Kos na krmítku

Od: Datum: 26.11.15 16:28 odpovědí: 13 změna: 30.11.15 18:47
avatar

Předpokládám, že mnozí již sypete do krmítek a sledujete ten cvrkot na nich. Létají k vám kosi?

K nám létali každý rok. A ve velkém množství. Vlastně jako hlavní strávníci. Jeden pár mi hnízdívá přímo na zahradě, za plotem u sousedů druhý. Vím, že jsem loni v okolí krmítka napočítala dvanáct kosů. I na jaře a určitě počátkem léta jsem jich zde vídala poletovat a na plotech posedávat hodně. A teď - nic. Občas se podívám na živý přenos z krmítka v Makově. Ani tam není kosa vidět. Loni nebo předloni se říkalo, že hromadně hynou zvonci. Nepostihlo něco podobného letos kosy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.15 17:27
avatar

Spíš si myslím, že je to tím, že ještě nebyla zima a tak mají dost přirozené potravy. Teď se ochladilo, tak uvidíte.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.11.15 19:17
avatar

Na našem krmelišti je nejvíc vrabců,pak koňadry,modřinky,jeden pár brhlíků a červenek.Stejně jak u Vás,kos jen vzácně zavítá,spíš se přijde občas napít,tak uvidíme,třeba si dávají jen na čas.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.11.15 20:01
avatar

Tak musím doufat, že se schovávají někde v keřích. Ale moc tomu nevěřím. Opravdu už je nějaký čas nevídám. A hlavně na ně nereaguje pes. On totiž ptactvo nemá rád, nechce, aby mu kosi a vrabci sedali na plotě, prohání je. Ne, nevyhnal je napořád, ptáci se ho nebojí, jen tak popoletí kousek dál.

Datum: 26.11.15 20:40
avatar

Třeba ještě hodují na jablíčkách v okolí.Ještě v září jsem je často vídala jak se koupou v našem ptačím napajedle,to byla podívaná*smich* hotové ptačí welnes lázně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.15 21:40
avatar

já už ptáčkům sypu, ale kosi nelítají... vidím je poskakovat v křoví podél plotu, takže né že by bylo kosů málo - ale asi mají dost různých bobulí k zobání... ani minulé zimy mi nechodili na krmítko, lítají tam jen drobní ptáčci - sýkorky, rehkové, zvonci...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.11.15 10:12
avatar

Bibmam, máte pravdu, kosi se nějak vytratili. Hodně je sleduji, protože v posledních létech jsem si začala uvědomovat, jak jsou agresívní. Rvali se velmi často a opravdu surově, do krve. Nevnímali nic a to až tak, že jsem je vzala do ruky. Nejen když hnízdili, ale i jindy. :(Jednou kosák mlátil kosici. Ta stašně křičela a utíkala před nim. Zalezla do velkého keře, do houští, kde byly u země větvičky u sebe. A on stále do ní kloval. Byl tak vzteklý, že toho nechal, až když jsem na něho sáhla. Chuděra se nemohla z toho houští vymotat, tak tam byla napasovaná. Na větvičkách byla krev. Kosák byl jak vzteklý pes. Už na podzim jsem je neslyšela navečer pískat a ani je nevidívám. :( Je pravda, že i ostatních malých ptáčků je velmi málo. Ale strak je spousta. Ty zlikvidovaly drobné ptáky a završila to údržba zeleně. Ostříhali všecky keře až u země. Neštěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.15 12:07
avatar

Tak vida, další neúspěšný pozorovatel. Mně je to podezřelé proto, že mám kosí chování celkem dobře odpozorované. Z lidského hlediska je vidím jako lakomce. Kos dovede zasednout krmítko a dalšího ptáčka tam nepustí. Pod krmítkem pak s hlavou u země a s rozběhem často zahání ty ostatní. Na jaře vídám, jak nesmlouvavě zahání ostatní kosy z možného teritoria hnízdění, i po dešti, když lezou ze země žížaly, chce mít kos celý trávník pro sebe. Takže se divím, že teď, když je naservírováno, se kosáci s tím svým typickým "já já já" ke krmítku nehrnou.

Vím, že kosi mezi sebou bojují. Ale tak agresivní bitku jsem ještě neviděla. Naštěstí.

Údržba zeleně je ve městech opravdu často necitlivá. Ale v zahradách i v parcích teď vídám čím dál víc ptačích budek. I keřů je v zahradách snad dostatek. S velkým překvapením jsem loni zjistila, že i v Praze může být ptačí ráj. Konkrétně v parku u bohnického blázince.

Datum: 27.11.15 13:59
avatar

Kos pořád nikde, ale krahujec už přiletěl a už hodoval. Chtěla jsem se podívat, co vlastně ulovil, ale ve sněhu ani kapka krve, ani peříčko, žádná stopa po zápasu. Asi lovil v sousedních zahradách.

Tohle bývá každý rok. Je to smutné, ale je to příroda. Soused někdy po dravcích hází z okna jablka, ale já tomu nechávám volný průběh. Říkám si, že když už ulovil, tak ať tedy i sežere, aby se nasytil a nemusel lovit znovu.

Ach jo. Na zahradě už víc jak hodinu nevidět ptáčka zpěváčka.

Datum: 27.11.15 17:14
avatar

Zajímavý postřeh, do krmítka mi na balkoně lítají sýkory, občas vrabci, vyháním straky, ,aleA nevidím je ani po sídlišti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.15 10:32
avatar

musíte počkat na sníh,to se potom kosi objeví.Vloni to tak bylo u nás.já jim házela ven za dům spousty nakrájených jablíček,mrkev a to si mlaskali.A druhý den už čekali na další várkuU nás se objevil u krmítka i strakapoud ale kosa jsem zatím taky neviděla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.15 10:39
avatar

Ty mrchy straky, odlétají některé do tepla? Mám pocit, že je jich méně. :-D Tak krásný pták a taková bestie to je!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.15 12:16
avatar

Loni jsem sledovala krmítko v Makově a kos tam zavítal jen zcela ojediněle. Pořád se tam střídaly sýkory koňadry, babky, modřinky, zvonci, brhlíci, občas strakapoud, vrabci, nebo dokonce bažant. Letos to tam vypadá podobně, jak koukám. Jsem zvědavá, jestli uvidím tu sýkoru s ptačími neštovicemi, co tam byla loni http://www.makov.cz/?action=webkamera

Kosi nám chodí na krmítko na zahradu, ale spíše vybírají vykrámovaná semínka sýkorami pod krmítkem z trávníku. Jejich úbytek jsem u nás nepozorovala, naštěstí. Doufám, že tomu tak bude i u vás a kosy brzy uvidíte a nedecimuje je třeba bičenka drůbeží. Letošní zima je mírná, tak mají patrně ještě dostatek přirozené potravy a na krmitko je to zatím neláká.
Je pravdou, že vždy dominuje určitý druh, ale spíše jsem to pozorovala u drobných pěvců (pěnkava, rehek, zvonek), kosi byli stabilní.


doplněno 30.11.15 12:20:

Ještě dva zahradní foto úlovky. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.15 18:47
avatar

Věřím, že brzy přidám také nějakou fotku kosáka. Možná dokonce z časného rána z krmítka na okenním parapetu, kde už mnoho let kosi nocují (vždy jen jeden). Je to místo dobře chráněné před větrem i sněhem, tak se jim tam líbí.

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.