Proč jsou psi s PP tak drazí?

Od: Datum: 27.06.16 14:26 odpovědí: 39 změna: 07.07.16 07:32
avatar

Dobrý den,

možná jsem jen laik a nemám ponětí o cenách psů, ale přijdou mi předražení. Chci pořídit anglického bulteriéra, všechny stanice, které jsem kontaktoval ale nabízejí cenu kolem 18 000 - 22 000. Napadá mě ale... za co vlastně? Rozumím, očkování něco stojí, zdravotní péče o štěňata též atd. Ale když fena vrhne 7 pejsků, čítá to kolem 130 000. Kolik z toho chovatel urve pro sebe? Podle me veškeré finance nebo většina stejně do psů nejde. Štěňata se rozprodají a majitelům zbydou už jen chovní psi třeba dva nebo čtyři. Hodně stanic se ohání tím, že pes bez PP je špatný, že je to podpora množíren a různých zdravotních problémů a že bulteriér za 14 000 je shit. Souhlasím s tím, že pro zdravotní predispozice do budoucna je vždy důležité mít PP a že množírny jsou odporná záležitost. Ale prostě za psa mi přijde přehnané chtít 20 000. Zavání mi to taky trošku hrabismem. Takže kdo hrabe víc? A nebo je opravdu péče o psy a chov tak nákladná záležitost?

Rád bych, kdyby mi to někdo vysvětlil, abych nebyl zaujatý a řekl si, že jsem jen neznalec :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.16 14:31
avatar

Proč jsou psi s PP tak drazí? Protože jsou za ně lidi ochotni tolik zaplatit. Prostě otázka trhu. "Výrobní náklady" s tím nemají nic společného.

Kolik z toho chovatel urve (?) pro sebe? No právě tolik, kolik jsou mu ochotni odběratelé zaplatit. Ani o korunu míň, nebo víc. Proč by měl prodávat psy lacino, když je může prodat dráže? Vy byste to dělal? Když se Vám to zdá moc, tak si ho prostě nekoupíte, není to povinné.


doplněno 27.06.16 14:58:

Samozřejmě, že je to biznis. Nebo si myslíte, že chovatelé chovají psy jen proto, že je to baví, a aby jich následně doma neměli moc, tak je rozdávají náhodným kolemjdoucím? Víte o čem je zákon trhu? Prostě každá věc má takovou cenu, jakou je kupující ochoten zaplatit. Když bude chtít chovatel příliš, nikdo mu psi nekoupí a on prodělá. Když bude chtít málo, bude mít menší zisk, než je možné a taky prodělá. Proč by to dělal? Že se Vám zdá požadovaná částka příliš velká je čistě Váš problém, holt si budete muset sehnat lacinějšího (ostatně já bych si za ty peníze psa taky nekoupil).


doplněno 27.06.16 15:09:

Vysoké ceny mi vadí u věcí k životu nezbytných (voda, potraviny, ošacení, doprava, energie...). Pes mezi ně rozhodně nepatří. A i když mám zvířata rád, k životu je nutně nepotřebuju. Takže když na ně nemám, klidně se bez nich obejdu. Určitě nebudu nazývat chování chovatele "hrabismem" jen proto, že dokážou vydělat víc, než já.

PS - za těch pár hrubek v předchozím doplňku se omlouvám. *hi*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.06.16 14:41
avatar

Takže je to v podstatě tak, jak si myslím. Jen byznys. Není žádná stanova, pro cenu psů, tabulka nebo jiný vzorec pro cenu. Prostě kdo si řekne 20 000, tomu dají lidi 20 000. Kdo řekne 9 000 tomu dají 9 000. 20 000 za psa mi přijde opravdu příliš. To si radši pořídím nějakého menšího třeba za 5 000 :D Zajímalo mě jen, zda jsou opravdu chovatelé tak chudí, že potřebují tolik peněz, nebo psi tak hodnotní, nebo lidi jsou jen chytří a vědí, na čem se dá vydělat

Datum: 27.06.16 15:08
avatar

Není to tak jednoduché. Bývalá kolegyně v práci měla chovatelskou stanici s jedním málopočetným plemenem u nás. Kromě toho, že s nimi museli absolvovat daný počet výstav, museli mít potřebná vyšetření, genetické testy, očkování atd., tak byli pod kontrolou kynologické unie, která jim stanovovala min. cenu za prodej štěněte, aby "neznehodnocovali plemeno". Nemohli si tedy psa prodat za jakoukoliv cenu... Něco málo k tomu, co které vyšetření stojí, je shrnuto zde

Nicméně my máme bezpapírového kavalírka od jedné chovatelky, která mívala papírové pejsky, ale kvůli náročnosti kolem chovu psů s PP, se tomu přestala věnovat. Přesto měla štěňata a našemu pejskovi bude v září 12 let. Sousedi na chatě oproti tomu mají chovatelskou stanici s tím samým plemenem a za těch 12 let, už se jim pejsci hodně prostřídali. Já mám za to, že jsou papíroví psy napříč plemeny prostě přešlechtění. Papírový pejsek AST sousedům umřel mladý na rakovinu a vůbec, když se tak podívám kolem a kolem, tak PP pes není garancí psa zdravého.. možná jen tak toho, že máte garanci dané rasy..

