Setkání s divočákem, co dělat?

Od: Datum: 16.11.15 17:43 odpovědí: 23 změna: 30.11.15 20:07

Pěkný večer, předevčírem nás v lese překvapila skupinka pěti divočáků, kteří probíhali cca 10 metrů od nás. Včera se, v úplně jiném lese, zvedla tři metry přede mnou bachyně s pruhovaným seletem a zřejmě i kancem a odcupitali v dál. Už jsme si vybírala větev, na kterou polezu... mám z nich docela hrůzu, a měli jme asi dost štěstí, že utekli.

Je tu nějaký myslivec, profík nebo nadšený amatér, který by poradil, co dělat v případě, že by prase zaútočilo? Do lesa teď nějakou dou nepáchnu, ale jistota je jistota.

Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.15 17:46

No...u divočáka nevím.

Ale víte co máte dělat když se v lese potkáte s medvědem? Nic dělat nemusíte, medvěd všechno udělá za Vás..

Bachyně s prasátkem, to je o život...Je třeba urychleně zmizet pokud to jde..nebo ten strom..

Také jsem ji jednou potkal..asi ze vzdálenosti 3m, naštěstí jsem jel na kole..a v tu chvíli by mne asi nedojel ani Peter Sagan..

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.11.15 17:55

Tak medvěda snad nepotkám*smich*.. a když není strom, co pak? Urychleně jsme se obrátili a svižně, ale jakoby nic odcházeli, ale kdyby se za náma rozběhli, tak fakt nevím. Lilo jak z konve, větve mokrý, kluzký...

Od: an®
Datum: 17.11.15 08:13

Martine, na medvěda stačí brát s sebou Rumunského Mioritského ovčáka, zvládne ho. :) Jinak souhlas s ostatními, nejlepší je zůstat klidně stát, divočák odejde.

Od: ria®
Datum: 16.11.15 17:47

Dobrý den,

nám tady běheají, potkávám je často, na 99% se budou snažit utéct, jen když se zaútočí na sele, bude ho chtít matka chránit. Takže není se skoro čeho bát jen zůstaňte stát, oni zmizí.. Horší jsou psi, kteří mají lovecké tendence...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.11.15 17:58

Právě, já nechci ublížit, ale to se bachyni blbě vysvětluje. Tak zůstat stát, nebo lepší utíkat? Jenže praseti prý člověk stejně neuteče. Známého z doslechu (myslivce) jeden kanec napadl, a měl natržené plíce, zlámaná žebra, a nebýt mobilu, kterým si přivolal pomoc (a hlavně psů, kteří kance nakonec zahnali), tak už zřejmě není.

Psa bych možná nějak bouchla do čumáku, nebo vzala větví, ale divočáka? :(.

Datum: 16.11.15 18:04

Děda byl myslivec a říkal vždy stát.. oni utečou, útočí jen 1. bachyně - ale to když se na ně útočí a mají strach - 2. pak zranění/ střelení kanci, kteří - protiútočí, tak to bych lezla na strom.. Když jsou dál tak zatleskat - aby věděli dopředu kam neběžet. S tím psem jsem myslela právě že se za nima klidně rozeběhne a doplatí na to..:/

doplněno 16.11.15 19:26:

Ahoj jirko, mají.. :)

doplněno 16.11.15 19:35:

Už pár let tu vídáme i přez zimu pruhovaná selata, je prostě teplo.. Skoro každou noc nám chodí kolem zahrady, takže to opravdu můžu dosvědčit..

Datum: 17.11.15 17:30

To tleskání mi poradila i známá, její manžel je lesník nebo tak něco. Takže jsme dneska v lese tleskali jak na národním *smich*, a sice to dupalo a chřastilo blízko, ale nikde nic :). Ale pole rozryté pořádně.

Datum: 16.11.15 19:00

pred divočákem jsem neutíkal, ale prý jsou dost rychlí a když už se proti vám rozběhnou tak jediné východisko vidím v té větvi ... ale tři metry? jste si ji mohla rovnou pohladit ne? to máte teda štěstí... na takovou vzdalenost nevim jestli by jste stihla vubec něco udělat, kdyby se naštvala..

