to klidně tipla na ty červy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.