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.06.16 15:17
avatar

Souhlasím s vámi. Podle mě tohle šlechtění a míchání těch TOP krví je už moc. Jasně, nikdo nechce aby mu z bulteriéra štěněte vyrostl kříženec s pitbullem, ale ať mi nikdo neříká, že se nedá sehnat bulteriér bez PP do 12 000 (moje maximum kolik bych za něj dal) a klidně může vydržet 14 let, kdežto drahý pes za 20 000 může i přes průkazy a záruky, že rodiče jsou zdraví, zemřít dřív. Takže ano, chov je náročná záležitost, ale koho to baví, ten to dělat bude a nebude na tom ,,rejžovat´´. Takže podle mě chovatelé dost hází špínu na lidi, co prodají psa bez PP a zastrašují, že bez PP budou nemocní a náchylní apod, protože laik uvěří člověku, co má nálepku CHOVATEL a webovky s top desginem, že má pravdu a je lepší dát 20 000 :D

Datum: 27.06.16 15:12

a Vy byste prodala psa za 3.000,- Kč, kdybyste věděla, že Vám jiný kupec dá 19.000,- Kč? *zed*Magdon Vám to snad napsal srozumitelně. Je to otázka nabídky a poptáFky. Když si nikdo nebude kupovat psa s PP a všichni si budou brát psy z útulků, tak půjdou ceny za psy s PP rapidně dolů. Chovatel je obchodník jako každý jiný. Snaží se vydělat. Některému záleží na osudu "jeho" štěňat, jinému by bylo jedno, kdyby je za ty peníze semleli do sekaný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.16 09:43
avatar

Není to jaen nabídka a poptávka, ale také vysoké náklady. "papíry" na psa neleží na ulico. Přečtěte si výše píše coklit, dále tigra a jiní chovatelé. Oni su to lidi představují jak Hurvínek válku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 16:04

Tak já odpovím jako letitý chovatel (mám jiné plemeno než požadujete, malé, ale cena stejná jako u vašeho). Třeba pochopíte, co vše je v ceně štěněte obsaženo. Kdo chce chovat, musí si nejprve pořídit kvalitní fenu, fena ze zahraničního chovu štěně 1500,- EUR, pokud bude kupovat hotovou (uchovněnou) fenu tak okolo 2.200,- až 3.000,-EUR. Začínající chovatel si jako první pořídí štěně v ČR za cenu 20 - 25 tisíc. No a začne kolotoč, fena se musí nejprve uchovnit, což obnáší nějaké výstavy. Výstavní poplatek v ČR je okolo 1.000,-Kč za 1 výstavu. Mezitím se musí udělat zdravotní testy, ty má každé plemeno určené, většinou RTG kyčlí, loktů, očí,...no +- 5.000,- záleží na veterině. Pak následuje bonitace a pokud vám vše vyjde, tak máte uchovněnou fenu. No a za vše se platí,za zapsání chovnosti do PP, za vystavení krycích listů, za členství v klubu, ... .Pochopitelně o základech jako krmení a očkování nepíšu. Mezitím si zajistíte chovného psa a jedete na krytí - leckdy mimo ČR. Pokud jedete krýt ven, platíte na místě krycí poplatek (u našeho plemene +- 1.000,-EUR, pokud kreju v ČR platím za narozené štěně +- 3.000,-Kč - průměrně se rodí 3-4 štěňata). No a pak očekáváte den D, kdy se narodí štěňátka a modlíte se, aby bylo vše v pořádku a narodila se zdravá štěňata. Pokud nastanou komplikace znamená to císařský řez +- 8.000,-Kč, ale také může dojít k úhynu feny.

Dejme tomu vše bylo OK, máte zdravá štěňátka. Zajišťujete kvalitní krmení mamině, časem štěňatům. Zajišťujete očkování, odčervování,čipování, zapsání do plemenné knihy a vystavení PP - na štěně +- 3.500,-. Staráte se, nespíte (pokud fena nemá mléko tak krmíte co 2-3 hodiny ve dne v noci), v době porodu si berete dovolenou. No a pak se přiblíží doba odchodu štěňat k novému majiteli, pochopitelně hledáte toho Nej, jsou to "vaše děti, vaše vizitka chovatele".

