Proč nám stále umírají morčátka

Od: Datum: 06.01.16 11:00 odpovědí: 12 změna: 14.01.16 20:03

Dobrý den, prosím o radu ohledně chovu morčátek. Pořídili jsme mazlíčka dcerce, ale vydrželo nám sotva tři měsíce a umřelo. Bohužel se toto opakovalo ještě dvakrát. Dnes ráno jsme přišli již o třetí. Stále stejné příznaky, vždy vypadala úplně v pohodě, pobíhala a chutnalo jim jíst. Ale pak najednou nevylézala domečku, jen seděla s přimouřenýma očima, těžko dýchala a do druhého dne již nebyla. Morčátka nebyla pořízena společně a nepřišla spolu do kontaktu. Nevíte prosím někdo kde je chyba? Již jsem morče měla a dožilo se skoro devíti let. Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 06.01.16 11:09
avatar

Nepoužíváte nějakou chemii, čistící prostředek, bytový vůně, odpuzovač hmyzu? Vypadá to na otravu.. ale takhle těžko radit.. Morče jsem nikdy neměla, tak třeba, jestli nemá nějakou potravinu zakázanou.. jako třeba pes a čokoláda..:/ Chudák dcerka.. :(

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 06.01.16 11:34
avatar

To se takhle asi nedá napsat. Bylo by potřeba znát prostředí, konkrétní místo, stravu (nedali jste mu třeba nějaké rostlinné zbytky z obchodu = chemicky ošetřené), možné další vlivy (např. ta další chemie, jak zmínila @ria; mimochodem - ptáčka v kuchyni údajně zabije i jen chvilkové rozpálení teflonové pánve na sucho), způsob zacházení (jestli třeba odněkud nespadne apod.), ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.01.16 12:11
avatar

A kromě již výše uvedeného, nemá v kleci nějakou stejnou větvičku na hlodání, která by byla chemicky ošetřená? Nebo domeček, který má.. není natřený nějakou toxickou barvou? Zkuste se zamyslet, určitě to není samo sebou :(

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.01.16 12:43
avatar

Čím dcera krmila? Nepřilepšovala morčátkům zbytky z kuchyně, sladkostmi apod.? Jinak to vypadá na otravu něčím. Jak je psáno výše, může to být třeba něčím natřená větev uvnitř, kterou zvíře okusuje, a spousta morčat okusuje i klec, ta by proto v žádném případě neměla být natřená nebo potažená plastem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 13:14
avatar

Nemáte doma kočku? My jsme měli kočku a děckám pro radost jsme pořídili morče. Dopadlo to přesně stejně jako u vás a já jsem pak asi týden proklínal svoji vlastní hloupost. *zed*

Kočka je predátor a morče má velmi dobrý čich. Stále ve své blízkosti cítí predátora a časem se ocitne v takovém stresu, že scípne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misav
Datum: 06.01.16 14:03

Kočičku ani žádné jiné zvířátko nemáme. Ale zkusím vyměnit domeček a prolézačku. Je pravda, že ty jsou v kleci stále stejné. Moc děkuji všem za rady.

Od: hm®
Datum: 06.01.16 15:03
avatar

Nemusí to tak být vždy, mohou si zvyknout. My jsme měli kocoura i morčátka. Morčátka z něj nijak viditelný stres neměla, dávali jsme je na zahradu do ohrádky se pást a kocour klidně chodil kolem. Dokonce se stalo, že morčátka z ohrádky utekla, kocour seděl na studni a koukal na ně, jak kolem běhají. Jinak spolu obývali sklep (morčátka v kotci, kocour volně) a žádné problémy.

Jen podotýkám, že kocour žádný nekňuba nebyl, cizí morčata klidně ulovil (pacholek).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.01.16 12:07
avatar

ono možná taky záleží na tom, jak je ta kočka naladěná. Ta o které píšu, sice byla milá a přítulná, ale jen na lidi. Venku to byl lovec a divoká šelma.

Se mrkněte na obrázek. Představte si že jste morče a někdo se na vás dívá takto. Jasná věc, bude ve vás hodně malá dušička.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.16 13:09
avatar
Jen ke všemu, co bylo řečeno, doplním, že by se mohlo jednat i o nedostatek vitamínu C, který si morčata neumí vytvořit a je nutné dodávat jim ho ve stravě. Nedostatek se projevuje právě apatií a studenými tlapkami (mohou až promodrávat), v konečném stádiu i křečemi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: avlys*
Datum: 07.01.16 18:52

Dobrý den, morčata jsou náchylná na průvan, na žrádlo, na nemoci... záleží čím krmíte, pozor na nadýmavé ovoce jako meruňky, nebo i zelí, kapustu, ředkvičky, otrava to taky může být, vyměňte vybavení klece, zkontrolujte z čeho jsou misky, jednou jsem koupila plesnivé seno, je dobré to hlídat. Teď jsme měli naháčka, u něj to bylo poprvé ale prý se to stává že se jim zaněcují přední tlapky když stojí na tvrdém, je dobrá měkká podestýlka. Měly Vaše morčata průjem? Možná by to chtělo poradu s veterinářem. Hodně štestí :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.01.16 20:17
avatar

Dáváte mu vodu k pití? Možná se to zdá hloupý dotaz, ale znám slečnu, která poslechla prodavače a nedávala morčeti pít, protože /když/ žere zelené a vodu prý nepotřebuje. Až jí chcíplo. Zapomněla to slovo"když"...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.16 20:03

Zkuste to ještě jednou, mrtvé morče vezměte k veterináři a nechte udělat pitvu (něco se za ní platí, ale to přežijete).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.