Jaké je vhodné plemeno?

Od: Datum: 16.04.16 15:59 odpovědí: 10 změna: 17.04.16 09:50
Zdravím.. Mám problém, bude mi 19 let a rodiče mi dříve nechtěli dovolit psa. Teď mi konečně řekli, že se mám rozhodnout sám, jenomže mám problém najít pro sebe vhodné plemeno. Pomohl by mi prosím někdo najít kompromis mezi těmito uvedenými body? Mně osobně by se nejvíce líbil dobrman, co na to říkáte?
PS: děkuji za upřímné názory
- 19 let
- plánuji studovat VŠ
- bydlím s rodiči v bytě
- v létě ale jezdíme na prázdniny na chatu (celé prázdniny a je to rodinný dum se zahradou)
- nevim jak dlouho budu s rodiči v bytě
- mam rád párty
- psa bych bral treba na grilování a tak kde by bylo více lidi a samozrejme nekdo i opilý
- v zimě by snama jezdil na hory (ovšem jezdíme na lyže kazdy vikend, protoze delam zavodni lyzovani)
- psa bych bral casto na kolo protoze hodne jezdím.. (40-70km)
- pres tyden bych se psovi mohl věnovat ráno a odpoledne po skole, ale žádné dlouhé procházky by to nebyli
- na chatě má babička fenku, se kterou by se muj pes musel BEZPODMÍNEČNĚ SNÁŠET
- chtěl bych psa, ale i co hlídá a k uplne cizím lidem je ostražitý
- dobrý vztah s dětmi (mám malou sestrenku)
Psa co by toleroval moje výlety a chtel by semnou jezdit na vodu, být happy semnou, ale zároveň aby taky hlídal (spíše se ozval) ale pak také snášel období, kdy bude sám zavřený v bytě a nebudu se mu moci tolik věnovat
Za názory a návrhy plemenděkuji ☺

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.16 16:38
avatar

v cca 18ti jsem si poridil psa (a nejen kvuli nej odesel z domu) a ten po par letech stejne zustal a dozil u rodicu protoze jsem jel do Prahy a ven za praci (musite pocitat s tim, ze ten pes jeste ve vasich 35ti bude nazivu), od te doby jsem tu chybu znovu neudelal, ikdyz mam ted dum a zahradu, ale fakt nevim, co bude za 15 let, a jestli v evrope zustanu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 16.04.16 16:50

Sorry, kámo, ale vychází mi jedině plyšák...

- se studiem VŠ se to těžko kloubí, pes se neptá, jestli máš čas ho vyvenčit
- nevíš jak dlouho budeš s rodiči, kdo se postará o psa, až budeš sám a celej den mimo domov
- psi moc párty neholdujou
- pokud budeš brát psa na grilování mezi opilce, může se stát, že ho v opilosti nevědomky sežerete taky
- hory většině psů neprospívají, náš buldoček jednou omrzl na Klínovci po deseti minutách
- 70km žádný pes neuběhne

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 16.04.16 16:52
avatar

No, první, co mě napadlo, byl pes plyšový - ale ten nesplňuje podmínku ostražitosti...

Potřebujete univerzální plemeno, takový NO může zvládnout plno z těch věcí. I když v určitém věku už bude rád, že na to kolo pojedete sám. (A hlavně v létě, tam bude rád spíš u vody...)

Pokud se musí snášet s fenou, větší pravděpodobnost úspěchu budete mít u psa. Feny se někdy (často?) nemusí, zvlášť když musí sdílet prostor. (Vlastní zkušenost.) Taky počítejte s tím, že nikdy nebudete mít 100% jistotu, že se snesou. Můžete pro to něco udělat, ale výsledek nelze zaručit. (Hlavně z pohledu babiččiny fenky, pokud je na chatě ona doma; byla tam dřív...)

