POMOZTE... Fenka náhle nechodí!

Od: Datum: 16.02.16 21:54 odpovědí: 25 změna: 22.02.16 22:38

Prosím o pomoc,radu.Moje fenka kříženka staforda a pitbula běžela za tenisákem po louce v trávě,náhle zakňučela a padla na zadeček a nepostavila se.Stalo se to 14.1.2016 Na veterině Praha 4 doktor(prý specialista)... řekl:to jsou přetrhané křížené kolení vazy,zítra v 14:00h operace jedna noha 23000,-

Dočetla sem se ale,že by se muselo stát něco takového-že pes unese/kříž.vazy kolenou čtyř násobek své váhy! Váží 26kg a jen běžela po rovné travnaté ploše.Druhý den jsem na operaci kolen nejela,ale do Pardubic na vet.nemocnici a tam starší lékař řekl :KLASICKÝ ÚSTŘEL! Ještě,že jsem jí nenechala operovat zdravá kolínka! Celkem za 3 týdny dostala 4 obstřiky a neuromultivit-nyní už je to prý pouze na Megí (moje fenka).Sama se postaví a ujde rozklepaně max 30 kroků a sedne si.Do kopečka nemůže a stát jen když natáhne nohy dozadu.Neunesu jí a tak jsem rozstřihla tašku/plážovku a dám jí pod bříško a tak venčíme.Udrží se už i při vyprazdňování.Dávám jí každý den biolampu na záda,ale myslím že určitě mohu udělat víc... Jen nevím co a proto Vás pejskaře moc prosím o jakoukoliv radu...Napadlo mě,vyholit páteř a mazat Dolgitem? Co dál? Už mám jenom jí a jsem tady jen-že je tady Megí... Moc děkuji Lexinka a Megínka ♥*slunce*Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.02.16 21:59
avatar

Já bych jí prostě nechal nějakou dobu v absolutním klidu. Pouze na záchod a to je vše. Zkusit nějaké psí doplňky stravy, jestli existují, nějaké vitamíny apod. Že by běžela a najednou byla na operaci se mi moc nezdá. Spíš má pravdu ten druhý doktor. Chápu Vás, že máte stres, zvlášť když to je jediný přítel. Snad se z toho dostane.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lexinka
Datum: 20.02.16 16:28

Děkuji,mluvíte jako doktor.Přesně tohle nám řekl...Že i u lidí je skříplý nerv na dlouhé měsíce...případně.Já to měla 2 měsíce,než sem začala normálně chodit.A to jsem udělala jen špatný pohyb na chalupě na zahradě.

Od: strakatypes
Datum: 16.02.16 22:00

Udělala jste dobře, že jste navštívila dva lékaře.

U toho ústřelu to chce teplo, jako u lidí! Tedy, když vyholíte a budete mazat, tak musíte i pořádně záda zabalit, nějaká dečka, termo obleček, a zpevnit, zavázat, určitě i doma trochu znehybnit, aby se pohybovala pomalu. A klid, nechodit po schodech. Na ležení ji dejte něco vyššího a pohodlného, ne aby ležela na tvrdé podlaze.


doplněno 16.02.16 22:04:

Misku s pitím a žrádlem dejte do výšky, třeba na vyztuženou banánovou krabici, kufr apod.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lexinka
Datum: 17.02.16 00:47

Jste úžasní a moc Vám všem děkuji.Vodičku má na vyšším místě,ležení střídá:zdravotní matrace,podlaha,pelíšek.Nejhorší je,jak jí mozek velí běžet,ale nožičky to nezvládnou.Tak vylétne na štěkot zvenku a padne.Zlepšení je:už se sama udrží při vyprazdňování,sama venku jde (sice zkoprněle,ale jde).Neuromultivit už déle jak 20 dnů užívat nesmí,tak jí dávám lampu,psychickou podporu,protože je závislá na tenisáku,výletech a tak si hrajeme v leže.Byla bych ráda,když by se třeba jen podrbala zadní nožičkou za uchem...Někdy pajdá venku 10 kroků a sedne a někdy 50.Ale ze schodů s taškou jde,do schodů nemůže,ani s pomocí.A také jsem si všimla,že jí propadlo stehenní svalstvo,jako by jí ho někdo(ten baculatý sval) vyndal...