A pak se najdou tací, co se ptají za co?, proč stojí štěně tolik peněz? ...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.06.16 16:14
avatar

Děkuji za vyjádření. Máte samozřejmě pravdu, že tyto všechny poplatky a vybudování chovu něco stojí. O tom žádná. Jsem rád, že mi to někdo vysvětlil. Ovšem nemůžete popřít, že kvalitní chov a všechny ty testy a předpoklady nejsou úplnou zárukou, že zrovna to štěně, které si vybere pán ,,A´´ bude zdravé a bude bezproblémové. Jak jsem psal výše, rodiče měli jezevíčka s pp a také nebyl žádný předpoklad pro nějakou chorobu, v 10 letech měl epilepsii a do půl roku uhynul. Měl vše, pohyb, správnou stravu, pravidelnou veterinární péči atd. Pak koupili bez pp a vydržel mnohem déle bez jakýchkoliv komplikací.

Datum: 27.06.16 16:27

Máte pravdu, 100% záruku že pes bude po celý život zdráv Vám nikdo nedá. Chovatel Vám doporučí štěně které se k vašemu stylu života hodí, pozná povahu, vidí eventuelní vady - také podle toho se určuje cena. Trochu tvrdé přirovnání - při narození zdravého potomka si také nemůžete být jistý, že bude zdráv celý život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 15:12
avatar

Většina to prezentuje tak, že je to jejich hobby, záliba a že psy milují. Z toho se dá usoudit, že ano chovám psy, investuji do nich energii čas i peníze a poté je začnu množit a štěňátka prodám. Ale to co mi chovné stanice ukazují je - ano milujeme psy a milujeme 20 000 za každého :D Největší hodnotu má to, co člověk děá a nic za to nečeká, nebo ne mnoho. Jasně, byli by hloupí, kdyby štěně prodali za 2500 ale také je 20 000 přemrštěná cena pro normální smrtelníky s úmyslem mít doma parťáka a supr psa a ne výstavní klenot s nejčistší krví *bzum* Takže ono to nebude asi o tom, že bez PP bude pes hluchý, nemocný a zemře. Rodiče měli jezevčíka za 8 000 a v 10 letech uhynul na epilepsii. Pak měli za 2500 bez PP a vydržel 16 let :D

Od: paw®
Datum: 27.06.16 15:39
Jen tak mimochodem. Aby chovka mohla pozadovat tolik musi mit odpovidajiciho psa a fenu. Pripadne jednoho z nich. Aby byl pes sampion, musi kit penzum vystav. To mate nemecko, rakousko, ... Pokud chovka psa nema, plati se za skok klidne i tisice eur. Takze do stenat dost vrazite. Kazde pak tetovani, cip,... Nejake naklady tamnjsou a ne male
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.06.16 15:20
avatar

Jak víte, že vydělají víc než já? :D Je rozdíl nemoct si psa dovolit nebo nebýt ochoten za něj dát tolik peněz ;) Bohužel pro někoho je 20 000 nutno, a z toho mi zavání spíš touha po penězích než po hobby a chovatelství, z kterého chce těžit úspěch radost a dobrou pověst a ne zlato :)

Od: annaa
Datum: 27.06.16 15:39

Předražená jsou jen módní plemena. Vyberte si jiné a pořídíte kvalitního psa s PP za polovinu. Za méně už to nejde, na tom by chovatel prodělal.

Také nechápu proč lidé za ta módní plemena tolik platí, já bych ani nechtěla stejného psa, jakých všude potkáte mraky. Mám méně známou rasu, psa s fantastickou povahou, je s PP a štěně stálo 7000,-

Někdo tvrdí, že nejzdravější jsou obyčejní voříškové, ono je to ale o tom, že o drahá přešlechtěná plemena, která pořídili za nehorázně vysokou cenu, lidé víc pečují, bohužel ale často k neprospěchu psa. Ta chemie litá na psa i do psa, konzervanty v granulích, časté koupání v šamponech atd a výsledek se časem projeví na zdraví psa. O ty české vesnické voříšky se nikdo tolik nestará, proto jsou zdravější.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.06.16 16:16
avatar

Jak s vámi souhlasím Ale zrovna bulteriér mi nepřijde, jako módní plemeno. Na ulici ho běžně nepotkáte, nebo alespoň já ne a že hodně cestuji. Většina lidí okolo vodí ven yorkšíry, jezevíčky, vlčáky, labradory, buldočky nebo třeba čivavy. A i ti jsou občas drazí až čumím :D A jak říkáte, ta přehnaná péče je občas spíš na škodu

