Je toto užovka?

Od: Datum: 07.06.16 14:13 odpovědí: 12 změna: 08.06.16 19:02

Prosím znalce o posouzení. Dnes pes na dvoře naháněl nějakého hada, kterého zahnal mezi harampádí, co mám nachystané na vyhození. Díval jsem se na internetu na obrázky zmijí a úžovek a podle mě by to měla být úžovka, ale nejsem si jistý. Máme malé děti, tak chci mít jistotu, co to je za hada. Omlouvám se za kvalitu fotky, ale narychlo jsem hada vyfotil a pro jistotu jsem se moc k němu nechtěl přibližovat
Had byl tmavě šedý, délka zhruba 50cm (spíše bych si troufl tvrdit, že byl dlouhý okolo 60cm) a za očima (jak je vidět na fotce) měl had takové žlutočerné obočí. Jaké měl oči jsem si bohužel nevšiml. Jazyk měl ale na 100% černý-to vím určitě, protože ho měl pořád vyplazený a celkem nahlas syčelSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bour
Datum: 07.06.16 14:14

to je nějaký harampádí a pampeliška

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arny®
Datum: 07.06.16 14:23

Ale napravo od té pampelišky mezi tím dřevem vykukuje ten had

Od: bg
Datum: 07.06.16 14:31

Jak píší ostatní, na 90% obojková, ještě připadá v úvahu užovka hladká, i když ta nemá takovou kresbu za hlavou. Obě nejedovaté. U nás jsou hodně ty hladké, v některých zbarveních se zmiji celkem vzhledově blíží, ale poznat se dají bezpečně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.16 14:22
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.16 14:23
avatar

Podle popisu se jedná o neškodnou užovku obojkovou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.16 14:28
avatar

Zdravím, buď obojkovka (podle těch žlutých půlměsíčků na hlavě) nebo stromovka (která má občas světlé skvrny na hlavě také), je to dost blbá fotka. Každopádně se nemáte čeho bát ;) Zmije to není 100%.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 07.06.16 14:37

V České republice žije pohých 5 druhů hadů, z nichž jen jeden je jedovatý a sice zmije. Ostatní jsou neškodné užovky a sice hladká, obojková - to je ta vaše, stromová a podplamatá, poslední dvě vidět je vzácnost. Všichni hadi mohou kousnout, je to bolestivé a teče při tom trochu krve, protože mají zubů plnou hubu, ovšem droboučkých, sotva pár milimetrů dlouhých. Takže je to spíš jako větší škrábnutí. Zmiji poznáte podle štěrbinovité duhovky, užovky mají duhovku kulatou. Ani zmije nevypouští vždy jed, většinou jen na obranu kouše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.16 14:44
avatar

Měl jste odvolat psa a nechat hada, aby se odplazil. Kdyby to byla zmije, tak psa již kousla.

Zmije sama neútočí, naopak se snaží zdekovat. Pokud byste na ní šlápl v trávě, tak právě kousnutí je její obrana, záměrně nekousne. Zmije Vás nepronásleduje, neútočí, zůstává ležet a v nestřeženém okamžiku - klidu se odplazí do bezpečí se schovat. Největší nebezpečí uštknutí je při sběru lesních plodin, kdy na ni sáhnete holou rukou, nebo šlápnete nechráněnou nohou.

Proto se v lese dopručuje chodit s klackem a holí a občas udělat hluk, hadi se včas odplazí a schovají.

Jako malí jsme v lesích a na stráních hady, ještěrky pozorovali a nikdy se nikomu nic nestalo.

Také tipuji na neškodnou užovku. Nechte jí na zahradě hromadu kamenů, dřeva, vaječné skořápky, kde budou spokojeně vegetovat. Já mám radost za každou vážku, motýla, ježka, hada, žábu na zahradě, i ještěrku jsem tu měla. Vloni jsem chtěla odkutálet špalek na štípání dříví a ejhle, bydlela tam právě užovka. Moc jsem se jí omlouvala, že jsem ji vyplašila.

Nechte přírodě čas, většinou se člověka straní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.16 14:51
avatar

Jen doplním... každý had se snaží primárně zdrhnout, ale ti robustnější spoléhají i na dokonalé maskování. Takže zatímco užovky výhružně syčí, případě dělají mrtvolu, zmije (zpravidla) ihned kouše.

Zrovna v sobotu jsme byli na exkurzi do NP Podyjí ohledně užovky stromové, podařilo se nám vidět i chytit pár pěkných exemplářů. I to hraní mrtvolky jsme viděli *smich*, naprosto ztuhlá užovka, fakt by člověk řekl, že je tuhá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arny®
Datum: 07.06.16 20:03

Já jsem samozřejmě psa hned odvolal a zavřel, ale na dvorku nejsem pořád, takže nevím, jak dlouho si s hadem pohrával Potom jsem hada vyfotil a šel jsem dál, aby se mohl v klidu odplazit. Jen jsem se bál, aby to nebyla zmije, protože když by šly děti na zahradu, měl bych strach. Proto jsem se potřeboval ujistit, zda to byla úžovka.
Já jsem si na netu našel informace a myslel jsem si na 90%, že to byla úžovka. Zmátla mě ale jedna fotka, která byla u článku o zmijích (viz. příloha). Ten větší had na obrázku je zmije, jen nevím, proč je focená s tím druhým hadem, který je podle mě ta samá úžovka, co byla u mě na dvorku.

Datum: 08.06.16 09:13
avatar

Arny, to je přece jasné, aby byl vidět jasný rozdíl mezi užovkou obojkovou a zmijí:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arny®
Datum: 08.06.16 19:02

To mě sice také napadlo ;), ale ten článek byl pouze o zmijích a k článku byla fotogalerie. Minule jsem si ale nevšiml, že je u fotek popis *hi*, sice pouze v angličtině, ale je tam. Konkrétně u této fotky je napsáno "Vipera berus with Grass Snake". Takže teď je to jisté na 100%: zmije s úžovkou *zed*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.