Jsem vděčná a děkuji,že pomáháte a věnujete ten čas pro Megí.♥*houpy*

Datum: 17.02.16 05:02

Bohužel nepíšete jaké vyšetření fenka podstoupila, určitě by to chtělo udělat RTG, možná CT (počítačovou tomografii). Prostě fenka by měla podstoupit takové vyšetření, aby bylo jasné, co jí opravdu je ( ortoped, neurolog). Do té doby se snažit dodržovat klidový režim a fenu držet v teple. Sama píšete, že začínají odcházet svaly ( což u takto těžkého psa bude problém), takže snažit se o rehabilitaci pomocí masáží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lexinka
Datum: 17.02.16 11:42

1.Veterinář bez vyšetření řekl:100% přetrhané křížené vazy u obou nohou-není třeba rtg-za 2 dny operujeme a v den operace Vám řeknu,metody,šance,postup a cenu... Vůbec se nám to nezdálo a pan doktor,nechtěl odtajnit ani náznak ceny,nebo postup.Jen řekl,že odoperuje jednu nohu a poté druhou,po cca.2.měsících.Proto jsem jela do Pardubic,vím od známého že je tam nemocnice a starší zkušení lékaři.Tam doktor řekl:Naprosto učebnicový příklad ústřelu! Říkáme a co kolínka?Ne,ty jsou v pořádku a když by to byly vazy,tak nikdy se to nestane náhle u obou nohou najednou,Aplikoval obstřik a myslím Prednison za 2 dny Megí stála a udržela se při vyprazdňování,dříve jen seděla,nebo ležela.Za 4 obstřiky po 2 týdnech s pauzama a po 20ti tabletách neuromultivitu.Chodí,sice jako by nožičky měla zamrzlé,křečovité,ale... Dnes se ráno podrbala pravou zadní na očíčku a poté levou zadní na oušku,také mě zadníma nožičkama v leže,odtlačovala a docela silou z postele,chtěla uvolnit polštář...Rozhodně se nezhoršuje,ale malé krůčky zlepšení jsou každý den.Mažu jí tlapky a snažím se aplikovat biolampu na páteř a dnes koupím Dolgit gel a budu jí ho vtírat od 1/2 páteře.Ty ochablé stehenní svaly mě ale ničí,nevím jak to zastavit.Megí je aktivní holka:ráda plave,miluje házedlo,tůry 20km zvládla hravě a nyní bych byla šťastná,když by jen normálně a bez bolestí chodila.Je statečná a bojuje.Jsem Vám vděčná,za každičkou radu a opravdu ze srdce děkuji Lexinka ♥ *pusa*

Od: hk
Datum: 17.02.16 11:53

NIc ve zlé, ale nechat zvíře napospas jeho osodu , moc nesvědčí o vaší lásce k němu. Mažte k dalšímu lékaři! Mám dojem, že po vaší domácí léčbě (byť myšlené dobře), je nebezpečí, že už nikdy nebude chodit normálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 12:06

Vyzkoušejte nejprve ten Dolgit gel někde pod tříslem na jemné kůži - aby fenka neměla alergii. Já bych teda fenu nechala ještě jednou prohlédnout veterinářem. Na ty svaly...nemáte možnost jezdit někam plavat na vyhřívaný bazén? Není v dosahu psí rehabilitace? Nebo přátelé s bazénem či vířivkou? No a jinak aspoň masírovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 16.02.16 22:05

Chtělo by to dalšího lékaře. Popis příhody, tedy zakňučela a padla, mi na "klasický ústřel" nepřipadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.16 22:42

Vy jste snad neabsolvovali předoperační vyšetření? Můj první pes měl také přetržené vazy, stačilo jedno zakopnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.16 22:32
avatar
Také bych věřila druhému doktorovi. Doufám, že vyloučil vyhřezlou plotýnku, protože to teplem nevyléčíte. "Ústřel", "houser" či ischias je o stažení svalů, které pak tlačí na nerv a opravdu pomáhá teplo a klid. Vím, že u lidí se doporučuje přikládat termofor.
Ono by možná neškodilo, poptat se ještě u dalšího doktora. (problémy s páteří raději nepodceňovat) A třeba přidá další postřeh. Mona
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.02.16 00:19

Ischias se léčí delší dobu. Nevím jak pes, ale mně to trvalo skoro dva měsíce. Taky jsem se na jednu nohu nepostavila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bely
Datum: 17.02.16 00:23

