Co to je za brouka?

Od: Datum: 22.03.16 00:13 odpovědí: 7 změna: 01.04.16 11:26
Dobrý den, loni v tomto čase se nám objevili tito broučci na stěnách pokoje a hlavně na parapetu u okna. Trvalo to asi 2 měsíce a byl klid, nikde žádný brouček. No a nyní po roce se broučci objevili znovu. Nevíte prosím co to je? Předem děkuji za radu. S pozdravem Karásková
doplněno 22.03.16 23:13:

Dobrý den,

děkuji Vám za odpovědi. Velikostně bych to musela změřil, jsou malincí, když tak doplním. Zajímalo by mě, jak poznám, jestli je to červotoč spižní nebo dřevokazný? Děkuji za odpověď, KaráskováSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: xart®
Datum: 22.03.16 08:09
avatar

Řeklbych že je to červotoč, asi spížní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.16 10:18
avatar

Vypadá na červotoče spižního, ale s ohledem na místo výskytu váhám.Tyto broučky byste objevila spíš mezi potravinami a jejich délka je do 3mm.Pokud tedy máme určit správně, napište jak je brouček na vašem fotu velký.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivetakaraskova
Datum: 29.03.16 20:36

Dobrý den,

měřila jsem ho a je velký necelé 3 mm. Jaký je mezi nima rozdíl? Děkuji za odpověď, Karásková

Datum: 29.03.16 23:36

Červotoč spížní se živí potravinami jako jsou mouka, strouhanka, sušené plody, čaje, byliny, granule pro zvířata. Jiní červotoči se živí přímo dřevem (tedy přesněji jejich larvy). Rozdily je možno poznat vizuálně, ale tento konkrétní sice vypadá jako spížní, ale ti bývají hladší a víc do hněda. Červotoč spížní se bude vyskytovat, tam, kde má potravu (spíž, sklad krmení atd), na druhou stranu dospělí často původní místo opouští a vydávají se hledat nové působiště, přitom se orientují podle světla, proto končí na oknech a parapetech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivetakaraskova
Datum: 01.04.16 10:21

Dobrý den,

a jiní červotoči taky jdou za světlem? Naše babička měla skřín i podlahu samou chodbičku ale brouky, kterí by ji lelzli po stěně doma neměla. Ještě jedna věc, v tomto pokoji máme vlhkost, tvoří se nám tam plísen a je zajímavé že ti brouci lezou hlavně na té severní stěně a směřují k oknu. Na jižní stěně jsme nenašli ani jednoho brouka a že už jich bylo.

Karásková

Datum: 01.04.16 11:26
avatar

Dobrý den paní Karásková, oni ty chodbičky dělají jejich larvy. Brouci se teď soustřeďují hlavně proto, že v této době dochází k jejich rojení. At´´už je to červotoč jakýkoliv, snažte se je zlikvidovat, protože samička je schopná naklást až 60 vajíček a největší škody potom dělají právě žravé larvy. Prohledejte v místnosti pořádně nábytek včetně dna ve skříních nohy i spodky dveří, protože podle vašeho popisu se bude jednat nejspíš o červotoče dřevokazného, vlhké prostředí mu vytváří dobré podmínky k vylíhnutí larev. Při relativní vlhkosti vzduchu pod 45% nedochází k líhnutí larev, protože nemohou prokousnout zaschlou blánu vajíčka.Jestli chodbičky po larvách objevíte, chtělo by to v místnosti pořádně zatopit alespoň na 30°C i více, tím by měly nakladená vajíčka uhynout. Tož,tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.16 11:31

Červotoč určitě, spíš mi to připadá jako nějaký dřevokazný kus.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.