Přežijí to slepice?

Od: Datum: 24.07.16 14:04 odpovědí: 8 změna: 25.07.16 08:35
avatar

Dobrý den,

mám problém se slepicemi. Mám čtyři, říkám jim kamarádky, potvory, mrchy, moje holky, podle nálady. :-D Chceme jet s dědou na dovolenou. 10 dní na Sázavu, následně týden doma a pak na 12 dní do Bulharska.

O slepice se nikdo nemůže po dobu naší nepřítomnosti postarat. Nakonec nám jakousi pomoc slíbila jedna starší paní z vesnice. Ale mám z toho obavy.

Slepice jsme přestali večer zavírat a ráno pouštět. Paní by k nám prý 2 x denně nechodila, pouštět a zavírat. Spíš jenom na kontrolu. Kolem tunelu do kurníka manžel navázal vyčesané psí chlupy a lidské vlasy, které mu dala paní kadeřnice. Prý to odpuzuje kuny.

Další problém. Paní prý slepicím vymění či doplní vodu, dosype jim pšenici. Do pšenice přidáváme granule s vitamíny. Jinak jim ale prý nebude dávat nic. Štítí se toho, co se namáčí, hrnce od žrádla by nevymývala. Tedy jen to suché krmivo.

Slepice jsou zvyklé na namáčený chléb a pečivo, na šrot, vařené brambory, na podzim jim strouháme řepu. Manžel jim při sekání pokaždé přinese několik násypek trávy.

Nyní budou tedy jen o té pšenici. Zajímalo by mě, zda jim to nebude vadit, zda to přežijí jakž takž ve zdraví.

Existuje ještě nějaké jiné suché krmivo, které by paní mohla v době naší nepřítomnosti slepicím dávat na přilepšenou? Aby se jí to neošklivilo, ale zároveň aby slepice nestrádaly.

Nebo mám na těch 10 + 12 dní zbytečné starosti a holky to bez problémů pořežijí? Všem chovatelům pipek i ostatním děkuji za rady. *slunce* Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.07.16 14:17
avatar

Dobrý den. Já myslím, že se nemusíte obávat. Pokud budou mít opravdu dostatek vody a té pšenice, tak přežijí bez ůhony. My jim také dáváme namočené pečivo a trávu, mají to rády, ale sešrotovanou pšenici mě připadá, že mají nejradši. Jednoduše řečeno, pít a jíst budou mít co, jen nebude po určitou dobu tak rozmanitý jídelníček. Hlavně aby jim ta paní tu vodu a obilí opravdu dávala. My jim doléváme čerstvou každy den, protože ta nádoba je večer skoro prázdná. Navíc ve vedrech se i dost odpaří.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.07.16 14:25
avatar

- hlavně zajistit hodně vody - nějakou velkou vanu, koryto, lavory - dala bych je všude a zrní bych jim taky nasypala, kam by se dalo (ale, aby nezmoklo). Myslím, že ve Zverexu taky prodávají nějaké suché krmení pro slepice. Horší by byla ta kuna, nebo lasička. Škoda, že nebydlíte někde za humny !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.16 14:32
avatar
Zkuste a uvidite , o jidlo nejde oni si vzdy neco najdou. Se zaviranim horsi , pokud prijde selma tak neni co resit.
Ono 4slepice se daji vzdy koupit.
Nebo sehnat lepsi hlidani.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.16 14:47
avatar

Hlavně nezapomeňte ukázat, kde sbírat vajíčka.

Před x lety nám hlídali slepice prarodiče, krmili, vodu dávali, ale vejce zapoměli sbírat, vajec jsme měla plno rozšlapaných.

Dodnes to nepochopím, oni slepice měli také, takže věděli, že je potřeba sbírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 24.07.16 14:53

Klídek, slepice přežijí na pšenici a vodě. Nádoby na vodu nesmí být hluboké, viděla jsem utopenou slepici. Do nějaké nádoby dejte štěrk nebo písek, to aby samotnou pšenici lépe strávily. Máte-li prostornější (akorát) kurník, nechejte je zavřené uvnitř a máte jistotu, že o ně nepřijdete.

Při změně krmení se smiřte, že budete nějaký čas bez vajíček, ale časem se to zlepší. Jsou-li to slepice starší, tak bych je uklidila před dovolenou do mrazáku a po dovolené koupila nové.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.07.16 15:01
avatar

Jaguš, hlavně čistou vodu (pro jistotu mám jeden hrnec pod okapem) na suchém přežijí, pečivo jim namočte do kbelíku, plný kbelík, do druhého namočte pšenici, řepu v celku zavěste tak aby na ni dostaly, vyzobou ji dokonale, zrovna tak můžete navázat "kytice" z kopřiv ty sežerou i usušené. Bála bych se toho, nechat kurník nezavřený. Proč už nemáte automatické zavírání? Mohu jen doporučit a pokud nemáte kutila co to ukutí, prodává se cca za 3000. Kukaně máme vystlané senem a pokud není zrovna léto a nejsme na chalupě, jezdí se sem jednou za 5-7 dní, za zimu se max. 2x stane, že je nějaké vejce křaplé a nejvíc mě naštve, že musím ty zbylá očistit. Krásnou dovolenou a v pořádku se vraťte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.07.16 05:56
avatar

Děkuji, už nemám takový strach.

Slepice jsou ještě mladé. Koupili jsme je loni v dubnu jako kuřičky, začaly snášet teprve u nás. Nesou pěkně, denně tak 3 - 4 vejce. Tak je mi je líto zlikvidovat.

Paní je starší vdova, přes 70 let, ale velice čiperná, chodí /spíš běhá :)/ denně na procházku kolem nás se svým velikým psem. Tak slovo dalo slovo, prý se postará. Nabídla jsem jí za to všechna vejce, která si sebere a ještě něco přidám. Ona slepice nemá, tak se jí to krmení oškliví, proto uvažuje jen o vodě a suché stravě.

Vadí mi to, že slepice nezavíráme na noc. Nikdy jsem to nedělala. Až teď, když chceme pipky připravit na změnu. Snad to zvládnou, s těmi lidskými vlasy. Pokud to tedy není jen pověra.

Ta zavírací dvířka jsou pro nás na nic. Za tu cenu se to vyplatí pro velké hejno aspoň 20 slepic, ne pro naše 4 dorostenky. Navíc se občas stávalo /u známých/, že některá slípka neodešla na kutě včas a pak zůstala stejně v noci, chudák, sama venku. Tak o tom neuvažuju.

Jsem ráda, že jste mě trochu uklidnili. Měla jsem o ně strach, teď už je to lepší. Díky - Jaga.

Datum: 25.07.16 08:35

Naše slepice když přelétnou na zahradu, tak chodí psům na granule. Tuhle se nám podařilo koupit ve velké slevě kočičí granule. Holky se mohly utlouct. Tak když budou někde ve velké akci tak jim je kupte, toho se paní určitě štítit nebude. Na pití pro slepice používáme 5l kyblíčky od jogurtu, majonézy apod., to seženete v každé hospodě. Slepice dosáhnou do 2/3, takže když jich dáte 5 máte docela vystaráno.

Jo a kupte k těm vlasům ještě vanilkový stromeček do auta. Těmi jsme vyhnali kunu z chaty (na Sázavě). Fakt to funguje.

No a pak děj se vůle Boží...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.