Tato plemena na to trpí a skutečně stačí jedno zakopnutí, špatné doskočení, větší zátěž atd., a je to hned = každý opravdu zkušený veterinář to může potvrdit. Máme 2letého amstafa po operaci od prosince 2015 jednoho kolene, cena 19.800,-. Stalo se nám to venku na procházce, kde se akorát pes porádně proběhal taky za míčkem, a až doma začal pouze kulhat a odlehčovat jednu zadní nohu. Tato plemena cítí méně bolest, méně jí dávají najevo a jsou zvyklí ze sebe vydat maximum, proto si snadno přetíží právě ta zadní kolena, a natržení nebo přetržení zkříženého svalu v koleni (LCC) u těhto plemen není vyjímkou. Toto poranění se 100% potvrdí na RTG. Podle mě má pravdu ten první veterinář (a to náš pes nekńučel, jen kulhal) a pozor na jednu věc. Pokud nebude operace provedená max. do cca jednoho měsíce od přetržení, bude nutná výměna celého kolene (ta je ještě dražší), protože v tom koleni dojde k velkým artrotickým změnám atd. Operace jednoho kolene je takto drahá proto, protože se dělá metodou TTA, která ale vydrží napořád, pokud se dodrží následná pooperační doporučená opatření. Takže já bych doporučovala obratem znova navšívit veterináře, nechejte si udělat RTG kolen zadních končetin. Podle mě tam prostě něco ruplo, buď ty zkřížené svaly v koleni, nebo něco jiného, zejména pokud fenka u toho zakňučela, padla na zadeček a nepostavila se. Jak říkám, náš pes "jenom" pak doma začal kulhat. Pokud toto plemeno, které tolik necítí a nedává najevo bolest už zakňučí, tak to nebude pouze KLASICKÝ ÚSTŘEL! A ještě jedna věc, u nás to je jen otázka času, kdy se to stane i na druhém koleni, protože se často stává, když je operované jedno koleno, tak pes/fenka, jak jsou nuceni po operaci nezatěžovat to operované koleno, tak přetěžují to koleno druhé. Jinak máme spoustu známých mezi chovateli těhto plemen, kterým se to stalo na jednom koleni, občas se to bohužel stane na obou kolenech najednou. Moc se za fenku přimlouvám, nechte jí co nejdříve znovu vyšetřit a udělat ty RTG. Pokud ujde rozklepaně max. 30 kroků a sedne si, trpí. To je můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bely
Datum: 17.02.16 00:45

Ještě mě napadá jedna věc, kdyby se dalším vyšetřením přeci jen žádný úraz či nějaké onemocnění nepotvrdily, tak takto léčebný režim nemá vypadat = jen vyvenčit na dobu nezbytně nutnou (pár minut), žádné chození do kopců atd., a jinak absolutní klid i doma minimálně jeden měsíc. Alespoň takové jsou naše zkušenosti a rady od našeho veterináře, ke kterému chodíme s našimi domácími mazlíčky (psi a kočky) již 10 let a kterému plně důvěřuji. Vždy správně poznal, diagnostikoval a zaléčil onemocnění mazlíčků, pokud onemocněli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lexinka
Datum: 19.02.16 23:39

DĚKUJI *modla* Uvidíme... Megí a Lexi

Datum: 19.02.16 22:22

Tak jak to vypadá? Já jsem taky ze čtyřky, dobří vetové jsou na Zbraslavi, U malé řeky. Ještě je vet na Zbraslavi na náměstí, ale tam nikdo nechodí, asi se ví proč. Na Libuši Na Šejdru jsou zase nekřesťansky drazí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lexinka
Datum: 19.02.16 23:36

Přesně tak,na Šejdru je to jen o penězích a ne o zvířeti pomoci.Šílené tři zkušenosti a nejen i já mám z veteriny IVET kousek od šejdru...Už nikdy více! Tam by jí dal doktor titanová kolena a už by nechodila nikdy.Kolena má v pořádku,ale pokrok?Podrbala se pravou zadní na oku a když jsem u ní ležela a děkovala jí za náznak zlepšení,tak se ukázala a hravě se i pravou zadní podrbala na uchu! Usmívala jsem se asi hodinu a nakoplo mě to,je to bojovnice a já musím ještě víc bojovat.V noci si venku paťchala v trávě asi 3 minuty,pak si na půl minuty sedla,aby nabrala sílu a zase čuchala psí značky :o) Dnes si kouše tenisák,vrčí u jídla na kočku a zrovna leží na zádech a nohy opřené o zeď :o)) Pohoda páteční noci... Budu i nadále informovat..Děkuji za optání,mějte se krásně Megí a Lexí ♥

Od: hk
Datum: 19.02.16 23:45

Nějak jsem nepochopil... vy to zvíře necháváte jen tak a čekáte jak to dopadne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bely
Datum: 20.02.16 14:17

Lexi, pokud nebylo ani jedním veterinářem provedeno kromě klinického vyšetření také vyšetření zobrazovací, opravdu nemůžete vědět a mít jistotu, že je fenka v pořádku a má zdravá kolínka. Ony to nakonec nemusí být zrovna kolena, ale např. kyčle, či něco s páteří. Nepíšete, kolik je fence let, mohla mít nějaké vrozené potíže, např. volnější kyčle, které jsou výraznou predispozicí pro následný rozvoj DKK (dysplazie kyčelních kloubů) - tomu by mohlo odpovídat sezení fenky na fotce = zadní končetiny nejsou pod tělem, ale vytočené do strany. Pes, který má DKK, má větší dispozici k ruptuře LCC (přetržení předního zkříženého vazu). Nebo, pokud je fenka starší, může mít již nějaké degenerativní změny, a byla jen otázka času, kdy tělo na tyto změny zareaguje.