Od: ksandyzlaty
Datum: 06.07.16 10:51
Takže,já zrovna bulika mám.Už třetího.Vždy s PP ,dokonce z té samé chovky,jedné z nejlepších.Už je mi zle z vyjádření osob,které o chovu nevědí vůbec nic!Speciálně u BT je vyloženě průser na něm šetřit,protože pak si pripravte desetkrát tolik na veterinární péči.Chcete li mít doma nevyrovnaneho nemocneho bulika,pak berte ty levnější,ale pokud chcete mít bulika jako já,zdravého,vyrovnaneho krásného psa,tak si musíte koupit skutečně bulika skoro za dvacku.A vyplatí se to.A ano,chov je opravdu velmi nákladný a stojí spoustu energie a času.A platíte pořád a pěkné dardy.Pokud máte chovnou stanici,tedy fenu,s kterou musíte chodit na vyšetření(drahá),na výstavy,když se ji chystáte najít ženicha,už jste investoval pěkný balík.A teprve calovat budete.A za nakryti kvalitnim samcem,který je samozřejmě plně protestovany,protože jinak by si rozumný člověk štěně nevzal,to je pěkná slupka.Třeba i 30.000,-.A platíte bez ohledu za zabrezne.Take potrebujete poradce chovu,kryci list.Nemuzete sparit jen tak někoho s někým.Za samcem jedete s fenou třeba i do ciziny.Potom péče za brezi fenu,ultrazvuky,kvalitní žrádlo.jestli si myslíte,že brezi fenu můžete krmit jen granulemi za pár stovek,jste na omylu,potřebuje pořádně jíst,maso.A když bulina porodi,čeká vás vzít si ve dvou dovolenou na dva měsíce.24hod denně litate kolem štěňat,hlidate aby fena nezalehla,pak utirate zadky,měníte čisté lezeni,vyprazdnujete(neumí to samy),pak to honite po celém baráku a chystáte furt jídlo.mám dvojčata a řeknu vám,že je to leharo proti tomu mít doma maličké buliky.Dva měsíce litate jak blbci kolem nich.oni nelezi na jednom místě.A také odcervujete,ockujete a testujete.Bulici musí mít baer,test sluchu,stojí kolem dvaceti tisíc.Tak teď si spočítejte jen ty čtyři platy o které ti lidé přijdou a ten baer.Stačí?A kde máte ten zbytek?Takže pokud byste opravdu měl možnost sledovat,jak dobrý a spravny chov vypadá,věděl byste,že ti lidé to musí velmi milovat,protože věřte,že byste do té rehole nešel,protože v podstatě žádný výdělek nemáte,jen se vám vrátí co jste do toho narval.Chov bulika je velmi náročný,třeba u jiných plemen je to jiné,resp určitě je.Podívejte se na KABT,klub,abyste věděl,co obnáší jen uchovnit a kolik to stojí.kolik stojí testy a že bulik jich musí mít spousty.Já bych do toho nešla,mít chovku,ani omylem.Musíte být nadsenec,protože vydelek vám to fakt nevrátí.Neděláte totiž nic jiného,žijete jen psy.Jsou to nervy a dřina.
Btw pokud nemaže 18000,-na slušného bulika,tak si ho vůbec neporizujte.kde vezmete peníze,pokud by potřeboval veterinární péči?Kdyby si třeba ublížil,vite kolik stojí zlomená noha?Kde vezmete na kvalitní žrádlo?Počítejte kolem 2000,. měsíčně.Prosím,rozmyslete si to,pokud nevíte co obnáší jeho chov a ještě jste se nedival ani na klub,nevíte,podle čeho se bulik vybírá a především nejste připraven za nej zaplatit,prosím,vyberte si raději plemeno,o kterém víte vic.Prozatím byste mohl zkusit útulek.Bulik navic vyžaduje zkušeného pána,takže opravdu to velmi dobře zvažte.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.16 07:32
avatar

Krásný dobrý den,

chci jen zareagovat na Vaše osočování. Zrovna teď jsem v kontaku s několika chovateli bulteriérů a nikdo mě neodsoudil za to, že chci nestandarda za levnější cenu. Že chci jen mazlíka a kámoše, ne výstavní trofej ;) Samozřejmě vím, že pes potřebuje kvalitní žrádlo atd. a také na to hodlám ušetřit a investovat do toho. Též ale souhlasím s tou variantou, že se psovi vaří maso a přidává se do něj různá zelenina, rýže, vločky apod. Známá takto krmí výstavní buldočky a mají nádhernou srst a nemoci se jim snad obloukem vyhýbají a měsíčně je to vyjde tak na 1000kč A kdo tu mluví o tom, že nechci pečovat o svého psa? Moje věta, že je přehnaná péče občas na škodu znamená to, že si myslím, že čím víc šlechtěný jakýkoliv pes a čím dražší je ten pes, tím občas nemocnější přešlechtěný pes. Ne nadarmo se říká, že nejzdravější jsou voříšci :-D A Vaše poznámka, že skončí na dvoře s kastrolem zbytků mne pobavila. Dvůr nemám, bydlím v bytě, a zbytky nemáme, vše se snažíme spotřebovat a nějak použít Tudíž pejsek bude žít normálně v bytě! Píšete, že je třeba zkušeného majitele. Jak se pozná zkušený majitel? Jak začínali chovatelé? Ti, s kterými jsem si psal/hovořil mi řekli, že také začínali s téměř žádnými zkušenostmi, že až časem věděli co a jak. Takže jednou se začít musí, navíc jak jsem psal výše, od mala jsem se o psy staral rodičům Takže si nemyslím, že bych nezvládl teď svého psa.