Pokud psa nemůžete brát na dlouhé procházky (ono živé zvíře potřebuje zaměstnat i ve dnech, kdy Vy nemůžete, fakt), tak musíte mít čas si s ním pohrát. Prostě aby měl aktivitu, klidně mentální. Jak pes vyroste z puberty, mnohým stačí, aby byl někdo okolo, ale musíte se mu věnovat. Hodit míček, "pokecat", poňuchňat, pohladit, poprat se o hračku a tak. Ne 10 minut.

K tomu dobrmanovi - první pes, žádné zkušenosti, to zavání průšvihem. Dobrman je pes pro jednoho pána, pokud pose*ete výchovu, nikoho k Vám nepustí a může být nebezpečný.(Taky vlastní zkušenost. Měli jsme jednoho hlídače, který nás nepustil domů, protože si ho vychoval někdo jiný. Byla to síla: jakmile byl pán v dosahu, pes vyjížděl, agresivní jak blázen, pomalu jsme nesměli na zahradu.)


doplněno 16.04.16 16:55:

Koukám na radu od "jezevce" a teprv mi to dochází, těch 40 - 70 km jste myslel v celku, ne týdně? Hm, tak to fakt ne-e, i kdyby to byl chrt. I naší hyperaktivní ovčandě v době její nejlepší kondičky stačilo pár kilometříků na bruslích a byla paf, nehledě na litry vody, co k tomu vychlemtala.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.16 16:56
avatar

Omlouvám se, ale považuji tento dotaz za opožděný apríl.

Na to, že je Vám 19 a budete studovat vysokou školu jste v tomto naivní, opravdu si myslíte, že Vámi uváděný dobrman /ale i jiný/ uběhne přes 50 km vedle Vašeho kola?

Jinak Vy jste jenom v těch požadavcích tak přísný, že kterýkoliv pes by byl u Vás chudák. Pro člověka je pes přítel, věrný druh, ale nastavené požadavky odpovídají psu - robotovi.

Jinak, ať si psa ,,BEZPODMÍNEČNĚ,,*bzum* vyberou rodiče, protože ti s ním budou nejvíce a případně ho dochovají a snad i ten vztah k němu budou mít lepší.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.04.16 18:50
avatar

Kupte si od Čapka knihu Dášenka, čili život štěněte. To bude to nejvhodnější plemeno do vašeho bytu. Knihu uložíte do knihovny, občas ji oprášíte. Jako na párty si tu knížku vzít můžete, i na hory, na chatu, klidně i na tu vodu. Tato kniha má velmi dobrý vztah k dětem, je i pro ně určená a s fenkou se taky snese. Anebo jak tu už někdo radil, si pořiďte plyšového pejska. Taky dobrá volba.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 16.04.16 19:29
avatar
Všichni už trefně odpověděli. Já ještě doplním k těmto bodům:
na chatě má babička fenku, se kterou by se muj pes musel BEZPODMÍNEČNĚ SNÁŠET
- chtěl bych psa, ale i co hlídá a k uplne cizím lidem je ostražitý
- dobrý vztah s dětmi (mám malou sestrenku)...
...to nesplňuje plemeno, nýbrž jednotlivec. Nikdo vám nezaručí naprosto bezproblémového dokonalého psa.
Nemůžete ani vymýšlet, co budete společně dělat. Spíš promyslete, co bude pes dělat, když spolu nebudete. A vždy počítejte s tou nejhorší variantou. Protože vaše plány jsou jedna věc, potřeby psa věc druhá. Mona
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 21:35
avatar

Jakube , myslím si že rodiče vám dali možnost rozhodnout zda psa ano či ne . Nezodpovědnějí by bylo rozhodnutí - prozatím žádného. Jste mladý, studujete a máte spoustu koníčků, věnujte se raději tomuto.

Každopádně , než se rozhodnete odpovezte si na několik otázek .

1) VŠ koleje - kam se psem? Na koleje nesmí a do pronájmu se psem - výrazně vyšší nájem :(, pokud vůbec nájem se psem seženete.