Datum: 17.11.15 17:29

No právě, a už jsme za sebou měli 15km, takže docela únava... zvedli se z porostu fakt tak tři, tři a půl metru ode mě a hodně rychle utekli. Díkybohu, nic si hladit nechci *smich*

Datum: 16.11.15 19:05

Když se potkám s divočákem, tak nejlepší je guláš :-D

doplněno 16.11.15 19:07:

Příště buďte v lese hluční a jděte pohromadě, nerozprchněte se po lese, ať se necítí obklíčení tzn. v nebezpečí. Když budete dělat kravál, tak se vám vyhnou.

doplněno 16.11.15 19:59:

Repkin,"když budeme v lese potichu, tak potkáme zvířatka" Jenže oni je potkat nechcou :-D

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.11.15 17:28

Jojo, dneska jsme si hlasitě povídali, dupali, občas zatleskali (zprostředkovaná rada známého lesníka). :) Okolo nějací divočáci byli, ale nic jsme neviděli.

Datum: 16.11.15 19:25

Martino jeto nějaké divné. V listopadu už bachyně pruhované selata nemá,jsou už černohnědé jak ostatní.

doplněno 16.11.15 19:30:

Foto staré 14 dnu.

Datum: 16.11.15 19:47

No, pruhované sele i v této době možné je, vzpomínám, že jsem v polovině října střelil selátko - samotinké, které si rylo v listí, velikosti asi jak malý zajíc, bylo z velice a velice pozdního vrhu, zimu by zcela určitě nepřežilo, tenkrát bývaly ještě zimy, ne jako dnes.., a podobných případů znají mnozí myslivci..Takže příroda je všemocná.., ale mohlo se třeba i stát, že tazatelka viděla třeba jen jezevce.., ale toho by určitě poznala. Jinak pruhy mohou mít až do konce roku života.. Divočáci sami od sebe nikdy neútočí, v 99 % zmiznou hned, jen cítite ten jejich charakteristický pach.. Nebezpečné je, kdyby jste někde omylem například šlápli na sele, vězte, že bachyně bývá proklatě blízko, a zakvičení selete je pro ní pudový signál, pro vás to znamená pouze jedno - je zle a hned šplhej, prasata se pak sami vytratí.., nesnáší pach člověka.. druhý případ je při dohledávání postřeleného divočáka, to je nebezpečí č. 2, jinak ne.. Vrh selat je zpravidla od března do května..

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.11.15 17:27

Viděli jsme ho letmo, ale určitě mělo ještě nějaké proužky. Mláďata z první sobotní skupiny už byla šedá jako dospělci, jen výrazně menší, ale tohle bylo ještě mini. Tak nevím *nevi*.

Datum: 16.11.15 19:33

Jako malí jsme vždy skákali na stromy, ale jak jsem starší, tak se setkávám se zdomácnělými prasaty na sídlišti či v oboře, potkat ho v lese a blbě se na mne podívat, tak jsem na stromě. Netřeba riskovat, může Vás i roztrhat. Hlavně nemlátit a nestřílet, jelikož ho tím ještě více naštvete. Cca před dvěma lety jsem jedno odháněl ze sídliště, byl jsem asi 5m, zadupal, zasvítil do očí, zvedl hlavu, z huby mu odpadl zájmový kus igeliťáku, já začal pomalu brát nohy na ramena, naštěstí mu stačilo posvítit do očí a uteklo. Nevím, kdo měl větší strach, jestli já nebo prase ... asi já ... jako prase :D

doplněno 16.11.15 19:35:

slzicka: hluční v lese? ale fuj, jaké by Vám bylo, kdyby Vám v paneláku řvali sousedi za dveřmi ... asi stejně se cítí zvířata, když jim běháte po obávýku a jídelně, trošku ohleduplnosti k němým tvářím *pivo*, řvěte tam, kde máte (úřady, práce, sousedi apod.)

doplněno 17.11.15 08:37:

slzicka: potom ať nechodí do lesa

jethro: s pistolí by sis nepomohl, oni totiž i zkušení myslivci mají co dělat, aby se trefili do správného místa, aby divočáka skolili, jinak začne běhat, řvát, stříkat z něj krev a on bude ještě naštvanější, takže ešus byl na 100% lepší volba

doplněno 17.11.15 10:35:

jethro: dát na zkoušku a pak sežrat *tanec*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.11.15 17:26

Je mi to jasný, vzít ho nějakou větví apod. ho akorát rozzuří, takže spíš jít z cesty. Strach byla zřejmě oboustranný :).