Ještě Vám chci poradit, že méně vulgarismů a rozčilování by Vám mohlo usnadnit život Vztek, zloba a klení ještě z nikoho neudělalo sympaťáka ani někoho, koho bych si měl nějak zvlášť vážit

Pěkný den a děkuji za názory a odpovědi

 

Datum: 27.06.16 15:49

charliebad,za naše jorkie jsme za každého zaplatili 15 000kč,ale máme jistotu,že nejsou z žádné množírny,kdy matka a otec bývají sourozenci nebo matka a syn./ a to ještě i v minulých liniích/.Starší Daya,13 let,ještě nebyla nemocná,mladší Yashenka ,5 let,také.Platili jsme za výbornou historii rodu,dobrý starostlivý chov,prenatální ,porodní a poporodní péči a opatrování.Navíc stojí za to, zjistit si všechno o chovné stanici,mít doporučení -reference od lidí,kteří si pejsky odsud vzali./až si pořídíte psa,sám poznáte,jak drahá je péče o nej/ní./

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 16:19
avatar

Ta jistota ohledně množírny je důležitá, souhlasím. Jsem rád, že máte štěstí a zdravé pejsky Jen jsem chtěl poukázat, že ne vždy je pes s PP za X tisíc záruka jistoty, zdraví a kvality a že někdy je pes bez PP téměř stejně ,,kvalitní´´ jako s PP :)

Datum: 28.06.16 09:54

chaliebad - můj příspěvek se netýkal pejsků bez PP,s těmi zkušenost nemám.Chovnou stanici mi doporučil známý z Primy,který má s touto stanicí výbornou zkušenost - což se mi potvrdilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 17:20
avatar

Víte jak psy miluji? Víte. Tedy nemyslete si, že jsem bezcitná. *hej* Kdo na to má, koupí si značkovou věc. Kdo nemá, zajde k Vietnamcovi. Mnohdy od toho Vietnamce "vydrží" stejně jako značka. Vy chcete značku. Když na to máte, kupte si značku. Pes s PP je značka.:-D Měla jsem dva značkové psy a teď mám "Vietnamského".;) Rozdala jsem body a vřelý souhlas s Magdon, Tigra, Paw.


doplněno 27.06.16 18:06:

Nedá mi to, musím vám napsat příběhy svých psů, třeba vám to pomůže v rozhodování. Koupíte štěně a nikde nemáte zaručeno, že ho uchovní a že z něho vyroste CAC nebo CACIB, třeba po tátovi. Nikdy nevíte, jak budou vypadat jeho potomci. :-D Adat, alias Andy, byl na výstavách výborný. Dokonce bylo konstatováno, že má dokonalou hlavu. Ale také špatné úhlení zadních končetin. Byl uchovněn a bylo po něm víc jak 30 štěňat. Mezi nimi pak nebyl žádný neschopný. Fenečka Hera, alis Bubu, byla na výstavách pouze dobrá. Byla uchovněna a byla po ní 2 štěňata, která přišla na svět císařským řezem. Byly to dvě fenečky. Oběma nevylezl jeden zub a tak uchovněny nebyly a já jsem nějaké peníze kupujícím vracela. A já jsem nechtěla, aby tuto vadu nesli další její potomci, protože ten chybějící zub byl v rodě, v nějaké její přízni. Stane se. *sok*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.06.16 23:57
avatar

Zdravím. Píšete, že jste jen laik a že si chcete pořídit anglického bulteriéra. Ráda bych se zeptala, proč právě anglického bulteriéra? Idanova

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.16 09:19
avatar

Dobrý den,

to, že jsem laik v přehledu cen psů a výdajů za chov neznamená, že neumím psa vychovat či se o něj starat (od mala jsem vyrůstal se psy, pečoval o ně) *ee* Už od 8 let jsem chtěl většího psa typu bull. Jednou k nám přijeli známí, kteří měli bulteriéra. Neznám přátelštějšího a akčnějšího psa. Od té doby vím, že tento pes je přesně pro mě. Líbí se mi povaha i vzhled. Je prostě boží *hi* Nejvíc mě na nich udivuje jejich lebka, jejich stavba těla a i to, že lidé je nemají tak často, že jsou kontroverzní a hodně lidí na ně ukazuje jako na kozy či prasátka, a přitom jsou tak zlatí. Zkrátka je jedinečný a povahou mě dost podobný, proto ho už řadu let chci, ale až teď když bydlím sám, si ho mohu pořídit (rodiče odmítali psa většího než jezevíčka).