2) po škole , pokud budete chtít na zkušenou do světa : kam se psem? Víte jakou budete mít práci? Budete na něj mít každý den dostatek času? Bude vaše slečna ( budoucí ) chtít bydlet se psem?

3) vážně plánujete všechny příští prázniny trávit s rodiči na chatě? I za 7-8 let?

4) párty fajn , ale jen venkovní, a nikdo vám nezarucí , že zrovna váš pes to bude dobře snášet ( to není o rase , ale o povaze). Pokud to s ním nepůjde , tak kam se psem?

5) lyžování , to si představujete, že za vámi bude běhat nahoru dolu? To by nešlo , ani kdyby jste jezdil na běžkách . To byste zničil za víkend i zdatného psa.

6) 40- 60 km - neuběhne žádný pes .

7) nějak mi v tom vašem výčtu chybí cvičák, procházky , psí sporty.atd..Víte , než se vychová ze štěňěte dobrý a spolehlivý pes , tak to trvá téměř dva roky .U velkých plemen se fyzická dospělost bere od 18 měsíců , do té doby rozumný chovatel nedává psovi příliš velkou fyzickou zátěž,psa by zničil.

Jakube , pes se dožívá 10- 15 ti let , po celou dobu svého živote je závislý na svém člověku. Zvažte, velice zodpovědně, zda je vhodná doba na pořízení takového závazku. Jste na startovací čáře vašeho dospělého života , a nemůžete vědět co bude za rok či dva , zda se budete moci o psa starat? Bohužel se dnes a denně setkáváme s tím , že mladí lidé si v dobré víře pořídili psa ,a práce , škola a rodina je donutili se psa vzdát a pak je velký problém , kdy dospělé zvíře nechápe proč je najednou zavřený sám , nebo proč se ocitl v útulku, nechápe co provedl , že ho páníček nechce .Koukněte jak velké množství inzerátu typu : Daruji psa z rodinných důvodu ,,je. To je většinou tento případ.

Minulý týden si přivela známá psa z útulku,jela si vybrat a našla psa, kterého znala z ulice , páníčel jel za prací do Anglie.

Neříkám , že zrovna vy byste se psa takto zbavil , ale píšu to proto , abyste si uvědomil , že pořídit si psa je také rozhodnutí se některých věcí vzdát a nést odpovědnost za něčí život.

Neporadila jsem sice s vaším dotazem , ale zato upřímně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 21:40
avatar

Naopak, poradila a dala jste si práci hodně věcí vysvětlit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 21:51

Domrman se vám možná líbí, ale není to plemeno do rukou začátečníka, který navíc od začátku ví, že na něho nebude mít čas. Zadělal byste si na pořádný malér. Jinak na párty pes nepatří, na lyže taky ne. Na kole jsem viděl nosič na řidítkách nebo dětský přívěs, v kterém vozili pejska, malého. Být vámi, domluvím se s rodiči, aby se oni pořídili psa a vy si ho můžete půjčovat. Vy totiž sháníte hračku, ne živého tvora, za kterého budete nést odpovědnost. Svého si (ne)pořiďte až budete mít jasno ve svých prioritách.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.04.16 09:50

Jakube asi vás zklamu, ale vašim požadavkům neodpovídá žádné plemeno - věřte mi, aktivně chovám psy 30 let. Z vašeho popisu mám navíc pocit, že o psa stojíte z důvodu, že konečně rodiče povolili. I jejich odpověď vidím spíš tak, že doufají že máte již tolik rozumu, abyste si žádného psa nyní nepořízoval. Pes je živý tvor, úžasný parťák i kamarád, ale jeho pán se mu musí od mala věnovat, svůj program uzpůsobit jeho potřebám (mezi to párty a vaši opilí kamarádi rozhodně nepatří). Než si psa vynutíte, tak si rozmyslete, čeho z vašeho seznamu jste ochoten se vzdát.

Hezky vám to napsala jakoola® včera 21:35.

Pokud toužíte po psí společnosti, zajděte třeba do útulku, leckde půjčují psy na venčení.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.