Co je to za klíště?

Od: Datum: 30.05.16 01:06 odpovědí: 5 změna: 01.06.16 10:36

Dobrý den,

moc prosím o radu, dneska jsem na sobe našla klíště, které jsem již předtím několikrát viděla na svých kočkách. Jednalo se o miniaturní klíště, které se liší od ostatních "běžných" klíšťat. Je miniaturní ačkoliv je plně napité, má tmavěšedou až černou barvu. Nožičky má krátké a spíše všechny koncentrované k hlavě. Protože je opravdu malinké, je i velmi rychle napité a klasicky se nafoukne do malinké kuličky. Na rozdíl od běžných klíštat je pouze jednobarevné a nemá za hlavou žádný límec. Myslela jsem, že nebude problém si druh na internetu vyhledat. Ale vůbec se mi nedaří a fotografii jsem bouhužel nepořídila.

Nevíte prosím o co jde? Děkuji! Nedá mi to spát

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.16 02:13

Je to klíště, nejspíš na počátku vývoje.

doplněno 30.05.16 02:15:

Životní cyklus klíštěte zahrnuje tři stadia: larva, nymfa a dospělec. Z vajíček se vylíhne larva, která je velmi malá. Měří asi 0,8 mm a má jen tři páry nohou. Larva se většinou přisává na drobné hlodavce, z nichž po nasátí odpadne a poté se dostává do stadia tzv. metamorfózy (přeměny), kdy dochází k přeměně všech larválních orgánů na orgány vyššího vývojového stupně, kterým je nymfa. Ta už je o něco větší (1,2-1,5 mm) a má čtyři páry nohou. Nymfa se přisává na větší zvířata - zajíce, ježky, ale i psy, kočky a člověka. - viz odkaz https://www.kliste.cz/cz/vse-…otni-cyklus-klistat#komentare

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.05.16 18:58

Možná kloš jelenní , ten u nás byl hodně a byl jak špendlíková hlavička a těžko se vyndaval.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.06.16 08:59

Taky si myslím, že to je kloš jelení. Někdy se mu taky nesprávně říká létající klíště. Křídla sice má, ale usazením na hostitele křídla ztratí, která vlastně potřeboval jenom proto, aby se k němu dostal.

Datum: 01.06.16 09:29

Souhlas s tigrou, je to larva klíštěte.

Datum: 01.06.16 10:36

Tazatelka neuvedla z jaké oblasti ČR pochází, pokud je odněkud z jižní Moravy mohl by to ještě být Piják lužní . Ten je klíštěti hodně podoben a také se drží přisáté několik dní.

Naproti tomu Kloši sice koušou, ale sají pouze cca 15 minut. Na hostiteli se přidržují háčkama na nožkách.

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.