Datum: 29.06.16 15:43
avatar

Zdravím ještě jednou. Potěšil jste mě, že víte, proč toto plemeno chcete. Že vaším důvodem není módnost ani touha po vyvolávání určitých obav u kolemjdoucích. Jsem přesvědčena, že váš pejsek bude fakt skvělý. Jestli můžu - z vlastní zkušenosti - poradit, dopředu si vyhlédněte nějakou dobrou psí školičku. Ne klasický cvičák, jak bývaly dříve. Pod odborným vedením si krásně, a hlavně bez žádných chyb, vychováte štěňátko už od nějakých 4 - 5 měsíců věku, a co je skoro nejdůležitější, ve skutečné smečce. Ve smečce volně pobíhajících psů, a ne jen celou dobu v kruhu na vodítku. Pejsek bude perfektně socializovaný a ve smečce šťastný. Zjistila jsem, že je daleko lepší jezdit se psem (v mém případě fenkou) na psí tábory, nežli na pravidelné výstavy. Není nic krásnějšího, než sledovat, jak se ten můj pejsek začlení do smečky, jaké finty použije (odkouká) pro postup v hierarchii, jakým způsobem dovede vyprovokovat přesně ty, s kterými si chce hrát a jak zodpovědně a důležitě "pracuje" na svém místě ve smečce. A to ve smečce nejen psí, ale lidsko-psí. Přeju vám, ať získáte bezva parťáka. Idanova

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hankadvorakova
Datum: 28.06.16 09:38

Psi s PP nejsou drazí :)

Vlastním fenu australského ovčáka s PP, chystám se založit chovatelskou stanici, máme několik povinných testů a vyšetření.. abych uchovnila fenu, dám vám příklad na sobě, na kolik mě to vyšlo a ještě vyjde

Pořízení stanice - 2000 ,-

Pořizovací cena psa: 20 000,-

Výstavy (chci ukázat psa do světa, lepší pro odbyt štěnátak, pokud se ta fena ukazuje lidem a líbí se jim)

máme přes 20výstav, včetně zahraničních - jedna výstava průměrně 2500,-

máme i nadstadartní očkování jako je tetanus (v blízkosti jsou koně) a fakt nechci aby mi na něj umřela + vzteklina, to nevím kolik přesně je

Abych ji uchovnila, musí mít genetické vyšetření

Vyšetření očí - 500 ,-
Oční katarakta - 1000,-
Protože Australský ovčák je pes bez ocasu, nebo se kupíruje, či nechává dlouhý, do některých států nesmí, moje fena je NBT (čili přirozeně krátká a není kupírovaná) má pro jistotu vyšetření - 1000 ,-

Australský ovčák je má ještě tzv gen MDR1 (reakce na některé druhy léků) další 1000 ,-