Není pravda, že při ruptuře LCC a včasném zákroku, by fence "dal" veterinář titanová kolena a fenka už by "nechodila nikdy". Metoda TTA, o které jsem Vám psala, není o titanové výměně kolen, ale jedná se o titanové implantáty = tahové ploténky,vidličky a klícky se samořeznými šrouby. Velkou výhodou této techniky (operace TTA) je velice rychlá stabilizace kolene bez výraznějšího poškození tkání, vysoká pevnost v tahu a rotaci kolene, rychlá rekonvalescence a návrat pohybových aktivit zvířete, ovšem za předpokladu včasné, dostatečné diagnostiky a provedení zákroku.

Také není pravda, že k ruptuře LCC dojde pouze při čtyřnásobném přetížení hmotnosti psa. Většina ortopedů se shoduje na faktu, že primární příčinou všech ruptur LCC jsou degenerativní změny toho vazu. Zejména úbytek fibroblastů a jejich metaplastická změna v chondrocyty a s tím spojené snížení jeho pevnosti + zde hraje roli i např. DKK, jak jsem psala výše.

Pokud nebyla fenka vyšetřena nejen klinicky, ale i zobrazovacími metodami, tak pouhé léčení jejích potíží injekcemi steroidních a nesteroidních preparátů neodstraní příčinu, ale jen zastírá příznaky a hlavně příčiny problému.

Já to pořád nemůžu pochopit. Přece kdyby se to samé stalo Vám, tak je jasné, že by Vám lékař také udělal minimálně RTG. Pokud byste měla zájem, dám Vám kontakt na našeho specialistu ortopeda, nebo si najděte svého, ale nechte si prosím někde udělat třetí konzultaci a hlavně už nějaké i zobrazovací vyšetření. Když si vezmu, že náš pes jenom kulhal, ale mohl se postavit a chodit klidně i půl hodiny, jsem přesvědčená o tom, že jen o klasický ústřel se u Vaší fenky nejedná. a též se obávám, že Vaše fenka po této "léčbě" bez známé příčiny už pořádně chodit nebude, či dokonce vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lexinka
Datum: 20.02.16 16:25

Ale kontakt na specialistu bych brala-protože Pardubice jsou daleko a já jsem z Prahy.Děkuji ♥

Od: lexinka
Datum: 20.02.16 16:22

Takže,Megí má stanovenou diagnozu vyhřezlá ploténka.Momentálně je po obstřicích a začíná se pomalu,den co den zlepšovat.Dříve se ani nepostavila,ani se nevyprázdnila,protože se neudržela na nohou.Dnes:sama vstane,válí se na zádech,venku chodí,vyprazdňuje se,podrbe se už i obouma zadníma nohama za ušima,a celkově psychicky vidím jak se lepší...Jen nevyskočí na postel,ale vyleze a venku chodí pomalu a třeba po 3 minutách si sedne na pár vteřin a zase pochoduje.Kolena byla vyloučena,jak 1.doktorem při obstřicích,tak následně druhým a třetím.Momentálně má být v teple,spíše se šetřit,žádný schody,ani kopec a za měsíc kontrola.

 

Datum: 20.02.16 23:07
avatar
Tak to jsem ráda, že už je jasno a potvrzeno *uf* Děkujeme za zprávu a všichni tu budeme držet palce, ať je Megí co nejdříve fit. *slunce* M.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lexinka
Datum: 22.02.16 22:38

Děkuji,Megí včera chodila a nedala se už zastavit... 100% zlepšení chůze,jen ještě ty schody.Mono moc děkuji,když si pomyslím že před měsícem nechodila vůbec... Už i svalstvo se zlepšilo-mám radost a děkuji Vám všem,za podporu a rady.

Megí a Lexinka *srdce*

Datum: 22.02.16 09:23
avatar

To vám trvalo 4 dny, než jste konečně vzala psa k řádnému veterináři na vyšetření. Vyhřezla ploténka po té době mohla prasknout úplně a psa už by jste nerozchodila, nebo také mohly změny na míše být nevratné. Přiště vemte psa k dobrému veterináři ihned. Hlazením a pláčem ještě nikdo nikoho nevyléčil. Nebo taky by jste doma pár dní ležela s ochrnutýma nohama než by jste jela k lékaři? Jinak přeji psíkovi brzké uzdravení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lexinka
Datum: 22.02.16 22:34

Nevím kde jste četla,že jsem vzala psa za 4 dny k veterináři? Jela za hodinu,ale vždy si potvrdím správnost diagnozy u jiného lékaře(pokud mám pochybnosti) a v tomto případě jsem je měla a tak jela i jinam.Asi jste si mě s někým spletla,nebo že měla 4 obstřiky...?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.