Datum: 16.11.15 20:04

Jednou jsem stanoval u kukuřičného pole a v noci přišlo prase, které si myslelo že je to jeho revír. Byl jsem tehdy vyzbrojený pistolí, ale usoudil jsem, že mírnější prostředky (třískání lžící do ešusu) postačí - a taky jo.

doplněno 17.11.15 09:13: Hlavně jsem uvažoval tak, že kdybych ho tam složil, tak co potom s ním :)

Datum: 17.11.15 17:26

No co? Nejdřív hra na Bivoje a pak výborný domácí gulášek *smich*.

Od: ben®
Datum: 17.11.15 08:41

Dobrý den, do lesa a v dešti? Vy na ty "kešky" ještě doplatíte. Jinak - já bych se poradil přes FCB s Bivojem . Zdravím!

doplněno 17.11.15 09:24:

ria - ona to ani odpověď pořádná není, ale pro Martinu to je snad k pobavení. A o těch "keškách" pouze spekuluji - třeba šla do lesa "za malinoj" .

Datum: 17.11.15 09:19

Vím že je to dopověď pro martinu - ale divočáci přes den většiniou někde spí, my máme malý les, tak na ně různí procházkáři pořád naráží a nahání proti sobě.. :) ale ty kešky jsou super věc.. má člověk sedět na zadku, nebo jít na čerstvý vzduch :).. jak se jmenujete martino? :) tedy myslím, jak se podepisujete :))

doplněno 17.11.15 10:35:

jojoo už v tom vidím i umělecký rým bene :)..

doplněno 30.11.15 19:38:

Ahoj Jirko, nechte ho otestovat, prý tu máme v prasatech nějaký virus..

Datum: 17.11.15 17:25

Tak tak, lovili jsme multinu, v dešti jsou všichni zalezí a je klid ;), ale po tomhle zážitku jsem se otočila na patě a zastavila se v nejbližší vesnici. *smich*

Dnes jsme také vyrazili na cca 12-13 km, kolem nás rozrytá pole, viděli jsme je v dálce přebíhat, ale v pohodě, i když to bylo kapku strašidelné.

Datum: 30.11.15 19:36

Ahoj Olomúčáci a Bruntáláci!Podařilo se ho ulovit naLibavé za smeťákem. Dostal 6ran než padnul. Vezeme ho do Heroltovic vyvrhnout. Dám vědět jakou bude mít čistou váhu. Zážitek jako hrom.Nikdy jsem nic tak velkého neulovil. Zatoulal se prý z Polska, nebo z Karpat. Škoda že už neplatí, že půlka prasete je lovce. To bychom se měli dobře. Ale stejně ochutnáme, masa je dost

Ahoj a Lovu Zdar

doplněno 30.11.15 19:41:

Veterinální prohlídka je povinná

Datum: 30.11.15 20:07

Dej vědět ogare, co a jak. Tedy, to je bohovskej kus, skoro se mi to zdá jako trik, ale to bude tou fotkou.. Jednou jsem střelil v noci během hodiny 2 kusy, ten těžší vyvrženej, bez hlavy a bez běhů měl 110 kg. Oba jsem narval do š 120 a jel s tím do výkupu, ten těžší byl na sedačce vzadu, tehdy to byla pakárna to tam dostat, museli mi pomoc tehdy policajti, kteří jeli kolem.., jinak bych to nedal.. Ten tvůj kus je, jakoby ho trefil šlak, ani vyvrženej není - divný, to se přece nikdy u myslivců téměř nedělá., jak to? Pozn. ... a kde má plombu? Ještě k tomu při jízdě motorovým vozidlem., no nic, napiš, díky.., čistokrevnej českej divočák to ale není..*palec*

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.