Vyšetření na dysplazii kyčelních a loketních kloubů - 4 000 ,- cca

Krytí - podle kvality psa - 15 000 - 40 000,-

DNA profil - oveření rodičů - 1 000,-

čipování/pes 500 ,-

Zkuste si to spočítat :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: punkhead
Datum: 29.06.16 06:46
Dobry den, zkusim vam to osvetlit jako chovatel psu s PP.
Vetsinou si drzim vice nez deset zvirat, momentalne z toho mam tri chovne psy a dve chovne feny. Fena muze mit stenata od dvou do osmi let, max jednou rocne, u me nema fena nikdy vice nez tri vrhy za zivot.
Krmna davka jednoho psa me vychazi kolem 20 Kc, coz za deset let, co tyto psy chovam, vychazi na cca 730 tis. na deset psu. To neni zase takova hruza.
Psu mam tolik, protoze do PP chovu se nehodi kazdy a uchovni se jen spicka. Ted jich mam chovnych "hodne", protoze se systematickou praci zvedla kvalita.
Clovek prodavajici zvirata s PP se musi vzdelavat. S kamaradem jsme za poslednich deset dni kvuli psum najeli 3000 km (kdyz nepocitam cesty pro maso). Chceme vedet, kdo ma nejlepsi psy, kdo ma nejlepsi postupy, co se da zmenit.
Nemala je investice do chovatelskych zarizeni, trojkotec me vysel na 50 tis., tech psu mam ale vzdy pres deset. Pro klid duse si radeji nevzpomenu, kolik stal ten zbytek a kolikrat se muselo obnovit to, co psi znicili.
Normalni clovek prijde ve dve hodiny z prace, kydne pred televizi, zboucha obed a nudi se. Ja jsem spocitala, kolik bych vydelala, kdybych se misto psu venovala nejake podradnejsi brigade za 70 Kc/hod. Kazdy den mi hrabani hovinek, uklid, krmeni, hrani se psy zabere dejme tomu 2 hod. Nepocitam celodenni akce a to ze jsem stejne neustale v kontaktu se psy. Pri uvazku 2 hod, 30 dni v mesici je to 504 tis. vydelku.
Za deset let to dohromady nedam, ale jen za minuly rok 1 porod sc-1 stene, zustalo doma-luxusni vydelek a penize do kapsy chovatele. Za veterinární naklady jsme si mohli stene koupit.
Nekolikrat rocne jezdime na zavody. Kazda akce vyjde s dopravou, prihlaskami a ubytkem kolem 5 tis.
Pominu to, ze nemam travnik, porad nekdo steka, podrizuju psum cely svuj zivot.
Proc bych mela prodat stene nekomu, kdo neni schopen a nema dostatek vule ukladat do pokladnicky kazdy mesic po dovu deseti mesicu dva tisice? Porizeni psa neni o otevreni www.bazos.cz a kliknuti na prvni nejlevnejsi inzerat. O takove zajemce nemam zajem ja, nechci pak stenata tahat z nevyhovujicich podminek, utulku, davat je dohromady apod. Kdo chce psa, musi neco obetovat. A to treba tech 20 tis. Jestli z toho pak neco jde do me kapsy, tak proc ne. Za to co o psech vim si to zaslouzim.
Proc dam taxikarovi 300, kdyz busem bych zajela za 30? Protoze si to zaslouzi. Jet taxikem je luxus. Vlastnit psa je taky luxus.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.16 07:12
avatar

A mě tak napadlo, že když mám ráda psy a mám jich tolik, potom nemusím chodit do práce, ale brát chovatelskou stanici jako moje zaměstnání. Tudíž si musím platit zdravotní, sociální, daně. Tedy, aby mi šel i měsíční plat po celý rok. Což při cenách a nákladech, psů i lidí, nezbytný automobil, asi moc nebude vycházet. Tady bych se toho bála.

Nevím, jestli to zde někdo již zmínil, ale pokud je vrh početný, tak se PP dává jenom určitému počtu prvních štěňat. Ty přepočetné jsou sice papírové, čisté, štěňata mohou být nádherná, ale bez papírů, tudíž levnější. Vlastní zkušenost s překrásným psem. Čistokrevný pes společník, ale ne na výstavy.

Ještě zareaguji na zadání otázky - počet štěňat krát suma za kousek nemusí odpovídat. Také může pejsek uhynout a je po výdělku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 09:22
avatar

A proč se dává prukaz jen prvním štěňatům? Není to proto, že o nadměrný vrh by se fena nemohla řádně starat? Já chovatel nejsem, ale pokud je tomu tak, tak ta přespošetný ště%nata ne že jsou levnější a měla by být utracena.

Jý samzřejmě nevím, jestli nekecám a pokud nekecám, může být mezi praxí a teorií rozdál, vždy%t kdo by měl to srdce utratit nádherná nadbytečná štěnata, ale je to taky jeden aspekt,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 10:27
avatar

Každá rasa má limit, kolik štěňat je uznáno. To proto, aby je fena dobře uživila.Aby neutrpěla ani štěňata, ani ona. Chovatelé nechají většinou všechna, nikomu se nechce ta nadbytečná odstranit. Proto PP dostává jen stanovený počet štěňat. :) No a pak jsou podvodníci, kteří třeba nemají chovnost nebo stanici nebo jiné důvody, kteří říkají, že štěňata jsou vpořádku, jen byla nadbytečná.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ksandyzlaty
Datum: 06.07.16 11:07
Placate nesmysly,žádný limit neexistuje už spoustu let.Udrželo se to jen jako vymluva mnozitelu.Papíry dostává každé stěně,i kdyby jich bylo 15.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.16 10:42
avatar

