Může psí očurávání zničit mladý ovocný strom?

Od: Datum: 11.04.16 17:27 odpovědí: 11 změna: 16.04.16 23:26

Měl jsem dva mladé stromky jabloňe a třešně , napřed jabloň, stromek druhým rokem , zjistil jsem že dva pejsci sousedů chodí je každý den očurávat , poté zaschl . To samé se opakovalo i s druhým .Proto se ptám , je možné že zaschl s toho očurávání? Kamarád říkal že se mu to samé stalo též . Děkuji za případnou odpověď . Michal.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 11.04.16 17:30

ano - pravidelné zalévání močovinou může strom spálit - zjistíte po vykopání, ... pokud není ohryzáno, důvodem je ta psí moč. Jako prevenci můžete kolem stromku udělat 0,5m plotek - ke stromu nedočůrají...vykašlou se na to

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.04.16 17:45

Je to možnost. Vysoká koncentrace živin stromek "spálí".

Ohodnoceno: 1x

Od: ben®
Datum: 11.04.16 17:47

Dobrý den, ano, je to možné, protože psí moč je agresivní a rostlinám nesvědčí. Ovšem, příčina pěstitelského nezdaru může být i jiná (např. málo vláhy či škůdce). Zdravím!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.04.16 23:30

Ano je to možné. Z toho důvodu se u mladých stromků dělají ochranné plůtky. Kvůli okusu zvěří a nebo kvůli očurávání. Doufám, že kvůli tomu neuvažujete o likvidaci těch psů, jak je tu dobrým zvykem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.04.16 00:32

Pravidelné zalévání močovinou může mladý stromek spálit - ovšem pokud se jedná o zaschlý stromek na fotu tak tam se mi to moc nezdá. Nejedná se o čerstvě zasazený stromek, tento několik let rostl a zaschnul olistěn
(předpokládám třešeň - mrtvice?). Tráva okolo kmene není vypálena od moči.

Od: misel
Datum: 12.04.16 17:47

Dobrý den , prosím jestli by jste nemohl vysvětlit co je ta mrtvice , samozřejmě u stromku , a proč napadá jenom mé stromky , mám jenom dva , a vždy když začnou rodit najednou když už mají plody začnou rychle schnout , jiné mladé stromky zde nejsou .Zalévám je i vnejvětším suchu , jelikož jak jsem již podotkl mám vždy jenom dva stromky . Bydlím ve čtyř bytovce a máme společný prostor zahrady. Dnes jsem vykopal kořen , byl v pořádku , nikde žádný okus ani podhrabání akorád suchý . A co se týče té třešně měla 3 roky . Děkuji za případnou odpověď . Michal .

Od: kejki
Datum: 16.04.16 23:26

U třešní je mrtvice moniliový úžeh, je to houbová choroba, pak to může skutečně takhle "uschnout" i s listy. Pokud se totéž stane s jabloní, tak je to spíš lidský faktor. A se zaléváním nepřehánět, kořeny potřebují i vzduch, půda musí v mezičase proschnout.

Datum: 12.04.16 04:49

Každá moč obsahuje sůl a ta rostlinám škodí.Náš starý dědoušek se kdysi naučil chodit na dvůr čurat do jednoho místa, po zimě byl místo trávníku holý flek.

Datum: 12.04.16 05:52

Jednou nevadí, pokud je přísun moči častý, příčina to může být. Pokud chodí pejsek pravidelně čůrat k ozdobnému jehličnanu, tato spodní místa stromku či keře zreznou.

Mě loni připravili o mladou švestku hryzci. Když jsme ji volně vytáhli ze země, kořeny byly pryč. Zato kolem plno děr do země. Také loni bylo velké sucho, i to mohla být příčina uhynutí stromků.

V železářství se běžně prodává takové ozdobné pletivo. Výška je různá, dle výběru zákazníka, v barvě bílé či tmavě zelené. Výhodou je, že se to prodává na metry, takže si můžete kousek koupit podle svého, jen tak kolem kmínku, stočit a přidrátovat konce k sobě. Psi na pletivo nepůjdou. Navíc to bude chránit i v zimě proti případnému okusu zajíců. Jaga.

Datum: 12.04.16 18:35

Nemyslím si, že toto způsobila psí moč. Jak zde již někdo napsal, stromek je již dost velký na to, aby mu moč ublížila. Píšete, že kořeny jsou v pořádku. Je to zvláštní, protože já bych typla právě to poškození od hryzce (možná i od krtonožky). A k té mrtvici stromů - dojde k poškození rostlinných pletiv. Prostě strom (nebo jeho část) z ničeho nic odumře.

Datum: 14.04.16 23:10

Zdravím. Pravidelný příděl psí moči určitě stromkům škodí, ale to byste si nejdříve musel všimnout močí spálené trávy pod stromky, potom spálené kůry, a teprve pak může dojít k úhynu. Ale stromek na fotce je bez jakékoliv péče. Má příliš větví u země - žádný výchovný řez. Na to, že má teprve 3 roky, je příliš ovětven. Měl by mít aspoň do 1,5m vysoký kmínek, a teprve nad ním zapěstovanou korunku. Tím, že má příliš větví, má i příliš listů, a ty odpařují víc vody, než stačí jen tříletý kořenový systém zavlažit a vyživit. A taky hraje velikou roli, kdy a jak byly stromky vysazeny. Zda do dost hluboké a široké jámy a zda není "utopený" kmen. Taky zda dostaly dobrou výživnou zem. Taky by u teprve tříletého stromku měl být dostatečný "lavor", který za deště chytá a vede ke kořenům vodu. A v neposlední řadě vám na fotce chybí čistá kyprá hlína bez trávy okolo kmínku. Měl by to být nezatravněný kruh pod všemi větvemi. Vy máte udusanou trávu a ke kořenům nemůže voda ani vzduch. (Pouze konce kořenů - tam, kde nad nimi končí korunní větve, čerpají vláhu a živiny). A jak píšete, že zaléváte v nějvětších vedrech, záleží na tom, kolik vody. Strom není kytička. Nestačí častá a jen mírná zálivka - ta ke kořenům nedoteče. Musí se zalít večer, ne ke kmínku, ale pod obvodem korunky. Třeba jen 1x týdně, ale dostatečně. Ida

Ohodnoceno: 2x

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.