Může morče dostat lidskou nemoc?

Od: Datum: 31.07.16 13:49 odpovědí: 8 změna: 31.07.16 19:01

Dobrý den, mám problém a chtěla bych se zeptat, jestli může morče dostat lidskou nemoc. Já si morčata hrozně hlídám, vyvařuju jim napáječky, všechno ovoce a zeleninu umývám pomalu líp, než sobě a když si je vezmu do náruče a vím, že mě budou olizovat na krku a na tváři, tak se pečlivě předtím umyju. Když mi není dobře, tak si vezmu i roušku, aby něco ode mně nechytili. Teď jsem je dala bráchovi na víkend hlídání a přišla jsem na to, že jim dal neumyté jablko a lžičkou, kterou jedl meloun, tak jim ukrojil kus melounu a dal jim ho. Můžou něco dostat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rosa
Datum: 31.07.16 15:33

Můj názor je ten, že to trochu přeháníte a z přílišné "sterility" se snižuje imunita nejen u zvířat, to platí obecně. Vemte si, že přes léto mohou být morčata i venku ve výběhu např. na trávě (ta se předem nemyje), nebo někdo je chová i venku vůbec. Umývat klece, napáječky atd. a udržovat jejich čistotu, to je jasné + i to, že si člověk umyje ruce, ale pochybuji o tom, že by morčata onemocněla z toho, že někdy dostanou neumyté jablko atd. Taky případné bacily nejsou pouze na naší kůži, ale i oblečení, ve vzduchu atd. Měli jsme hodně morčat xx let, a nikdy nic od nás nechytila a všechna se dožila běžného věku (5-7let), celoročně jsme je venku neměli, ale přes léto ano.

Ohodnoceno: 4x

Od: xxxlisaxxx
Datum: 31.07.16 16:55

rosa: Děkuju Vám, já je ven nepouštím, trávu jim pěstuju doma, ale je pravda, že pokud Vám morčátka žila tak dlouho, tak jsou asi odolná... určitě Vám děkuju za sdělení zkušeností a radu.

Od: gjbj
Datum: 31.07.16 16:18
To, jak řešíte morčata, není normální. Dezinfikujete se i než sahate na lidi? Tohle zní jako případ pro psychologa. Od koho jste tohle odkoukala?
Ohodnoceno: 3x

Od: xxxlisaxxx
Datum: 31.07.16 17:04

Pokud nemáte co k tématu, tj. relevantní odpověď na můj dotaz, tak si, prosím, ušetřete své urážky. A když uvažujete, co je normální a vznášíte tuto otázku, zamyslete se v této souvislosti, jestli je normální bezdůvodně napadat lidi. Obsah Vašeho sdělení je možné říct i slušně. Jinak pokud jste si nevšiml/a, tak neřeším sebe, ale zvířata. Protože jsou to moji kamarádi a mám je ráda. A bojím se o ně, ne o sebe. Takže lidí se opravdu dotýkám úplně s klidem. Jinak taky zvířata mají jiné ochranné bakterie - jiné složení, než lidi a tak se zvířata nemocem, které nám nedělají problémy, třeba neubrání a můžou je zabít. Navíc morčata jsou mnohem drobnější tvorové, než člověk. Takže "lidské" bacily pro ně můžou být smrtelné i v malém množství. I když... u Vás bych možná o té desinfekci mohla zauvažovat...

Datum: 31.07.16 17:52

Hezká odpověď:) ale k dotazu... Myslím, že se morčátku nic nestane, lidské bakterie a viry jsou pro ně neškodné.

Chovám morčátka už dlouho, kolikrát jsem byla nemocná a mazlila se s nimi, mic se nestalo. Máte pravdu, jsou to citlivá zvířátka,obzvlášť na průvan, přehřátí, nedostatek vit.C, na střevní potíže apod...Ale to určitě máte načtené...

Taky jim umývám,zeleninu,travičku mám taky v truhlíku doma, takže nejste sama kdo je tady blázen*palec*

Je super, že i tak obyčejný hlodavec má takovou péči. Nemám ráda, když rodiče pořídí dětem morče a nejsou s to dohlédnout na péči o něj, kolikrát je to pro ně utrpení. Jsou to úžasní mazlíci!

Ohodnoceno: 1x

Od: simi®
Datum: 31.07.16 17:48

Jako dítě jsem často viděla v králíkárně spolu s králíky také morčata a to ´´údajně proto, aby morčata na sebe pochytala nemoci, které by králíkům ublížili s tím, že morčatům se nic nestane.Od té doby žiji v domění, že morčata jsou velmi odolní tvorečkové. Jedno morče jsem chovala jako domácího mazlíčka, moji dětskou péči přežilo bez újmi mnoho let, ale je to pouze můj neprofesionální názor a laická zkušenost,

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.07.16 17:57

To je právě omyl, morčata v králíkárnách byla, nebo jsou proto, že právě díky své citlivosti dostanou chorobu mnohem dříve než králík a chovatel může pak zareagovat než onemocní králík. Takový zvířecí alarm, samozřejmě morče pošlo:(

Datum: 31.07.16 19:01

Taky bych se klonil k názoru, že všeho moc škodí, tedy i hygieny - z důvodu snižování imunity. Nejsem žádný zkušený chovatel, morčata jsem měl jako kluk a jen dvě, ale vydržela mi téměř celou základku a stření školu, tedy s asi tříletou přestávkou. Z těch málo zkušeností vím, že morčata jsou skutečně choulostivá.Spíš než z nákazy nemocí bych ale měl strach ze změny prostředí a stravy. Stačil přechod ze suché zimní stravy na zelenou sezonní. Když bylo zeleného moc najednou, bylo vymalováno - nahnědo. O jedno morče jsme pak přišli právě hlídáním u příbuzných o dovolené. O morče bylo "bezva" postaráno - dostalo vlastní kotec v králíkárně a nádavkem zápal plic...

...mě budou olizovat na krku a na tváři, tak se pečlivě předtím umyju. OK, jen bych dával bacha na to, čím se myju a jestli jsem se dobře opláchl.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.