Pohanko, chovná stanice, to neznamená, že se chov psů stává zaměstnáním. Chovatelská stanice znamená, že původ štěňat je upřesněn. Když budete mít, třeba jako já, jen štěňata dvě, pak jejich jméno začíná na A. Alis a Alexandra z Černého stříbra. Kdybych v chovu pokračovala, pak by následovala další písmena. Když bych pořídila ještě jednu fenku, pak by písmena pokračovala. Tak jsem třeba měla pepřáka Adata ze Šternberské strže a pak černostříbrnou Heru ze Šternberské strže. :-D Tato stanice je zaregistrovaná, za nějaký poplatek, v Plemenné knize. A tam jsou také zaregistrována všechna štěňata. Jsou tam také všechny chovné fenky a chovní psi. Tam se také hlásí změny, třeba udělení chovnosti.:-D Nevím, jak je to dnes, ale dříve poradkyně chovu doporučovala krycího psa, protože hlídala nejenom dodržování standardu, ale také krevní linie a já nevím co všecko ještě. My jsme třeba dostali pejsky v Olomouci a v Prostějově. Je to věda.:-D Ten, kdo pojme chov jako živnost, pak je to o něčem jiném. Naštěstí neznám množírnu, ale znám špičkovou chovatelskou stanici s výcvikovým prostorem, ovečkami a spostou jiných záležitosí. Ale to je i o tom, že třeba majitelka jela na Štědrý den do Ruska, za krycím psem.


doplněno 29.06.16 16:29:

Pankhead, někde píšu o kráse? Krása? To je pohled a pocit každého z nás.

Ale když to tak vezmu jedním šmahem, je to o kráse. Je to o doloženi původu psa, určité rasy, kdy po celé generace bylä sledována, dodržena a doložena čistota DNA. Je to tedy krása, daná standardem dané rasy.;) Co je krása? Toto? Jo. Toto!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.06.16 18:58
avatar

Já to chápu, to jsem jenom odpovídala tazateli, proč jsou štěňata drahá v případě chovné stanice, která plní všechny povinnosti a standarty. A to byla jedna z možných variant. Člověk může mít i invalidní důchod a chovat psy pak bude vítaná, každodenní činnost, každý podle možnosti a lásky ke zvířátkům.

Ale souhlas, je to podle poptávky a nabídky. Pak jsou zase máločetná plemena, kterých je opravdu málo, původní šlechtitelé si je drží pod kontrolou a nedovolí velký, nekontrolovatelný rozmach. Třeba mě se líbila šiperka, ale také mám smolíka, je drahá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: punkhead
Datum: 29.06.16 11:44
Jiz tak 25 let, mozna dele, dostavaji rodokmen uplne vsechna stenata z vrhu, i kdyby jich bylo 20. Drive to platilo pro 6 stenat tusim, a to jen u nekterych plemen a nektereho typu chovu. Rodokmen neni o krase, jste uplne vedle.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.06.16 18:50
avatar

Aha, tak to bylo právě u toho československého vlčáka, byl asi sedmý a už bez průkazu. Když ho ale někdo viděl, tak říkal, že by získal plno medailí, byl nádherný, krásně zbarvený - stříbrný. Ta chovatelská stanice to musela vědět, když ho prodali bez papírů. Takže někdo se tím tenkrát řídil, nechtěli ztratit jméno - bonitaci. I když to bylo před 10 lety, dnes nevím jaký mají systém a podmínky..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: punkhead
Datum: 29.06.16 18:54
Spise jste se nechala utahnout na varenou nudli=obelhat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pohankaa
Datum: 29.06.16 19:42

Ne, nebyl to můj pes, to byl pes přítele a jeho dcery, já jsem ho jenom poslední roky opečovávala a v únoru dochovala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 19:05
avatar

Psa ani jiné zvíře nemám a ani nechci, takže mě se to netýká, ale 20 litrů bych za psa opravdu nedal...i kdyby měl papíry ze zlata.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: punkhead
Datum: 29.06.16 21:49
Výborně, alespoň se vytridil nevhodný zájemce o živého tvora.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.16 08:14
avatar

Ano, přesně, jak říkáte. Na druhou stranu jsme alespoň zodpovědný, což se o mnohých říct nedá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.16 11:25
avatar

PP vlastně znamená Průkaz Původu .. to znamená, že historie psa i feny jsou známé.

Pes bez PP není špatný - nevím proč by měl být - je jich spousta, já osobně měl dva psi bez PP, pokaždé od nějaké rodiny, měli fenu, tu nechali poskákat tak měla štěňata, oni si jedno nechali a zbylé museli prodat, němeli žádné zdravotní vady, umřeli vždy stářím. Teď posledního jsem bral s PP, od kamarádky, protože už 2x po sobě jsem měl jedno plemeno a chtěl jsem ho znovu a ona jej chová a zrovna měla štěňata a byl tam jeden pěkný tak jsem jej vzal, byl podstatně dražší, má sice PP, mě to žádnou výhodu nepřínáší, pes jako každý jiný.

Pro někoho kdo chce psa na výstavy apod. to může být podstatné. Pro někoho jako jsem já, kdo chce psa domů, na to aby s ním chodil na procházky a rozmazloval ho je to nepodstatné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.